ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.06.2013
DIN: cluj napoca
ÎNSCRIS: 02.05.12
APR-2013

Panorama deosebita asupra orasului

Calatorind a 4 oara in acest superb oras (de care m-am indragostit) am fost cazat la acest hotel de 4 stele.

Situat în cartierul Mongkok din Hong Kong, Hotelul Rosedale Kowloon este la 10 minute de Piaţa Doamnelor şi la 20 de minute pe jos de Piaţa Nocturnă de pe Temple Street. La Aeroportul din Hong Kong se ajunge în aproximativ 20 de minute cu metroul MTR (5 minute pe jos, pana la statia Olympic) sau cca 40 minute cu taxiul (care surprinzator daca sunt 2 sau 3 persoane este mai ieftin decat cu metroul).

Hotelul are 4 stele si este ok dpdv al echiparii dar camerele sunt mici comparativ cu un hotel de 4 stele de pe plaiurile mioritice :), la tv (care este smart) nu prea ai ce sa vezi (daca ai timp) 2-3 canale in engleza restul in chineza, dar cautand pe internet sunt posturi online din ro sau radio (inclusiv radio manele :)) eu am stat la etajul 28, la ultimul etaj (30) este o superba terasa care are o panorama asupra orasului de vis, (cafeaua de dimineata parca nu mai parea asa de scumpa). A fost o placere cazarea la acest hotel, comaprativ cu altele din aceasi zona. Despre HK ce pot sa spun desi revin a 4 oara ma surprinde placut de fiecare data, cine a calatorit in China stie despre ce e vorba, alta mentalitate, un univers al religiilor dar fara sa se jigneasca unul pe altul, politicosi, curatenia cam lasa de dorit in anumite zone (nu pe strada) dar in general este ok, mancarea de toate felurile si din toate zonele.

Sper sa fiu sanatos si sa merg anul viitor din nou, iar celor care sunt dispusi sa plateasca ~1000 euro/persoana decat sa mearga in Turcia sau Spania recomand cu caldura sa testeze si altceva.

Trimis de radumx in 06.06.13 11:44:41
Validat / Publicat: 06.06.13 14:30:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CHINA. A mai fost în/la: HK, Shenzhen, Macao, Taiwan etc

VIZUALIZĂRI: 2713 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (radumx); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[06.06.13 14:33:54]

Sunt convins că ai făcut şi fotografii în zonă.

Ne-am bucura să le vedem şi noi.

ariella
[06.06.13 21:36:47]

Rugaminte mare, vreau mai multe detalii dintr-un loc atat de exotic si unde nu e asa simplu de ajuns. Vad in poze cateva chestii de mancare care mi se par dubioase, seamna cu niste porcusori de guinea, ce naiba erau? Ce altceva deosebit ai mai mancat pe acolo? Daca o sa imi ajute Dumnezeu sa ajung pe acolo (si sigur o sa se intample asta pentru ca imi doresc foarte mult) am zis ca o sa merg intr-o piata si o sa incerc toate mancarurile specifice. Mai povesteste si ce ai vazut si te-a impresionat, scrie scrie numai scrie! (si pune si multe, multe poze)

[10.06.13 11:44:52]

@webmaster87: da, aceasta este locatia, am sa mai postez si alte fotografii.

[10.06.13 12:28:26]

@ariella: HK este o punte intre asa zisa lume moderna si cea orientala, fiind orasul cu cel mai mare trafic din Asia, pistele de aterizare pleaca direct din mare, avand o clima calda si umeda (~75% umiditate) cel mai bine de vizitat este in perioada Aprilie-Octombrie, daca vrei sa faci si o baie in mare , Orasul uimeste prin arhitectura moderna, cu cladiri moderne si foarte inalte (sticla si inox), cu cele in stil traditionalist chinezesc, pastrandu-si astfel si farmecul oriental. Zone de vizitat:

- Templul celor 10.000 Buddha, unul dintre cele mai frumoase temple din Hong Kong. Apar dupa cum zic ei 12000 de statui ale lui Buddha si maimute,

- Templul Tin Hau care impreuna cu templele Shing Wong, Shea Tam si Fook Tak Tse formeaza un complex,

- Templul Man Moeste cel mai vechi si mai important templu Taoist de pe insula, primul templu in stil traditional al noii colonii care a fost construit in anii 1940.

- Muzeul Ceaiului este gazduit in cea mai veche cladire coloniala din Hong Kong si detine un muzeu dedicate culturii ceaiului in China. Detine aproximativ 600 de piese, de la lut la portelan, din secolul VII pana in prezent.

- Gradinile Hong Kong au fost denumite ca fiind Disneyland-ul chinezesc, pot fi admirati dragoni si alte animale fabuloase din mitologia chinezeasza, munti artificiali, grote si reprezentari ale vietii din China antica.

- Aqua parkul si Disneyland la fel de extraordinare.

referitor la mancare, nu stiu cum se numesc dar erau un fel de pisici de mare (cel putin asa aratau vii), am testat cam tot ce nu mi-a intors stomacul pe dos, cel mai bine mananci pe la periferie sau in piata de peste care apropo este deosebita si merita vizitata, daca vrei sa mergi acolo si cunosti un pic de engleza te descurci fara nici un ajutor, eu prima data cand am fost m-am urcat in avion si am plecat de capul meu fara nici o problema, te descurci sigur, eu unul nu mai merg sigur in Europa in concediu, la anul sper sa ajung si in Tailanda la Bangok, din HK ca este destul de aproape (~3 ore de zbor)

o sa mai pun si cateva poze

[11.06.13 08:24:45]

@radumx:

Ar fi bine daca ai face un nou review "de calatorie" cu informatiile despre obiective si despre oras. E bine ca impresiile "de cazare" si cele "de calatorie" sa nu fie amestecate.

Ai putea copia si textul din ecoul de mai sus in cadrul unui nou review, la care sa atasezi si pozele facute in acele locuri.

ariella
[11.06.13 12:43:34]

@radumx: Sa inteleg ca au indicatoare scrise in engleza? Eu in tarile asiatice, din cauza alfabetului ultra-super-neintilibil, ma gandeam ca e cel mai bine sa mergi printr-o agentie care sa iti puna un ghid la dispozitie.

[13.06.13 11:25:23]

@ariella: bineinteles ca au indicatoare si in engleza, tot ce trebuie este sa ai un pic de simt de orientare sa nu te pierzi printre blocuri ca la inceput o sa ti se para toate la fel, cu metroul te descurci excelent, taxiurile nu sunt foarte scumpe, dar mergi mai repede cu metroul, un ghid te ajuta dar si te incurca pentru ca trebuie sa faci ce vrea el (ceea ce pt mine este inacceptabil), hotelul la care am stat eu acum avea o conexiune foarte buna la metrou cu toate destinatiile, bineinteles ca sunt anumite zone unde nu poti ajunge decat cu autobuzul sau taxiul de exemplu la Gold Coast unde am stat anul trecut o zona deosebita de lux, plaja, piata de peste etc.

totul este un pic de curaj (daca financiar nu este o problema) sa te pornesti la drum si nu uita:

"Cel care merge singur poate pleca azi, cel care calatoreste insotit trebuie sa astepte pana cand ceilalti sunt gata de plecare si poate fi mult timp pana cand va porni la drum"

ariella, radumx