ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.07.2013
ÎNSCRIS: 13.06.11
JUL-2013

Sub orice critică

Esperandum in desertis

Oricat am incercat sa aplatizez impresiile ultimelor 10 zile, indiferent cat m-am straduit sa incerc sa trec cu vederea anumite aspecte, nici acum, la 4 zile petrecute in tumultul orasului meu natal, unde m-am reintalnit cu grijile, problemele si stresul cotidian, nu pot sa estompez trairile pe care le-am avut in acest mini, sau mai bine spus, pseudo-concediu.

Ca sa o iau cu inceputul, cum bine stiti, iarna, cand e frig iar zapada se ridica pana la pervazul ferestrelor, la gura sobei se spun povesti si se fac promisiuni. Asa am facut si eu iarna trecuta, si i-am promis unui nepotel ca am sa-l duc la mare, povestindu-i cum e acolo, cu apa, plaja, etc. Si cum promisiunea trebuie respectata, am inceput sa selectez oferte si oferte. M-a atras oferta unei agentii care isi face, mai nou reclama si pe site-ul nostru, al membrilor Am fost Acolo, si dupa o scurta convorbire cu o fata foarte amabila, am platit si am primit voucher-ul pt hotel Balada, 7 nopti cu mic dejun inclus.

Sincer sa fiu, initial rezervasem in mamaia, insa faptul ca fratele meu venea la mare in aceeasi perioada, la hotel diana din saturn cu nepotelul meu preferat, m-a facut sa optez pentru aceasta statiune.

Desigur ca am cautat sa fac tot posibilul sa evit orice posibila 'defectiune' care sa imi strice cheful si sederea, fapt pentru care am tot corespondat prin mail-uri cu agentia (cu hotelul, in direct, mi-a fost absolut imposibil) cautand sa obtin toate informatiile cu privire la ce e bun sau rau acolo. Nu pot nega faptul ca recenziile facute de alti turisti referitoare la hotel erau in proportie de 99% negative si imi provocau insomnii, dar pasul o data facut...

Si uite asa, pe 29.06 am plecat catre mare...

Primul lucru bun: autostrada o data terminata mi-a permis sa ajung in 2,5 ore in fata hotelului... senzational, nu ma asteptam!!!

Al doilea lucru bun: Am ajuns la receptie la ora 11.30, cu toate ca stiam de fapul ca ora ziua de cazare incepe cu 18, si am prezentat voucher-ul. Incredibil!!! Am primit o cheie, mi s-a recomandat sa vizionez camera cu vedere la mare, pe care o solicitasem, si mi s-au cerut scuze pt faptul ca in acel moment, una mai jos de etajul 11 (din 14) nu exista decat fara vedere la mare.

Camera nu este una care "sa te dea pe spate" insa foarte curata, cu mobilier decent, luminoasa, un aranjament pe pat care sa iti descreteasca fruntea, si anume 6 lebede facute din toate prosoapele cu care camera era dotata, si cu un iz de neaerisit, dat de dulapurile care in mod normal, pe timpul iernii ar fi trebuit sa stea deschise... Nu a fost insa o problema, pentru ca dupa doua zile cu geamul deschis nu mai era nicio problema... Asadar am demontat mitul pe care il formasera predecesorii mei cu acele camere deplorabile, infecte si mai stiu eu cum... Paturile twin erau unite, iar eu cu acele cuverturi ale asternuturilor am umplut golul dintre ele, creand un matrimonial absolut suficient pentru noi si copil. Draperii, perdele, tv Grundig cam vechi dar functional, (plasme si lcd-uri am acasa, asa ca nu era absolut nevoie (sic!)) un minibar, sau mai bine zis un mini frigider, comoda televizorului, o masuta si un taburet, un dulap cu doua usi... Cam atat, dar nici de mai mult nu era nevoie... esti doar in concediu, lipsesti cateva zile din luxul de acasa, nu-i asa? ( :)))))

Baia, micuta dar nu intr-atat incat sa nu te poti misca in voie, curata, intretinuta pot spune. (pozele ma vor completa), pe marginea chiuvetei doua sapunele in tipla, maturat, spalat, etc.

Cei care ma cunosc si au fost in locatii descrise de mine pe acest site stiu ca nu exagerez si sunt obiectiv, asa ca sfatul meu ar fi ca atunci cand cititi parerea cuiva despre un loc vizitat sa va uitati si ce activitate are in randul comunitatii noastre, ca sa va dati seama daca bate campii sau nu...

Dar gata cu "fotosinteza": Am coborat la receptie, m-am declarat de acord cu camera, am completat formularul si ma vrut sa merg dupa bagaje. Domnisoara receptionera m-a rugat sa mai stau un minut si sa platesc parcarea daca vreau sa las masina acolo. Acum ce era sa spun? Ca normal ar fi sa nu platesti daca esti clientul hotelului? As fi vorbit in van. Am platit 12 lei /zi, insa am fost multumit, pentru ca nu a trebuit sa platesc intrarea la piscina, care ar fi fost altminteri de 21 lei/zi /adult si 19 lei/copil.

A doua zi am fost vizitati de camerista si dupa amabilitatile de rigoare am rugat-o sa nu vina niciodata mai devreme de ora 10 sau mai tarziu de ora 14, lucru pe care l-a respectat intocmai. Prosoapele s-au schimbat la 3 zile, lenjeria intr-a patra. Mi s-a parut firesc sa o recompensez, si nu imi pare rau...

Pana aici nimic deosebit. Hotelul nu are o plaja proprie, asa ca, daca vroiam sezlonguri si umbrela plateam 15 lei/zi/ sezlongul (cu umbrela inclusa) in suprafata imprejmuita sau se putea folosi cearsaful din dotare pentru celelalte zone. Noi nu am facut plaja acolo, ci in dreptul hotelului diana unde era cazat fratele meu la sezlongurile care aveau acelasi pret. Nota Bene: nu am vazut piciorus de vanzator ambulant, pe toata durata sederii...

Apa, ca si plaja, impecabile.

Sa trecem la micul dejun... Ce pot sa spun, decat ca era extrem de bogat si diversificat, insa imposibil de mancat!!! Sotia mea l-a caracterizat intr-un singur cuvant: oribil!!! cel mai oribil pe care l-a intalnit pe oriunde am umblat, coclau sau metropola! Si ca sa detaliez, credeti-ma ca erau 4-5 feluri de mezeluri, 2-3 feluri de branzeturi, cascaval, sunca, insa toate necomestibile:( (Inadmisibil, sa mananci atatea zile doar oua, rosii, castraveti, ardei gras, si paine, iar restul sa iti aduci cu tine. Nu pot sa cred ca se poate atata bataie de joc la un pret de 25 lei/zi/persoana pentru micul dejun, in conditiile in care cu 25 de lei de persoana am mancat la o terasa o cina cu snitel palermo, salata, paine garnitura si o bere... No Comment!

Cu pozele si locurile unde se poate manca am sa revin intr-un review viitor. Inainte sa inchei vreau sa explic de ce am intitulat asa aceste randuri: Am mai fost in Saturn cand eram mic, cu parintii, si cand eram liceean. Cu toata sinceritatea pot sa marturisesc ca mi-au dat lacrimile cand am vazut in ce stare de descompunere a ajuns aceasta statiune... Bine totusi ca Dumnezeu a lasat aceeasi mare limpede si curata, aceeasi plaja intinsa cu nisipul rivalizand cu orice "blue-flag"... Din pacate, doar atat... Doamne ocroteste-i pe romani, dar da-le si mintea de pe urma!

Trimis de iulian68 in 10.07.13 18:50:16

asteptam si pozele...

flaviana77
    [23.06.14 13:41:20]

@iulian68:

buna, peste cateva zile trebuie sa plec si eu la acest hotel.

sincer am emotii pentru ca merg cu baietelul meu mic de 3 ani jumatate si citeam ce ai scris despre mancare si am un stres in aceasta privinta.

noi o sa avem toate mesele incluse, o sa vad eu ce ma asteapta la fata locului sper sa am ce sa dau de mancare copilului.

despre camera nu am pretentii pentru ca am de gand sa stau cat mai putin in camera cat doarme copilasul si atata, in rest mare soare balaceala.

nu sunt hotarata daca sa merg la piscina cu copilasul, o sa vad eu.

sincer, daca nu era pentru copil, aterizam de mult in Grecia, dar astept sa mai creasca putin si am de gand sa ii prezint si lui iubita mea Grecia.

iulian68AUTOR REVIEW
    [23.06.14 16:51:43]

@flaviana77: Poti sta linistita, nepotelul meu avea 4 ani anul trecut... Camera arata destul de bine, pentru stelele hotelului, piscina de fapt ste Aqua Park iar voi aveti intrare gratuita, veti primi un talon in afara celui de masa... Cu masa insa nu stiu ce sa spun, micul dejun era acelasi zilnic, nu era cine stie ce calitate a mezelurilor sau a branzeturilor, insa se gasea de mancare, fara probleme. Una peste alta, cred ca poti merge linistita, sa stii ca si eu voi mai merge o data acolo, o fuga (3-4- zile)

De plaja, ce pot sa-ti recomand, e sa mergi totusi cei 800-1000 de metri pana la hotel Diana, e acelasi pret la sezlonguri (sau gratis pe nisip) insa vei fi mult mai linistita, si sigura ca poti lasa ceva fara sa dispara. Acolo fac plaja cei de la Diana iar acest hotel e al MAI... Concediu placut!

PS Parcarea e cu plata, dar daca muti masina sigur nu mai prinzi acelasi loc!

flaviana77
    [24.06.14 10:14:50]

@iulian68:

multumesc frumos, o sa mergem lsi a acea plaja unde spui tu

mai auzeam ca s-ar plati la piscina ceea ce nu mi se pare normal din moment ce o sa fim cazari in acel hotel, ramane de vazut la fata locului cum stau treburile.

de parcare stiu ca si anul trecut cand am fost la Mamaia am platit, cam mult spun eu dar na ce sa facem daca asa sta treaba in Romania?

daca o sa mai am nelamuriri am sa revin cu intrebari.

iulian68AUTOR REVIEW
    [24.06.14 10:27:22]

@flaviana77: piscina era 19 lei pt un adult anul trecut, dar nu pt clientii hotelului. primiti talonul pe care se aplica stampila cand intrati. Vreme buna sa aveti! Parcarea era oarca 10 sau 12 lei oe zi...

flaviana77, iulian68, myk007
    Alte impresii din această RUBRICĂBalada Hotel: