ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2013
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 14.07.13
JUL-2013

Cazare excelenta pentru un concediu reusit

Tocmai ne-am intors dintr-un concediu excelent in Lefkada. Am fost acolo la sugestia unui coleg si nu am regretat deloc, in ciuda drumului lung (~14 ore din Timisoara).

Cazare a gasit sotia mea, chiar pe acest site. Rezervarea a decurs fara probleme, proprietarul raspunzand rapid si intr-o engleza buna la e-mailuri.

Am ajuns in Kariotes, la Anesis Village, cu ceva timp inainte orei de check-in, dar totul era deja pregatit.

Vila este excelent localizata, intr-o zona linistita, dar aproape de cateva zone de interes.

Camera in care am stat (numita studio) e spatioasa, foarte curata, cu balcon, frigider cu congelator, plita electrica, chiuveta si vase de bucatarie, uscator de par, baie curata, aerisita. Avand niste olboane oblice peste ferestre, nu bate deloc soarele inauntru. Aerul conditionat este eficient si silentios. Lenjeria de pat si prosoapele ne-au fost schimbate de 2 ori pe parcursul sejurului. Intreaga vila arata a recent renevoata, nu doar la exterior, ci si la interior.

Camera a avut vedere spre piscina vilei, unde am petrecut 2 dupa-amieze in care nu am avut chef de plaja. Piscina e curatata zilnic, arata foarte bine, are umblrele, sezlonguri si spatiu verde imprejur. Nici probleme cu parcarea nu sunt, fiind destul loc, chiar si la umbra.

Aproape de vila sunt vreo 2 taverne, un "supermarket" local si un Bakery, unde puteti servi produse de patiserie proaspete. La una din taverne am mancat foarte bine de vreo 2 ori. Tot in apropiere sunt si 3 supermarketuri mai serioase (Lidl, Carrefour si unul local). De asemenea, vila este la doar vreo 3 km de orasul Lefkada si vreo 12 de Nidri, puncte turistice atractive ale insulei.

La distanta de mers pe jos de vila sunt plajele locale Kariotes si Ligia, dar pentru a ajunge la plajele faimoase ale insulei, e nevoie de transport auto. De altfel, indiferent in ce locatie te-ai caza, sunt plaje pe tot inconjurul insulei, fiind nevoie de transport.

A fost un concediu excelent, o cazare pe masura, cu un proprietar de treaba si comunicativ (il puteti intreba orice, despre produse locale, locuri interesante, e acolo de dimineata pana seara).

Nu stiu daca vom mai ajunge in Lefkada, dar daca va fi cazul, tot la Anesis Village ne vom caza.

Trimis de Kaftoy in 14.07.13 11:23:13
Validat / Publicat: 14.07.13 12:23:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki, Mecedonian Sun

VIZUALIZĂRI: 1982 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Kaftoy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[14.07.13 11:35:57]

@Kaftoy: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

roth
[14.07.13 23:12:58]

Multumesc de info si pont totodata. Am dorinta de a merge iarasi in Grecia, nu stiu cand va fi asta, insa cu siguranta Lefkada e pe lista si e bine de stiut si tinut la pastrare pareri bune despre locatii in care merita sa stai.

O adresa de mail... eventual?

vacante perfecte in continuare.

ocaus
[15.07.13 07:52:32]

Buna, suntem din Timisoara si mergem in august in Lefkada. As dori mai multe informatii legate de drumul spre Lefkada. (ora de plecare, costuri, etc.).

Multumesc.

KaftoyAUTOR REVIEW
[20.07.13 18:46:53]

@roth: ti-am trimis mesaj privat cu adresa de e-mail.

@ocaus: Am plecat din Timisoara seara la la 18:45, am ajuns in Lefkada dimineata pe la 10:00, dar am dormit cam 1 ora jumate intr-o parcare Aegean, la cativa km dupa ce am intrat in Grecia.

Drumul ales a fost prin Serbia si Macedonia, drumul clasic de mers din TM in Grecia. La dus, la sarbi, am platit de 2 ori autostrada, 5 respectiv 2 euro.

In Macedonia nu accepta decat bancnote EURO, nu si monede ca in anii precedenti. Te costa trecerea pe la ei echivalentul a 3 euro (dus). Poti plati cu 5 sau 10 euro la prima trecere, primesti rest in MKD, apoi platesti cu ei restul trecerilor. Sau platesti cu cardul.

La greci am platit autostrada de vreo 4 ori: 1 x 1.2 euro si 3 x 2.4 euro, plus 3 euro trecerea prin tunelul din Preveza (pe sub apa).

Inmultesti suma tuturor acestor taxe cu 2 si vezi cat costa dus-intors.

Benzina e cam 1.36 euro/litru la sarbi, 1.30 la mecedoneni si 1.7 la greci. Motorina e mai ieftina decat benzina, atat in Grecia cat si in Macedonia (daca-mi aduc aminte bine).

La intoarcere am plecat la 10:30 dimineata din Lefkada si am ajuns in Timisoara la miezul noptii. Doar la dus merg noaptea, pentru a ajunge la inceputul zilei de cazare, nu la sfarsitul ei. La intors nu mai conteaza, plec inainte de checkout. Cam asa preferam noi sa facem.

Din Timisoara pana in Lefkada (in orasul principal) sunt cam 1130 km. Pe insula, daca incerci sa vizitezi cat mai multe plaje, sigur mai faci niste km buni. Noi am facut ~600 km doar pe insula, cu un total de ~2900 tot concediul. De aici poti deduce cam cat ar fi costul total al transportului.

Drumul, defalcat pe sectiuni ar fi asa: 180 km (2.5-3 ore) pana la Smederevo, in Serbia, unde se urca pe autostrada. Apoi 230 km pe autostrada, pana la Leskovac, unde se termina si incepe un drum national cu doar o banda pe sens, de 100km, pana in vama cu Macedonia. Prin aceasta tara mergi cam 175 km, din care vreo 25 nu-s pe autostrada. Dupa ce se intra in Grecia, se merg vreo 60 km pe un drum expres, apoi se intra pe A1 o distanta scurta, apoi pe A2, pe care se merge vreo 220 km (foarte multe tuneluri lungi si portiuni suspendate, sunt un pic obositoare dupa ce esti deja la volan de 9-10 ore). Aproape de Ioanina se paraseste autostrada si se merge spre Preveza. Dupa 110-120 km de la parasirea A2 se ajunge in Lefkada.

ocaus
[21.07.13 10:06:18]

@Kaftoy: Mersi f mult de informatii. As mai avea doar o intrebare. Cand se intra pe A2? Inainte de Salonik?

KaftoyAUTOR REVIEW
[28.07.13 23:13:07]

@ocaus: Nu ajungi la Salonic. Dupa ce intri in Grecia, mergi pe acel drum expres drept inainte PANA LA CAPATUL LUI. Da, zic bine, pana la capat. Drumul se termina cand se inatalneste cu autostrada (A1) Salonic-Atena. Evident, o iei spre Atena, spre dreapta, nu Salonic. Dupa nu multi kilometri (si o bariera de taxare - 1.2 euro), parasesti A1 spre A2.

Daca site-ul imi permite link, uite aici un link la google maps

google.com/maps?saddr=Tim ... Uhxs0w&t=m&z=12

Kaftoy, ocaus, roth
Alte impresii din această RUBRICĂAnesis Village Studios & Apartments [Kariotes]: