ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.04.2013
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 18.02.12
AUG-2012

DALBOKA - o experienta personala pentru fiecare

Anul trecut in august, am poposit la restaurantul pescaresc pe care il descoperisem, aici pe site, inca din 2011.

Nu are rost sa zabovesc asupra drumului, sunt indicatoare, iar informatii edificatoare sunt foarte multe pe site-ul comunitatii. Intr-adevar, cand ajungi acolo, obosit si infometat, parca ai mai multe asteptari. Cred ca fiecare dintre noi ar trebui sa mearga macar o data acolo (ma refer la cei ce au in itinerariu vacanta la mare in Bulgaria, se intelege), iar in felul asta vor reusi sa-si faca o parere personala. Mie nu mi-a furat nimeni nici masina si nici lucruri din masina, eu am ajuns acolo fara rezervare, si din fericire, am gasit masa libera (era 18 dupa-amiaza, intr-o zi de inceput de august)... Dar rezervarea ar fi benefica si sigura, daca nu esti insotit de noroc.

Parcare am gasit undeva sus, este o parcare improvizata, urmand sa parcurgem pe jos cativa metri.

Privelistea este intr-adevar incantatoare, ospatarii imbracati in stil "navy" alergau cu tavile enorme ca furnicile printre mese. Au fost destul de rapizi, poate din cauza ca asteptau sa eliberam masa mai repede, nu stiu, dar mi s-a parut un restaurant de consum, adica mananci si pleci, nu stai sa zabovesti mai mult decat e necesar... Asta a fost impresia mea.

Poate este adevarat ca publicitatea a stricat totul, cum bine a scris cineva in impresii, poate inainte era mai restras, mai boem, iar meniurile indestulatoare, pregatite in stil autentic pescaresc fara italienisme si alte denumiri criptice.

Eu fiind foarte precauta de felul meu, am luat peste pane prajit (reteta asta nu da gres niciodata nici la tavernele ordinare) cu bere bulgareasca rece (era ingrozitor de cald) si nu am dat gres in alegere, a fost foarte gustoasa masa.

De fapt eu de asta am venit acolo, sa vad marea si sa mananc peste si midii la o taverna pescareasca autentica. Si am avut exact ceea ce mi-am dorit, nu m-am dus sa mananc festinuri de fructe de mare sau nu stiu ce meniuri sofisticate. Daca vreau asta merg in Venetia, sau in Spania sau in Italia Meridionala etc.

Pentru mine a fost placut, am mancat midii simple si am baut bere rece si am privit peisajul. Prietenul meu a mancat o salata de varza, puternic dezamagit ca nu a gasit si alte preparate (el nu mananca peste, am sperat sa gasim macar un fel de mancare diferit), ceea ce n-a fost sa fie...

Preturile nu sunt mari, dar nici mici, foarte multi romani la mese, totul arata ca un furnicar, asta daca mergi la ore aglomerate. Cred ca dimineata acolo e splendid, liniste si pace...

Peisajul, privind spre mare este superb, daca te uiti in partea opusa, vezi turism, poate uneori publicitatea strica. Sunt sigura ca locatia asta a fost la inceput singuratica printre stanci, cu aerul rustic, cu plasa pescareasca prin care isi faceau loc frunzele arbustilor, aruncata neglijent pentru a umbri mesele, cu miros de peste proaspat si de mare, un loc plin romantism, unde doar valurile tulburau linistea...

Pentru a putea sa-ti faci o impresie trebuie sa mergi acolo, n-ar fi o experienta atat de proasta, pentru unii...

As putea spune ca experienta la Dalboka ar fi una... personala. Atat.

Postez pozele mele facute in august 2012...

Trimis de elenahelen in 23.04.13 12:04:32
Validat / Publicat: 23.04.13 13:35:24

VIZUALIZĂRI: 6216 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elenahelen); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[23.04.13 14:08:40]

Felicitari, un review simplu, la obiect si obiectiv!

Doresc doar sa adaug faptul ca Dalboka poate fi o destinatie si pt turistii care aleg sa-si petreaca vacanta pe litoralul romamanesc, nu doar pt cei ce prefera vacante in Bulgaria.

Distanta mica din Mangalia pana la ferma de midii Dalboka, este una propice pt o escapada de o zi, cei 56km pana la Kavarna, iar mai apoi alti 6-7 pana la restaurant nu sunt greu de strabatut! Alti 10km cu aproximatie te duc intr-o alta destinatie minunata... Cap Kaliakra! 2 in 1, cu minim de combustibil si timp.

[23.04.13 14:15:50]

@maria55: Multumesc de apreciere.

Multumesc pentru completari, intr-adevar destinatia este si ptr turistii de pe litoralul nostru.

[23.04.13 14:19:21]

@maria55: din păcate, mulți evită să iasă mai jos de Vama Veche ca să nu mai fie nevoiți și să schimbe leii în leva șă să dea 10 leva pe vinietă și pe urmă să rămână cu bani pe care să nu-i folosească la nimic (dacă schimbă prea mulți) ori (mai rău) să se trezească pe undeva că vor/au nevoie de ceva anume și nu le ajung banii schimbați...

iulianic
[23.04.13 14:57:15]

@elenahelen: Mă bucur că aţi petrecut momente plăcute la Ferma de midii Dalboka. Din poze am înţeles că este foarte frumos acolo. Eu am ajuns anul trecut la Cap Kaliakra, dar nu şi la ferma de midii. Eram într-un circuit organizat, cu un grup mare şi cine ştie cum ar fi fost... Precis nu se găseau locuri pentru toţi.

@dragos: Dilema asta cu banii rămaşi "pe care să nu-i folosească la nimic... " mă încearcă şi pe mine de cele mai multe ori într-o ţară non-euro. Nu-ţi spun cum în Bulgaria, la Veliko Târnovo - ultima oprire înainte de a intra în România, nu am vrut să primesc restul de vreo 2 leva şi pentru că vânzătoarea nu-i accepta, i-am spus să-mi dea ce vrea ea.

În Elveţia, la un supermarket, am cântărit nişte nectarine de trei ori pentru a ajunge la suma de care voiam să scap, iar în Ukraina, la Cetatea Albă, am negociat un pliant care costa 10 grivni, tarabagiul acceptând în cele din urmă să mi-l vândă cu 8,60 grivni (ultimii mei bani ukraineni).

traian.leuca †
[23.04.13 17:00:23]

@iulianic: Din Bulgaria e simplu să scapi de restul banilor, dacă vii pe la Ruse. Există un supermarket Kaufland, aproape de intrarea pe centura oraşului, unde poţi cumpăra produse de care ai nevoie.

Dacă eşti cu maşina, poţi cumpăra benzină de la ultima staţie de ieşire din ţara respectivă (dacă sunt mai mulţi), sau poţi cumpăra ceva de" ronţâit "(dacă sunt mai puţini)

iulianic
[23.04.13 17:33:15]

@traian. leuca: Mulţumesc pentru informaţii! Sunt utile şi demne de reţinut, dar valabile atunci când mergi pe cont propriu, cu maşina personală. În toate situaţiile descrise mai sus, eu eram într-un grup mare, cu autocarul.

[24.04.13 09:43:02]

@Dragos: asa este... din pacate... insa nu intotdeauna principalul motiv ar fi... restul de leva necheltute pe teritoriul bulgaresc... nimic mai simplu... la primul exchange, se pot schimba in orice moneda daca doresti!

Cred ca, mai degraba, zvonurile legate de asa zisele furturi auto, care au devenit deja mit... sau frica de drumurile proaste, care si el este tot o "poveste"

M-a surprins inca din 2012, cat de bune sunt soselele, cel putin acel E87 pe care plecam noi cei din sud, pana in Turcia.

Daca cu ani in urma de la Durankulak si pana in apropiere de Balcik, acele gropi si denivelari erau o corvoada, acum e o placere!

Cei 5/E pt vigneta, nu sunt de speriat, merita din plin... chiar si pt o raita in zona despre care se face vorbire! Iar un popas la Rata Salbatica... mmmm... super!

Are de toate, nu doar preparate din peste! Aviz amatorilor!

daniel_72
[24.04.13 10:28:01]

@all: referitor la problema banilor (leva cel putin) ramasi necheltuiti, am putea rezolva aceasta problema astfel:

prin intermediul site-ului ar putea fi lansata o oferta (sau macar o intentie) de vanzare de catre detinatorul valutei respective, iar cei care doresc sa cumpere ar putea sa se intalneasca ulterior cu vanzatorul (foarte simplu daca cei doi sunt din acelasi oras).

Nu stiu insa daca astfel este incalcata vreo lege sau daca regulamentul site-ului permite acest lucru.

[24.04.13 10:29:59]

@iulianic: Va multumesc.

[24.04.13 10:33:35]

@maria55: Intr-adevar acum drumul este bun iar la Rata Salbatica se mananca bine: -)

[24.04.13 10:42:18]

@elenahelen: ma bucur sa aud nu numai ca ai vizitat Dalboka, ci si alte locatii din zona. Esti se pare o persoana activa si documentata in acelas timp... felicitari!

Cu atat mai mult cu cat drumul tau de la Timisoara, incomparabil cu al nostru de pe litoral pana in aceste destinatii din Bulgaria, nu a fost unul tocmai usor si nici ieftin!

Un pont... tot in zona este si restaurantul Pestisorul de Aur si din ce am aflat tot de pe acest site, este o locatie f apreciata!

Off, off... de ce oare turistii de pe litoralul bulgaresc nu-si doresc si ei o escapada pe cel romanesc?!

Avem si noi locatii de acest gen, se pare insa ca nu sunt promovate! Ori altul este motivul...

Michaell
[24.04.13 12:14:11]

@elenahelen:

buna,

voi fi si in aceasta vara cu familia si neamuri pe litoralul romanesc si m-ar interesa o scurta vizita la aceasta locatie.

ma poti ajuta cu raspunsuri la urmatoarel eintrebari:

- este nevoie de vigneta si de unde o pot cumpara. benzinariile cu mult inaintea granitei bulgare, deci in zona neptun de ex. au vignete bulgaresti?

- se poate platii si in lei romanesti sau in euro sau trebuie neaparat leva?

- in ce limba se poate vorbii cu oamenii de acolo cu intentia unei rezervari?

- plecind de la neptun cum trebuie sa merg cu masina? pot fololosi navy si ajung bine la destinatie sau trebuie mers dupa indicatoare?

multumesc anticipat.

[24.04.13 12:29:04]

@Michaell: așa cum spuneam și mai sus: e nevoie de vinietă. Se cumpără DOAR de la o gheretă aflată imediat după PCTF (în partea bulgară); se poate achita doar în leva sau euro. Costă 5 € sau 10 leva / o săptămână. Bani poți schimba tot în vamă, la altă gheretă; aici obții un curs foarte bun.

Navigatorul (GPS cum îl numim noi) nu te ajută dacă nu ai hărțile la zi. Ca să fii sigur, e foarte simplu: caută între POI-uri (points of interest / puncte de interes, nemțește nu-ș' cum le zice) Capul Kaliakra sau chiar Dalboka. Așa vei ști dacă poți ajunge acolo sau nu cu ajutorul lui. Atenție! unele hărți au grafia cu chirilice (și la fel și POI-urile) - prin astea de obicei nu poți căuta... pentru că n-ai tastatura cu semnele respective! Sper că la voi nu e cazul.

Oricum, sunt și indicatoare (turistice, de culoare maro), amplasate cam... ca la ei. E bine la intersecții să reduci viteza și să faci ochii precum girofarul să nu ratezi vreunul. O să spui că am o ide fixă, dar să știi că o vizualizare a hărții zonei, înainte să pornești la drum, ajută enorm. Pe drumul spre capul Kaliakra, sunt la un moment dat niște panouri mari de reclamă care arată drumul spre acest restaurant. Dacă ajungi acolo, merită mers neapărat și la capul Kaliakra - priveliștea e superbă!

Michaell
[24.04.13 12:36:19]

@Dragos: mltumesc.

de la neptun cum merg? stiu, spre sud, dar care este prima destinatie, respectiv in ce directie trebuie sa ma ghidez ca sa ajung la trecerea de frontiera potrivita?

eu cu cititul hartiilor nu ma stiu deloc. de ce trebuie sa schimb in leva? nu poti plati consumatia si in euro? citi km sunt de la neptun pina la destinatie?

mersi fain.

[24.04.13 12:51:48]

@Michaell: traseul este Neptun - Mangalia - Vama Veche (spre) Balcic. Se merge pe drumul european E 87. Când ajungi la Kavarna, o iei la stânga. Indicatoarele vor fi pentru Capul Kaliakra.

Posibil (dar nu e deloc sigur!!!) să poți plăti și cu €uro. Însă la cursul pe care îl vrea ospătarul, și nu cred c-o să-ți convină...

Nasshu
[24.04.13 12:55:13]

@daniel_72:

valuta se vinde/cumpară legal numai prin casele de schimb valutar, sau prin banca (casa de schimb a băncii respective), restul e bișnițăreala și este interzisă de lege.

daniel_72
[24.04.13 13:07:27]

@Nasshu: OK. Multumesc pentru precizare.

Turistulamator
[20.05.13 11:59:23]

@Dragos: Nu trebuie sa ai leve. Poti plati peste tot in lei, inclusiv la Balcic. La Dalboka nu mai vorbesc.

[20.05.13 12:12:30]

@Turistulamator: eu te sfătuiesc să nu mai dai astfel de sfaturi. De ce? pentru că, în primul rând, ce spui tu nu e tocmai legal și pe de altă parte, acolo unde se acceptă plata în altă monedă decât cea oficială, cursul va fi întotdeauna cel mai defavorabil pentru client, cu mult sub ceea ce ar putea obține la o casă de schimb corectă sau chiar la bancă sau bancomat. Dacă ție îți convine să fii înșelat pe banii tăi, nu am nimic împotrivă - dar nu-i îndemna și pe alții să facă la fel!

Ca să nu mai spunem că e posibil să dai peste un loc (oarecare) unde să nu fie acceptată nicio altă modalitate de plată decât cea legală, cu leva. Atunci, ce faci?

daniel_72, elenahelen, iulianic, maria55, Michaell, traian.leuca, Turistulamator
Alte impresii din această RUBRICĂFerma de midii Dalboka: