ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2013
ÎNSCRIS: 13.07.13
JUL-2013
1 AD. + 1 COPII -- v: 17 ani

Un sejur placut

Bun gasit de aici din frumosul Thassos, pe care il vizitez cu mare drag si dar pentru a doua oara, de data aceasta in Potos. M-am indragostit de aceasta tara si locuitorii ei la prima vedere, inca din 2007. De atunci in fiecare an concediul principal aici se desfasoara.

In sfarsit, dupa un drum de 15 ore cu autocarul, am reusit sa ajungem la destinatie si asta pentru ca am avut in autocar si turisti cu pasapoarte din afara Uniunii europene (Africa si Rusia). La fiecare vama am pierdut cate o ora, o ora si jumatate pentru verificarea actelor lor.

Hotelul Anna Star se afla pe sosea, chiar la intrarea in Potos, pe partea stanga, venind dinspre Panagia. Curtea interioara este mare si plina de maslini care ii dau un farmec aparte. Dincolo de curte sunt piscina si barul, iar apoi, direct pe plaja. Este compus din trei corpuri de cladire, separate. Cea principala de la sosea este mai mare si sunt cazati doar sarbi si ceva cehi. In continuare este a doua cladire in care am fost cazati noi romanii si cativa sarbi, iar dupa noi este o cladire tip bungalow destinata doar unei familii cu copii. Pentru cei care au venit cu auto propriu exista destule locuri de parcare, atat in curtea de la intrare, cat si in curtea dinspre piscina.

Pentru acest hotel am fost doua grupuri de cate 4 persoane, eu cu copilul si prietena mea cu copilul de aceeasi varsta cu al meu si, doua familii de tineri din Brasov, extrem de cumsecade. La cazare ne-au despartit total si n-am inteles niciununii de ce. Pe mine si una dintre familiile din Brasov ne-au cazat la etaj, iar pe prietena mea si cealalta familie, undeva dupa colt, la parter. Acest lucru nu ne-a placut deloc, dar n-am vrut sa insistam pe moment si acum ne pare rau, pentru ca comunicam destul de greu unii cu altii.

Camerele, din inspectia facuta, nu seamana niciuna cu alta. Noi avem o camera nu prea mica, dar faptul ca are trei paturi o face sa fie cam inghesuita. Are un dulap pentru haine din care a trebuit sa scoatem păturile si pernele in plus, ca sa ne putem pune hainele, cu doar trei umerase si doua sertare mari in jos, care abia se trageau, dar utile. Langa unul dintre paturi este si o noptiera cu trei sertare. Ca sa iesi din camera pe terasa, trebuie sa te strecori cu atentie printre dulap si patul de la geam, de aceea preferam iesirea prin bucatarie. Neasteptat aerul conditionat este inclus in pret, desi la agentie ni s-a spus ca e contracost. Este strategic asezat, sa-l poti folos doar cand nu esti in camera, pentru ca bate direct spre paturi. Avem noroc ca noaptea nu e necesar, fiindca afara este racoare si placut. Curatenie se face cam la repezeala. Cred, din ce-am vazut ca e doar o camerista la 18-19 camere si nu poate cuprinde totul asa cum se cuvine. La noi a venit abia astazi sa dea cu un mop si atat, altceva nu era necesar oricum.

Bucataria este separata si destul mare si asta imi place foarte tare, cu iesire si ea pe terasa destul de generoasa. Este utilata cam cu tot ce-i trebuie pentru trei persoane. Masa se serveste doar pe balcon, fiindca doar aici avem masa si scaune, inauntru nefiind loc. Cred ca e valabil pentru toate camerele hotelului, pentru ca pe toti i-am vazut mancand la balcon.

Baia e inghesuita si mica, iar presiunea la apa scazuta la anumite ore. Ca sa folosesti chiuveta obligatoriu trebuie sa inchizi usa, altfel nu ajungi la ea, dar am vazut si bai spatioase la alte camere. Prosoapele sunt vechi, chiar rupte unele si, au fost albe candva, dar miros a curat. Suntem nevoiti sa le folosim pentru ca nu am luat de acasa decat prosoape pentru plaja.

Per ansamblu nu e rău, doar ca se putea si mai bine. Nu am cautat lux, nici nu l-am platit. Pentru sejururile mele in Grecia am cautat intotdeauna sa platesc mai putin pentru cazare si drum, dar sa fie decent si curat. Masa sa o luam in taverne, unde se mananca extraordinar de bine si sa facem excursii si croaziere cat se poate mult. Adica ce nu dam la cazare, sa dam la celelalte.

Dupa doua zile pot spune ca ne simtim bine, chiar a inceput sa ne placa. Am facut chiar si un traseu splendid prin padure, spre plaja Livadi. Astazi o vom lua spre Limenaria, in cautarea altor plaje.

Pentru pustii nostri adolescenti e plictisitor seara. La varsta lor ar fi vrut sa mearga seara, cateva ore, la discoteca, la club, la un parc de distractii si, n-au gasit decat un mic loc de distractii pentru copii.

Lucrul care ma deranjeaza cu adevarat, este lipsa de intimitate. Toti ne uitam de la unul la altul in camere si in balcoane, exceptie facand doar vreo cateva camere care au vedere in lateral, spre stufaris. Eu avand camera langa scara exterioara, vad cine urca si coboara si, ei la fel vad ce facem noi. La fel ne privim si cu cei din cladirea principala, distanta dintre noi e de maxim zece metri.

Din curtea interioara se ajunge la piscina cu bar. Draga noastra ghida ne-a explicat din prima zi ca accesul la ea e permis doar daca facem si consumatie, drept pentru care pe mine m-a revoltat si nici nu ne-am apropiat de ea. Nu din lipsa banilor, cat pentru faptul ca ne-a impus asa ceva, desi si stiu ca e o minciuna sfruntata din partea ei. Sunt convinsa ca cei de la hotel habar n-au de aceasta noua regula. Mi s-au parut niste oameni destul de atenti cu turistii lor, ca vor sa te simti bine la ei si eventual, sa revii.

Plaja din fata hotelului este cu nisip si pietre. In apa, pe o distanta cam de zece metri, sunt pietre, fara nisip, pe care se merge greu, mai ales daca nu ai pantofi speciali. Cam de la patru metri de mal apar si aricii de mare, deci trebuie atentie. De sambata am inceput sa mergem in stanga hotelului, cam 500-600 de metri, pe plaja San Antonio care are nisip si nisip cu pietricele, dar nu necesita pantofi speciali. E o plaja frumoasa si lata, amenajata pentru toate gusturile. Aici, copii nostri si-au gasit locuri de explorat pe langa stanci si sunt tare multumiti. Au facut scufundari si niste poze superbe.

Impotriva tantarilor inarmativa cu pastile si autan, altfel nu veti dormi. Un singur aparat la mine in camera nu are efect, asa ca am bagat doua si cu putin autan se doarme foarte perfect.

Era sa uit, pentru amatorii de internet, acesta e gratuit, iar semnalul este foarte bun oriunde te afli in zona hotelului, chiar si pe plaja.

Cam atat deocamdata. Cu poze voi reveni la intoarcerea acasa. Daca pot ajuta cu ceva sau aveti intrebari va raspund cu drag.

Trimis de lee in 14.07.13 08:45:42
Validat / Publicat: 14.07.13 09:22:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4679 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lee); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[14.07.13 08:59:04]

@lee: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Concediu plăcut în continuare

[14.07.13 10:51:10]

Buna, sa aveti un concediu cat mai placut; noi plecam joi seara pe la 23 din Bucuresti, sa prindem ziua de vineri full pe plaja; poti te rog sa imi spui cam cum sunt preturile la taverne? un platou de 2 persoane de exemplu, sau gyros, nu fructe de mare ca nu sunt pasionat; multumesc mult anticipat

[14.07.13 13:35:49]

@eleste: preturile la mancare sunt cam la fel cu cele de anul trecut si sunt aproape la fel pe toate plajele.

un gyros la farfurie, portie normala (dar foarte mare), este cam 6 euro, dar il termini greu. este foarte mult.

fata de cel de 2,5 euro, unde este plin de paine si cartofi dar carne mai putin, prefer o jumatate de portie, 3 euro, buna si pe saturate.

[14.07.13 13:52:09]

@eleste: buna si tie. Si noi am plecat la ora 22 si abia a doua zi la ora 13 ne-am cazat. Cazarile in hotel se fac de obicei dupa orele pranzului. Cu masina proprie n-ar trebui sa faceti mai mult de 10-11 ore cu ferryboat cu tot, pe orice drum ati merge. Noi am mers anul trecut pe Svilengrad si am facut 10 ore si jumatate pana la hotel in Chrysi Ammoudia (Skala Panagia).

Preturile in taverne sunt aceleasi ca si in anii precedenti. O portie uriasa de musaka (preferata mea) costa 8 sau 9 euro, functie de taverna, Souvlaki cam 7-8 euro, gyros pita este intre 2 si 2,5 euro. Sunt tot felul de oferte: la doi gyros iti ofera un suc sau un pahar de bere, la fel am vazut si platourile pentru doua persoane. Bauturile sunt scumpe in taverne, ca intotdeauna, dar gasesti in supermarketuri mult mai ieftine.

Drum bun si concediu placut si voua.

[14.07.13 14:05:10]

@cosminp: sa stii ca ne-am luat din prima seara un pita gyros (pofta a fost mare) si nu a fost deloc saracacios in carne si legume. Din contra abia il puteai tine strans in mana, iar fiica mea n-a reusit sa- l manace decat pe jumatate.

Mai nou am primit si o mica furculita de plastic ca sa putem manca mai usor la inceput, fara sa ne cada ceva pe jos sau sa te murdaresti. A fost extrem de gustos si satios. N-am mai mancat unul asa de bun de cand am fost in Mesonghi-Corfu, acum ceva ani.

[14.07.13 14:08:19]

@lee: ma bucur pentru voi. probabil ca este vorba de gusturi. oricum, de la cap pleaca totul.

incearca si unul la farfurie, macar jumatate de portie.

[14.07.13 14:16:29]

@cosminp: nu am vrut sa te contrazic, nu e vorba de niciun gust. am incercat de multe ori si mi-a placut si la farfurie, dar cateodata prefer sa ma si misc in acelasi timp nu sa stau la masa, asa ca mai iau si pita gyros.

[14.07.13 15:40:40]

dragilor, va multumesc mult ptr info, de real ajutor, o sa postez impresii cand ne intoarcem, undeva pe 26 sau 27 iulie;

inca ceva sa va mai intreb: cum e cu alimentarea cu benzina? unde ati facut plinul, la bulgari, undeva langa svilengrad, la greci? unde ma sfatuiti?

o zi placuta va urez

[14.07.13 16:56:06]

@eleste: poti face plinul inainte de Svilengrad, pe autostrada, la LukOil.

pe insula gasesti peste tot benzinarii, dar alimenteaza ca sa te tina pana in Bulgaria, unde gasesti pe autostrada dupa Svilengrad OMV si Shell.

mai multe poti citi aici vezi impresii

[14.07.13 23:11:06]

multumesc inca odata; daca iau vigneta la bulgari pe 7 zile, si eu stau 8 zile, am de unde sa iau la intoarcere la bulgari vigneta fara sa dau inainte de politie? si la bulgari la lukoil, pot sa platesc cu cardul?

multam fain inca odata pentru info

[14.07.13 23:45:23]

cosmin, multumesc mult ptr info, acum am citit impresii pe linkul dat de tine, deci e totul lamurit; multumesc inca odata, si revin si eu cu comentarii cand ne intoarcem din thassos

[15.07.13 09:28:30]

@lee: Salut eu voi pleca pe 20 August la acest hotel. O sa te mai intreb mai multe atunci cand te intorci.

[15.07.13 13:28:15]

@eleste: am omis un amanunt: pentru vinieta bulgareasca iti trebuie cash. nu accepta plata cu card. cred ca accepta euro, 6 in loc de 5, pentru echivalent a 10 leva.

[15.07.13 13:45:42]

@eleste: Ai putea sa cumperi ambele vignete la plecare rezolvand astfel problema cu o singura oprire.

Ba mai mult, daca le cumperi de pe centura in Ruse, de la Shell (harta aici) poti plati fara probleme cu cardul (conversie RON-BGN).

[15.07.13 19:12:00]

multumesc mult

[16.07.13 13:28:49]

@Krisko: ai platit cu card? te intreb pentru ca mie nu mi-au acceptat cardul pentru plata vinietei la nicio benzinarie.

conversia nu este RON-BGN, ci RON-EUR-BGN, dar nu conteaza, oricum se face conversia.

[16.07.13 17:52:30]

@cosminp: Da, insa in 2011, ulterior am avut Leva, totusi nu vad de ce ar fi renuntat la POS...

Conversia, cel putin pe card debit BRD, se face direct RON-BGN, fara trecere prin EUR (de ex. la ultima op. efectuata cursul de schimb a fost 2.3039 RON/BGN).

[17.07.13 13:58:42]

@Krisko: din cate cunosc, direct de la autoritatile bulgare, vinieta nu se poate achita cu card. probabil ca depinde de distribuitor, este posibil ca numaii unii distribuitori sa accepte cardul.

in ceea ce priveste conversia, la banca unde am cont mi-au spus clar ca din cardul de lei poti plati sau scoate euro la cursul oficial ron/euro, dar pentru alte valute, conversia trece prin euro, adica banca ia leii tai, cumpara euro si apoi ii vinde ca sa-ti cumpere valuta in care platesti. astfel pierzi la doua schimburi valutare.

pe extrasul de cont nu apare conversia in euro, dar se pare ca ea exista.

mi s-a intamplat, destul de des, ca la plata in Bulgaria cu cardul de lei sa ies cu putin mai ieftin decat la plata cash.

[17.07.13 14:52:46]

@cosminp: Cu riscul unui avertisment de off-topic, repet, situatia descrisa este din 2011.

Nu vad insa de ce as putea achita benzina si o cafea cu card, dar vigneta nu.

Totusi exista un site (vezi aici) de unde se pot achizitiona vignete (serviciu disponibil doar pe teritoriul lor) iar ca modalitate de plata indica doar transfer bancar sau online card (debit/credit), asa ca or fi si exceptii de la regula...

Cat priveste conversia, in cazul cardului folosit a fost RON-BGN, rata de schimb mentionata este preluata din extras.

[03.08.13 09:30:35]

Salut.

Imi poti spune cum a fost pana la final vacanta la Ana Star. Unde ai facut plaja?

Unde ai mancat?

Eu voi plecat la Ana Star pe 21 august si dupa ce am citi review-ul tau m-am cam speriat.

Piscina era gratuita sau trebuia sa platesc consumatia?

Sezlongurile la plaja se puteau inchiria daca consumai ceva.

[03.08.13 10:55:25]

Buna. Per ansamblu, pentru mine a fost ok la acest hotel, dar se putea mai bine. In schimb nu pot spune acelasi lucru despre celelalte trei familii. Va recomand sa va luati prosoape de acasa, aparate de tantari si, in general, cam tot ce credeti ca va trebuie. Camerele arata ca in pozele de pe site, dar cele cu mobilier inchis la culoare. Cele cu mobila alba sunt doar pentru sarbi. Se pare ca in urma sesizarilor facute la agentia de turism cu pricina, au fost luate masuri in bine pentru turistii care vor merge de acum in colo. Va mai recomand sa nu acceptati nimic daca nu este ce vi s-a promis. Se pare ca, cu un mic scandal, se rezolva orice problema. Am observat acest lucru la sarbi, care nu s-au lasat deloc pana nu au avut ce li se cuvine.

Piscina este gratuita asa cum scrie si pe site, doar noua ni s-a impus consumatie. Consumatia a fost impusa de reprezentantul local al agentiei, nu de personalul hotelului. Ei sunt destul de amabili cu turistii.

Sezlongurile de pe plaja sunt gratuite in masura in care faci o mica consumatie la bar. Noi nu am stat nici aici, pentru ca plaja are pietre, si afara si in apa, pe o portiune destul de lata (cam 10 metri). In schimb, in stanga, cam la 600-700 metri, mergand pe malul apei, este plaja San Antonio. Este lata cu nisip fin, atat afara, cat si in apa. Pe urma, o plaja faina este si in Pefkari, in partea dreapta a statiunii, dar un pic mai departe si, ajungi la ea doar pe soaseaua de coasta. Noi am am facut plaja mai mult dupa amiaza in aceste locatii. Diminetile am plecat in drumetii si am gasit plaje micute, minunate, retrase de ochii lumii, coborand pe carari de munte. Este una chiar plecand de pe San Antonio, in dreapta, urcand pe carare cam 5 minute. Coborarea este cam abrupta, plina de arbusti si pini, dar fara probleme. Cel mai mult ne-a placut la Metallia. Am mers si pe jos si cu bicicletele pe drumul pietonal amenajat special. Aici copii nostri au avut ce explora si au fost extrem de incantati.

Masa am luat-o la celebra taverna Irene, dar cred ca se manca bine si in alte locatii. Otilia este extrem de draguta si primitoare si din ce am observat, romanii care iau masa aici au discount. Portiile sunt inuman de mari si gustoase, iar preturile sunt ok. Diminetile am preferat sa mancam in camera.

Imi pare rau ca nu pot pune poze deocamdata. Calculatorul are ceva probleme cu recunoasterea cardului din aparatul foto. Sper sa rezolv si sa postez in timp util ca sa iti faci cateva idei despre plaje si locatie.

[03.08.13 11:27:52]

@lee: Multumesc mult. Imi poti spune ce inseamna concesii. la ce te referi.

Eu am mai fost in Grecia si nu au fost tantari dar voi pleca dotat . Am inteles ca exista si gratar la piscina. Ai vizitat si alte statiuni? Imi poti spune cu ce agentie ai fost ? Imi poti spune daca hotelul are gradina? Ai platit vinieta in Grecia sau taxe de autostrada, ce traseu ai urmat ?

[03.08.13 12:28:09]

Ma refer la numarul de paturi. prietena mea a avut 2 paturi matrimoniale si unul single, deci 5 locuri, iar eu trei. Niciuna n-am avut nevoie de mai mult de doua. In schimb, altora care aveau nevoie de mai multe, avand si copii, li s-au dat doar cu doua paturi single sau un pat mateimonial. Asta s-a intamplat sarbilor care predominau cam 85% in hotel. Sa refuzati prosoapele rupte si cu o culoare de alb indoielnic. Au si de buna calitate, dar cum camerista este sarboaica, noi romanii le-am vazut doar atarnate pe balcoanele altora. Curatenia (maturat si spalat pe jos) s-a facut doar primele trei zile. Pe urma doar daca ne-am ratoit un pic la ea a mai venit intr-o zi. In rest a trebuit sa cautam noi matura si faras. S-a nu credeti ca nu ne curatam la dusul de afara de nisipul de pe plaja, dar tot ajungea un pic si camera si era deranjant.

Exista gratar destul de mare langa pool bar si se poate folosi fara probleme. Este dotat cu lemne si parca am vazut langa el si saculeti cu carbuni. Hotelul are si gradina, intre cladiri si piscina. In perioada asta gazonul e cam ars de soare neavad prea multa umbra. Sunt doar cativa maslini pe margine. In gradina nu exista mese sa poti sta, daca asta iti doresti. Mese cu scaune sunt doar la bar sau pe terasa fiecarei camere.

Tantari sunt cat cuprinde si destul de obraznici. Am facut fata cu cate doua aparate tinute non-stop in priza.

Din pacate neavand masina personala si nici carnet ne-am limitat la zona apropiata Potosului. Am fost pe jos sau cu biciclete inchiriate in Limenaria, Pefkari si Teologos. Am fost si anul trecut, dar in Chrysi Ammoudia. Atunci, fiind cu masina, am vizitat toata partea de est a insulei pana la Gyola.

Traseul cu autocarul a fost cel clasic, pe Sofia. Anul trecut am mers pe Svilengrad si in 10ore si jumatate am fost fata hotelului. Am plecat la ora 7 dimineata si la ora17:30 ne cazam. In Grecia nu se plateste vignieta, iar la autostrada nu mai tin minte, cativa euro.

Numele agentiei cred ca ar trebui sa-l trimit pe privat.

[04.08.13 08:07:42]

@lee: Imi poti spune cat costa o portie de mancare la Irenne si daca aveau porti pt copii? Ai zis de Giola imi poti spune cat de greu se ajunge la Giola. crezi ca putem ajunge cu copii acolo 6 ani au? Traseele prin padure cum le ai gasit? Exista supermaketuri unde se mananca bine in Potos.

[04.08.13 13:33:44]

Sunt supermarketuri micute, dar dotate cam cu tot ce trebuie, macelarii, brutarii, patiserii chiar in centru, la cateva minute de hotel.

Preturile la mancare la taverna pornesc de la 4 euro o salata si merg pana la 10 euro o portie de peste. Musakaua este 6,5 euro si e uriasa, gratarul de pui este 7 euro. Pestele si fructele de mare sunt intre 8 si 10 euro. Portiile mi s-au parut imense si gustoase, iar la fiecare nota de plata am avut discount de 2-3,5 euro, plus desertul din partea casei, si la pranz si la cina. Nu stiu daca exista portii pentru copii.

Pana la Gyola drumul pe jos este destul de obositor si pentru un adult, nu stiu pentru un copil de 6 ani cum va fi. Sunt cativa kilometri de la sosea pana acolo (cred ca vreo 2 km) cu suisuri si coborasuri nu prea line si cu tarana, dar pentru spectacolul naturii merita macar o data sa-l faci. Noi am mers foarte bine, dar incetisor, cu masina (opel vectra - 5 persoane) pana la paduricea cu maslini de sus, apoi am coborat la piscina pe jos. Urcusul la masina ni s-a parut ingrozitor de greu, dar gandul ca ne asteapta masina pregatita ne-a ajutat moral. Obligatoriu trebuie apa.

Traseele le-am gasit singuri mergand pe jos. Unele se vad chiar de pe plaja San Antonio.

ciprianion, cosminp, eleste*, lee
Alte impresii din această RUBRICĂAnna's Star Hotel: