ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2013
ÎNSCRIS: 29.05.12
JUN-2013
2 AD. + 1 COPII -- v: 8ani

Chiar este ok

Tocmai am revenit din concediul petrecut la GHV, unde am fost cu inca doua familii, una ditre ele a mai petrecut un sejur vara trecuta acolo si sincer am mers pe mana lor, deoarece citind cele expuse pe acest site m-am cam speriat. Am plecat cam fara prea mari asteptari si va recomand sa mergeti la fel si o sa va simtiti bine, altfel, patiti ca la pomul laudat...

Hotelul de 5* acum este de 4* (si pretul e tot de 3-4*) deoarece au trecut ceva ani de la modernizare dar parerea mea personala este ca au trecut si multi romani pe acolo... asta pt. ca am fost martora la ceea ce fac conationalii nostri si mi-e jena de nesimtirea si cocalarea unora. Si am sa ma justific: am avut cazarea de pe 19iunie2013 data la care in hotel erau multi nemti si rusi si mai putin romani, deoarece anul scolar s-a incheiat pe 21 iun - totul a fost SUPER OK pana cand au inceput sa vina romanii dupa 21 iun. si sa se comporte (unii, nu toti) ca gherțoii si ca cei carora li se cuvine totul (lasau mizerie in parc la sezlonguri, risipeau pur si simplu mancarea luau cate 4 farfurii de felul doi la o persoana, tranteau tavele de inox daca se terminau cartofii prajiti - desi in 3 minute aduceau altele pline, etc, etc- Rusine! - imi cer scuze romanilor care si-au vazut de treaba lor.

Cazarea - camere spatioase, 2 paturi duble, 2fotolii, masuta, mobilier relativ nou sifonierul cu rafturile foarte inguste si doar cu 5 umerase, tvLCD, halate2buc, 6-8 prosoape - se schimbau zilnic, baia curata, cada cu dus, cosmetice aproape zilnic, balcon cu uscator de rufe+ masuta si 2scaune, lenjeriile impecabile - se schimbau o zi da una nu (sincer cred ca mergeau si 3 zile).

Curatenia - nu am dat "atentii" cum am citit in unele impresii- se facea zilnic- in schimb in a 4a zi nu au facut curatenie cum trebuie in baie si am agatat de clanta usii de la intrare acel "mesaj" de carton (imi scapa denumirea acum - pe partea cealalta e cu nu deranjati) cu "va rog sa faceti curatenie" - mi s-a parut mai civilizat asa decat sa incep sa fac scandal. Dupa aceasta curatenia a fost tot timpul ok. Va recomand sa incercati la fel, si daca nu o sa va faca curatenie, sa discutati la receptie.

Pentru prosoape pt. piscina/plaja, vi se da un tichet de persoana si zilnic in baza lor luati prosoapele dimineata iar seara le dati inapoi si vi se returneaza tichetele (dai tichetul ei prosopul - dai prosopul ei tichetul :)), si zilnic aveti prosop curat.

Masa - restaurantul principal Bell Epoque- foarte diversificata, aveai de unde alege pt. toate gusturile noi fiind mai vegetarieni, chiar am avut emotii. Pana au inceput sa vina romanii meniul era mai vegetarian cu 3-4 feluri cu carne/ fripturi, dupa aceasta data cred ca bulgarii stiu ce mancam noi, au inceput sa fie mult mai multe feluri de mancare cu carne - (ma refer la pranz sau cina) de la placinte cu carne, 3-4 feluri de tocanite/ mancarica/etc, pana la 2-3 feluri de fripturi sau gratare tot timpul era si pui si porc si vita cel putin intr-un sortiment. Garnituri de toate felurile, legume sote, sosuri, salate la discretie, etc, etc. Dulciuri si fructe, cereale, lapte, cafea, sucuri, etc de toate pt. toti! Pe scurt la mancare este risipa, fata de alte hoteluri cu all inclusiv unde ai de ales intre 3 -4 sortimente la fiecare fel, la hoteluri cu acelasi nr. de stele.

Pranzul se poate servi la orice restaurant fara programare doar pt cina se face rezervare la unul din celelalte 4 restaurante (la cel principal nu e cu rezervare la cina).

La toate restaurantele au meniuri speciale pt copii! Foarte important mai ales pt cei foarte mici.

Micul dejun se poate servi pana la ora 10, pranzul intre 12-14, dupa ora 14,30 -16 se pot servi dulciuri si sandwichi-uri, cina intre orele 18-21, iar de la 23 la 1 noaptea este cina prelungita. Pe langa astea mai sunt pe plaja la Burger Bar intre 14-16,30: burgheri, cartofi prajiti, salata, frigarui, la Ice Cream House este inghetata nu foarte diversificata si cam aglomerat. Multe barulete pe toata suprafata resortului unde poti servi cafea, apa, sucuri, bauturi alcoolice foarte diversificate, etc (am sa atasez foto cu listele cu bauturi/cocktailuri/etc).

Sala fitness foarte bine dotata - o recomand.

Kids Club - binevenit familiilor cu copii, cu animatori si tot felul de programe, discoteci, jocuri atractive pt. cei mici si mari zilnic de dimineata pana seara.

Piscine - la GHV sunt 3 (una pt. copii, alta pt. adulti si una acoperita, cu apa termala) la celelalte piscine din resort nu am avut timp sa ajung au fost suficiente pt noi acestea inclusiv marea - curate, au si salvamar. Piscina copiilor are topogan si era o distractie pe ei, de a dreptul molipsitoare. In una din zile un parinte de la h. Dolfin a lasat fetita care avea varsat de vant si era plina de pustule purulente sa intre in piscina copiilor - pot sa va spun ca in urmatoarele minute piscina a fost inchisa iar apoi a fost golita de apa, spalata, dezinfectata, etc. Iar dupa amiaza copiii s. au putut iar bucura. Bravo celor de la GHV si rusine parintelui respectiv (era tatal) ca a expus peste 50 de copiii destul de multi sub un an - la o boala ce se raspandeste rapid si care poate da multiple complicatii pe timp de vara. Acel parinte era ROMAN! Ma intreb daca a lasat copilul si in celelalte piscine din resort.

Pt. petrecerea timpului liber sunt o multime de locuri se pot vedea si pe site- sunt spectacole zilnice la scena de pe plaja, muzica live seara de seara la barul de la piscina de la GHV, iar la barul de pe plaja de la H. Rubin, in fiecare seara animatori ce te invata pasi de salsa, dansuri bulgasesti sau gresesti - foarte dragut. In primele doua seri a fost prezentare de moda, excelent organizata la GHV. Animatorii sunt si pt aerobic sau aqua gym intre orele specificate pe holul de la Spa (ce mi-a placut: daca e o singura persoana doritoare de aerobic, dans, aqua, animatoarea face doar cu ea si e foarte politicoasa si draguta).

Sunt 3 terenuri de tenis=20 leva pe ora (tot timpul ocupate), o sala sportiva langa acestea - sincer nu am ajuns la ea din lipsa de timp, poate la anul. Teren de volei pe plaja si multe altele la care nu am avut timp sa ajung in cele 10 zile cat am avut sejurul.

Parcarea: in primul rand pazita, se intra "la bariera", sunt 5 parcari la GHV, e loc suficient, doar romanii vor in fata la intrare unde e aglomerat - daca ai noroc prinzi si acolo. Fiecare hotel din resort are o mica parcare, dar am vazut ca se mai parcheaza si pe stradutele de acces intre hotelurile din resort.

Tot resortul este inconjurat cu gard si nu este acces decat pe intrarile principale pazite, asa ca, copiii se pot juca in voie si siguranta.

Vis a vis de siguranta, la inceput ne lasam la sezlonguri prosoapele, lucrurile, telefoane, etc si mergeam la masa, cand s. a aglomerat dupa 22 iun si au inceput sa vina romanii (iar imi cerscuze de la marea majoritate decenta) sincer va spun, ce era de valoare luam la noi... aveam o retinere cand le vedeam comportamentul...

Plaja (plajele) foarte curata, amenajata, cu sezlonguri si umbrelute, la prima plaja din dreptul scenei de spectacol este si un izvor sulfuros fierbinte ce se varsa din zidul de beton, printr. o conducta, in mare, apa nu este adanca, e ok si pt copii mici.

Se acorda destula atentie la multe detalii din toate punctele de vedere de la masa, cazare, plaja, piscina, spa, etc - care incanta privirea si fac ca sa te simti minunat.

Cam asta e prezentarea GHV in mare, nu stiu cum e la celelalte hoteluri, piscine, din resort - mancarea este la toate restaurantele foarte buna, atmosfera ok, chelnerii - de ei nu am zis nimic pana acum - sunt ok, extrem de politicosi, stiu engleza, dar unii inteleg si romana, serviabili, nu te lasa sa astepti, amabili, draguti, zambitori chiar daca li se citea oboseala pe chip - cred ca sunt scoliti sa ne faca noua turistilor pe plac- si chiar ne-au facut sa ne simtim bine.

Daca la masa din cauza aglomeratiei intr-o zi ploioasa nu erau mese/scaune, si a trebuit sa cautam tot restaurantul una libera, eu, nu m-am suparat/enervat/ trantit farfurii pe jos, am asteptat in liniste, sa se elibereze ceva si nu am urlat ca altii la chelneri sau la personalul care deservea, oricum nu ma grabeam nicaieri, eram in concediu si chiar nu vroiam sa ma enervez sau stresez. Aici romanii nostri s. au dat in spectacol... Mai mare rusinea, s. a intamplat doar intr. o zi, dar a fost suficient ca sa se gaseasca2-3 care sa faca panarama.

In hotel erau peste 90% romani si 10%rusi si bulgari.

Daca vreti sa schimbati leva, incercati sa o faceti in Ro, ca e cel mai rentabil, se poate si la bancomat in statiune dar sa va informati cum se face paritatea (cardul meu nu a fost pe placul bancomatului desi era intre cele admise). Case de schimb sunt la tot pasul, DAR: sa nu va luati dupa cursul afisat!! sa intrebati la ghiseu daca va dau 100ron cati leva imi dati, ca o sa vedeti ca afiseaza curs de 4,35 si va da 3,20.

Bazarul e exact langa hotel, plin cu prostioare de tot felul si parerea mea cam scumpe, unele poate duble la pret fata de litoralul nostru.

Va recomand sa faceti un tur cu trenuletul prin statiune - e 5 leva pt. adult si 3 leva pt copii, e deconectant, noi am nimerit un sofer ucrainian ce stia romaneste si ne. a explicat multe din locatiile pe unde am trecut iar pe copii ii lua in fata cate o portiune din traseu, langa el si. i lasa sa sune si din clopotel a fost distractiv pt ei.

Daca aveti o dupa amiaza noroasa la dispozitie va recomand sa vizitati Castelul Reginei Maria de la Balchick e la aproximativ jumatate de ora de statiune si sincer chiar merita, intrarea e 5 leva pt un adult, iar pt. copiii sub 12 ani doar 1 leva si se mai plateste acelasi pret si intrarea la parcul castelului deci total 10leva de adult si 2leva copilul - acolo suvenirurile mi s. au parut mai ieftine.

Vinieta! Sa o cumparati cu euro! Nu cu lei - deoarece pretul ei este in euro si se poate plati in orice valuta, iar daca platiti cu lei o sa dati 6 lei pe 1 euro (ca mine si ca toti cei care eram la rand :))) in ziua respectiva, ne-am bucurat ca se putea plati in lei).

In incheiere, recomand familiilor cu copii acest hotel! Conditia este sa nu aveti asteptari de 5* pt. ca nici pretul pe care-l dati nu e pt 5* (sincer pretul e la jumatate fata de turci sau greci unde nu aveti nici atatea sortimente de mancare nici atata bautura incluse, animatii, etc, doar niste luxuri aurite spoieli zambete languroase si mai multa atentie la curatenie) !

Trimis de irina.ciobanu in 05.07.13 18:43:36
Validat / Publicat: 05.07.13 20:56:17

VIZUALIZĂRI: 2205 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (irina.ciobanu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂGrand Hotel Varna Hotel: