ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2013
DIN: bacau
ÎNSCRIS: 06.02.10
JUN-2013

Ceva de vizitat prin Bodrum

nu am sa vin cu noutati fata de cele deja scrise, mai degraba tin sa le multumesc tuturor care au avut rabdarea, timpul si harul de a scrie despre obiectivele din bodrum, relatarile voastre m-au facut sa-mi doresc sa vad si eu bodrum; si credeti-ma ca am citit toate cele ~30 de rew despre bodrum.

incercand sa combin dorinta de a fi la malul marii si sa pot vizita cate ceva, am gasit hotelul luvi cu demipensiune (vezi impresii aici)

am sa va povestesc pe scurt trairile mele fata de cele vizitate:

castelul din bodrum

nu este o locatie din punctul meu de vedere care sa te dea pe spate exagerat, dar f. f. bine pusa in valoare si intretinuta (daca s-ar investi si la noi in destule locatii existente, ar putea iesi ceva macar de acelasi nivel) intrarea este 20tl iar copii pana la 7ani au gratuitate (parca)

poarta myndos

o dezamagire totala!

cateva ziduri de piatra, in oras langa un cimitir, dar datorita unei mediatizari turistice excelente, fiind inclusa in toate pliantele de prezentare posibile, pe harti, etc, autocarele vin si pleaca in permanenta (mai ales ca aici intrarea este libera)

de mentionat ca bodrumul este la intalnirea placilor tectonice, si zona a fost lovita de cutremure, si multe din vestigii nu mai sunt in picioare, dar ei stiu sa le prezinte ca puncte de interes (ma rog, ce a mai ramas din ele)

mausoleul din halikarnas

a fost punctul culminant de dezamagire!

ajungand la 1500km de casa, nu departe de una din cele 7 minuni ale lumii antice, am vrut sa-l vad, dar practic nu mai este nimic din el, doar doua-trei bucati de mozaic acoperite, scarile care coborau in incinta si cam atat

situat in orasul locuit, intre case pe o straduta ingusta, am ajuns cu mare interes la obiectiv; intrare securizata, ca la castel, cu cartela ca la metrou

prima impresie a fost deosebita, fiind multa verdeata, leandri, flori, totul super ingrijit

am intrat in sala de proiectie, unde pe un televizor, ruleaza permanent un filmulet, eu l-am prins exact in engleza, de vreo 7min., dar cred ca si in alte limbi, unde este prezentat in cea mai mare parte, holograma a ceeea ce se presupune ca a fost mausoleul, cu harti si machete, cu cateva imagini de arhiva, din timpul descoperirilor arheologice

acest film in paralel cu ce gasesti acolo, m-a facut sa constat pentru a cata oara oare, ce buni vanzatori sunt turcii!!!

am afirmat acestea, in comparatie cu ce gasesti la pirene si la milet, de exemplu, si unde intrarea este modica, si acolo chiar ai ce vedea

amfiteatrul

o locatie la soseaua ce duce spre vestul peninsulei, unde de asemenea intrarea este libera

mult mai mic decat oricare din cele de la efes, milet sau pirene, si vizibil restaurat

regret ca nu am ajuns in rodos, fiind locatia optima de plecare din turcia, dar nu stiu exact formalitatile pt. masina, si am renuntat

in loc de incheiere

bodrumul este o statiune parca creata pentru englezi, fiind majoritari, unde preturile la terase si magazine sunt de cele mai multe ori mai intai in pounds, si apoi in euro, si ca un poradox al istoriei, desi din discutiile de la obiective turcii sunt suparati pe englezi ca au luat mai toate vestigiile importante descoperite, in muzeele turcesti fiind doar copii, acum le zambesc si le ofera atentie, pentru banii cheltuiti

mai la toate intrebarile legate de autencitatea unei statui sau alt artefact, a locului unde este originalul, primeai invariabil acelasi raspuns: "british museum"

Trimis de eug in 13.07.13 22:59:54
Validat / Publicat: 13.07.13 23:47:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 4214 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (eug); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 pe podul de intrare in castel

Cristian_h* [14.07.13 10:12:48] »

Nu ar trebuii să fie supăraţi turcii, căpeteniile lor au fost cei ce au văndut în mare parte vestigiile antice, cu ştiinţă sau uneori fără ştiinţă ca de exemplu Templu lui Zeus din Pergamon expus acum la Berlin, Turcia nu a fost colonie britanică ci un stat bine administrat, nu puteau să facă ce vor englezii fără încuvinţarea autorităţilor!

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Bodrum și împrejurimile: