ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.05.2013
APR-2013

Extrem de nemulțumit
Sub orice critică

O experienta absolut nefericita

Printr-o conjunctura nefavorabila am ajuns sa fim cazati la Hotel Alexandra, situat la cateva minute de mers pe jos de statia de metrou/gara Paddington, localizarea fiind singurul aspect pozitiv si probabil motivul pt care hotelul a fost alegerea grupului cu care am calatorit.

Am stat acolo 4 nopti, in conditii pe care nu le-am mai intalnit in alta unitate de cazare din Romania sau alta tara prin care am avut ocazia sa calatorim.

Prima noapte am petrecut-o intr-o camera tripla pentru ca nu aveau disponibile suficiente camere duble la sosirea grupului nostru, unele avand chiar probleme cu apa calda. A doua zi am fost mutati intr-una dubla.

Camera tripla a fost la parter, orientata spre strada, motiv pentru care am avut parte de zgomot peste noapte din cauza traficului. In momentul in care am deschis usa ne-a izbit un miros amestecat de mucegai, clor si aer inchis. Cand am deschis usa la baie, am avut al doilea soc. Baia avea, si nu exagerez, un metru patrat cu tot cu zona de facut dus care era o adancitura in podea fix langa WC, delimitata de acesta doar printr-o perdea super-jegoasa. A fost o adevarata aventura sa facem dus, am tras la coate la pereti... Si noi nu suntem nici foarte inalti si nici grasi... De altfel, usa de la baie avea forma unui cot pe interior... De schimbat de haine in baie nici nu se punea problema... Nici nu exista vreun cuier. Si ca sa ne spalam pe fata deasupra chiuvetei care era MINUSCULA, trebuia sa stam cu usa deschisa si cu partea dorsala orientata spre camera... asta ca sa ma exprim „citet”, si improscam cu apa peste tot...

Nimic din camera asta nu lasa zenzatia ca se facuse curat, era praf pe mobilier, erau fire de par prin baie, inclusiv pe pereti... Yac!!! , erau cocoloase de scame pe langa pereti. Ne era teama sa dam cuvertura la o parte sa vedem cum arata lejeria. N-a fost murdara, dar nici foarte „igienizata”.

Televizorul nu avea telecomanda, caldura nu a functionat, iar noaptea era destul de rece (erau cam 5 grd. C afara). Din fericire paturile erau pe roti si am putut deplasa 2 dintre ele pentru a le apropia si a putea sa punem paturile una peste alta, plus cuverturile ca sa fie un strat mai gros.

Camera era dotata cu fierbator de apa, cesti de ceai/cafea, pliculete de ceai si cafea, zahar pentru curajosi.

Si ne-am mutat in camera dubla. Undeva la etaj, nu stiu al catelea ca era tare ciudat configurat. Aici am constatat absolut aceleasi lucruri. Speram sa fie ceva mai liniste, nemaifiind la strada. Total gresit! Unul dintre pereti era pe casa scarii ca sa zic asa. Si era de carton, ca rigipsul e gros. Si cand coborau-urcau turisti se zguduia din toti rarunchii cu tot mobilierul din camera. Zornaiau cestile pe raft! Privelistea din camera dadea undeva in spatele hotelului unde erau numai gunoaie si era tare dezolanta. Noroc ca n-am facut prea multi purici prin camera. Nici aici nu a functionat caldura, la geam se flutura draperia de curent, noroc ca am gasit o patura in dulap si am izolat cat-de-cat cu ea. Iar in ultima seara, am ramas fara apa calda fix cand eram cu samponul in cap. Si m-am spalat cu apa rece! Sa racesc era ultima mea grija, speram sa nu plec de acolo cu vreo infectie!

Despre micul dejun nu sunt multe de zis. A fost gen bufet cu 2 tipuri de mezeluri, unul de cascaval, oua fierte, unt/margarina, gem, iaurt cu fructe, cereale, ceai, lapte, cafea si suc de portocale.

Cam astea ar fi de zis despre hotel. Nu am facut nicio poza in camera, nu am considerat ca merita, nici macar pentru a arata cat a fost de nasoala. Regretam ca nu ne-am implicat in alegerea hotelului, dar nu ne gandeam ca am putea gasi asemenea conditii intr-un oras cu pretentii cum e Londra. Si totusi se pare ca mai sunt si altele la fel de odioase pentru ca intr-o seara, intr-un pub am intrat in vorba cu un tip crecut in Londra, dar care locuia acum in Germania si care descria in aceleasi note camera de la hotelul unde era el cazat.

In schimb, despre Londra numai de bine. Nu ne-au ajuns timpul si picioarele pentru cate am fi vrut sa vedem si sa facem. Mi-am propus sa povestesc si despre calatoria in sine la rubrica aferenta, poate peste cateva zile.

Va doresc alegeri optime si calatorii memorabile in sens pozitiv!

Trimis de Corina03 in 11.05.13 10:16:58
Validat / Publicat: 11.05.13 11:53:27
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MAREA BRITANIE

VIZUALIZĂRI: 2539 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Corina03); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• SOCIALs