ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.05.2013
DIN: banesti [ph]
ÎNSCRIS: 05.08.12
MAY-2013

A fost bine dar se poate si mai bine

Am ales hotel Parc datorita ofertei si ma bucur ca am facu acesta alegere.

Sa incep cu inceputul

Amplasarea este foarte buna, zona linistita pentru o familie cu un copil mic, satul de vacanta peste drum, cu terase si posibilitati de petrecere a timpului liber destul de variate, pentru toate gusturile si buzunarele, mult mai ieftin ca in zona Cazinou. Destul de aproape e zona comerciala Perla, unde iti poti cumpara ce vrei. Tot in zona este statia de telegondola, care te duce la zona cazinou. Plaja curata, libera, cam multe scoici, dar astea sunt de la natura, intrarea foarte lina in apa, practic prea lina pentru un adult, dar nemaipomenita pentru copii. O zona fara fite, pitipoance si cocalari, fara manele sau muzica sa urle sa nu te auzi cu colegul de prosop. Hotelul are intrarea principala dispre strada si o intrare din hol direct pe plaja. Pentru cei mai pretentiosi are si o piscina, nu foarte mare dar arata destul de bine.

Parcarea foarte spatioasa, acces usor.

Am ajuns in jurul orelor 12 si am fost cazati imediat de o domnisoara foarte amabila. In general personalul de la receptie este foarte amabil si serviabil.

Holul de la intrare este foarte elegant.

Despre camera: nici prea mare, nici prea mica, mie mi s-a parut exact cat trebuie de mare, patul mare, am dormit toti trei -eu, sotul si fetita- lejer, are televizor, minibar plin, pe care daca il golesti il platesti, la noi nu a fost cazul, telefon in camera si baie, internet - am primit cablul la receptie-, balcon destul de mare, principalul inconvenient - niciun sezlong, scaun sau ceva mobilier si unitatea de aer conditionat era amplasata la nivelul pardoselii balconului, ceea ce limita oarecum spatiul. Dat fiind ca am ales o camera la etajul 1, privelistea era relativ limitata, deoarece dadea in acoperisul restaurantului, din acest motiv nici de aerisit nu prea puteam daca nu eram in camera, oricine putea sa sara in balcon si apoi in camera. Dar asta a fost alegera noastra, copilul fiind mic si cu antecedente in refuzarea utilizarii liftului.

Despre curatenie - se golea cosul, se schimbau prosoapele de cate ori erau lasate jos si in general la 2-3 zile.

Lenjeria nu a fost schimbata in 5 zile si nu s-a dat cu aspiratorul, in camera fiind mocheta si noi venind de la plaja cu nisip, era destul de mult nisip pe jos. Un minus al hotelului este lipsa unui dus sau un sistem de curatare a nisipului de pe picioare cand intrii in hotel. Asa ceva au cam toate hotelurile de pe litoral.

Mobilierul in camera era partial nou partial renovat, dar per ansamblu functional si in regula. Camera e prevazuta cu seif, nu am avut nevoie dar am vazut ca este.

Baia destul de mica dar amenajata dragut, Ceva probleme au fost cu bateria de la dus care functiona doar pe para de dus, ventilatorul functiona continuu cand era lumina aprinsa si debitul de aer este desatul de mare sa aeriseasca baia.

Intre camera si baie este o fereastra fixa, care poate fi acoperita cu o perdea si prin care poti supraveghea copilul daca il las dormind. In baie sunt doua dozatoare de sapun, eu una nu am fost incantata de aroma, dar asta tine de gusturi. Apa era de la foarte rece la fierbinte.

Cat despre masa, am avut mic dejun.

Restaurantul dragut, curat, meniul destul de diversificat si de calitate, oua fierte sau omleta, mezeluri de calitate, branzeturi, 2-3 feluri de paine, prajituri de 2-3 feluri, peste marinat sau afumat, orez cu lapte, clatite, ceaiuri de mai multe feluri, un automat de cafea, sucuri santal, de doua feluri, legume, cateva salate, ceva produse de post, dat fiind ca era inainte de paste.

Ospatari foaret serviabili, unul avea sarcina de a nota camera dar era foarte discret. Se completa foarte des ceea ce se consuma, debarasarea se facea imediat.

Un plus al restaurantului era o usa care dadea spre piscina, de unde se ajungea direct pe plaja. La micul dejun, in zilele insorite este un aer foarte placut.

Daca mai au oferte bune, cu siguranta ma voi intoarce.

Trimis de alina_dima2003 in 07.05.13 10:53:09
Validat / Publicat: 07.05.13 11:59:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA. A mai fost în/la: In general litoralul roanesc.

VIZUALIZĂRI: 3430 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alina_dima2003); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Asa se vede geamul intre camera si baie, care se poate lasa descoperit pentru a urmarii copilul cand e singur in camera sau se poate acoperi pentru intimitate.

cristina daria
[08.06.13 07:58:01]

@alina_dima2003: buna, ma intereseaza cateva detalii legate de plaja; e aproape? sezlongurile ce pret aveau? exista si piscina? e functionala? multumesc

alina_dima2003AUTOR REVIEW
[09.06.13 06:59:58]

Din hotel se iese pe o usa in spate, prin partea stanga a receptiei, se traverseaza faleza si esti pe plaja. Practic din hotel iesi pe plaja.

Noi am fost in vacanta de paste si nu instalasera sezlonguri deci am folosit rogojina din dotare.

Deasemenea, piscina era plina si arata destul de bine dar noi nu am prestat acolo - copilul era racit si nu am facut baie. La piscina se iese si direct din restaurant.

Intrarea in mare este extrem de lina, numai buna pentru copii, enervanta daca vrei sa inoti.

Sper ca a fost util raspunsul.

alina_dima2003, cristina daria
Alte impresii din această RUBRICĂParc Hotel: