ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.05.2013

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Către satisfăcător
Extrem de nemulțumit

Dezamagitor

Dupa o perioada grea pentru noi am hotarat sa legam 1 mai si Pastele si sa plecam intr-o vacanta, ne-am hotarat pe ultima suta de metri si cu un buget oarecum limitat. Daca gaseam locuri la hotel nu mai erau la chartere si tot asa, pana la urma am ramas la Ring Beach Hotel, Beldibi, Kemer.

Am mai fost in Antalya in zonele Side, Manavgat la hoteluri de 4 stele si am fost multumiti de fiecare data. Noi de obicei suntem dinamici nu stam numai in Hotel, restaurant, plaja, exploram imprejurile si vizitam locurile de interes.

Acum revenind la concediul de anul asta, am calatorit cu Tarom, am plecat la 14.20 dupa Otopeni intr-o ora si jumatate am aterizat in Antalya, pe 29 aprilie 32 grade la sol. Ne-am recuperat bagajele ne-am urcat in autobuze si ne-am pornitspre hoteluri in 45 minute am ajuns la hotel, la prima vedere nu mi-a placut, din strada se intra in receptie unde erai intampinat frumos cu un bun venit in limba rusa.

Cu greu am reusit sa ne cazam dupa ce am vazut vre-o doua camere am ales una cu vedere la piscina. Camera Ok dar baia foarte mica, la curatenie stateau bine atat in camere cat si lobby si anexe.

A ora cinei, mancarea nu era foarte variata dar gaseai ceva pentru orice mofturos, aici m-am lovit de mitocania si nu vreau sa spun si altele, cetatenilor de origine rusa. Turistii din acest hotel erau in proportie de 99% de origine rusa. Ei nu tineau cont de nimic se bagau in fata ta, te impingeau mai mai sa-ti traga si scaunul de sub tine. Noi am hotarat sa fim relaxati si sa nu ne strice nimic vacanta.

Despre bauturi nu am ce sa va spun ca eu am baut doar apa si rar, o bere. Sotul a baut Yeni Raki ca este mare fan, a spus ca vinul nu era cine stie ce.

Piscina destul de mica si putine locuri pe sezlonguri, dar nici asta nu ma deranja ca eu merg la mare sa fac baie in mare. Sezlonguri, saltele, prosoape gratuite, prosoapele se schimbau la doua zile dar noi le-am schimbat in fiecare zi.

Plaja cu nisip si pietris, intrarea in apa era cu pietre destul de mari, se puteai intra in apa si de pe ponton, cu cat inaintai in larg pietrele dispareau si aparea nisipul. Era un bar pe plaja care se deschidea la 10 si se inchidea la 18, de acolo puteai sa-ti iei apa, bere, sucurile de la dozator, vodka, raki ,,... rusii beau vodka de dimineata pana seara, nu conteaza cat este de cald. Barul de la piscina era ceva mai bine aprovizionat, mai era un bar in lobby, Cafeaua doar la dozator era de nebaut.

Mancarea a fost cat de cat om, pui, peste, salate, prajiture erau bune si destul de variate, orez, legume, paradoxal la cina era mai multa mancare si mai variata. Servirea era deplorabila sau mai degraba lipsea, ospatari slab pregatiti nu stiau o boaba de engleza.

Despre animatie stiu doar ca era in limba rusa, asa ca noi seara ne plimbam seara stateam pe la cate o cafenea.

Din fata hotelului puteai sa iei autobuzul sa mergi spre Kemer sau Antalya. Am mers in Kemer de doua ori am facut cam 40 min pentru ca autobuzul ocoleste destul de la mult pe la mai multe hoteluri. Kemerul e un orasel frumos, cu un centru frumos amenajat cu restaurante cafenele, e un orasel nou are vreo 15 ani.

Am mers intr-o excursie la Myra, Biserica Sfanta Nicolae, insula Kemova. O excursie pe care o recomand, privelistea e fabuloasa, intrepatrunderea muntelui cu marea, Oraselul Demre este plin de magazine cu suveniruri si icoane datorita bisericii Sf. Nicolae, orasul vechi Myra este interesant, pana la insula Kekova si orasul scufundat am mers cu un vaporas unde puteai servi un ceai, o cafea, sucuri, bere. Am facut baie, apa era calda si limpede de fapt asta e frumusetea Mediteranei.

Temperatura pe parcursul celor 7 zile a fost peste 30 grade, apa marii a fost calda. Am aflat de la localnici ca din mai pana in august turistii majoritari sunt rusii, in septembrie sunt nemti. Sincer de acum o sa merg doar in septembrie.

Din aceasta vacanta am venit cu bronzati, relaxati si cu gandul ca de acum voi studia atent comentariile despre hotelul unde merg sa nu mai merg in acelasi hotel fratii.

Trimis de mclaudia in 08.05.13 18:22:13
Validat / Publicat: 08.05.13 19:39:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Corinthia Excelsior, Side

VIZUALIZĂRI: 2904 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mclaudia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[08.05.13 22:34:27]

@mclaudia: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

iulian68
[09.05.13 07:02:52]

@mclaudia: sa inteleg ca dezamagirea a venit de la faptul ca rusii sunt atat de ****? Nu vei scapa de ei in aceasta parte de lume, oriunde te-ai duce!!!

mclaudiaAUTOR REVIEW
[09.05.13 09:24:49]

@iulian68: Stiu ca rusii sunt peste tot ca doar sunt destul de multi, dar anii trecuti am studiat comentariile despre hoteluri si am mers in hoteluri in care majoritari erau nemtii, si personalul se poarta altfel in aceste hoteluri, m-a deranjat ca hotelul nu era nici pe departe de 5 stele, era mult sub hotelurile de 4 stele la care am stat pana acum.

iulian68
[09.05.13 11:25:56]

@mclaudia: te inteleg perfect, am avut si eu 'experiente' de genul asta. multumesc pentru specificari.

[09.06.14 08:12:45]

mclaudiaAUTOR REVIEW
[10.06.14 12:00:33]

@webmaster: Da e ok localizarea.

iulian68, mclaudia