ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2013
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 27.09.11
JUL-2013
2 AD. + 2 COPII -- v: 14 & 7 [ani]

Hotel salvat de statiune/dezavantajat de mancare si bautura

Luni 01.07.2013 in jurul orei 10 m-am prezentat la receptia hotelului unde mi sa spus ""your room is not ready"", la ora aceea nu am zis nimic era prea devreme ptr cazare (la acest hotel), ne-a pus bratarile pe mana si ne-a trimis sa servim micul dejun, cam saracacios, dupa o ora am revenit si mi sa spus acelesi lucru""... """, ne-am dus jos la sala masaj ptr a ne schimba (am pus slipurile pe noi) si am facut un tur al hotelului si o baie in piscina cu tobogane, apoi am fost la masa ptr a servi pranzul dupa care am revenit la receptie. Am intrebat daca este gata camera si bineinteles ca am primit acelasi raspuns la care am intrebat cand este gata, mi-a raspuns ""oficial after two"".

Sa nu o mai lungesc cu cazarea, in final nici dupa ora doua nu era gata camera ptr ca nu era libera; am primit un upgrate la camera si anume una cu vedere la mare si cu jacuzzi in camera ptr o noapte au zis ei dar am stat trei.

Masa:

MIC DEJUN:putine variante dar o masa bogata de fructe

PRANZ:la fel, putine variante (doar doua feluri de pui; eu nu mananc vita sau oaie si nu ma astept sa-mi dea PORC) si aici o masa bogata de fructe +o masa de prajituri la fel de bogata

CINA: intradeva aici mancam si eu cum trebuie, pe langa un sote de legume ales de tine pe care ti-l facea pe loc puteai alege un gratar, kebab, peste

Mai erau variantele SNACK BAR unde am si mancat, era situat langa plaja, gozleme, AQUA BAR unde se facea pui la rotisor cu cartofi prajiti si cu salata.

Exceptie face seara de sambata care a fost deosebita din toate punctele de vedere, masa, distractie etc

In concluzie nu am murit de foame, dar ma asteptam la mai mult; pot spune ca este echitabil cu hotel aydinbey din turkler alanya (50 euro nu 80)

Repet capitol fructe: excelent/capitol: dulciuri: excelent si cina pot spune: foarte bine

BAUTURILE: La fel DEZAMAGIT, nu ma asteptam sa fie rusesti sau poloneze "swarovski" fie ca era whisky, gin, rom, etc. Erau servite in pahare de plastic exceptie facand seara la restaurant si lobby bar

Sa nu uit ca serveau si cateva cocktail-uri.

Apa de la piscine nu era verificata, intr-o saptamana nu am vazut pe nimeni sa faca acest lucru, pe fundul lor se mai gasea cate ceva (samburi de fructe-se manca pe marginea lor in special relax pool, pietricele etc)

PLAJA; cu nisip, 2-3 metri la intrarea in apa balasru+margaritar cum ii spunem noi restul nisip; intrarea in apa este putin abrupta, dupa 10-12 metri apa este peste 2 metri

Sezlonguri de ajuns ptr toata lumea

Pontonul cu bar (cateva bauturi + sucuri, apa si bere) este de remarcat

Piesa de rezistenta a acestui hotel este distractia de seara, are diferite teme pe care le face cu formatii sau trupe inchiriate, nu cu animatorii personali in amfiteatru cum practica alte hoteluri

Nici luna parcul nu este de uitat, cu popcorn si vata pe bat unde copii se simt minunat

POT SPUNE CA ESTE UN HOTEL OK FACAND EXCEPTIE BAUTURILE, MIC DEJUNUL SI PRANZUL DAR NU POT RECOMANDA CUIVA NU MERITA BANII

poze +filmulete o sa postez mai tarziu

Trimis de cristicost in 13.07.13 16:52:28
Validat / Publicat: 13.07.13 18:17:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: konackli-saphir turkler-aydinbey belek-limak arcadya

VIZUALIZĂRI: 3413 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristicost); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [13.07.13 20:03:23]

La *orice* hotel check-in-ul este de regulă după ora 14.00, mă mir că nu ştiaţi asta. E nevoie de unpic de timp pentru a fi pregătită camera, eliberată de turiștii anteriori de multe ori în jur de 10-11, poate chiar 12.

Dacă se întâmplă să fiți primiţi câteodată înainte de ora oficială de check-in - trebuie să ştiți că e o dovadă de bunăvoinţă (şi deloc o obligaţie din partea hotelului).

E bine să reţineţi și, pe viitor, să vă interesați din timp la ce oră se face check-in-ul.

[14.07.13 14:47:25]

mersi ptr sfat, stiam si eu acest lucru, dar in cazul de fata puteam sa dorm la receptie pana a doua zi. Camera nu era goala, nu ca nu era gata. La fel este si cu primirea in hotel (la restaurant, piscina, etc) mai devreme de 14,00 tot un gest de bunavointa este si apreciem asta

[14.07.13 14:53:53]

si-ti mai spun ceva, este al cinci-lea hotel in turcia la care merg si este prima oara cand mi se intampla asta, doar nu crezi ca as fi tampit sa ajug acolo la 10 ca sa ma cazez dupa 14. E clar ca nu aveau camera libera de aceea mi-a dat altceva.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [14.07.13 15:25:54]

@cristicost:

Exceptând enervarea de la check in, care, trebuie să recunoști, că a fost un risc asumat în momentul în care ai ajuns la hotel așa devreme, nu văd motivele pentru care nu recomanzi acest hotel, mai ales că notele acordate sunt destul de mari. Ai pierdut 4 ore la cazare, dar ai primit gratuit un jacuzzi VIP, cameră mult mai scumpă față de ce ai plătit, mult mai mare și mai frumoasă, chiar dacă doar pentru trei zile.

Te-ai legat de prețul plătit. Și aici lucrurile sunt discutabile. Acesta este unul dintre puținele hoteluri care cazează gratuit un copil până la 14,99 ani, care, în multe alte locuri, este considerat demult adult. Cu doi copii, dintre care unul măricel, să știi că ai plătit doar cu puțin mai mult decât ar fi plătit un cuplu fără copii cazat în aceași cameră dublă, ceea ce constituie un mare plus. Pentru configurația familiei tale și pentru prețurile din Lara, prețul mi se pare chiar unul bun (e doar o părere) și bănuiesc că ai beneficiat și de reducere EB.

Nu comentez aspectele legate de masă, însă referitor la băuturi conceptul UAI al hotelului menționează că acestea sunt turcești, fiind incluse și câteva băuturi de import. Băuturile rusești sau poloneze chiar sunt de import.

La masa de prânz în restaurant erai servit în pahare de plastic???

[14.07.13 17:08:20]

In primul rand nu a fost enervare, chiar nu m-am enervat totusi eram in concediu iar turcii stiu sa te faca sa-ti treaca ""nervii"" cum spuneti voi, intradevar am primit un bonus ptr acest incident sai zic asa.

DACA ERAM NERVOS SAU FURIOS nu eram cinstit si onest cu acest hotel si nu povesteam adevarul, dar v-am spus imi place turcia, merg de 5 ani, iar incidentul de la receptie a fost unul minor si asumat.

Referitor la pret, acesta este pretul platit cu reducerea de EB, altfel era mai mare, iar referitor la familia mea, nr pers., aveam si alte posibilitati de cazare la aceeasi suma +/-.

Acesta a fost atu-ul principal, am vrut sa schimb statiunea, dar raman la parerea ca acest hotel daca era in alta statiune (alanya, kemer, kusadasi) avea alt tarif; am fost la alt hotel ceva asemanator, 5* uai, si am platit cu cateva sute de euro mai putin, DE ACEEA IMI PERMIT SA-MI DAU CU PAREREA FARA SUPARARE.

La tariful acesta am crezut ca platesc cu adevarat uai, ma refer la bauturi; conceptul in sine a fost respectat in proportie de 90%

Nu, la pranz nu prea am servit in restaurant, cum am spus putine variante, dar si atunci cand am servit nu am fost servit in pahare de plastic!!!

In concluzie, nu recomand acest hotel deoarece eu unul nu m-as mai intoarce acolo, cum sa pot trimite pe altcineva?!!

Notele au fost date cum am crezut eu, am depunctat hotelul acolo unde nu mi-a placut ce am vazut/placut

[14.07.13 17:13:09]

Apropo, toate hotelurile posteaza aceeasi lista referitor la concept al/uai, dar sunt (cel putin unul, la care am fost, si cred ca mai sunt si altele) hoteluri care ofera si altceva, mai mult decat respectiva lista, aici faceam referire

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [14.07.13 18:00:17]

@cristicost: probabil prin lista "postată" te referi la conceptul AI / UAI, care nu este însă deloc la fel la toate hotelurile. În afară de asta, hotelurile nu oferă "altceva în plus" (față de acest concept) - poate în plus față de ceea ce știai tu, în urma unei informări superficiale...

Cam multe informații & supoziții "după ureche" pentru gustul meu...

[14.07.13 22:57:44]

lista postata ptr conceptul AI este aceeasi ptr toate hotelurile din turcia cu acest concept ma refer ca iti ofera bauturi locale; iar cea UAI iti ofera pe langa cele locale si bauturi internationale plus alte avantaje.

Vreau sa concluzionez: daca ar umbla un pic la intretinerea piscinelor, si ar schimba marca bauturilor (nu spun ca acestea nu au fost bune sau nu au gust sau...) ar fi un hotel de nota 10; repet pacat de celelalte beneficii: seri tematice, distractia de seara, cina, etc

cristicost, nicole33
    Alte impresii din această RUBRICĂSaturn Palace Resort: