ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.05.2013
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 03.05.11
JUL-2012

Litoralul Ardealului - Ocna-Sibiului

Vacanta bate la usa si multi se gandesc unde sa si-o petreaca. Pentru cei care nu vor la Marea Neagra sau in alte tari, le recomand un litoral in... miniatura: Ocna-Sibiului. Orasul este situat la o altitudine de 400 m fata de nivelul marii, in partea de N-V a Depresiunii Sibiului, la 16 Km de orasul- resedinta de judet si 12 Km de aeroport, avand acces la drumul national si la calea ferata Sibiu-Medias.

Exista zona cu lacurile naturale, o alta cu strand si zona Complexului balnear.

Recomand cu multa caldura lacurile naturale, zona care pe perioada sezonului estival devine "litoralul din Ardeal". Lacurile s-au format in urma inundarii salinelor, care au fost abandonate, omul fiind neputincios in fata naturii. Si astfel, acum, ne putem bucura de proprietatile curative ale apelor sarate, proprietati atestate stiintific pentru prima data in anul 1820 de catre dr. Samuel Pataki. Asa ca la Ocna-Sibiului lumea vine in primul rand pentru tratarea unor afectiuni, cum ar fi cele reumatismale, neurologice, dermatologice, ale cailor respiratorii superioare, tratamente care, desigur, se fac in mod organizat, sub supraveghere medicala in cadrul Complexului balnear, dar cei mai multi turisti se bucura de efectele apei sarate si ale namolului din lacurile naturale. Salinitatea lor este diferita, dar atat de mare este concentratia in sare, incat apele te tin la suprafata, plutesti fara niciun efort, iar cand iesi afara, pielea este alba si, bineiinteles, are gust sarat. Cel mai sarat dintre ele este Lacul Brancovenu, avand o salinitate de 310 g/ l, iar cel mai adanc, avand cca 130m, este Lacul Avram Iancu, despre care se spune ca ar avea si iod. Foarte cautat este Lacul cu namol, sau lacul negru, in care se gaseste namol sapropelic, recunoscut pentru caracteristicile antiinflamatorii. Exista chiar un "ritual" al ordinii bailor. : intai se intra in lacul cu namol negru (e bine sa stai in el cca 20 min.), eventual te dai cu namol, stai sa se usuce, apoi intri in lacul Brancoveanu, urmeaza cel cu iod (Avram Iancu) si sfarsesti cu lacul Ocnita. Ordinea poate fi si inversata. Plaja poti s-o faci direct pe nisip sau pe iarba sau pe sezlonguri la adapostul umbrelelor. Inchirierea unui sezlong si umbrela aferenta costa 10 lei. Ocna -Sibiului nu inseamna doar tratament, nu vreau sa-i sperii pe cei tineri care nu se plang de reumatism, desi foarte multi folosesc apele si namolul in scop preventiv., ca sa nu mai spun, ce placere simt plutind pe ape. La Ocna, in jurul lacurilor, exista si o zona de agrement, terase, iar pentru cei mici, locuri de joaca. Pentru cei veniti din alte locuri ale tarii si din strainatate, sunt pensiuni in imediata vecinatate a lacurilor si un camping.

Pentru cei veniti cu trenul, coborand in stanga spre statiune, primul lac intalnit este Lacul fara Fund, declarat rezervatie naturala hidrologica si in care, desigur, nu se poate face baie. Statiunea este imprejmuita, intrarea se face prin doua locuri si coasa 12 lei pentru adulti, copiii beneficiind de reducere. Pentru masini exista o parcare moderna si incapatoare, contra sumei de 5 lei. Zona lacurilor te incanta si prin imprejurimile pitoresti, Dealurile Ocnei fiind bogat impodobite cu paduri de foioase. Asadar, va invit in vacanta la Ocna-Bai!

Trimis de Rodel in 22.05.13 17:51:05
Validat / Publicat: 22.05.13 19:19:48

VIZUALIZĂRI: 6455 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Rodel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Unul dintre lacurile de la Ocna-Sibiului.

[28.06.13 13:43:58]

Salut,

Vreau sa merg si eu anul acesta, in august, la Ocna Sibiului, cu rulota. Te rog spune-mi si mie daca se merita, din punct de vedere a conditiilor de campare! Ma intereseaza daca exista camping pt. rulote, daca este ceva umbra, unde pot campa rulota si daca au amenajari decente pt. campare. Cam care ar fi preturile de campare, daca stii si cat se plateste pentru accesul la lacurile sarate daca esti campat acolo...

Multumesc!

[28.06.13 13:50:28]

@nicu1iancu: Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

[28.06.13 17:46:53]

@nicu1iancu: La Ocna exista loc pentru campare, e chiar langa lacuri, ma rog, inainte de a ajunge la ele. Campingul este imprejmuit, are suficienta umbra, amenajarile sunt bune.

Intrarea la lacurile sarate este 12 lei pentru adulti, reducere pentru copii, iar dupa orele 18 reducere pentru toate categoriile. Se poate face si un abonament, minimum 7 zile, si atunci este mai ieftin.

[29.06.13 12:58:54]

@Rodel: Multumesc pentru raspuns!

As vrea, daca se poate cateva lamuriri in plus: Cum se numeste camping-ul si daca stii cum ii pot contacta???

[29.06.13 19:24:13]

@nicu1iancu: Nu stiu sa aiba un nume si nici cum ai putea sa-i contactezi. In vara aceasta n-am ajuns inca la bai, sa se mai incalzeasca. Cred ca poti gasi ce cauti pe Net.

[29.06.13 20:50:16]

@Rodel: Multumesc cu deosebit respect pt. promptitudinea raspunsului tau!

Am incercat sa obtin lamuriri si pe net, dar nu am avut mare succes.

Din cate am inteles, la Ocna Sibiului existau doua camping-uri, din care unul s-a desfiintat, iar despre al do-lea nu am gasit mare lucru.

Te rog, daca vrei sa ma ajuti cu niste discutii in acest sens, contacteaza-ma pe mail (@yahoo), unde putem face schimb de telefoane sa vorbim.

Multumesc cu deosebit respect!

[22.07.13 20:24:42]

@nicu1iancu: La Ocna este un camping destul de mare. M-am interesat si am aflat preturile pentru campare: rulota pe zi costa 10 lei si masina mica - 5lei.

In incinta campingului exista un restaurant-pensiune si casute pentru cazare (pret 50 lei pe zi), grupuri sanitare, dusuri. Intrarea la lacuri este de 120 lei si pentru cei cazati in camping. In incinta zonei cu lacuri se gasesc restaurante, punct de prim-ajutor, servicii de masaj, locuri de joaca pentru copii, aparate de gimnastica (steper) chioscuri cu racoritoare, cu gogosi etc.

Poti sa ramai la lacuri o zi intrega, fara sa te plictisesti. Apele sarate si namolul par sa faca minuni, dar ATENTIE! sa nu aveti probleme cu tensiunea, deoarece sarea si soarele nu sunt indicate.

Vacanta frumoasa!

nicu1iancu, Rodel