ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.05.2013
DIN: Orăștie [HD]
ÎNSCRIS: 11.05.13
MAY-2012

City Break în oraşul lui Hermann

Într-o perioadă în care agenţiile de turism promovează parcă tot mai mult excursiile de tip City Break e greu sa nu îţi doreşti o astfel de vacanţă. Ce faci însă atunci când şi timpul şi bugetul sunt destul de limitate? Ei bine noi am ales să vizităm, anul acesta în perioada 11-13 mai 2012, un oraş istoric deosebit: Sibiu (Hermannstadt), capitală culturală europeană a anului 2007.

Prima zi în oraşul lui Hermann ne-a călăuzit paşii spre info point-ul din incinta primăriei unde am aflat că Sibiul oferă turiştilor doi poli de interes: Parcul Natural Dumbrava Sibiului şi Centrul Istoric; acesta din urmă fiind alcătuit în principal din Piaţa Mare, Piaţa mică şi Piaţa Huet.

Piaţa Mare este înconjurată de clădiri cu arhitectură veche şi impunătoare ce ne-au animtit de un oraş german foarte drag nouă – Lanshut (Bavaria) – despre care aveam să aflăm ulterior că este chiar înfrăţit cu Sibiul. Între construcţii precum, Casa Albastră, Casa Hecht, Casa Haller sau Casa Lutsch se evidenţiază palatul Brukenthal, Biserica Romano-Catolică Iezuită „Sf. Maria” şi mai ales primăria.

Accesul din Piaţa Mare spre Piaţa Mică se face prin spaţiul dintre primărie şi Biserica Romano-Catolică ori pe sub Turnul Sfatului. Acest turn poate fi vizitat contra sumei de doar doi lei şi oferă la ultimul etaj o panoramă fermecătoare a oraşului şi posibilitatea de a folosi un telescop pentru 0,50 lei, iar la penultimul nivel poate fi admirat mecanismul ceasului.

Pentru a ajunge în Piaţa Huet am ales să trversăm Podul Minciunilor, un pod realizat din fontă în anul 1859 celebru datorită legendei care spune că acesta scârţâie ori de câte ori cei de pe el spun câte o minciună, ameninţând că se va rupe sub greutatea unei minciuni mai mari. Micuţa Piaţă Huet impresionează prin grandoarea Bisericii Evanghelice, cel mai mare edificiu de cult din Sibiu.

La o distanţă destul de mică de aceste pieţe am descoperit Strada Cetăţii cu ale sale ziduri de fortificaţii presărate cu turnuri păstrate în stare foarte bună care însă spre dezamăgirea noastră – probabil şi a altor turişti – nu pot fi vizitate.

În cea de-a doua zi am fost la Muzeul Civilizaţiei Populare Tradiţionale Astra aflat în Parcul Natural Dumbrava Sibiului. Aici este un muzeu în aer liber în care am văzut gospodării din diferite zone ale ţării, fiecare din ele având mobilier, elemente de port popular, unelte sau chiar vase specifice zonei din care a fost adusă construcţia. Ne-am plimbat apoi printre gospodării-atelier precum cele de olari sau fierari, am văzut biserici din lemn, mori de vânt şi de apa, chiar şi o moară acţionată de tracţiunea animală. Sunt prezente aici şi stâne din diverse zone ale ţării, prese de struguri sau de mere, dar şi o construcţie pentru divertisment numită scrânciob.

Preţul de intrare pentru un adult este de 15 lei iar taxa de utilizare a audio-ghidurilor este de 20 lei, nouă ni s-a părut mult şi nu am luat un astfel de ghid dar apoi am regretat pentru că ne plictisiserăm de citit panourile informative.

Ultima zi în oraşul lui Hermann am dedicat-o grădinii zoologice în ciuda frigului şi a ploii venite „din senin”. Pentru mai puţin de un euro – biletul de intrare a costat 3 lei – am văzut aici exemplare superbe de reptile, păsări şi mamifere. M-am bucurat enorm când am văzut aici felina mea preferată, tigrul siberian, un exemplar adult superb dar şi doi pui jucăuşi. Alte feline văzute aici sunt doi lei, o leoaică, o pereche de jaguari şi un râs. Alături de 3 urşi, de cămile şi zebre aici pot fi admirate şi alte mamifere dar şi multe specii de păsări între care păuni, fazani, struți şi chiar câteva specii de papagali.

Din păcate timpul petrecut în Sibiu a fost mult prea scurt. Pe lângă cele câteva muzee pe care nu am mai reuşit să le vizităm, acest oraş adăpostește în mod cert nenumărate surprize care să satisfacă toate gusturile turiştilor, de la iubitorii de istorie şi cultură până la amatorii de cumpărături.

Trimis de baby eyes in 23.05.13 17:25:08
Validat / Publicat: 23.05.13 18:54:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIBIU.

VIZUALIZĂRI: 1496 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (baby eyes); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Turnul Sfatului văzut de pe Podul Minciunilor

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sibiul: