Miramare Resort & Spa [Agios Nikolaos]

DIN Botosani
înscris/ă în 04.02.13
JUN-2013

Si eu am fost acolo...

Cum in aeroportul din "dulcili targ al Iesilor"s-au introdus zboruri catre Creta, am zis sa mergem si noi cu fetita la mare, sau mai bine zis la o alta mare decat cea de la noi sau turci. Si bine am facut. Zborul a durat 2 ore, iar transferul de la aeroport la hotel 1h si 10 min. Ajunsi acolo ne-am cazat. Eheee... aici povestea devine putin mai incalcita. Incalcita pentru cei mai pretentiosi, care au asteptari de 4 stele. Camerele sunt dupa cum ti-e norocul, sau mai corect, dupa cat platesti. Avand experienta de anul trecut din Antalya, unde garden view era de fapt vedere la un santier (hotel in constructie) muncitori, zgomot etc, anul acesta am vrut sa fim siguri ca prindem sea view. Initial cei de la agentie ne-au spus ca nu se poate, ca rezolvam noi la receptie, dar dupa unele insistente am platit un supliment de 100 euro si am avut certitudinea ca vom avea camera sea view. Asa a si fost. Camera in principiu ok, suficient de spatioasa (am stat si in camere mult mai spatioase) baia ok, balconul cu o masuta si doua scaune si o vedere la mare de-ti taia respiratia. Ideea e ca alte doua familii de romani care au ajuns odata cu noi au avut camere garden view care erau inferioare nu doar din prisma vederii ci si a mobilierului, tv, baia etc (in principiu se asemanau, numai ca mobilierul era mai vechi, gresia, tv-ul la fel). Cum s-ar traduce, noi stateam in aceeasi marie dar cu alta palarie. Unei familii nu i-a placut camera si s-a dus la receptie unde a platit un supliment de 300 euro pt 6 zile (cat ramasesera) si s-au mutat intr-o camera cu mobilier mai nou, baia cu marmura si... nu numai ca aveau vedere la mare ci si o piscina proprie (cei drept 3 metri, dar te puteai racori in ea). Asa le-a fost norocul sa fie disponibila o asfel de camera.

In camere se facea zilnic curatenie (dat cu mopul) si se schimbau prosoapele si lenjeria.

In legatura cu mancarea si bautura, noi am avut all inclusive si am fost multumiti. Mancarea era destul de diversificata (nu ca la turci sau bulgari) dar se cam repeta. Gaseai salate, paste, peste, carne de pui, porc, miel sau vita, legume, cartofi, budinca, sosuri, fructe, prajituri si inghetata. Nu pleaca nimeni flamand de acolo in orice caz. Am avut din ce sa aleg sa-i dau fetitei de mancare in fiecare zi. Inghetata gaseai si in afara orelor de masa, vin alb si rosu, bere si sucuri. Sucurile erau gen tec, de calitate inferioara.

La piscina am fost doar ca sa testez terenul, dar nu am stat sa vad cum e, asa ca n-am cum sa ma pronunt. Cert e ca sunt 2 piscine pt adulti (nu prea mari) una la ultimul nivel si cealalta putin mai jos si o piscina pentru copii.

Am auzit ca hotelul are un loc de joaca pt copii, dar care nu l-am vazut. Vilutele din care este compus hotelul si asezarea lor te fac sa te simti ca un labirint si nu am observat locul de joaca. De mini club sau disco pt cei mici, nu cred ca poate fi vorba pt ca nu am auzit nicio activitate seara (din 7 seri vreo 4 am stat la hotel, iar 3 ne-am plimbat), niciun "aram zam zam" sau chestii de genul asta, iar cei mici stateu pe terasa langa parintii lor.

In fiecare seara era un dj care punea muzica pentru a-i anima pe cei care stateau la un pahar de vin pe terasa si admirau marea si luna (luna mi s-a parut mai mare si mai luminoasa decat in alte parti), iar intr-o seara a fost seara greceasca, la care nu am participat.

Referitor la plaja, aceasta este cam la 10 minute (mers lejer) distanta de hotel. Cum iesi din hotel, faci la dreapta si tot inainte pe stanga e plaja Almyros. Inainte sa ajungem am auzit fel de fel de povesti cum ca ai de mers nu stiu cat pana la plaja etc, etc, dar nu este deloc adevarat. Oricat de sedentar ai fi, tot nu ti se va parea asa departe. Si vorba aia, ne-am carat cu lopatele, galetuse, colac, geanta de plaja, rucsac etc. Plaja este minunata, mai ales pentru cei mici. Nisipul este foarte fin, nici urma de scoici sau pietre, iar apa este extrem de limpede (la doi trei metri vezi f clar fundul apei si pestisorii care inoata langa tine) Intrarea in apa este foarte lina, mergi, mergi si iar mergi si tot mica e apa (ceva gen Mamaia). In apa nu sunt pietre, bolovani ci pur si simplu nisip fin. Apa era suficient de calda, cand am ajuns mai rece, cand am plecat mai calda, parca vroia sa ne faca in ciuda. In principiu este calda, dar mai sunt zone unde este mai rece (nu va speriati, erau o multime de copii in apa). Explicatia ar fi ca in golful Mirabello se varsa cateva izvoare de munte. In orice caz, plaja si apa mi s-au parut minunate.

Sezlongurile (doua) si umbrela costa 7 euro pe zi (2,5 e un sezlong si 2 e umbrela). Singurul minus referitor la plaja si drumul spre plaja consta in faptul ca era cam plin cu gunoaie. N-am vazut pe nimeni sa arunce pe jos, probabil erau acolo cine stie de cand. Pacat ca nu se implica nimeni sa administreze cu trebuie acea plaja. Nu va imaginati ca erau peturi pe plaja sau mai stiu eu ce, dar la marginea plajei, spre sosea era mult stufaris, unde, daca aruncai o privire, mai vedeai mucuri de tigari, doze de bere, una, alta. Am facut abstractie de acest minus si am incercat sa ma simt cat mai bine, ca doar de aia am plecat in vacanta. Hotelul nu pune la dispozitie mirobuze cu care sa mergi la plaja. N-am vazut niciunul, si mare mi-ar fi fost mirarea sa vad vreunul, deoarece nu este o distanta care sa nu o poti parcurje lejer pe jos.

Hotelul se afla foarte aproape de pitorescul orasel Agios Nikolaos. Vreo doua seri ne-am plimbat acolo si a fost placut. Este o zona unde sunt multe magazine cu fel de fel se suveniruri, un port si un lac pe marginea caruia sunt numai taverne, terase si cafenele. Un oras in care pluteste un aer de vacata.

Intr-o alta zi am luat taxiul si am fost in Elounda. Este o statiune frumoasa, am inteles ca ar fi ceva mai cu pretentii, cu preturi mai mari si hoteluri luxoase (mi le-a aratat taximetristul pt ca nu le vedeai din statiune). Din Elounda mai sunt 5 km pana in Plaka, un sat pescaresc unde am auzit ca sunt multe taverne la care poti manca peste proaspat, iar vis a vis de Plaka se afla insula Spinalonga. Din pacate nu am reusit s-o vizitam, pentru ce era destul de tarziu, iar cea mica era obosita. In rest, alte excursii nu am facut (de fapt, nu am facut nicio excursie organizata de agentie) nu ca nu am fi vrut, dar am venit la mare pt copil si bucuria ei era sa se joace in nisip, nu s-o plimb o zi intreaga cu vaporul sa vada Santorini, sau alte obiective, ca oricum nu ar fi inteles mare lucru. Pentru cei care vor merge in Creta si vor sa viziteze insla Santorini, am auzit ca sunt Agentii locale, grecesti, care organizeaza astfel de excursii la un pret decent si mai mult, cu feribot de mare viteza (ajungi cam in 2,5h). Trebuie sa va interesati, ca mai multe nu stiu. De asemenea, daca doriti sa colindati insula in lung si-n lat, sunt mai peste tot masini de inchiriat, pornind de la 50 euro pe zi pentru un matiz sau ceva similar.

Ca si concluzie, a fost o experienta plactuta, am avut parte de mare (frumoasa) si soare iar copilul s-a simtit minunat.

Pentru cei care vor sa mearga in Creta, le recomand Hotelul Miramare in masura in care nu-s prea exigenti in standarde. Vor avea un plus fata de alte hoteluri datorita locatiei, si anume ca este la doi pasi de Agios Nikolaos. Mai sunt si alte statiuni mai apropiate de aeroport, dar se preteaza mai mult pentru tinerii liceeni si studenti care vor sa petreaca in club pana dimineata si sa doarma pana la amiaza. Eu nu ma incadrez in aceasta categorie, si am ales locul unde sa ma plimb ziua, seara iar noaptea sa dorm in liniste.

Cam astea au fost de spus. Sper ca v-am elucidat in cazul in care aveati nelamuriri.

Oriunde va duceti si orice destinatie alegeti, incercati sa va simtiti cat mai bine, sa profitati din plin de concediu si sa faceti abstractie de unele minusuri care sa gasesc mai peste tot.

Vacante placute tuturor!

Impresii încărcate de voyage voyage in 04.07.2013 15:52:46

Validat / Publicat: 04.07.13 17:34:43

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (voyage voyage); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  8099 PMA (din 10 voturi) nota2

- dianabzs
[05.07.13 14:49:46]

mi se pare un review echilibrat si foarte util pentru cei ce vor sa aleaga aceasta destinatie de vacanta, nu inteleg de ce a primit un vot negativ;

@webmaster

e un pic cam abuziva situatia, iar cel care a facut chestia asta poate da si o explicatie; ar fi foarte corect atat pentru @voyage voyage, cat si pentru cei care citesc.

- Ari
[24.07.13 22:17:11]

@dianabzs: Review-ul este bun dar hotelul are aspiratii de 4 stele...

Publicitate    [17.06.19 22:50:07]

pagină generată in 0.0786900520325 sec