ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.04.2013
DIN: Wiener Neustadt
ÎNSCRIS: 01.06.10
OCT-2012

Barcelona 2012. Turism versus criza!

Frumosul oras de pe tarmul Mediternei ne-a intampinat cu mult soare si o temperatura ideala avand in vedere ca erau ultimele zile din octombrie.

Dupa transfer aeroport-hotel am purces la explorarea orasului avand deja in plan obiectivele fixe si avand suficiente date despre ele, multumita "zeului google"Oare ne face viata mai usoara sau o complica si mai mult parca era mai mare suspansul cand aveai doar ceva informatii puerile fata de zilele noastre cand poti vedea orice printr-un simplu clic.

Poate sunt un nostalgic dar timpul nu se mai intoarce! Ok sa vedem ce se poate face in patru zile intr-un oras ce se doreste a fii un exemplu pentru tara aceasta macinata de probleme si criza. Nu este calator care sa ajunga aici si sa nu fie uimit de cel putin doua aspecte: arhitectura foarte neconformista si gastronomia foarte variata.

Fiind cazati foarte central (vezi Grupotel) nu aveam practic pentru marile atractii nevoie decat de picioare bune. Totusi pentru doua zile am optat cu calatoria cu Busul turistic si aici am avut 2 variante principale unul al firmei Grayline (bus rosu) iar celalalt al oficiului turistic (bus turquase cu alb si rosu) cu statute mai vechi. Ambele se lauda cu 100% sigla de Official Barcelona citty Tour traseele destul de asemanatoare. o ruta pe traseul cel mai lung dureaza cca. doua ore.

Aici busul rosu, iar aici sai spun culoarea predominanta turquoase.

Am optat pentru cel rosu biletele le-am comandat on-line de la receptie ptr. 2zile 31€ am avut o reducere de 10% asadar 27,65€ de persoana. Am mai primit o infobrosura cu reduceri intre 10 si 25% la diverse atractii, restaurante, muzee, magazine etc. ce in unele cazuri au fost utile.

Avantajul acestui Hop On-Hop Off este ca poti sa iti faci o idee asupra orasului sa vezi o mare parte si in timpul perioadei poti de cate ori doresti sa cobori sa vizitezii obiectivul dorit si apoi sa iti continui drumul. Unele obiective insa nu sunt in imediata apropiere a statiilor spre exemplu Tibidabo. Traseele sunt linia orange respectiv verde.

Obiectvele centrale le am facut in plimbare in celelalte zile le enumar doar deoarece s-a scris foarte mult despre ele si amanuntit Passei g de Gracia celebrul bulevard cu Casa Battlo si la aproximativ 400m Casa Millo pe care am si vizitat-o, un interior inedit pereti ondulati coloane de diferite marimi si forme aduce aminte as incerca a spune cu constructia unor catacombe Terasa de pe acoperis m-a impresionat acele cosuri de fum cu forme nedefinite si privelistea e superba. Totusi pretul platit 16,50€ este destul de piperat. Constructia apartine patrimoniului UNESCO.

Piata Catalunya imensa cu frumoase fantani arteziene, orasul vechi (Barri Gotic) de o parte si de alta a celebrei Rambla mi a placut foarte mult in acesta zona Placa Reial o forma perfect dreptunghiulara cu arcade multi palmieri si fantani... Te duce cu gandul la orasele coloniale din America Latina. Pe la mijlocul Ramblei se afla faimoasa Mercat de Boqueria o piata nu prea mare dar plina de culoare cu produse exotice, legume, fructe, fructe de mare. peste, si tot felul de specialitati de carne la loc de cinste fiind jambonul de Serrano care ajungea pana pe la 170€kg. Bineinteles se poate consuma pe loc 10-12 felii taiate subtiri in jur de 7-8 € altfel cred ca o sa regretati mult timp. Am luat masa de seara la un Bar Tapas pe Rambla.

Un moft pe care trebuia neaparat sa il punem in practica. Tapas: Inseamna in spaniola capac (tapa) un mini sandwich ornat in cele mai felurite moduri cu putinta sau pur si simplu doar simple fructe de mare (garnele, scoici, melci etc. se serveste asociat cu vin, bere, vermut in localurile care se respecta este inclus in pretul bauturii (mai rar). Pret destul de piperat, cinci tapas una paella si un pahar de vin rosu a costat in jur de 25€ cu tot cu TVA. Atentie la acest aspect im multe locuri nu este atasat pretul cu tot cu IVA. Barurile tapas te atrag din strada cu uriasele jamboane puse la vedere si sunt in numar foarte mare pe toate strazile principale ale Barcelonei.

Dupa o plimbare prin Barri Gotic (orasul vechi) la recomandarea personalului de la hotel am descoperit pe o strada ce ducea spre Ronda del Litoral langa Biserica Santa Maria del Mar, restaurantul El Casal la parterul unei cladiri pavata in lespezi de piatra cu terasa asezata pe aleea pietonala, foarte romantica. Aici vreau sa spun se afla un excelent restaurant, eu am numarat in jur de 42 de preparate... Meniul alcatuit din trei feluri plus o bautura (vin, bere, suc) la alegere la doar 10€. Personal foarte amabil intr-o ambianta Mediteraniana ne-am facut clientii fideli pe perioada sederii noastre aici...

Oferta in ce priveste gastronomia este in acest oras uriasa la tot pasul te intampina terase, baruri, restaurante etc. Plimbarea pe Rambla la orele serii are un farmec aparte, o mare de oameni iar la capatul acesteia te asteapta Columb una dintre cele mai reprezentative atractii turistice de aici: Monument a Colon. Inalta de 60 metri il reprezinta pe descoperitorul Americii intr-o ipostaza care a dat nastere la multe discutii. degetul aratator arata spre mare deci spre est si nu cum apare in multe scrieri cum ca ar arata spre America directia opusa. Ziua de 12 octombrie 1492 data cand a acostat pe o insula din Bahamas este si astazi in Spania decretata sarbatoare nationala. Se poate vizita pretul este actual de 4€ iar privelistea este superba.

De aici am traversat Ronda del Litoral si ne-am indreptat spre vechiul port trecand pe langa cladirea autoritatii portuare, constructia dateaza din 1907.

De aici intram in orasul nou in stanga se intinde paralel cu plaja o faleza minunata avand pe laterale palmieri are in jur de 1km. Multi tineri si nu numai cu role, placi, biciclete sau la plimbare pe plaja tot felul de constructii minunate din nisip personalizate in diferite feluri (Foto) Multe cladiri cu forme futuristice totul bine intercalat cu mici spatii verzi diferite lumini este o placere sa vezi la ceasurile serii aceasta parte.

In departare se zareste a doua cea mai inalta cladire a Barcelonei, Torre Agbar (similar in Londra) o cladire ce inspre varf are o forma de ou sau forma unui castravete cum i se mai spune in gluma constructiei. Este o cladire de birouri nu se viziteaza dar seara atrage toate privirile peste 16 milioane de leduri lumineaza in diferite culori fatada.

Dupa micul dejun de a doua zii ne-am indreptat spre Sagrada Familia in jur de 10-15min in plimbare de la hotel. Prima impresie. construita intr-o piata inconjurata de cladiri de 4-5 etaje este cumva stramtorata la mai putin de 10 metri i imprejur strazi cu circulatie abundenta trebuie sa ai un aparat performant sa o poti fotografia in intregime. Interesant portalul estic cu fatada craciunului este vorba despre un urias portal cu scene de la nasterea lui Isus. Dar vesnicele macarale iti ia din bucuria privelistei. Este o mare diferenta privind-o din poze si varianta live. Foarte multa lume la intrare varianta cea mai buna este rezervarea on-line dar se face doar la ora fixa altfel pierzi intrarea cu grupul. Nu m-a impresionat in mod deosebit probabil avand antecedente mai interesante in alte orase. Dar este ceva unic, as spune ceva Gaudi un amestec intre basm si caricatura (parerea mea)

De aici am luat busul turistic pe linia verde cu intentia de a face o runda completa mai ales ca am prins locuri la etaj locurile cele mai ravnite pe timp frumos. O mini excursie foarte interesanta traseul duce prin cele mai atractive destinatii ale partii nordice a orasului de sus de la Parc Guell siTibidabo (vezi review) pana la mare acoperind cca 5 km de litoral trecand pe langa plajele: De la Nova Mar Bella, Del Bogatell, Nova Icaria, Barceloneta, St. Sebastian. In total sapte plaje foarte bine ingrijite si fara plata are Barcelona.

Aici nu am mai rezistat tentatiei plimbandune apoi pe plaja si faleza incadrata de palmieri cum altfel pe o distanta cosiderabila. Faleza este atelierul in aer liber a multor entertraineri de la acrobatii pe role sau skate board, biciclete pana la pictori, caricaturisti etc. Multe constructii unele chiar maricele din nisip care erau foarte apreciate de turisti unele se intindeau pana la 2m. si o inaltime considerabila.

Desi era aproape noiembrie am intrat desculti pe nisip si am luat un mic contact cu marea la nivelul gleznelor, unele persoane mai curajoase chiar se balaceau. Interesanta constructia hotelului de lux W constructie asemanatoare celebrului Burj El Arab avand o inaltime de 99metrii fiind construit de asemenea pe plaja in Barceloneta.

De la portul vechi am luat busul linea orange si am urcat pana la telecabina statia de mijloc la Miramar aici se afla o interesanta gradina in care punctul forte sunt cactusii intr-o paleta foarte variata. Un alt loc superb este cafeneaua unde am servit o mica gustare avand frumoasa panorama a litoralului in fata. O terasa panoramica ce iti ofera o priveliste impresionanta asupra orasului.

Interesanta a fost si coborarea cu telecabina traseul trecand deasupra apei o experienta inedita as spune.

Un loc ce v-a ramane de asemenea in amintire este Placa D'Espanya construita cu prilejul Expozitiei Mondiale din 1929, te incanta inca de la intrare cu cele doua turnuri venetiene si cu uriasa ronda fiind de asemenea un important nod rutier in Barcelona. Tot aici se afla fosta arena a luptelor cu tauri astazi un impozant mall o constructie amalgam intre stilul arhitectonic gotic renascentist si cel islamic, maur.

Ce mi a mai atras atentia in Barcelona in afara de uriasul patrimoniu cultural mostenit in mare parte din vremurile infloritoare, foarte multe cladiri fara activitate, multe puse la vanzare, foarte putina activitate in constructii, lume multa simpla asta spun in legatura cu imbracamintea, aspectul exterior si parca o umbra de apasare pe fata multor locuitori, ceea ce spune ca viata lor nu este una chiar roza.

Nu ai cum sa nu observi asta facand comparatie cu alte zone ale Europei unde criza nu a patruns atat de dureros in randul societatii. Un exemplu ar fii marele mall "Il Corte Ingles" unul din cele mai mari de pe continent, am avut prilejul sa vizitez in urma cu mai multi ani cel din Valencia si am ramas impresionat socotindul regele neincoronat al Hypermarketurilor acesta din Piata Catalunya in 2012 mi-a aratat exact contrariul; Total neingrijit, geamuri murdare, personal neatent, marfa de calitate indoielnica si foarte prost expusa, foarte scump, restaurante, baruri saracacioase. Pe acelasi etaj langa imbracaminte da marca, cabluri, papetarie parca ar fii un magazin cooperativa din mediul rural. Toalete chiar de groaza+plus spatii fara activitate sau cu marfa foarte rarefiata. Sa nu mai vorbim de hotii de buzunare care au adus acestui oras o faima negativa cunoscuta in toate Europa.

Oricum aceste probleme nu reusesc sa umbreasca inca aceasta minunata destinatie turistica numita Barcelona care merita vizitata si savurata din partile sale bune un oras ce merita statul de metropola Europeana.

Trimis de claudiu 71 in 11.04.13 16:41:52
Validat / Publicat: 11.04.13 18:34:27

VIZUALIZĂRI: 3119 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (claudiu 71); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Columb si lumea Noua

[11.04.13 21:37:42]

[12.04.13 06:59:01]

@webmaster: Gracias amigo!

alinaro CONS. ONORIFIC AFA / SPANIA
[12.04.13 11:56:27]

@claudiu 71: Frumos.

Din pacate, partea de la sfarsit cu hotii de buzunare... atat de reala, din pacate, se datoreaza, in maaaare parte, tot din pacate, concetatenilor nostri care au ocupatii mai putin ortodoxe, cum ar spune spaniolii. Am vazut acum ceva un timp un reportaj la tv in care o curajoasa latino-americanca (nu-mi amintesc exact de unde), rezidenta in Barça, se ocupa in timpul liber cu alungarea acestora de la metrou. Femeia ii cunoastea/mirosea de la distanta, si... a treia oara din pacate, eu ii recunosteam ad-hoc. O amenintasera pe femeie, incercasera s-o mituiasca, tot-tot i-o lasa sa "munceasca" in liniste si pace, dar aceasta... ioc, isi vedea de treaba.

Iar acum vreo saptamana doua, am vazut altul pe plajele din metropola. Offf, tot multi de-ai nostri, care nu se jenau sa raspunda in romaneste reporterilor cand acestia ii prindeau cu mata-n sac. Au dat chiar un cuplu de danezi care, dupa ce li s-a furat geanta/portofelul, au mers sa schimbe biletul de avion si sa plece mai devreme, atat de dezamagiti au fost...

Nu pentru aceste lucruri, hai sa zicem minore, Barcelona este mai putin atractiva. Se pare, caci eu inca n-am vizitat-o.

Weekend placut!

Michi
[12.04.13 11:58:18]

Bun review! L-am salvat să-l recitesc la toamnă când vom face o excursie de şapte zile cu seniorii la Barcelona. De fapt în apropierea ei, dar două dimineţe le vom petrece în oraş. Am mai văzut-o acum aproape 20 de ani şi sunt curioasă să văd cât s-a schimbat.

[12.04.13 17:11:25]

@alinaro: Holla! Multumesc de" atentie", mai ales ca vine din partea unei persoane care este o cunoscatoare a realitatii spaniole.

Oare cate generatii vor mai trece pana vom intelege vorba proverbului; "cum ne asternem asa o sa dormim"

[12.04.13 18:57:03]

@Michi: Multumesc pentru aprecieri va doresc si dumneavoastra sa aveti Barcelona "la picioare" daca timpul si programul va permite merita sa ajungeti sus la Sagrada Corazon del Jesus asta ar fii "top of Barcelona"dupa parerea mea nu este asa mediatizata precum sora ei din "vale"dar e exceptionala.

Astept impresiile dumneavoastra turistice si ce s-a schimbat dupa 20 de ani (Gaudi si nu A. Dumas)

sosso
[13.04.13 19:57:55]

Frumos review, felicitari!

Din pacate, am avut si eu o experienta urata in Barcelona, pe 01 noiembrie 2011, cand mi-a fost furata de sub nas geanta aparatului de fotografiat, in timp ce-mi asteptam sotia pe o banca din piata catedralei. Mai aveam numai o ora pana urma sa plecam spre aeroport si acest episod mi-a lasat un gust amar.

In geanta nu aveam decat o pereche de ochelari, dar si cheile masinii, pe care o lasasem in parcarea aeroportului Timisoara... In masina insa, aveam cheile locuintei, asa ca la ora 02:30, cand a aterizat avionul la Timisoara, m-a asteptat o platforma (telefonasem imediat dupa ce am constatat furtul), am urcat masina pe platforma, am dus-o intr-un service cu paza, apoi am spart geamul stanga fata, ca sa pot lua cheile locuintei... Pe la ora 4 am ajuns acasa, dar nu am mai adormit de suparare...

Ma rog, au trecut toate si ma voi reintoarce candva in Barcelona, dar cu mai multa grija pentru lucrurile mele, ca sa nu mai patesc asa ceva...

alinaro, claudiu 71, Michi, sosso
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Barcelona: