ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.06.2013
ÎNSCRIS: 31.03.13
JUN-2013

O experiență superbă

Bună seara prieteni!

Salut programul inițiat de acest site pentru a scrie românește și sper ca și voi toți îmi veți urma exemplul pentru ca limba noastră să nu ajungă în 5 ani să fie vorbită cu sh, tz sau altele.

Revenind la review tocmai m-am întors din Bulgaria, mai exact de la Nisipurile de Aur sau Zlatni Piasatsi cum mai este cunoscută fiind cazați la hotel Slavey. Am fost un număr de 10 persoane printre care eu, prietena, părinții, sora mea (de 10 ani), bunicii și încă o familie cu o fată de 10 ani.

Am plecat din Târgu-Mureș alegând ruta Tg-Mureș - Brașov - Centura Ploiești - A3 - Centura București - A2 - Eforie - Vama Veche - Durankulak - Balcik - Nisipurile de Aur. Pe această rută se merge lejer deoarece aproape jumătate din drum este autostradă. Ca și taxe pe drumul înspre mare am plătit podul peste Dunăre de pe A2 care a fost 13 lei și două rovignete la bulgari luate chiar din vamă care au fost 20 leva pe 14 zile deoarece am avut un sejur de 7 nopți. Mare atenție pentru cei care stau 8 zile în Bulgaria să vă luați 2 rovignete deoarece pe drum au instalat ca și la noi de fel camere pt. așa ceva. Banii i-am schimbat din lei în leva în Mangalia la un Exchange care a curs bun (1 bgn=2.37) vis-a-vis de benzinăria Petrom care e înainte de un sens giratoriu unde voi trebuie să o luați la dreapta. Drumul până la Nisipuri a fost întețit de radare deci atenție la limitările de viteză.

Ajunși la hotel undeva în jurul orei 12 am mers să facem check-inul care s-a desfășurat normal și am achitat parcarea. În fața hotelului sunt două parcări, una pe stradă și cealaltă pe partea cu hotelul. Cei care parcați pe partea cu hotelul plătiți 10 leva pe zi iar ceilalți la fel dar cu 10 leva peste total pentru un cartonaș roșu care îl puneți la vedere pe bord ca să nu vă ridice mașina. La sfârșitul sejurului înapoiați cartonașul și reprimiți cei 10 leva.

După check-in veți primi brățările și niște carduri cu care puteți merge la dejun între 12 și 14 30. Doar cu aceste carduri sau cu cheia de la cameră puteți intra în restaurant deoarece se contabilizează fiecare intrare, de ce nu știu. Eu când am ajuns am mers la restaurant să iau masa (va instruiesc și pe voi să mergeți deoarece aveți acces la dejun în ziua în care ajungeți și la mic-dejun în ziua în care plecați). Mâncarea foarte variată, chiar și cel mai pretențios găsește ce să mănânce.

Voi începe cu micul dejun care începe de la 7 30 până la ora 10 unde puteți găsi varietate de cereale cu lapte, clătite făcute pe loc, diferite gemuri, șuncă, omletă, crenvurști, cârnociori, fructe, apă și sucuri neacidulate deoarece barul nu este deschis la mic-dejun.

Dacă cumva nu ați mâncat așa mult și mai doriți o gustare între 10 și 13 gasiți la Snack Bar care este lângă piscină pizza, sendviciuri calde și diferite gustări dar și cocktailuri, sucuri acidulate, cafea, bere.

Mă gândesc că după o tură de piscină mergeți la mare. Drumul înspre mare la mers normal durează 10 minute și e foarte ușor. Coborâți scările pe lâgă cele două piscine, treceți de terenul de volei al hotelului și faceți dreapta și țineți drumul principal cu tarabe și magazine iar apoi ajungeți într-un parc faceți o poză cu turnul Eifel în miniatură și ajungeți pe plajă. Plaja frumoasă, fără gunoaie, cu loc pentru cearșeaf, dar și cu șezlonguri care costă 8 leva iar umbrela 4 leva.

Dacă v-a pălit foamea între timp reveniți la hotel pentru dejun care începe la ora 12 00 până la 14 30 și vă delectați cu grătare, piept de pui, zuchini, chifteluțe toate făcute în zile diferite proaspete la grătar în fața voastră, dar și cu diferite tocănițe, sosuri chiar și sărmăluțe, o armată de prăjituri, fructe dar și sucuri acidulate, naturale, apă, bere și cocktailuri dar și vin la vrac și alte tării.

Dacă v-a mai trecut foamea dar sunteți sus la Lobby Bar care este în holul cu recepția puteți servi până la orele 16 doua feluri de prăjiturele dar și bere sau sucuri acidulate. Pentru tării, vin sau altele mergeți jos la Snack-bar sau la Pool-Bar.

După acestea vă căutați un loc la piscină care după ora 15 îl găsiți la piscina principală deoarece vine umbra acolo și cei care și-au ținut de ieri șezlongul nu le place la umbră și pleacă. Vă sfătuisec ca în următoarea dimineață pe la ora 4 30 să vă ocupați șezlong dar sper să găsiți.

Dacă sunteți un pic mahmur de la atâtea cocktailuri și grătare cu vin mergeți la terenul de volei/minifotbal deoarece începe un program de 2 ore de sport cum urmează: de la 16 minifotbal și de la 17 volei până la 18 cu arbitru Sveti care face parte din echipa de animatori.

De la prea mult sport ni se face foame și de ce nu să mergem la masă fiind de la 18 30 până la 20 30 unde veți găsi carne proaspătă făcută la grătar, pâine de toate felurile, toast pt. pâine, salate cu maioneză, feluri principale, fructe, prăjituri un adevărat festin.

Mergeți apoi la o plimbare prin stațiune dar atenție că portița din spate de la scări se închide la 22 deci reveniți la hotel prin intrarea principală.

O altă zi, alte activități. În fiecare dimineață la ora 10 30 se organizează meciul de volei/polo în apă cu arbitru Alex iar apoi pe la orele 11 20 gimnastică în piscină. Undeva la orele 12 se organizează și Cocktail game care este o adevărată competiție dar nu de băut!!

Dacă v-ați plictisit de mâncare all inclusive vă sugerez să mergeți la recepție și să planificați cina la restaurantul a-la-carte care o aveți inclusă în pachetul all inclusive fără a plăti ceva. La recepție pe o engleză stâlcită ce o vorbesc domnișoarele vă alegeți 3 feluri de mâncare din două meniuri prestabilite pentru ziua următoare (salata + fel principal + desert) deoarece asta înseamnă restaurantul a-la-carte. Băuturile de la această masă sunt cele care le serveați la baruri. (coniac, gin, rachiu, rom, vin, bere, wiskey toate bulgărești; pentru cele internaționale trebuie să plătiți peste tot).

Undeva pe la ora 20 00 începe animația pentru copii ei o numesc mini-disco iar la 21 începe un mic spectacol regizat ok la care poți slăbi prin râs la amfiteatru.

Ajunși apoi în cameră veți constata că este o cameră foarte mare cu două paturi mari unite deja, cu televizor miculuț care are 2 posturi românești, cu un balcon mediu cu două scaune și o măsuță cu vedere la pădure sau la mare și piscină, cu o baie dotată modern cu tot ce ai nevoie și nu în ultimul rând cu aer condiționat și un senzor pt. fum.

Dacă ziua următoare este una friguroasă puteți folosi până la orele 17 piscina interioară de la nivelul 0 dar și jacuzziul care se plătește cu 20 leva pentru 30 minute.

Când veți urca în cameră de fiecare dată veți observa că hainele lăsate vraiște sunt împăturite la fel și patul făcut dar și hărtia igienică nouă. Dacă nu sunteți foarte zgarciți pregătiți-vă bani mărunți de 2 leva care vă vor face concediul mult mai plăcut (parcangiu, barman, recepționeră, ospătar la a-la-carte și cameristă).

Mai precizez că există două locuri de joacă pt. copii supravegheate unul în lobby iar celălalt lângă terenul de volei. De asemenea este și WI/FI care merge un pic încetuț și aveți semnal doar în lobby.

În ziua plecării am ales o altă rută de intrare în țară deoarece am vrut să evit aglomerația de sâmbătă de la noi și am mers pe la Varna - A2 - Shumen - E70 - Razgrad - Ruse - Giurgiu - Bucureșt i -Centura București - A3 - Centura Ploiești - Brașov - Tg-Mureș.

Vă doresc tuturor o vacanță frumoasă și în limita timpului disponibil vă voi răspunde la eventualele întrebări deoarece sunt prins cu examenele de mâine încolo.

Drumuri bune și concedii cât mai reușite!

Trimis de djmario2001 in 17.06.13 03:10:17
Validat / Publicat: 17.06.13 08:32:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, Vita Park

VIZUALIZĂRI: 3665 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (djmario2001); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedre din cameră

traian.leuca †
[17.06.13 10:57:20]

Am fost la Nisipuri tot in luna iunie 2013. Am schimbat valuta la primul chiosc pe dreapta, inainte de a intra la vama de la Vama Veche (1 BGN= 2,32 Ron).

Coincidenta, anul trecut cand am fost la Albena, am schimbat tot aici si tot la un curs de 2,32 Ron per leva. La acest curs am schimbat valuta si in Varna la o banca.

De cele multe gasesti valuta si vigniete la un pret mai mic in vama, decat in afara ei.

La plaja am gasit intr-un loc, sezlong cu 8 leva si umbrela... gratis.

[17.06.13 11:25:58]

@traian. leuca: Da variază cursul valutar de la metru la metru. La noi la hotel de exemplu era un curs de 2,49 lei pt. 1 leva iar prin oraș de 2,43. La sume mici nu se vede oricum.

fanache51
[17.06.13 19:44:40]

anul trecut la fel contabilizau fiecare persoana intrata in restaurant, nu am inteles de ce

[21.06.13 09:54:29]

@fanache51: Se contabilizeaza din cauza ca nu toata lumea care e cazata acolo are allinclusiv, sunt unii doar cu mic dejun!

[21.06.13 13:05:45]

@alinnnna: Da m am gandit si la varianta aceasta... Desi pe majoritatea i am vazut cu bratari de all inclusive... Cine stie...

fanache51
[21.06.13 18:55:26]

@alinnnna: culoarea bratarii face diferenta all inclusiv fata de altii, pe noi ne puneau sa le artam cheia camerei si ne notau intr-un caiet la intrarea in restaurant.

[24.06.13 15:01:06]

@djmario2001: cocktailuri cu alcool sau fara?

[24.06.13 17:38:04]

@alinnnna: Cocktailuri alcoolice gen bloody mary, sex on the beach, swimming pool, cuba libre dar aproape nu aceeasi reteta ca si la noi un pic diferite. Sunt si cocktailuri non alcoolice.

[24.06.13 18:01:16]

@djmario2001: si sunt allinclusiv? merci pentru detalii

[25.06.13 13:42:17]

@alinnnna: Da dar doar la Pool Bar si la Snack bar ai cocktailuri free. La Lobby bar se serveste doar bere si restul bauturi internationale alcoolice si non alcoolice care trebuie platite iar la restaurant vin bere coniac fara cocktailuri.

Sper sa iti fie de folos. Sa profiti de all inclusive ca am observat ca rusii o fac

[25.06.13 18:57:14]

@djmario2001: Da... de asta am intrebat ) am mai fost dar nu am profitat de multe lucruri... de data asta vreau sa o fac. Merci!

[26.06.13 04:02:43]

@alinnnna: N ai pt ce... Vacanta placuta! Mie asa tare mi a placut ca am impresia ca le mai fac o vizita anul acesta... Have fun!

Ps: Sa nu uiti de cocktail game in fiecare zi de la 12 si de volei de la ora 17.

[26.06.13 20:38:05]

@djmario2001: Merci. Voi profita!

Catalin Cosma
[09.07.13 14:39:46]

Foarte buna impresia ta despre acest hotel, ai detaliat cam tot ce se putea. Sunt destule locuri de parcare, adica am putea avea surpriza sa nu gasim loc?

[10.07.13 14:11:40]

@Catalin Cosma: Multumesc frumos pentru parerea ta.

Ca si raspuns la intrebarea ta nu cred ca nu ar fi locuri de parcare deoarece ei au o fasie de aproximativ 300 m pe strada de parcare si una exact la fel paralela pe partea hotelului. Eu cand am ajuns nu era nici un loc liber pe partea cu hotelul dar un loc daca sti sa parchezi ajunge pt doua masini un pic inghesuite si mi a zis sa trag acolo unde mai era o masina. Deci nu cred ca ar fi o problema.

Totusi ti as recomanda sa ajungi undeva la orele 12 ca pe atunci unii pleaca deci ai sanse de 90% sa prinzi un loc.

Catalin Cosma
[16.07.13 15:53:46]

Am ajuns in jur de ora 12 la hotel sambata, insa erau ocupate toate locurile de parcare, am fost dus de bellboy la o parcare privata, undeva la 10-15 minute de hotel, pentru 10 leva pe zi + 10 leva garantie pentru tichet care ii recuperai la predarea camerei,

masina a stat ok acolo, majoritatea autoturismelor erau din Romania.

alinnnna, Catalin Cosma, djmario2001, fanache51, traian.leuca
Alte impresii din această RUBRICĂSlavey Hotel: