ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.06.2013
ÎNSCRIS: 12.07.10
JUN-2013
3 AD. + 1 COPII -- v: 9 ani

Vacanta de familie

Kos este o insula micuta, cu un relief aparte. Este stancoasa, cu dealuri care intra brusc in mare. De aceea, marea majoritate a hotelurilor sunt gen asezare (satuc), adica intinse pe orizontala.

Mitsis Familly Village nu face exceptie. Este imprastiat pe aproape un kilometru patrat. Singura exceptie, fata de marea majoritate a hotelurilor de pe insula, este ca nu e izolat ci aproape se contopeste cu alte trei hoteluri: Summer Palace, Norida Village si Mitsis Blue Dome. Toate fac partedin grupul Mitsis. In afara de Familly Vilage care are 4 stele, restul au cate 5. Apropo, poti achizitiona o bratara neagra care iti permite folosirea facilitatilor tuturor celor 4 hoteluri, contra sumei de 15 euro/zi.

Noi ne-am rezumat la Familly Village. Singura mea obiectie a fost referitoare la camere. Acest hotel are camerele de 4 stele ++ (care sunt prezentate si pe situri) si camere de aproape 4 stele (care sunt achizitionate de agentiile din Romania, caci sunt mai ieftine). Am inteles ca poti face schimb (cu o taxa suplimentara, in masura in care au camere superioare disponibile). Noi ne-am multumit cu ceea ce ne-au rezervat touroperatorii. Camerele sunt mari, foaarte curate, terase mari... dar mobilierul si dotarile (televizorul, frigider, AC) sunt demodate, dar functionale. Totusi, baile sunt impecabile. Curatenie se face zilnic. Asternututile sunt schimbate la doua zile iar prosoapele de cate ori e nevoie, chiar si zilnic). Asta face sa treci cu vederea "patina timpului" de pe mobila, mai ales ca timpul petrecut in camera este limitat. Noi am avut doua camere, iar una din ele avea si chicineta (dar neutilata cu vesela). Oricum nu aveai nevoie, la cata mancare iti ofera regimul AI.

Hotelul are o piscina imensa, superba, cu apa de mare, una mica de copii (cu apa dulce) si piscinele camerelor superioare (dar nu ai acces la ele decat din camerele cu pricina).

Mancarea este foarte variata, sunt bine organizati, cum se termina ceva este inlocuit... si gasesti mancare pentru toate gusturile. Punctul minus il constituie locatia restaurantului, care nu este extraordinar de mare (adica nu incap toti odata). Asa ca exista momente cand astepti 3-4 minute pana se elibereaza o masa. Nu te duci singur la masa ci trebuie sa te conduca un ospatar (tocmai sa nu se creeze situatii comflictuale si sa curga totul snur). Bauturile sunt si ele la liber (nu cele mai de soi, dar nici cele mai proaste, iar GHEATA din belsug face minuni!!!).

Plaja nu are nisip, ci pietricele mici mici, iar intrarea in apa e lina cam maxim 2 metri, apoi se adanceste brusc. Dar este foarte curata (ca in Grecia). Sezlongurile si umbrele sunt gratuite peste tot. Ai dusuri si toaalete pe plaja si doua baruri (gratuite) cu bauturi, prajituri si sanvisuri (de la 10 la 18). Problema este ca diferenta de la plaja la camere, restaurant este cam echivalentul a sapte etaje. La coborare nu se simte, e chiar placut, dar la pranz... iti cam iese limba de un cot. Exista o masinuta (gen titicar) care pleaca de la receptie din jumatate in jumatare de ora si te duce si te aduce de la plaja. Mai exista si varianta liftului de la Summer Palace care injumatateste urcusul. Pe noi nu ne-a deranjat miscarea facuta, chiar ne-am bucurat ca putem compensa efectul all inclusiv.

Hotelul are si trei topogane cu apa (nu ceva senzationat, dar merge).

Au un teatru unde se face minidisco in fiecare seara, apoi sunt mici piese gen musical, realizate de animatori. Dragut, nu dai pe spate, dar te binedispun.

Apropo de animatori, nu lipsesc dar nici nu-ti sar in ochi. Pe plaja ai program de straching, aqua gim, volei, darts, la fel si la piscina. Plus la locul de joaca al copiilor sunt animatori pentru ei, dar foarte multi copii rusi sau vorbitori de rusa (si copiii au si parinti!!!).

Exista si minimarketuri la fiecare hotel, o bisericuta ortodoxa (foarte draguta).

Transportul in comun merge brici, cu program afisat (si RESPECTAT). Costa 1,8 euro si poti merge peste tot pe insula, nu trebuie sa inchiriezi masina (cam 40-50 euro/zi). Mai poti lua si taxiul, care vine cam in 10 minute si nu este exagerat (12 euro pana in Kardamena).

Personalul hotelului este foarte, foarte amabil. Incearca sa-ti rezolve orice doleanta si sa te faca sa te simti bine si bineinteles sa te intorci.

Noi ne-am simtit foarte bine, o adevarata vacanta de familie...

Daca aveti intrebari, va stau la dispozitie.

Cat de curand pun si poze (cand descarc camera), acum am doar doua.

Trimis de alinapopescu72 in 26.06.13 12:59:39
Validat / Publicat: 26.06.13 17:11:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: creta, rodos, corfu, zakintos

VIZUALIZĂRI: 3168 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alinapopescu72); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 piscina principala

dianabzs
    [27.06.13 12:12:53]

excursii ati facut? sa inteleg ca nu ati inchiriat masina? v-ati descurcat cu bus-ul?

si noi mergem in iulie in Kos la Kipriotis Panorama @ Suites si chiar asteptam vesti proaspete din aceasta insula.

astept restul pozelor.

[27.06.13 15:41:26]

@dianabzs: buna

nu am facut excursii decat in kardamena si in kos. noi ne-am dus special in apropiere de kardamena, caci m-am intalnit cu fratele meu care venea din SUA si avea cazare in zona. am vrut sa petrecem cat mai mult timp impreuna (el era la o comferinta) si nici agentia de turism cu care am fost nu ne oferea prea multe variante.

in kardamena nu prea ai ce sa vezi, un orasel micut, cu un portulet pe masura si taverne si magazine..., dar din port poti lua vaporasul pana pe insula cu vulcanul sulfuros (in care se coboara). mie mi-e frica de apa si nu am fost, dar au fost niste cunostinte si li s-a parut spectaculos. la agentie noastra costa 43 euro/pers, iar din kardamena poti pleca si cu 25.

in Kos noi am fost pe fuga, dar nu e mare intinderea de vizitat... cam tot ce e de vazut e in jurul portului (castelul ioanitilor, copacul lui hipocrat). exista un trenulet care face turul orasului, dar noi nu am avut timp. mi-ar fi placut...

noi nu am ajuns la terme, locul unde se varsa niste izvoare termale in mare si se formeaza un fel de jacuzi natural. nu se ajunge cu autobuzul... si am lasat pe data viitoare.

mai exista posibilitatea sa treci cu vaporul la bodrum (48euro+5euro viza-desi eu stiu ca nu platim viza la turci- la agentie, dar din kardamena la agentiile de turism englezesti poti scoate preturi mult mai bune, si conditii mai bune).

vacanta placuta!

[27.06.13 15:49:01]

@alinapopescu72: am uitat sa spun ca am folosit autobuzul si taxiul. daca nu sunteti legati de masa, daca sunteti mai multi, dar mai ales daca sunteti soferi experimentati (ca sunt strazi inguste si multe rampe, chiar serpentine in unele locuri), merita sa inchiriati masina. daca o inchiriati pe mai mult de 5 zile pretul scade considerabil (25-30 euro/zi)

dianabzs
    [27.06.13 16:28:35]

@alinapopescu72

multumesc pentru raspuns!

noi suntem cu un bebe de 1 an, asa ca nu ne vom indeparta prea mult de "casa", adica spre alte insule. tocmai de aceea am si ales pentru acest an o insula mica, sa si putem vizita cate ceva pe distante scurte.

numai bine!

[28.06.13 09:08:32]

@dianabzs: va doresc vacanta placuta!

inca ceva, daca mergeti in kos, sa nu o faceti intr-o zi de luni, caci sunt inchise intrarile la castel (ca la orice muzeu).

cristinaoancea
    [25.07.13 13:40:35]

@alinapopescu72: Buna Alina, am citit impresille postate de tine pentru Insula Kos, si am si eu cateva intrebari, te rog daca ma poti ajuta. Vreau sa plec cu masina si ma intereseaza sa stiu ca nu am gasit pe net actualizat nimic in sensul acesta, trecerea cu feribotul la ce intervale se face in decursul unei zile, deaorece am citit din postari de acum vreo 3 ani ca este o singura trecere de la Bodrum la Kos la ora 9.30 si la intoarcere din Kos catre Bodrul la ora 16.30, asa este si cat costa de persoana si de masina.

Astept un raspuns de la tine si iti multumesc anticipat

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [25.07.13 14:46:55]

@cristinaoancea: Daca vrei sa mergi in insula Kos cu masina atunci uita de Bodrum sau de Turcia, ia in calcul portul Pireu, vei ajunge mai repede si fara nervi.

[25.07.13 14:52:24]

@cristinaoancea: Buna Cristina,

regret ca nu te pot ajuta cu un raspuns, dar noi am fost cu avionul. Mie nu-mi place sa merg cu masina (mi-e frica) si atunci cand ne alegem vacanta, incepem cu aeroportul...

Mult succes in gasirea unor informatii utile si vacanta placuta.

cristinaoancea
    [25.07.13 15:07:11]

@ionescunic: Iti multumesc pentru sfat, dar poti sa-mi spui cam cat faci din Portul Pireu pana in Kos cu ferry?

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [25.07.13 15:12:42]

@cristinaoancea: conform: paleologos.forth-crs.gr/e ... =BO#RoutesTable drumul dureaza 11h35 si costa 208.50 pe sens, doi adulti si o masina

[03.10.14 20:25:29]

@alinapopescu72 - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

[04.10.14 20:18:01]

@webmasterX - Pare ok... atat cat ma pricep eu. La fata locului, hotelul este mult mai aproape de mare... dar mult mai sus!!! Distanta este pe verticala si se numara in scari, nu in metrii.

alinapopescu72, cristinaoancea, dianabzs