ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2013
DIN: Arad
ÎNSCRIS: 04.07.13
JUN-2013

Hotel Rea Paralia Katerini totul foarte bine

Hotelul Rea l-am gasit pe Booking.com iar ceea ce m-a determinat sa il aleg printre altele sunt reviewurile f bune, faptul ca ai chicineta dar si optiunea de a lua masa in restaurantul hotelului

Hotelul este situat intr-n cartier nou de hoteluri, pensiuni si apartamente cu 2 mini marketuri, fara restaurante cu terase...

Curatenia este impecabila, tot la 3 zile se schimba lenjeria de pat si se coplecteaza toaleta si dusul cu consumabile si prosoape noi.

Chicineta complet utilata cu tot ce trebuie dar fara microunde.

Terasa suficient da mare, mobilata, am utilizat-o ca si loc de luat masa.

Totul functional, aer conditionat, Tv inclusiv Pro tv internetional, fierbator apa, plita electrica

Zona este foarte aerisita, neaglomerata cu locuri de parcare arhisuficiente...

Distanta fata de plaja este de cca 400 m pe jos sau 700 m cu masina. Plaja foarte buna, chiar daca sunt si ceva alge dar nu foare deranjante, cu nisip fin si intrare lina in mare precum si retaurantele de pe plaja cu sezlonguri si umbrele care sunt gratuite cu conditia sa comanzi ceva, un suc sau altceva.

Gazdele sunt foare amabile si saritoare sa te ajute daca e cazul sau daca ii soliciti.

Magazinul Lidl (cu peturi bune dar sensibil mai mari ca la noi) este situaaut la 1 km distanta iar putin mai incolo mai este un supermatket Best cu preturi mai mici. Un pic deranjant faptul ca in magazine totul e scris in alfabetul gecesc.

La tease preturile sunt f bune si aproape la tote este cineva care vorbeaste romaneste.

Din punct de vedere al obiectivelor turistice apropiate nu prea ai ce vizita.

Una peste alta vacanta a fost de nota maxima

Trimis de george arad in 04.07.13 15:50:41
Validat / Publicat: 04.07.13 18:02:31
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 1769 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (george arad); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[04.07.13 18:02:17]

@george arad: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat la rubrica "Rea Hotel" (deja existentă pe sait); şters rubrica dublură creată de autor

[23.02.14 12:12:40]

Buna.

Ma intereseaza si pe mine acest hotel. spune mi te rog cat este de departe de centrul statiunii. ma intereseaza iarasi daca pt excursiile optionale au sistemul turcesc sa vina sa te recupereze de la hotel?

sau trebuie sa te deplasezi la locul de intalnire.

merci

[23.02.14 13:29:38]

@gigioc: @gigioc: Centrul, care este de fapt o faleza de circa 1 km este la cca 1 km. Pt excursii optionale, plecarea este de la LIDL, cam 1 km. Eu am fost in excursie organzata in Olimp. Plecarea de la Lidl, dupa care cam 2 ore am mai "cules" si alti excursionisti de alte statiuni. La fel si la intoarcere. Kitch-ul a fost la el acasa. Pe cont propriu am fost la mormantul tatalui lui Alexandru cel mare. Cateva artefracte si cateva pietre funerare (unele cu titlul de "posibil... "). Deci in concluzie, cam dezamagit din punct de vedere al siturilor istorice. Hotelul, daca vrei liniste este f f ok, marea si plaja tot ff ok, fara aglomeratia din zona centrala a statiunii. Daca ar fi mai merg in Paralia inca o data, sigur as alege acelasi hotel, chiar daca proprietarul nu vorbeste decat ceva germana si poloneza, inschimb este foare serviabil, insa fiica lui stie engleza.

[23.02.14 13:37:51]

@george arad: Apropo de serviabilitaea proprietarului, eu am cumparat trei marchize de 2.5 m si s-a oferit sa m-i le trimita GRATIS -avand si o firma de transport.

[23.02.14 15:13:40]

@george arad: multumesc pt info. in fapt eu nu sunt un impatimit al litoralului. caut doar o locatie care sa mi permita sa vizitez imprejurimile. in cazul de fata as vrea sa merg la meteora, olimp, atena, etc, sa fac cat mai multe iesiri ''culturale'' ca sa zic asa. Poate o zi doua merg si la plaja. de asta am pus ochii pe hotelul asta, pare curatel si cochet. A si apropo, pt servicii de masa? Poti sa mananaci la ei? In orasel ce preturi sunt? nu sunt adeptul self catering, fac asta 356 de zile pe an, macar in concediu sa ma serveasca si pe mine cineva. mersi pt ajutor. stima

[23.02.14 15:26:11]

@gigioc: Hotelul are si un restaurant, dar eu nu l-am fecventat. In orasel preturile sunt cam ca la noi (in oras, nu ca la noi la mare). Daca vrei excursii, cred ca ar trebui sa i-ti alegi o anumita zona de vizitat, daca vrei si Meteora, si si Atena, si Athos, si Skiatos, distantele dintre ele sunt cam mari, ideal ar fi sa te cazezi 2-3 nopti in fiecare zona.

edbica2000
[24.02.14 21:21:04]

@gigioc: excursiile le iei din statiune de la agentiile locale;

de venit, unele agentii (intreaba cand te inscrii) vin sa te ia din colt de langa H. Cosmopolitan care este la 50 - 100 m de Rea.

[25.02.14 07:09:27]

[25.02.14 08:54:01]

@gigioc: Cred ca faci o mare greseala, Grecia nu inseamna acest loc, daca vei merge aici, la intoarcere vei tuna si fulgera, asa ca iti propun, ca decat sa mergi aici, mai bine sa nu mergi deloc, scutesti si niste bani si iti poti face vacanta acolo unde chiar iti place.

[25.02.14 09:06:06]

@ionescunic: salut. merci pt sfat.

deja mi am schimbat dramatic planurile... o sa merg pe cont propriu la meteora, ma cazez acolo, vizitez ce trebuie, apoi cobor la atena stau cateva zile sa o vizitez pe indelete nu pe fuga apoi la intoarcere imi iau doua trei zile, poate chiar 4 la Paralia sa nu zic ca nu am fost si la mare.

Obiectivul meu este sa vizitez Grecia (la salonic am mai fost) iar daca mergeam la Paralia Katerini o faceam doar pentru cazare, urmand ca de aici sa mi fac zilnic program de excursii optionale.

bun, ce sa mai, daca ai vreo recomandare pentru mine o primesc calduros.

[25.02.14 09:54:30]

@gigioc: cu placere, dar putin mai tarziu, acum sunt la treaba.

[25.02.14 11:49:08]

@gigioc: Meteora e un loc bun de inceput, dar nu recomand mai mult de o noapte de cazare acolo, sunt 6 manastiri, doar nu lucrezi pentru National Geografic...

De la Meteora eu as merge in canionul Vikos, la nord de Ioannina, as lua o singura noapte de cazare, in Monodendri, sunt cazari multe foarte bune, acolo ai de facut doua plimbari, una pe jos la manastirea Ag. Paraskevi: youtube si alta cu masina la Oxia: youtube

Apoi, as merge pe autostrada Egnatia pana la capat, pentru a putea admira frumusetea muntilor si a soselei si as face dreapta spre Parga, unde m-as caza 2-3 nopti: amfostacolo.ro/hotel.php? ... -parga&id=13156, aici alege un hotel bun, nu te zgarci, chiar daca statiunea e una mai scumpa, merita toti banii, este exact opusul Paraliei din Katerini, Parga reprezinta conceptul scump da... bun.

Din Parga poti face doua croaziere pe care ti le recomand cu mare caldura: 1. croaziera 7 insule: vezi impresii si 2. Paxos - Antipaxos.

Normal ca de aici se pot face mai multe optionale foarte interesante, ar mai fi Kerkyra care merita din plin dar nu prea e timp.

Din Parga as pleca spre Athena, dar nu stiu inca daca trecand pe podul Rio- Antirio, sau alegand sa vizitez Delphi, cred ca as alege Delphi, pentru ca podul respectiv desi foarte frumos, costa cam mult si seamana cu noul pod peste Gara de nord, care e gratuit.

Athena: eu in Athena am locuit in port in Pireu, mie frica de aglomeratii, iar Athena e un oras foarte aglomerat, pe alocuri destul de urat, sincer o zi lumina mi-a ajuns si nu stiu daca as reveni acolo pentru vizite.

Insa, din Pireu/Athena se pot face iar niste optionale destul de gustate: Canalul Korinth, Insulele Egina, Poros si Ydra, dar sincer eu as da o fuga pe cont propriu in Santorini, este cursa rapida la 7 dimineata si face 4 ore si jumatate pana acolo, despre intoarcere nu stiu nimic, trebuie sa cauti.

La plecare din Athena iti recomand mai bine zona Nei Pori/Platamonas si chiar am remarcat un hotel cu vedere superba in zona: amfostacolo.ro/hotel.php? ... amonas&id=13160. De aici te sfatuiesc sa mergi sa faci o baie in nei Pori si sa alegi o taverna care iti place mai mult si sa vizitezi neaparat Paleos Panteleimonas, este un sat superb la 700m inaltime, care reprezinta cu adevarat Grecia.

Sper sa te ajute argumentatia mea si as vrea sa imi subliniez cuvintele din ecoul de mai sus.

Paralia Katerini este o zona aglomerata unde vei da peste turisti care vin aici pentru preturi si pentru nimic altceva.

Optionalele le poti face si din alta parte, Athena e foarte obositor, Skiathos este peste mana, mergi cu vaporul si autocarul peste 9 ore ca sa stai pe insula sub 4 ore, Meteora se poate face si independent cum defapt ai si inteles ca e mai bine.

Sfat simplu si util: cand ajungi la Meteora cumpara un ghid, exista si in romana, apoi oriunde te duci prin Grecia cumpara un ghid din partea locului, costa in jur de 6 euro, vei intelege mult mai multe din acele cartulii decat din aberatiile noastre extrem de subiective.

edbica2000, george arad, gigioc
Alte impresii din această RUBRICĂRea Hotel: