ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.04.2013
ÎNSCRIS: 22.09.10
MAY-2009
2 ADULȚI -- v: -

Către satisfăcător

O cazare in miez de noapte

In luna mai 2009 am planuit o excursie la Istanbul. Traseul ales a fost Brasov, Bucuresti, Giurgiu dupa care am urmarit indicatiile GPS pe teritoriul Bulgariei pt. a ajunge in Turcia la Istanbul.

Am plecat tirziu din Brasov, la ora 13.00, dupa terminarea seviciului pe ziua respectiva, astfel ca la lasarea serii eram in centrul Bulgariei. Am luat decizia de a m-a caza pina dimineata, si a nu continua calatoria pe timpul noptii. Studiind un pic harta si optiunile pe care le aveam am luat decizia de a merge in zona Varna, unde erau mai multe optiuni pt. cazare.

Am ajuns in Varna pe la ora 22.00 si dupa ce am vazut citeva hoteluri intilnite in cale am luat decizia de a m-a caza in centrul orasului Varna la un hotel de 3 stele Cerno More, linga parcul central.

Hotelul aceasta este cea mai inalta cladire din Varna alaturi de cladirea administrativa a primariei Varna. Cred ca avea in jur de 20 etaje si un restaurant cu o priveliste frumoasa asupra orasului pe la etajul 15. Am luat o camera la penultimul etaj care oferea o frumoasa panorama spre mare si zona litoralului.

Camerele sunt inguste cu paturile dispuse unul in continuare celuilalt, tv. in camera si cu o panorama deosebita. Am avut apa calda in permanenta iar camera avea aer conditionat.

Micul dejun a fost rezonabil: cafea, ceai, mezeluri, brinza, suc, omleta.

Camera am platit-o a doua zi in leva, nu au vrut euro. Atentie la casele de schimb din Varna. Schimbati banii la banca pt. un curs corect si a nu avea probleme la schimbul valutar sau veniti cu leva din Romania.

Hotelul nu are parcare proprie ,dar la demisol sunt parcari particulare, care ofera parcare la pretul de 5 euro pe zi de masina iar parcarile sunt pazite permanent si inchise cu usi si grilaje de fier.

Hotelul nu este cine stie ce, dar este in centru, are priveliste la mare, este curat si ai acces la parcul central care este imens si plin de verdeta si ofera bune variante de petrecere a timpului liber.

Trimis de octaviansz in 12.04.13 23:48:03
Validat / Publicat: 13.04.13 00:23:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Balcik, Constantin si Elena, Nisipurile de Aur, Albena, Nessebar.

VIZUALIZĂRI: 1416 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (octaviansz); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

marocanu21
[13.04.13 10:35:26]

Find o cazare mai veche de 3 ani nu pot sa-ti accord puncte!

[13.04.13 11:40:03]

Fiind vorba despre un set de impresii de cazare şi un sejur mai vechi de 3 ani, în conformitate cu Regulamentul saitului (vezi Capitolul 1, lit. B], pct. 4), articolul se publică fără PMA std (fără "votul saitului"), el putând fi votat doar simbolic, cu +/-1.

Notă: prevederile punctului mai sus menţionat se aplică doar impresiilor de tip "de cazare", ele nefiind aplicabile articolelor de călătorie.

Krisko CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[14.04.13 02:25:40]

Desi este mai peste tot indicat ca fiind localizat in centrul orasului, situatia nu este in realitate corecta, hotelul fiind defapt amplasat aproape de malul marii (goo.gl/maps/0wMAF), acelasi lucru fiind valabil si pentru parcul Primorski (localizat chiar langa malul marii).

Mai util ar fi de mentionat ca locatia sa este propice pentru vizitarea principalelor obiective turistice din oras.

sau veniti cu leva din Romania

BCR vinde/cumpara leva (in unele unitati).

Am fost placut surprins sa vad ca hotelul are un site foarte bine realizat, iar in tab-ul 'Despre Varna' (chernomorebg.com/about%20varna) se regasesc foarte multe link-uri catre locatiile ce merita vizitate in oras.

Imi pare rau ca votul acordat (datorita vechimii) este doar simbolic (+1) deoarece informatiile pe care ni le impartasesti sunt interesante (fiind totodata unice~ singurul review pentru hotelul in cauza).

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]

Krisko, marocanu21