ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.06.2013
ÎNSCRIS: 23.06.13
JUN-2013
2 AD. + 2 COPII -- v: 9 luni si 4 ani

O vacanta peste asteptari

M-am decis sa scriu acest review avand in vedere ca eu ma bazez mult pe impresiile de pe acest site de fiecare data cand achizitionez o vacanta si sunt aspecte observate de mine la acest hotel pe care mi-ar fi placut sa le gasesc/ sa fie mai explicite in ce am citit.

Drumul a fost fara probleme din Bucuresti pe autostrada pana la Constanta, trecut vama pe la Vama Veche, apoi spre Nisipurile de aur (plecat la 5 din Bucuresti, ajunsi la 9.30 in Nisipuri - cu un mic ocol din greseala prin Varna).

Hotelul l-am gasit destul de repede dupa un tur de statiune cu masina - oricum ajunsesem prea devreme. Am ajuns la receptie, am pus 10 E in plicul cu voucherul si am rugat receptionista sa ne dea o camera cu vedere frontala la mare (noi aveam rezervata o camera familiala) - a zambit timid, a zis ca e cam greu insa in 5 min ne gasise deja o camera la etajul 2 (initial am crezut ca nu se va vedea marea din cauza copacilor din fata, insa a fost perfect), ne-a pus bratarile imediat, insa ne-a spus ca nu putem deocamdata intra in camera deoarece n-au plecat ceilalti turisti, insa putem beneficia de toate utilitatile hotelului. Tin sa precizez ca personalul de la receptie nu vorbeste foarte bine engleza si nu este foarte zambitor si primitor.

Dupa ce am baut o bere si ne-am racorit am facut o plimbare pe plaja, am testat si bauturile de la barul hotelului de pe plaja (o ghereta cu bere si sucuri la dozator, apa, briose, fursecuri, minipateuri, 2 feluri de fructe si pufuleti cu unt/ alune), deja ne plictisisem si prima impresia a fost ca nimerim din ce in ce mai prost.

Ne-am intors in hotel pe la 12, am intrebat la receptie, camera inca nu era gata (oricum ora de cazare era 2, asa ca nu aveam ce face); din fericire la 12.30 incepea masa de pranz, tocmai bine pt noi, unde am ramas placut surprinsi - mancarea putin diversificata insa foarte gustoasa - aveam sa vedem daca si pe viitor avea sa fie la fel.

Dupa masa de pranz am intrat in sfarsit in camera sa ne odihnim putin - era destul de mare, dar clar nu era de 45 mp asa cum rezervasem, am sunat la receptie, ni s-a confirmat ca nu e camera dubla family insa e dubla lux, un pic mai mare decat cea standard, la momentul respectiv neavand una family disponibila si ramanand ca a doua zi sa ne arate una. Dupa ce ne-am gandit mai bine am renuntat sa ne mai gandim la mutare, privelistea facand totul - vedeam marea din pat.

Cam asa a inceput sejurul nostru, care nu parea unul promitator, insa pe parcurs ne-am razgandit si am pus hotelul Astera pe primele locuri in topul hotelurilor din Bulgaria vizitate pana acum.

Acum o sa dau cateva detalii explicite pe fiecare categorie in parte.

Camera: mare, cu 2 paturi single imense lipite, dar lenjeria era dintr-o bucata asa ca nu se cunostea deloc despartitura dintre ele, un patut pentru bebe si fotoliul pat desfacut pt copilul mai mare, TV LCD, mocheta bej pe jos, curata, un scaun, 2 comode o masuta, un soi de birou cu oglinda deasupra, sifonier mare in hol, minibar in care era o sticla de apa plata (se schimba gratis de fiecare data cand se termina) si o sticla de vin la pet; pe masuta am gasit si o sticla de vin la sticla, dar destul de prost si slab. Curatenia era ok, se putea si mai bine, lenjeriile unele erau de un alb imaculat, se vedea ca sunt noi, altele un pic mai "prafuite" si scamosate, prosoape muuulte - nu am tinut cont, 2 halate de baie si 2 perechi de papuci de unica folosinta; in baie era un dispenser de sapun lichid la chiuveta si unul de gel de dus la cada si cam atat.

Barul: apa, sucuri si cafea/ ciocolata calda la discretie la dozator, vin la dozator, bere la dozator dar servita de barman, tot soiul de bauturi alcoolice locale (eu am descoperit un lichior fff bun de banane si il stiam pe cel de menta de anii trecuti, romul e foarte bun - baut cu ciocolata calda seara cand e mai rece :)) si avand in vedere ca hotelul are UAI are inclus in oferta si bauturi de import, nu foarte multe insa toate bune (Jim Beam, Stalinskaya, Campari, Martini, Befeaters, si cred ca mai erau cateva pe care nu le-am retinut); pt prima data am intalnit aici sa gasim toate bauturile incluse in oferta si la masa de pranz si la cina etalate pe bar si fiecare isi putea pune la discretie. Berea era bunicica, slaba insa rece era buna, vinul nu l-am incercat, sucuri - tec, cel de mere a fost preferatul meu, parca mai bunicel; mai era pe bar tot timpul pliculete de ceai, zahar alb si cubulete de zahar brun. Barurile erau in nr de 4: unul la etajul 1 unde era piscina si terasa de seara, deschis intre 10 si 24, unul la etajul 0, unde se afla piscina interioara, unul la parter (lobby bar-ul) si unul pe plaja, deschis intre 10 si 18.

Masa: asa cum am spus mancarea putin diversificata, insa mancarea proaspata si foarte gustoasa; bineinteles ca se mai refolosea/ reconditiona mancarea de la o masa la alta, dar sa fim seriosi, care restaurant nu face asta - stiu sigur ca se intampla asta si la cele mai de fite restaurante a la carte. Micul dejun cam acelasi in fiecare zi, se gaseau, salate (2-3 feluri), legume proaspete intregi si un fund unde fiecare turist isi putea prepara propria salata, 2 feluri de cascaval bune, branza feta si un fel de branza topita - nu le-am incercat, mezeluri destul de proaste (un salam gen victoria un pic mai bun, singurul pe care l-am incercat, un altul destul de gras, pate si inca ceva care nu arata grozav), unt cubulete si margarina la calup in bol, lapte proaspat si iaurt simplu si cu fructe, gris cu lapte, cereale integrale, de porumb si unele maro, gogosele cu ciocolata, croisante, pateuri cu branza/ spanac, placinta bulgareasca, paste, pizza in fiecare zi, oua fierte, ochiuri si ombleta, bacon prajit, carnati prajiti sau cremwursti, fructe de 2-3 feluri, gemuri si cioco la bol, un chec fff bun, cozonac pe care nu l-am gustat si nelipsitele clatite la care se facea coada - o singura data am mancat cand am gasit cateva in tava, in rest mi se parea foarte aiurea sa stau cu farfuria la sub-brat sa astept clatitele.

Pranzul si cina contineau putine feluri de mancare dar gustoase dupa cum am spus: gaseai 3-4 feluri de carne (pui, porc, peste tot timpul, uneori vita si fructe de mare) gatite in diverse feluri (inclusiv gratar), salate, legume gratinate si la gratar in permanenta, paste, porumb, cartofi prajiti, bulete din cartofi, lasagna, orez gatit in diverse faluri, uneori carnati si mici (deloc pe gustul meu - miroseau a transpiratie :)), cartofi frantuzesti samd - toate astea alternativ; deserturile erau unele bunicele (cele gen baclavalele turcesti, tartele, eclerele), unele erau cu creme colorate in diverse culori, dar nu foarte proaste, fructe de 2-3 feluri (multe cirese), inghetata foarte buna peste care puteai pune diverse toppinguri si/ frisca.

Plaja si marea: plaja hotelului era cam la 5 minute de mers in dreapta spre centrul statiunii, printre tarabe, sezlonguri destule, noi in general ajungeam in jur de 9 - 9.30 si gaseam 1-2 sezlonguri libere in primul sau in al doilea rand, nelipsitele prosoape erau acolo, dar nu foarte multe; apa marii curata in general, cu cateva portiuni cu alge, intrarea lina, dupa un mic prag de scoici si pietre dar care se trecea in 2 pasi, barul de la plaja aprovizionat non-stop cu ce am descris mai sus (bineinteles ca fructele se terminau imediat, ca erau destui care pandeau si cum se puneau fructele plecau cu 3-4 spre "cuibul" lor - nu inteleg unde mai incapeau atatea, dar in fine).

Despre piscine nu pot spune prea multe, noi preferand marea, cea interioara era foarte calda, dar destul de clorata - am folosit-o in prima zi cand era un pic mai rece afara; cea exterioara mare, curata, dar cu apa cam rece - cam la fel ca marea in perioada asta.

Animatorii incercau sa-si faca treaba si sa atraga turistii tot timpul in diverse joculete, cereau parerea si incercau sa tina cont de sugestiile primite.

Seara intre 8.30 si 9 era mini-disco, foarte apreciata de cei mici, apoi ceva program artistic pt adulti pana pe la 10.30; toti animatorii erau foarte talentati, dar mai ales seful lor, un turc care vorbea cel putin 5-6 limbi straine, canta, dansa si intretinea atmosfera foarte bine.

Personalul mi s-a parut foarte amabil, de la femeile de serviciu si cei care curatau mesele, pana la barmani si managerii hotelulului care mereu te intampinau in restaurant si salutau (fetele de la receptie mi s-au parut cel mai slab pregatite din toate punctele de vedere).

In camera se facea curatenie zilnic, insemnand facut putina ordine, schimbat prosoapele lasate pe jos, schimbat lenjeria o data pe sejur, pus hartie igienica, aspirat/ maturat si cam atat.

Despre turisti pot spune ca marea majoritate erau moldoveni, din tarile fostei URSS si romani, mai erau cativa nemti, englezi, un turc am intalnit. Primele 2 nationalitati se cunosteau de la distanta prin galagia pe care o faceau, lipsa de bun simt si nesimtirea cu care isi umpleau farfuriile si le lasau cu varf ca nu mai puteau manca (dar asta e... sunt oameni si oameni) - la capitolul asta nici cu romanii nostri nu mi-e rusine.

Ma opresc aici ca deja am scris destul de mult (sper sa nu plictisesc pe nimeni), insa am vrut sa ating toate punctele de interes pt mine atunci cand citesc un review.

Trimis de aura13 in 23.06.13 21:17:07
Validat / Publicat: 24.06.13 07:23:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Obzor - Riu Helios Byala - Byala Beach Resort Nessebar - Sol Nessebar Palace Bansko

VIZUALIZĂRI: 2733 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aura13); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vedere din balcon intr-o zi ploioasa

[23.06.13 23:05:56]

Excelent, complet, foarte util review de debut

@aura13: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

turista
    [24.06.13 09:01:42]

@aura13: Sticla de 2 litri la pet nu e cu vin, e un fel de suc/energizant. Si noi ne-am pacalit initial si nu ne-am atins de ea pana spre sfarsitul saptamanii crezand ca e cu vin.

almir
    [30.06.13 20:19:33]

Nu pot sa cred ca ati fost multumiti de mancarea si serviciile oferite. Pentru noi au fost groaznice!!!

[30.06.13 22:03:29]

@webmaster: multumesc de buna primire!

[30.06.13 22:12:55]

@turista: citit pe ea, oricum tot nedesfacuta ramanea: P

[30.06.13 22:20:25]

@almir: sa inteleg ca ati fost in aceeasi perioada?

noi ne-am setat asteptarile la pretul platit si la ce stiam ca gasim in general intr-un hotel cu AI in Bulgaria, iar in conditiile astea da, am fost multumiti; e clar ca AI-ul bulgaresc nu este pentru pretentiosi... asa ca cei cu pretentii ar trebui sa nu mearga la AI, sau cel putin nu la bulgari

almir
    [01.07.13 11:17:06]

Vineri ne-am intors, pregatesc sa scriu si eu un comentariu despre acest hotel. E a patra oara cand merg in Bulgaria insa ca aici n-a fost nicaieri. Am fost de 2 ori in Albena si de 2 ori in Nisipuri pentru ca ne este greu sa mergem mai departe cu masina cu copii mici tocmai din Suceava. Oricum ar fi, mi-am promis ca pe la bulgari nu mai calc, poate doar in trecere! Am dat 714 eur in extrasezon si pt bulgari mi se pare mult. In Albena am dat in plin sezon tot vreo 700 eur insa pot afirma cu mana pe inima ca m-am simtit extraordinar de bine din toate punctele de vedere, camerele o idee mai mici dar pentru mine asta nu a fost deranjant. Am avut somon, pastrav, fructe de mare gatite extraordinar de bine in vreo 3 zile, seara bulgareasca , suc natural de mere , pepene rosu, galben si lista poate continua. Sa nu se inteleaga ca am fost in concediu doar ca sa mananc dar pentru noi avand in vedere ca mergem cu copii e f importanta mancarea, sa fie buna, proaspata si diversificata.

[01.07.13 12:37:49]

@almir: in perioada in care am fost noi am avut si la Astera somon la gratar, peste spada, pisica de mare, fructe de mare in diverse combinatii gatite, vitel foarte bine gatit... si aici a fost pentru prima data cand n-am avut nici unul dintre noi probleme cu stomacul (am si evitat combinatiile sau felurile care ni se pareau mai dubioase);

intr-adevar nici pt noi mancarea nu este principalul punct de atractie intr-un concediu insa mergand cu copiii si eu alaptand clar conteaza sa fie proaspata

almir, aura13, turista
    Alte impresii din această RUBRICĂAstera Hotel & Spa Hotel: