ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.06.2013
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 09.01.10
JUN-2013

4 ASZ Deluxe Apartman

Hotel 4 ÁSZ Deluxe Apartman este amplasat aproape de centrul oraşului Gyula, cam la 450 m de băile termale pe strada Szent Laszlo, nr. 1.

Acesta oferă la etajul 1, patru camere, decorate in culorile celor patru anotimpuri si individualizate pe usa de intrare cu cei 4 asi din cartile de joc unguresti.

Cartile de joc infatiseaza persoanaje si scene din piesa de teatru Wilhelm Tell (treiul de ghinda) de Shiller iar asii (unspele cum il stim noi) infatiseaza cele patru anotimpuri: Verde- toamna, Rosu-primavara, Duba (toba) -vara si Ghinda-iarna.

Am locuit in camera verde, ultima din capatul unui hol ingust cu masuta si scaune, loc pentru fumat. Desi toate geamurile au vedere inspre curte, dimineata se auzeau destul de tare masinile, hotelul fiind la strada principala. Nu exista balcon.

Camera are aer condiţionat şi o conexiune gratuită de internet Wi-Fi care a functionat foarte bine. Toate camerele au o chicinetă, ustensile de bucătărie (oale si cratite), aragaz electric mic, cuptor cu microunde, minifrigider, filtru de cafea, incalzitor de apa, pahare de toate categoriile, boluri, farfurii.

Patul era matrimonial, camera are un TV cu ecran plat cu recepţie prin satelit (prinde TVR 1) o canapea, dulapuri de haine. Baia ingusta, are dus, uscător de păr, papuci si este suficienta. Un singur lucru nu mi-a placut in camera si anume lenjeria de pat. Cearceaful era scamosat, te zgaraie de-a dreptul iar perinile si pilota nu sunt imbracate si sunt sintetice.

Aveau si detergent lichid pentru vase, burete de spalat vase si dezifectant pentru baie, deci te gospodaresti singur. In cele trei nopti cat am dormit acolo nu am vazut decat o singura data proprietarul care a venit la sosire ne-a predat camera, cheile de la poarta de intrare care e cu telecomanda, de la usa si cheia de la camera cu biciclete. Aveam rezervate 2 biciclete incluse in pret dar nu le-am folosit.

La plecare am sunat, raspundea de fapt sotia la telefon care vorbeste limba engleza si ne-a spus sa lasam cheile in cutia postala ca va veni ulterior femeia de serviciu sa faca curatenie.

In perioada in care am fost noi mai era ocupata doar camera vecina de o familie din Germania dar au stat doar o noapte, deci a fost pace si liniste.

Parcarea este in curte, acoperita, mai era o masa de gradina, probabil gratar, dar nu am stat deloc in curte.

Locatia este apropiata de baile Varfurdo, pe un drum usor cu banci, parculet si tei in floare. In imediata apropiere am gasit un restaurant cu terasa, cu meniu si in limba romana, buna mancarea, cu muzica live si dans, ca in statiune. Ca sa ajungem aici treceam un mic pod care numai pe dreapta avea o multime de lacate, mai noi, mai ruginite, semn al legaturilor vesnice intre cei indragostiti.

Am ajuns din nou la Gyula din cauza unui mail de rezervare trimis cu 12 ore intarziere de catre un hotel din Baile Herculane, fosta mea statiune de suflet! Asa pierdem noi clientii!

Dar nu regret nimic! Drumul de la Timisoara a fost relaxant pe autostrada cea noua aflata in reparatii!!! Cu o singura banda de mers pe unele portiuni si stat destul de mult la trecerile de cale ferata, asteptati-va la asta! La intoarcere am trecut prin orasul Arad, dar fiind zi lucratoare am stat la fel de mult in coloana. Recomand ocolirea Aradului in zile lucratoare si trecerea prin oras in celelalte.

Gyula dispune de bazine cu apa termala clasificate 4*, nu recomand familiilor cu copii mici, timpul maxim recomandat in astfel de ape este de 30 minute/zi iar pentru copiii sub 14 ani bazinele cu apa fierbinte sunt interzise. Strandul de afara este partial in renovare si ma refer la bazinul cu valuri si cel pentru copii cu topogane pana la sfarsitul lunii octombrie.

Recomand cel putin o sedinta de masaj de 20 minute pentru cei interesati, o sa va dati seama cat sunteti de afectati de lipsa de miscare asa cum este cazul meu.

Preturile sunt acceptabile atat la intrare cat si la restaurante. Plaja puteti face si in spatiul verde, la umbra copacilor si cantecul pasarelelor gratis si pe sezlong contra sumei de 500 huf. Un meniu al zilei cu ciorba, felul doi si salata era 1200 Huf.

Recomand locul tuturor celor cu probleme reumatismale, de coloana, ciocuri la picior, nu si cardiacilor!

Deci bucurati-va de frumusetile pamantului!

Trimis de ARA in 14.06.13 17:16:00
Validat / Publicat: 15.06.13 01:46:11

VIZUALIZĂRI: 2988 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ARA); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Pentru amatorii de langos, asta se serveste in interior strand Gyula!
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 40.00 EUR pe cameră

lucionix
    [18.06.13 21:37:42]

Am un copil de 4 ani si as dori sa merg cateva zile la Gyula in iunie sau iulie.

N-am inteles exact, bazinele pentru copii nu sunt functionale anul acesta? Ar trebui sa aleg alta destinatie cum ar fi Hajdu, Debrecen, ... ?

Va multumesc anticipat.

Alexiarom
    [18.06.13 22:15:37]

@lucionix: am fost in gyula de pasti... ara declara ca bazinele pt copii sint in renovare pina in octombrie... adevarat caci cele pt copii nu erau functionale... nu era nici perioada... cu toate ca era f. Cald...

era deschis afara doar bazinul olimpic... insa are o intrare foarte lina unde erau multi copii la balaceala... inclusiv fetele mele de 4 si 6 ani... care au dat ture la tot bazinul cu o pereche de colacei la brate... are si un tobogan destul de abrupt pt maturi...

personal nu prea am vazut ca ar avea asa de mult de lucru pt. A tine inchis pina in octombrie... la una din piscinute asezau gresia pe fundul bazinului...

dar puteti telefona la receptie unde vreti cazare si acolo intrebati... in romana sau engleza...

va recomand wellness gyula family... au si piscina pt copii interioara... si pt. Adulti... conditii f. Bune... curat civilizat ieftin poze reale pe site... mincare bunisoara...

ARAAUTOR REVIEW
    [19.06.13 00:01:56]

Era gol bazinul cu valuri, iar la cel de copii lucrau ceva, poate gresie, locul era inconjurat cu o banda, dar mai sunt cele doua bazine de afara insa nu pot preciza cat sunt de adanci pentru copii. Eu am mers exclusiv pentru tratament si nu am intrat in ele. Au leagane, topogan si groapa cu nisip.

Puteti merge linistiti la Gyula!

Atasez aici poze cu bazinele de afara!

Alexiarom, ARA, lucionix