ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.07.2013
2 AD. + 1 COPII -- v: 1 an

Sub orice critică
Extrem de nemulțumit

Clar - de evitat

Impinsi de la spate de prietenii cu care am mers, am facut 1150 km cu un copil de 8 luni sa vedem minunata grecie, mergand pe recomandarea unei agentii cu care am fost de mai multe ori in concedii reusite. Dupa 4 ani de turcia si unul de bulgaria, concedii frumoase de fiecare data, a venit timpul sa ne luam si o teapa.

Familiile cu care am mers spuneau ca nu asta-i grecia pe care o stiau ei. Ma rog, mai putin conteaza. Eu m-am lamurit.

Am primit camera in corpul D, la parter. Convenabil fiindca e un pic mai racoare decat la etaj, presupun. Balcoanele - vorba vine, de fapt niste chestii cu rol de balcon, puteau fi sarite fara probleme si de un copil de 5 luni.

Camera ce sa zic, cica stelele de grecia sunt stele, nu vrajeala ca-n turcia sau bulgaria. Eh, camerele sunt fix ca alea comuniste de pe la noi, de acu' 20 de ani. Habar nu am cum se poate lua clasificare de 2 stele pe asa ceva, sa nu zic de 3.

Nu exista perdele. Peretii sunt depti ca aia din casele de chirpici de la muzeul satului. Ultima renovare (zugravire) cred ca s-a facut in secolul trecut. Baile naspa tare, groaznice. Faianta de acum 30 de ani, dus cu soclu facut din bucati de gresie si perdeluta din plastic, obiecte sanitare ca in tren, robineti colmatati si ruginiti, apa calda la chiuveta curge doar ca sa nu picure, ce sa zic, groaznic. Cred ca nici pe o stea nu si-ar merita clasificarea. Tevile de termoficare sunt cocotate in cel mai inestetic mod pe pereti, cabluri trase la vedere nu ingropat, mobila comunista de acum 20 de ani, julita si uzata, perne super nasoale, cand am vazut camera era sa-mi iau bagajele si sa plec acasa. Sunt teoretic 3 corpuri de dulap, mai exact unul cu 3 deschideri, toate 3 cu spatiu pentru umeras. Rafturi - ioc. Am stat cu hainele prin valize. In cele cateva sertare mici au incaput doar cosmeticele. Sa nu mai zic pe la colturi, unde a cazut tencuiala, cazuta a ramas, la geamuri nu sunt perdele (doar draperii). Ma opresc aici, ca iar ma enervez.

Bonus: e raiul insectelor. Daca nu aveti inspiratia sa duceti de acasa dispozitive anti tantari, ati pus-o. Muste cu gramada, tantari cu gramada, ba mai rau de atat sunt si paianjeni. Nici unul din grupul nostru nu a scapat fara muscaturi de insecte. Mai mult de atat, pe pereti am vazut si ceva soparle mici, portocalii. Noroc ca n-a intrat nici una in camere. De furnici am zis?

Curtea si verdeata - treaca mearga.

Piscina: cica plina de clor, n-am facut nici macar o baie in piscina, desi in precedentele concedii eram toata ziua in piscina. Bine, piscina de aici e mititica, veche, urata si 80% cu adancime intre 1.70 si 2.80. Feriti copii care nu stiu sa inoate.

Masa: treaca de la mine, ca nu suntem pretentiosi. Feluri putine si repetitive. La mic dejun nu servesc oua sau derivate niciodata. In fiecare diminiata am mancat chestii gen cremwursti fierti sau prajiti, taiati in diverse forme, cu cartofi prajiti, rondele sau cuburi. Cum n-am vazut oua la micul dejun, n-am vazut nici legume. Se servesc doar muraturi. Si in fiecare dimineata rosii taiate rondele si date prin cuptor... ceva oribil. Se mai servea un fel de mezeluri sub orice critica si un fel de cascaval felii, facut din margarina, oribil si ala. Sa nu uit de o chestie gen gris/orez cu lapte, destul de bun, care era prezent la fiecare mic dejun.

Cina - un pic mai variata dar nu foarte, cei fara pretentii au gasit cu ce sa-si umple farfuria.

Bauturile: dimineata aveai acces la un dozator cu apa plata si sucuri din prafuri, dar seara nu dadeau nici macar apa de la dozator. Am vazut pe oferta bere fara alcool la 33ml 4 euro, am preferat supermarketul din apropiere.

Plaja: ce sa zic, exista ceva indicatoare cu Philoxenia beach, cand pleci din complex. Si atat. Deci nu exista. Gasesti sezlonguri care tin de terasele de jos, unde comanzi ceva si stai cat vrei. Bere la 0.33 - 3 euro, sucuri 2.5, rezonabil.

Plaja nu e nici frumoasa, nici intretinuta. Nisipul e plin de pietre (si pe alocuri mucuri de tigara). Intrarea in apa sa face pe pietre. Nu se compara cu plajele ingrijite si frumoase din alte zone. Practic "statiunea" e un satuc.

Cred ca am zis destul, desi cu siguranta am uitat cate ceva. Nu as reveni la astia nici pe gratis.

O familie de romani spuneau ca au venit la Philoxenia Bungalows in urma cu 7 ani si pe atunci era cu totul altceva. Ma rog, au revenit si anul asta, deci si-au luat teapa.

Trimis de cda in 11.07.13 23:14:38
Validat / Publicat: 12.07.13 00:17:39
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 5983 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cda); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 plaja din Psakoudia

[12.07.13 00:06:37]

@cda: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

adryana
    [12.07.13 07:36:16]

@cda, te inteleg perfect, sa vii de la 5 stele din Turcia, de la AI, unde ai dat cel putin dublu pe bilete si sa te cazezi la greci la 3 stele, la Philoxenia, este ca si cum ai ateriza de sus de undeva jos de tot. Aste cred ca as fi simtit si eu in locul tau. Cu toate acestea in anul 2008 cand am mers pentru prima data in Grecia, am mers la Philoxenia, am platit sub 500 E 2 adulti si copil sub 12 ani care avea oricum gratuit. Noua ne-a placut, a fost ieftin si frumos. Am avut masina, ne-am plimbat sau am stat la plaja aflata in apropiere.

Despre conditiile de cazare de la Philoxenia impresiile mele au fost acceptabile, mie mi-au convenit, la banii dati ce pretentii sa mai am? se intra zilnic in camera, se facea curat, lenjeriile si prosoapele se schimbau la 2 zile, camera era curata si gradina din jur la fel. Si noi am stat la parter in corpul F, ma amuzam cand fetitele mele sareau balconul si intrau in camera, era placerea lor.Am avut servirea tip bufet zilnic, imi amintesc ca seara aveam diverse feluri de inghetata dar mancam si niste musacale de legume grozave acolo, peste la tava, porc, nelipsitul compot de piersici, etc. Si toate bauturile ni le-am luat de cum am ajuns acolo de la un Lidl din apropiere,din Nikiti, astfel ca nu am dat preturi duble pe bauturi la restaurant (la Lidl un bax de apa minerala era 1,26 E atunci, iar la restaurant o sticla mica de apa era 1 sau 2 E). Iar in baie treburile stateau bine, baia era frumoasa, in culori roz.

Anul urmator am stat la bungalow in apropiere la Gerakina, iar baia aceea a fost un dezastru si camera la fel, comparativ cu baia si camera de la Philoxenia.Deci se poate si mai rau. Noroc ca Gerakina a intrat in renovare, trebuia.

Iar despre soparle, eu la Philoxenia nu am vazut, in schimb la Gerakina am avut mai multe vizite.

Iar despre mucurile de tigari de pe plaja, eu sincer cred ca nu nemtii le arunca, sunt altii care o fac, asa cum au fost educati, stim noi la cine ne referim.

michirec
    [12.07.13 09:30:16]

Nu-mi vine sa cred ca despre Philoxenia este vorba!!! Ultima data am stat acolo in 2010, si totul era altfel de cum o descrieti acum... altfel nu as fi venit de 6 ori in acest loc...

[12.07.13 09:44:43]

@michirec: si tu stai si crezi tot ce citesti?

Cand am ajuns la faza cu pietre in apa si pe nisip deja m-a luat somnul, am fost acolo si plaja nu are pietre nicaieri si nici in apa nu exista nici macar o pietricica.

cdaAUTOR REVIEW
    [12.07.13 22:17:30]

Folosesc de multi ani amfostacolo.ro ca un instrument util in planificarea calatoriilor si locatiilor pentru concedii. Pana acum nu am postat din doua motive simple, combinate: din comoditate si datorita faptului ca nu prea aveam ce spune, in plus, fata de cele postate iar nota generala pentru locatia respectiva mi se parea corecta.

De data aceasta a fost cu totul altfel. Philoxenia din iulie 2013 NU merita nota generala afisata pe acest site.

Fiecare e liber sa faca ce vrea cu banii lui. Nu incerc sa conving pe nimeni, nu am nici un interes.

Pentru colegul care sustine ca mananc kkt: vezi c-am postat si o poza cu plaja. Cu un pic de bunavointa, gasesti alte poze pe google. Intrarea in apa se face prin 2-3 metri de pietris. Dupa intrarea in apa, cantitatea de pietris se dilueaza pana la 6-7 metri de mal, unde pe fundul apei se gaseste doar nisip fin. Poate ca in alti ani plaja a fost mult mai bine intretinuta si nisipul cernut. Sa mai zic ca-n prima zi (2 iulie) am gasit, pe toata lungimea plajei, o cantitate deloc neglijabila de alge? Nu mai zic.

Intr-o zi am mers pe plaja din Kallithea. Acolo intradevar, e o plaja impecabila, cu nisip cernut exemplar. Dar in Psakoudia nu-i cazul.

[13.07.13 08:31:52]

@cda: Sunt de acord ca nu merita nota generala dar este cel mai ieftin complex de 3 stele cu demipensiune din Halkidiki, primul de pe lista, este vizitat de foarte multi nemti si de multi romani tocmai pentru pretul relativ scazut, am fost anul asta si am vizitat Philoxenia si chiar nu mi-a placut, insa in comparatie cu Melissa, aflata in apropiere, este lux, consider ca nu e teapa absolut deloc ca isi merita banii si ca trebuie evitat in plin sezon si de catre de persoanele pretentioase si mai ales de catre cei care au fost in Antalya la 5*UAI care nu numai ca nu au ce cauta aici dar nici macar nu ar avea dreptul sa faca vreo comparatie de vreun fel.

Plaja cand am vazut-o eu era cu nisip fin curata si fara urma de pietricica, pietre in apa erau spre Porto Psakoudia mult in dreapta. Da nu se poate compara plaja din Kalithea cu plaja din Psakoudia, Kalithea este superba din multe puncte de vedere, insa celor cu copii mici nu le place pentru ca e mult de coborat pana la plaja.

Plajele in Grecia apartin statului si deobicei nu le curata nimeni, cei care platesc pentru a isi instala sezlonguri si umbrele ar trebui sa curete si sa filtreze nisipul dar deobicei nu o fac, in foarte putine locuri am vazut ca se fac amenajari si curatiri ale plajelor.

crima
    [13.07.13 10:40:08]

@ionescunic:

consider [... ] ca trebuie evitat in plin sezon si de catre de persoanele pretentioase si mai ales de catre cei care au fost in Antalya la 5*UAI care nu numai ca nu au ce cauta aici dar nici macar nu ar avea dreptul sa faca vreo comparatie de vreun fel.

Cred că te referi doar la cei care au pretenții de 5*UAI și care merg doar în Antalya la 5*UAI...

Eu, de exemplu, am fost și aici, în Psakoudia, la Philoxenia, dar și în Antalya, la 5*UAI.

Nu, nu aș face comparație, nu pot compara mere cu... gâște, dar cred, totuși, că aș avea dreptul (?) să o fac...

[13.07.13 11:44:09]

@crima: pai ce comparatie ar mai fi aia? Ai dreptul, dar ce rost ar avea sa o faci?

Daca mergi la 3 stele cu demipensiune in ambele locuri atunci ai loc de discutii pertinente, insa asa cum spui tu nu vad rostul sunt doar pretentii ca nu e la fel, dar cum ar putea fi oare ceva la fel? Nici macar in alte doua regiuni ale Turciei conditiile nu seamana, nici macar de la hotel la hotel, exista hoteluri dezastroase de 5* in Turcia, dar si in Grecia fara numar, in acelasi timp exista si foarte multe hoteluri foarte bune, deci comparam comparam dar ce cu ce?

Andox CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [13.07.13 12:05:57]

Eu nu vad in poza atasata unde este pietrisul. Vad doar un nisip cu granulatia mai mare.

So... mie mi-a placut si la 3* la Philoxenia si la 5* in Antalya.

Dar eu stiam unde ma duc si la ce sa ma astept.

crima
    [13.07.13 12:57:28]

@ionescunic: Repet, n-am cum și de ce să fac comparații, doar că mi s-a părut că ai fost prea categoric în privarea de drepturi și hușuirea ălora care merg și în Antalya la 5*UAI...

În ce privește plaja, dintre cele pe care am fost eu (Psakoudia, Metamorfosi, Nikiti), cea de aici mi s-a părut cea mai o. k., din toate punctele de vedere: mici amenajări, calitatea și curățenia nisipului, intrarea în mare, limpezimea apei, cantitatea de alge de pe mal și din apă, etc.

Tot aici, în Psakoudia, pe plajă, am văzut un câine comunitar care se plimba agale și care s-a oprit să bea apă din... mare!

cdaAUTOR REVIEW
    [13.07.13 22:38:21]

N-am postat pe siteul asta sa-mi spuna diversi indivizi ca mint cu nerusinare sau ca exista nisip cu granulatie de 1-2 cm. In consecinta, refuz sa mai comentez astfel de "ecouri".

La un moment dat am vrut sa fac cateva poze concludente, cu finisaje si dotari intr-o camera de 3* dintr-o tara membra ue si cu rating foarte bun pe amfostacolo.ro. Dar am zis ca n-are rost, astfel de lucruri nu-si au locul in arhiva personala. Acum observ ca era mai bine sa le fac.

Probabil ca n-am stiut la ce sa ma astept de 500 euro sau cum arata o camera de 3*. E vina mea, mi-o asum.

Probabil ca lumea ecologista nu este deranjata de multitudinea de insecte, de toate felurile, care roieste la Philoxenia. Toti cei din grupul nostru (3 familii) au plecat acasa cu multiple intepaturi de paianjeni si tantari. Detalii...

Probabil ca-i normal la 3* sa nu curga (ci sa picure) apa calda la chiuveta. Am spalat copilul la fund cu apa rece.

Probabil ca-i normal la 3* ca gresia din zona dusului sa nu mai aiba, de multi ani, stratul superior (smalt).

Probabil ca-i normal la 3 stele sa n-ai perdea la geam.

Probabil ca-i normal la 3* sa stai cu boarfele in geamantan, dulapurile fiind in intregime cu bara pentru umerase. Cred ca eram singur fraier din zona care nu-si tinea chilotii si sosetele pe umeras.

Probabil ca-i normal la 3* sa cada de pe la colturi bucati de tencuiala fara ca cineva sa se deranjeze sa carpeasca zonele respective.

Probabil ca la 3* e normal sa ai in camera un tv cu diagonala de o palma, de pe vremea bunicii, cu telecomanda lipita cu scoci. Si-i normal sa schimbi canalele cu doua maini (cu una trebuia sa impingi bateriile).

Cred ca sunt eu prea pretentios.

O astfel de unitate de cazare, de 3*, din Romania, ar fi scuipata in ochi pe toate siteurile de profil. Daca-i in Grecia, e foarte buna. Chiar recomandata. Cu caldura.

[14.07.13 08:23:31]

@cda: Chiar nu iti inteleg tonul, total nepotrivit si te rog sa cauti o alta unitate de cazare la acelasi pret cu conditii cel putin asemanatoare in Romania, Turcia sau Grecia.

Cred ca singurul responsabil pentru teapa esti doar tu, cel care a decis ca trebuie sa isi duca familia la un hotel de 500 de euro, pe 7 nopti, cu demipensiune, in plin sezon la marea Egee, intr-un stat comunitar.

Cand nu ai bani de Antalya sau de ceva asemanator si platesti cel mai mic pret posibil poate te si gandesti inainte, ceva o fi acolo... ca doar aia nu dau nimic gratis, sunt greci doar, buni afaceristi nu niste ageamii!

[14.07.13 19:15:44]

@pompilik: ecoul tau a fost sters, este offtopic si generator de flame, te rog sa spui daca ai ceva de spus referitor la Philoxenia Bungalows!

Mixaela
    [19.01.14 14:53:08]

Nu pot sa-mi dau parerea despre hotel, deoarece nu am stat vreodata, desi ceea ce mi-a atras atentia la descrierea atat de cruda despre statiunea Psakoudia, asta m-a facut sa-mi fac cont pe acest site... Banuiesc ca pretentiile sunt superioare si la o statiunea care apartine comunei Ormyliei e genul de matura, stergem cu mopul. Vad in fiecare an turisti de romani, la unii chiar am putut sa si comunic si sa aflu parerea lor despre locul unde sunt cazati, dar asa negru in fata ochiilor sincer nu au vazut.

Apropo, marea din statiunea Psakoudia nu are pietre, doar in zona de stanca, dar pornind de la Philoxenia pana cand se iese din statiune cat si apropiindu-se de Metamorfosis, pietrele in apa nu exista, pe alocuri este iarba, dar sincer nu de musca nici aia.

adryana, cda, crima, michirec, Mixaela, pompilik
    Alte impresii din această RUBRICĂPhiloxenia Hotel: