ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.05.2013
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 29.05.13
    JUN-2010

Locatie buna pentru cei cu copii mici

Intrucat au fost date deja o multime de informatii referitoare la acest ''resort" incerc sa completez cu inca cateva, pentru cei care sunt interesati.

Am ales acest resort, care se pare a fi de fapt un ansamblu de apartamente de vacanta, in baza unor review-uri citite din acest site. Avand copil mic, ne-am hotarat sa petrecem micuta noastra vacanta, de sapte zile, la Obzor Beach Resort si nu am regretat alegerea facuta. Ulterior ne si amuzam spunand ca pare a fi statiunea bebelusilor. Datorita linistii, a rampelor de acces usor pentru carucioare, a apartamentelor care au dormitor separat si chicineta, a plajei largi cu nisip fin si a proximitatii acesteia, multi dintre proaspetii parinti aleg aceasta destinatie. Noi am ales doar cazare, fara masa.

Micul dejun il luam pe terasa (la parter terasele apartamentelor sunt mari si au vedere spre mare sau partiala spre mare) iar masa de pranz si cina in oras. Uneori cina o pregateam noi, avand in vedere faptul ca apartamentul era prevazut cu un bufet de bucatarie dotat cu tot ce este necesar: plita electrica, frigider, cuptor microunde, fierbator electric, prajitor de paine, tacamuri, vesela, pahare (chiar si de sampanie), tigai teflon, cratite, servete. Pana in Obzor, pe jos, faceam maxim 10 minute. Ne mai aprovizionam si din supermarketul din centru (deschis doar in perioada sezonului estival). Acolo aveau pana si pui rumeniti la rotisor. Sunt numerose taverne in Obzor unde se poate manca bine, la un pret acceptabil. Dupa ce-am luat si noi "teapa" cu all-inclusiv la un alt hotel din Bulgaria, recomand sa se opteze pentru cel mult mic dejun avand in vedere ca tavernele la ei au mancaruri bune, cu meniuri scrise in limba romana, si unde pana la urma poti refuza mancarea in cazul in care nu-ti convine cum e facuta (Noi am patit-o cu niste frigarui care nu erau bine facute, carnea fiind cruda in interior). In perioada in care am fost noi, la sfarsitul lunii iunie, ansambul era ocupat in proportie de maxim 30% din capacitate si ne-au lasat sa alegem unde dorim sa fie situat apartamentul. Am ales un apartament la parter, cu vedere laterala la mare, langa parculetul de joaca. De pe terasa extrem de spatioasa puteam cobori direct pe plaja fara sa mai fim nevoiti sa o luam prin hotel. In cateva dimineti, in jurul orei sase, imediat dupa rasarit, au venit delfinii. Erau foarte aproape de mal, sareau si aveam impresia ca ne saluta, scotand niste sunete ce pareau a fi de bucurie. Senzatia pe care am avut-o atunci nu poate fi descrisa in cuvinte.

Apartamentul in care am stat era de vanzare. Acesta putea fi cumparat si ulterior inchiriat turistilor. Unele dintre apartamente erau deja vandute si inchiriate resortului in perioada verii (proprietarul avand un mic dulap in care-si tinea lucruri personale si care era inchis).

Intr-unul dintre corpuri (in corpul B parca, insa nu mai stiu sigur), la demisol, intrarea dinspre parcare, se afla un barulet unde seara au loc concursuri de karaoke si uneori mici spectacole (atunci cand timpul nu permite ca acestea sa se desfasoare pe scena amplasata pe plaja). Noi am prins o seara bulgareasca cu dansuri populare traditionale iar la sfarsit s-a incins o hora in care ne-am prins cu totii. Apoi, am participat si la un foc de tabara pe plaja, organizat de animatori. Spectacolele, in marea lor majoritate, erau organizate de animatori si nu erau nemaipomenite (aceeasi ''artisti'' in aproape fiecare seara), insa ei se straduiau sa ne binedispuna. Copiii mai marisori ai turistilor aveau un club al lor si am observat chiar si o costumatie de carnaval la unii dintre ei. Formasera un grup tare vesel.

Una peste alta, recomand aceasta destinatie de vacanta, in special celor cu copii mici. Noi am gasit ceea ce aveam nevoie in acel moment si la un pret mai mult decat rezonabil.

Trimis de CHARIS* in 30.05.13 00:51:36
    Validat / Publicat: 30.05.13 08:34:11

VIZUALIZĂRI: 1644 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (CHARIS*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Plaja ansamblului
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com