ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2013
    DIN: Iasi
    ÎNSCRIS: 15.07.13
    JUL-2012

Giurgiu - Skala Panagia, prin Sofia

2010, 2011, 2012: am mers pe acelasi traseu: Giurgiu - Plevna - Sofia - Kulata - Serres - Keramoti.

Decizia a fost luata pe baza impresiilor citite pe AFA, dar si dupa experienta din 2009 cind am calatorit spre Budva (Muntenegru): cind esti sofer, nu prea ai timp sa admiri peisajele. In plus, merg in concediu, nu la serviciu. Prin urmare prefer un traseu mai "linistit".

Merg partial cu GPS: studiez harta inainte si imi pun puncte intermediare pentru a evita centrul oraselor (acolo unde este posibil).

Timpi.

8-8.30 Giurgiu (dorm) - Ruse. Cumpar vineta imediat dupa ce trec podul. (fara alte costuri, s-a scris destul pe AFA)

Drumul spre Plevna este (era pina anul trecut) decent. Citeva portiuni sint cu mici stricaciuni. Se trece prin localitati cu minoritari...

11.30-12.30 Iesit din Sofia (marja este data de trafic si numarul de opriri). Ocolesc prin stinga, pe Okolovrasten. Se poate ocoli si prin dreapta, dar drumul este mai lung, rau si foarte aglomerat. Pina la intrarea in Sofia sint cca. 50 km de autostrada... acceptabili (cind mai buni cind mai valuriti).

Dupa Sofia, drumul arata mult mai bine. Opresc la o benzinarie Shell (parca) pentru copil. Este si un McDrive. Nu alimentez din Bulgaria.

In Bulgaria, unde este semn "radar" acolo va fi. Anul trecut dupa Sofia se lucra la autostrada. Probabil in acest an vor fi devieri.

Urmeaza intrarea in Grecia pe la Kulata. De aici drumul este cu totul altfel :). Serres si apoi spre Keramoti (exista mai mlte variante...) In functie de conditiile de pe drum si opriri, ajung la Keramoti intre 16.30-17.30. Citeodata prind ferry, altadata am asteptat...

Acelasi traseu il folosesc si la intoarcere: ferry de 8.30 din Limenas, ajuns in Giurgiu 19-19.30. Atentie insa in apropiere de Sofia: indicatoarele te "scot" spre centura "lunga si stricata". Trebuie sa iesiti de pe autostrada, dreapta spre Draghicevo.

Drum bun.

Trimis de adrian.munteanu* in 15.07.13 13:21:56
    Validat / Publicat: 15.07.13 14:26:21
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2071 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adrian.munteanu*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[16.07.13 13:36:28]

@adrian. munteanu: ai spus ca

Nu alimentez din Bulgaria.

esti prima persoana care spune ca alimenteaza in Bulgaria in drum spre Grecia. de ce?

Dragoș_MD
    [16.07.13 14:12:06]

@cosminp: cred că ai omis o negație... Altfel, ecoul tău e o contradicție in se.

[16.07.13 14:16:38]

@cosminp:

Am spus ca "nu alimentez". Plec cu plin din Iasi. Fac plin in Giurgiu. Undeva dupa Serres pun motorina de 20 de euro... preventiv... nu imi place sa vad indicatorul spre gol...

Consider ca 6.8 sau 7.2 consumul mediu la masina este lipsit de importanta...

[16.07.13 14:23:46]

@Dragos: imi cer scuze pentru confuzia cauzata.

trebuia si o negatie. Mea culpa.

[16.07.13 14:32:05]

@adrian. munteanu: inteleg ca-ti ajunge motorina pe ruta Giurgiu-Thassos-Giurgiu, circa 1500 km (105 l motorina) minus ce pui de 20 euro in Grecia pentru circa 200km, adica un total aprox. de 1300 km, adica aprox. 91 l motorina, la un consum mediu de 7%, asa cum spui.

ce rezervor ai?

foarte tare. felicitari pentru masina. mananca putin.

ori mi se zbate neuronul ori ceva nu bine explicat.

nu mai conteaza. fiecare face cum stie.

[16.07.13 14:49:04]

@cosminp:

Se pare ca nu am explicat prea clar, desi NU am scris nicaieri ca nu as alimenta la intoarcere -- Am spus doar ca "nu alimentez in Bulgaria". Chiar nu alimentez... Imi cer scuze pentru confuzii

Giurgiu - Panagia sint in jur de 700 km... cu mici variatiuni. Giurgiu - Sofia cca 300. Sofia - Panagia cca 350-370. Si la dus si la intors pun motorina din Grecia, de la Serres... (160-170 km pina la/de la Keramoti).

Sper ca am fost mai clar de asta data.

(Nu sustin ca acesta ar fi cel mai bun traseu. Pentru mine insa, este cel mai bun)

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [16.07.13 18:54:09]

@adrian. munteanu: Ca să mai lămurim din dilemă, am mers pe același traseu la sfîrșit de iunie, retur la început de iulie.

Dus, Giurgiu-Keramoti (cu pauză la Serres), 675 Km (pe bord), la întors 686 km (cred că m-am învîrtit preț de 11 km) ! Varianta e o alternativă la celelalte, mai ales dacă e drumul cel mai *cunoscut*

[17.07.13 14:14:01]

@adrian. munteanu: ok. inteleg ca alimentezi in Bulgaria la intoarcere.

deci neuronul meu nu se zbatea degeaba

eu prefer traseul prin svilengrad, recomandat chiar de greci.

toate bune.

[17.07.13 15:19:13]

@cosminp:

Sint de acord ca "preferintele" noastre sint cele care decid in final.

Ma feresc sa spun ca "este mai bun/usor" atit timp cit nu am experimentat si celalalt traseu. De obicei, drumul cunoscut e cel mai bun .

lupul negru
    [17.07.13 22:04:01]

adrian,

mergi de trei ani pe acelasi traseu si ceea ce ne spui este complet in ceata. eu am o masina gurmanda si fac pe dracu in patru sa alimentez in Bulgaria cand intru in Grecia. Am alimentat si in Thassos (rezerv. 90 l... 80 l alimentat) si m-a rupt la buzunar la pret.

Poate poti sa ne spui ce masina ai si ce consum are? Eu am mers pe traseul care il explici dar in Thassos am fost nevoit sa alimentez cu toate ca am alimentat la iesire din Bulgaria.

Fac si eu un calcul si te citez ,,alimentez de 20 euro la Seres ca nu imi place sa vad rezervorul gol"Din Serres pana in THassos mie imi arata fara sa mai fac alta miscare, dus-intors cam 340 km. In Grecia (Thassos) litru este cam 1.8-1,9 euro. Deci alimentezi cam 12 litri. Cum te intorci din Thassos la Serres fara sa alimentezi din nou? . Benzina, motorina in Bulgaria este mult mai ieftina ca in Grecia. Care este explicatia cu ,,nu alimentez in Bulgaria???

Maine imi vand masina...

Nasshu
    [17.07.13 22:41:02]

@lupul negru:

daca nu ma insel esti nenea ala de ma luai in portbagaj cu masina cu tot... da ce frate te duci cu avionul, ai rezervor de 200 L? chiar nu inteleg tu iti lauzi masina, consumul sau ca economisesti 10/20 euro alimentand in Bulgaria in loc de Grecia?

O dai gratis sau vrei sa o ''mariti''?

[17.07.13 23:05:28]

@lupul negru:

E clar: port ochelari dar nu inseamna ca ma exprim clar . (Recitind ce am scris am inteles unde am gresit: se intelege ca fac plin in Giurgiu, mai pun ceva in Serres, ajung in Panagia, ma intorc in Serres, si ajung din nou in Giurgiu... As vrea eu .

Afirmatia "nu alimentez in Bulgaria" se refera la faptul ca din Giurgiu-Thassos sau din Thasso-Giurgiu, nu pun motorina orin Bulgaria. Atit. De ce nu alimentez in Bulgaria? Am pus in primul an de la un OMV la iesirea din Sofia si am avut consum 8,4 (fata de 6,8-7,2, in mod obisnuit). Cind consuma cu 1 l in plus, intru la idei. In rest....ca e 6,5 sau 6,7 sau 7,2 nu ma intereseaza. Daca merg pe pilot automat consuma si 5,6. Dar imi creste barba si ajunga cu o zi mai tirziu Regret ca s-a inteles altceva

Masina are rezervor de 65 l. Un plin la drumul asta imi ajunge 650-720 km. Poate sa para simplist/gresit, dar ma intereseaza sa ii dau "mincare buna" nu economia pe care o fac la un plin...

Dar eu nu despre cit consuma masina am vrut sa scriu....

(Sper ca acum am fost mai clar)

lupul negru
    [18.07.13 21:42:45]

Nasshu,

Mitsubishi Pajero fab. 2007,3200 cmc, 200 cp, rezervor 90 litri, jenti 305/40/R 22, consum:

- urban 25-30 litri/100 km

-extraurban 13-15 litri /100 km

-mixt 18-20 litri/1oo km

ca fapt divers, nu am reusit sa parcurg mai mult de 580 km cu un plin.

Cand plec in Grecia alimentez la Giurgiu sau Bechet plinul, mai alimentez la Kulata plinul si daca nu misc masina cat timp stau in Grecia la intoarcere mai alimentez la Kulata si apoi in Romania.

Total consum cca180 litri (1 ooo lei).

In final, pot sa spun ca imi convine excursia, per total 900 euro, 3 persoane cu DM, fata de cat m-ar costa in Romania.

Asa ca voi care mergeti cu consum de 6-7 litri fiti fericiti.

Nasshu, la mine 50 euro centi la un plin inseamna mai mult decat calculele tale dupa cum vezi. Masina, afara de consum, care este necesar la ce face in orice conditii, este nemaipomenita. daca vrei iti pot spune ce optiuni are.

Cu stima! Cu un rezervor de 65 litri sa faci 720 km inseamna consum 9 litri/100

adrian.munteanu*, cosminp, lupul negru