ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.06.2013
ÎNSCRIS: 27.05.10
JUN-2013

Locaţia promite, dar mai e mult de lucru

La Majestic am ajuns din întâmplare după experienţa negativă cu Hotel Amfiteatru. Hotelul este situat la intersecţia dintre Neptun şi Jupiter, pe strada Gala Galaction. În apropiere se găseşte accesul auto dinspre E87, dar şi staţiile de microbuz tur-retur Mangalia-Olimp via staţiuni (3 lei călătoria, din 15 în 15 minute). Din centrul Neptunului (Springtime) se fac 10 minute pe jos.

Hotelul dispune de o parcare amenajată cu număr limitat de locuri, restul maşinilor trebuind parcate pe căile de acces sau pe iarbă. Recepţia şi barul hotelului arată destul de bine, şi au fost ilustrate în imagini de ceilalţi utilizatori. Terenul pe care este situat hotelul de 2 etaje este destul de mare, corpurile de clădire fiind împrăştiate pe acesta (nu are o formă monobloc ca alte hoteluri).

Există o curte interioară pe care o voi detalia în imagini. Curtea respectivă este, să-i zicem, cireaşa de pe tort a hotelului şi reuşeşte, chiar şi pentru câteva momente, să te deconecteze de lumea exterioară. În unele locuri chiar seamănă a grădină botanică. Porţiunea din spate a grădinii chiar are un aspect de sălbatic şi neîngrijit, care îi dă un aer aparte, romantic, dar de asemenea şi lasă un gust amar în privinţa modului în care proprietarii (libanezi din câte am înţeles) au înţeles să facă turism. Prin grădină se poate scurta drumul către orice secţiune a hotelului.

Personalul este amabil, dar impresia generală este că sunt depăşiţi de situaţie. Ori nu s-au aşteptat la clienţi, ori nu au avut buget pentru anumite dotări. La recepţie personalul pare obosit, iar în cameră nu s-a intervenit pentru curăţenie şi completare cu cele necesare în cele 3 zile petrecute acolo (a trebuit să mergem noi la recepţie să cerem hârtie igienică, şi au părut surprinşi că am cerut).

Clădirile hotelului sunt de construcţie semi-deschisă, aş spune de inspiraţie mediteraneeană. Acest aspect creează o atmosferă plăcută, dar pe timp nefavorabil (furtună) poate constitui un impediment pentru turişti care se pot trezi cu holurile pline de apă. Din fericire holurile deschise sunt către curtea interioară, ceea ce limitează aceste deficienţe. Pe holurile interioare aspectul este destul de clasic, dar pe cele deschise uşile din grilaje de lemn şi băncuţele din fier forjat şi perne creează un aspect plăcut, de vacanţă. Pe pereţi sunt cuiburi de vrăbii şi rândunele, iar noaptea acestea stau la bârfă.

Camerele sunt destul de micuţe. Noi am stat într-o cameră cu grilaj de lemn la uşă, pe un hol semi-deschis, iar în spatele acestei uşi de grilaj se afla uşa din PVC alb care se încuia cu cheia. Uşile sunt cu geam mare, acoperit în mare parte de o folie autocolantă. Chiar şi cu uşile închise, inclusiv cea exterioară, cu grilaj oblic de lemn, tot nu se asigură 100% intimitate vizuală. Dacă cineva vrea să vadă ce fac ocupanţii camerei, e deajuns să se uite printre grilele de lemn şi spaţiul liber de lângă folie. Cum noi am avut cameră la parter, spre strada principală, nu am putut lăsa nici uşa deschisă la balcon, nici perdeaua trasă la o parte. O bilă albă pentru plasa de ţânţari de la uşă.

În interior se observă cu ochiul liber că totul e făcut în grabă şi neîngrijit. Păienjenii sunt la ei acasă printre şipcile rupte de la parchetul de proastă calitate. Coş de gunoi este doar în baie. Există doar o priză disponibilă, restul fiind ocupate cu diverse echipamente electrice. Telefonul e de formă, al nostru avea cablul tăiat. În dulapul de pe hol era un prosop de plajă cu sigla hotelului.

În baie se observă cel mai bine deficienţele. Pete de rugină foarte vizibile, cada de duş montată astfel încăt să cazi pe spate şi să-ţi rupi gâtul dacă nu eşti atent, para de duş cu furtunul rupt şi cu calcar, covoraşul de baie care mustea de apă la fiecare duş. Geamul de la baie este fix, cu ventilatorul integrat în el. În zilele friguroase vântul bate prin ventilator şi gaura din geam de lângă el.

Hotelul dispune de o sală de "fitness", care la momentul plecării din hotel (24.06) abia se deschisese. Câteva aparate (stepper, bicicletă, bancă etc), o masă de ping-pong, câteva mingi.

Piscina este destul de mare şi dotată cu mai multe jucării gonflabile. Piscina nu are scurgere pe margine, iar barele de susţinere a mâinii au protecţiile instabile sau smulse de la locul lor. Pe alocuri bordura piscinei este spartă. În prima zi nu au fost destule şezlonguri, acestea apărând în număr suficient abia a doua zi, iar umbrelele din ziua a treia. Un lucru bun este că există copaci în apropierea piscinei, aşa că cei ce doresc să se relaxeze la umbră o pot face liniştiţi. Noi am avut parte de o surpriză uşor neplăcută: din copaci cădeau viespi moarte, unele dintre ele plutind pe apă în piscină în număr mare. Piscina are adâncimi cuprinse de la 1,55 la 2 metri, de la fund la bordură. Alături de ea se află câteva bazine mai mici pentru copii. În apropiere de piscină sunt duşurile şi barul exterior. La umbră există o zonă de luat masa la umbră, precum şi o scenă de entertainment. În primele zile am avut cântece arăbeşti şi dans din buric, în ultima zi am avut două "minore" dansând pe marginea piscinei într-o reprezentaţie scurtă.

Restaurantul se află în partea de jos a piscinei, împreună cu zona de grătar. Micul dejun este destul de bogat, în regim de bufet suedez. Atracţia sa este omleta făcută pe loc, la comandă, unde deşi se lucrează la două tigăi odată se aşteaptă şi 10 minute la coadă. Există un singur prăjitor de pâine, la care la fel se aşteaptă. Se poate lua masa în interiorul restaurantului, pe terasa exterioară, sau în zona de luat masa de la piscină. Orarul de servire a micului dejun este 7:30-10, iar în restul zilei se poate comanda mâncare de la restaurant. Bugetul pentru mic dejun este de 20 lei de persoană, dar nu ni s-a reproşat niciodată cât mâncăm.

Lângă drumul de acces spre plajă există o curte dedicată copiilor, în care am văzut un tobogan gonflabil şi mai multe jucării specifice. În spatele hotelului se află Lacul Neptun II, impropriu scăldatului. Drumul către plajă şi mare pe lângă acesta arată neîngrijit. Plaja se află la circa 100 metri de hotel, şi e destul de curată. Pe plajă sunt puţine atracţii, iar majoritatea magazinelor sunt de suveniruri sau creme de plajă.

Hotelul promite. Din păcate ori nu există interes în a creşte calitatea serviciilor oferite, ori nu există buget pentru asta.

Trimis de ionut.iosub in 25.06.13 15:08:13
Validat / Publicat: 25.06.13 16:11:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în JUPITER / AURORA. A mai fost în/la: Litoral, munte

VIZUALIZĂRI: 2290 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ionut.iosub); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Uşile dau un aspect aparte intrării în camere, iar băncuţele şi scaunele de fier forjat le sporesc valoarea vizuală.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

adrian.ilias
    [05.07.13 14:18:05]

@ionut. iosub: Salut.

Foarte frumos review-ul, mi-a placut. Pozele fac si ele cat mai multe review-uri. : -)

O singura remarca. Chiar daca ai pomenit de mancarea din hotel, nu ne-ai spus despre restaurantele/terasele din jur, daca ai avut ocazia sa vezi asta. Noi mergem peste cateva zile acolo si avem inclus doar micul dejun. Sunt curios unde as putea servi celelalte mese in apropiere (avem copii mici).

ionut.iosubAUTOR REVIEW
    [06.07.13 07:38:48]

@adrian. ilias: La 5 minute de mers pe jos este statiunea Neptun. Cum noi am facut numai drumul Neptun-hotel iti voi spune ce am gasit noi pe traseu.

La 10 minute de mers pe jos, in centrul Neptunului, gasesti cel mai mare restaurant Springtime pe care l-am vazut vreodata. Daca te hotarasti sa mergi acolo iti recomand sa iti iei in prealabil cardul de fidelitate Springtime, cu care cica ai 15% reducere. Se elibereaza de la orice restaurant. Preturile sunt OK, gasesti produsele obisnuite Springtime (pizza, fast-food, cafea, sucuri), dar am gasit si meniuri cu mancare gatita care nu exista la noi in oras (Bucuresti), la preturi de genul 12-14 lei ciorba + felul 2 + salata. Daca esti fan salate vezi ca nu au asa ceva in restaurant decat sporadic, la fel si shaorma. Seara iti recomand sa stati inauntru, afara e teroare cu tantarii.

(Daca sunteti prin Neptun si aveti nevoie la toalete, va recomand sa mergeti tot la Springtime. Chiar daca toaletele arata si sunt intretinute "romaneste", sunt mai bune decat alea ecologice.)

In apropiere de hotel sunt doua restaurante mai de fite, cu crama - "Calul Balan" si "Crama Murfatlar". Sunt gen "Carul cu Bere", daca stii.

In statiunea Neptun gasesti mai multe magazine de unde te poti aproviziona cu apa, sucuri, bere, crontonele, produse cosmetice. Gasesti incepand de la minimarketuri de 5mp, pana la supermarketuri pe 2 nivele.

Atentie, daca mergi cu copiii, exista o singura farmacie in Neptun, Catena, e mereu coada la ea si inchide devreme (pe la 20:30 deja era inchisa in fiecare seara). O recunosti de la distanta dupa crucea verde luminoasa, si e pe partea cu hotelul.

In rest aceleasi "prostii" estivale: porumb fiert (acum e ala de lapte), inghetata (turceasca, foarte buna), kurtos kolacs, fructe (atentie la preturi, se modifica zilnic) etc.

Pe plaja magazinele sunt mai mult cu articole de plaja. Am vazut si un restaurant pe care scria "fast food", dar nu am fost sa vedem daca si functioneaza.

Vacanta placuta!

adrian.ilias, ionut.iosub