ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.04.2013
ÎNSCRIS: 24.05.11
STATUS: APOLLO

Café PIANO - cel mai bun loc din oraş

"Best place in town" este sloganul unui mic local aflat pe Strada Gării, una dintre cele mai vechi străzi ale oraşului Giurgiu, acum o arteră pietonală modernizată, cu arbuşti ornamentali şi cu un pavaj impecabil.

Cam la jumătatea distanţei dintre Piaţa Gării cu statuia zeiţei Diana şi Turnul Ceasornicului din centrul oraşului, printre clădiri de patrimoniu decorate cu stucaturi şi frumoase balconaşe de fier, Terasa Café PIANO îndeamnă la o clipă de popas. Nu ştiu dacă este chiar "cel mai bun loc din oraş" pentru că noi nu am avut timp să testăm şi altele, totuşi faptul că ne-a făcut să revenim după ce o descoperiserăm cu numai o săptămână în urmă, poate spune ceva.

În ambele dăţi am fost acolo în cursul dimineţii, puţin după deschidere, aşa încât cei câţiva clienţi pe care i-am găsit serveau doar o răcoritoare sau o cafea. Muzica disco, de calitate, la un nivel sonor acceptabil, contribuie la crearea unui cadru ambiental deosebit şi face şederea la Café PIANO şi mai plăcută. Terasa oferă multe tipuri de cafea, ceaiuri şi băuturi alcoolice şi nealcoolice, toate înscrise cu denumirile şi preţurile aferente, într-o broşurică bine realizată grafic. Am fotografiat câteva din paginile acesteia pentru ca eventualii doritori să-şi poată face o impresie personală privind diversitatea sortimentelor oferite şi nivelul preţurilor.

Pentru că era dimineaţă, noi am servit numai cafea. Cu laptele şi zahărul aduse separat, cafeaua - foarte bine preparată - a fost revigorantă şi ne-a pregătit pentru următoarele ore de plimbare prin oraş.

Aici, la această terasă modernă, graţie amabilităţii unui tânăr barman, am aflat primele detalii despre Giurgiu, oraşul vechi pe care veniserăm să-l redescoperim. În ziua de 20.04.2013 când în Piaţa Unirii, în jurul Turnului cu ceas, era în plină desfăşurare sărbătoarea "Zilele oraşului Giurgiu", iar giurgiuvenii erau adunaţi acolo în număr mare, am avut prilejul să intru şi în Bar Café PIANO.

Faţada nu este reprezentată decât de o uşă albă de termopan pe care este afişat cu discreţie programul de funcţionare: 9.00 - 23.00. Printre prăvăliile cu vitrine care se înşiră de o parte şi de alta, această uşă ar putea trece lesne neobservată dacă terasa nu ar ocupa un loc atât de generos pe pavajul pietonal.

Scările, nu mai late decât uşa de la intrare, conduc la subsol, într-o încăpere decorată cu mult gust. Acest local mi-a amintit de tavernele elveţiene de la Berna în care se pătrunde tot coborând direct din stradă, dar prin nişte uşi aidoma celor ale vechilor pivniţe.

În barul de la Café PIANO, tapetul, pardoseala, combinaţia de la fotolii, chiar şi iluminaţia, erau roşii, creând o atmosferă specială. La capătul dinspre intrare se află barul bine asortat şi frigiderele cu băuturi puse la rece. Măsuţele joase, decorate cu pietre de râu şi lumânări, erau înzestrate cu scrumiere pentru că - bineînţeles - aici fumatul este la el acasă.

Trecând de uşa de lemn aflată la capătul opus intrării, urcând apoi câteva trepte, se ajunge la toalete. Acestea sunt moderne, curate, parfumate şi dotate cu tot ceea ce este necesar.

Tânărul barman, amabil, aflând ca suntem străini de oraş, ne-a invitat să venim seara dacă vrem să cunoaştem cu adevărat atmosfera de la Café PIANO. Ne-a spus că "Zilele oraşului Giurgiu", dar şi vremea frumoasă din această perioadă îi scoate din case pe oameni, în special pe cei tineri. Ne-a mai spus că în colaborare cu Restaurantul terasă The Kebab House, Café PIANO a organizat un original concert nocturn, susţinut în mijlocul străzii, clienţii celor două terase sau simplii privitori, bucurându-se de muzică latino-americană live.

Pe scurt, părerea noastră este că cei care sunt în căutare de atmosferă într-un bar modern, aici o pot găsi. Serviciile au fost prompte, amabile şi îmi place să cred că aşa sunt întotdeauna. Când vom mai trece prin Giurgiu, cu siguranţă vom reveni la Café PIANO - Best place in town.

Trimis de iulianic in 29.04.13 09:49:37
Validat / Publicat: 29.04.13 12:55:22

VIZUALIZĂRI: 2396 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Giurgiu - Strada Gării în mijlocul căreia se află Café PIANO.
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

[02.12.17 13:15:56]

Mutat în rubrica "Sugestii pentru timp liber, GIURGIU" (nou-creată pe sait) - rubrică OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

• SOCIALs

• pagină generată în 0.05701208114624 sec