ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.04.2013
ÎNSCRIS: 28.12.12
APR-2013

Și totuși, Crișana...

Am ajuns întâmplător la acest hotel, fiind refuzați de un altul. Într-adevăr, prima impresie nu este încurajatoare. Poate nici a doua. Clădire veche, gri, camere asemenea; mă rog, să zicem că mi-am retrăit copilăria, vacanțele cu părinții, de atunci. Totuși, dacă vă înarmați cu răbdare și nu aveți idei preconcepute (sau nu sunteți veniți dintr-un concediu din străinătate), veți descoperi un cămin primitor, ieftin și cu spirit de familie - dacă sunteți și dumneavoastră dispuși să-l cultivați.

Doamna doctor Terezia Solomeș - un profesionist și o doamnă, în adevăratul sens al cuvântului. Doamnele Carmen, Oana și Lavi, ca și tânăra și drăguța doamnă blondă de la tratamentul cu parafină (îmi cer scuze că nu-i știu numele), asemenea. Mâncare gustoasă și la prețuri așteptate. Servirea, în regulă. Muzică plăcută seara, în restaurant. Un pat bun și, în fine, un televizor (cam mic, pentru distanța de pat). Piscina, OK.

Aşadar, bază proprie de tratament şi oameni drăguţi, binevoitori. Dacă vrem un concediu plăcut, ni-l putem face. Sigur, ar fi ideal ca să existe un plan de renovare, să regăsim Crişana modernizat, dar ne imaginăm cât de greu este să iei o asemenea decizie, în vremurile noastre.

În rest, staţiunea este micuţă şi cochetă. Nu rataţi lacul amenajat, cu nuferi, peşti decorativi şi ţestoase deştepte şi frumoase. Încercaţi şi langoşul cu brânză şi smântână, specialitate locală. Biserica ortodoxă română, veche de 500 de ani, o bijuterie din lemn, cu patină spirituală. Vizitaţi şi Oradea, la finalul sejurului!

Trimis de Carmen-Elena in 09.04.13 20:04:25
Validat / Publicat: 09.04.13 21:13:17

VIZUALIZĂRI: 2794 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Carmen-Elena); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

sunflower
    [10.04.13 17:16:58]

Am primiti si eu un vocuher de cazare la acest hotel in luna februarie a acestui an, o data ajunsi acolo... ne-am ingrozot de ceea ce am vazut! Horror! Mizerie crunta, niciun turist in tot hotelul, instalatiile sanitare deteriorate, gresia si faianta vechi, cazute, chiuveta si vana maro de la depunerile de rugina, in camere un miros pestilential de vechi si imbacsit, mobilierul vechi si rupt, mocheta uzata, roasa, deteriorata, patata, TV mic de tot, vechi, totul vechi, foarte vechi, neingrijit, urat mirositor, peretii nezugraviti, murdari...... Doamna de la receptie a fost extrem de draguta si ne-a oferit, spre a ne alege, 3 camere diferite si un apartamnet, dar nu am ales nimic. Hotelul era pustiu, conditiile sunt mizerabile! Ma mir ca acest hotel mai este inca in circuitul turistic, am fost atat de oripilata de ceea ce am gasit, incat nu am facut nicio fotografie, dar de ar fi sa scriu un review despre Crisana Hotel, i-as acorda nota 1!

Ma intreb la care piscina va referiti? Piscina Hotelului Crisana era la mijlocul lunii februarie dezafectata, plina de mizerie , nu de apa termala!

Iar de ieftin....daca 110 lei camera dubla cu MD, in asemenea conditii e ieftin...

Noi am optat pentru o pensiune, unde am platit 70 lei pt. camera dubla fara Md, dar in conditii excelente.

[10.04.13 17:26:47]

@sunflower: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin evaluările proprii să contribui la o prezentare mai bună a acestei destinaţii.

Daca doreşti, copiază textul de mai sus şi reîncarcă-l - cu eventuale ajustări, completări etc - folosind linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

Doar că, dacă nu ați rămas să vă cazați acolo, vom fi nevoiți să retragem notele pe care le veți acorda, oricare ar fi ele.

sunflower
    [10.04.13 18:05:33]

@webmaster:

Acolo, dupa parerea mea, nu se putea sta, mai ales ca eram cu copiii, ambii sub 8 ani.

Nici fotografii nu am, am expus mai sus motivul, asa ca, ma voi limita la adauga aceste ecouri. Sper sa le citeasca eventualii doritori de a se caza la Hotel Crisana. Eu asa ceva nu am vazut in viata mea si nici nu am crezut ca in Romania exista astfel de spatii de cazare.

Multumesc.

[24.04.13 11:30:52]

@sunflower: Tind sa va cred... deoarece este un hotel vechi, din perioada comunista. Totusi, daca esti stramtorat cu banii, este o alternativa daca te duci pt. tratament (nu cu copiii). Pt. ca preturile sunt incredibil de mari la celelalte hoteluri mai rasarite care isi permit aceste preturi deoarece lumea nu are de unde sa aleaga (de ex. se afla un hotel, nu stiu daca nou, sau in stadiul de renovare, intre Padis si Termal... care de ani de zile e in stadiul de construire).

mony_ka
    [27.04.13 23:31:59]

@lorelei34:

Nu înțeleg cum ar putea fi o alternativa alegerea unei bombe de hotel doar pentru că ai dificultăți financiare, fiecare e liber să facă după cum crede. Mi se pare o sugestie proastă.

[28.04.13 18:59:26]

Pai ai intelege daca ai avea dificultati financiare (de ex. cum sunt eu, pensionata de invaliditate gradul III si angajat inca o jumatate de norma), ar fi imperativ sa mergi la Baile Felix pt. tratament la un hotel cu baza de tratament (2 operatii pe coloana) si te-ai trezi ca, pt. a face cele 10 zile de tratament... adica 12 nopti de cazare pt. ca in weekend nu se fac proceduri, ai avea de ales intre: hotel Nufarul: 2650 ron, hotel Termal ceva mai scump, hotel International: 4000 ron si... hotel Crisana: 1150 ron. In toate cazurile camera single. Ce ai alege in locul meu, tinand cont ca oricum te duci in aceeasi apa sa inoti dupa aceea, adica la Apollo?

Michaell
    [28.04.13 19:33:29]

@lorelei34: te inteleg si sunt cu totul de parerea ta in privinta preturilor la cazare. cu toate ca poate nu am problemele tale financiare, sunt de parerea ca, hotelurile in romania, pentru ceea ce ofera, sunt cu mult prea scumpe. asta chiar si in comparatie cu posibilitatiile de cazare din occident. patronii din romania, ar trebui sa inteleaga ca, o unitate romaneasca, nu va putea concura cu una din afara aproape niciodata la punctul comfort, finisaje, mancare, personal. pretul este (aproape) singurul punct unde ar exista o sansa de concurenta si unde s-ar putea scoate un mic avantaj fata de colegii din afara. asta-i asa nu doar in bransa turismului ci priveste aproape toata eonomia. dacia (duster, logan, etc.) nu este cumparata in occindet din cauza calitatii ci pentru ca in comparatie cu produsele autohtone, este mult mai ieftina.

asta ar trebui sa inteleaga oamenii in romania atunci cand cer salarii mai mari.

[28.04.13 19:57:45]

@Michaell: Ai perfecta dreptate. In Baile Felix nu e nici un hotel nou (poate nu stiu eu despre ele), toate sunt vechi si renovate. Ori camerele tot alea sunt, chiar daca au un mobilier ceva mai nou si 100 de canale (plus HBO). Chiar nu-mi trebuie, ca nu de-aia ma duc. Iar chelnerii peste tot jenanti (cu mici exceptii). Bagata pe gat demipensiune doar in lunile de varf... cand ti se ia de stat la masa. Ca sa nu mai zic ca eu am alte variante de masa. Pt. ce ofera, deja un pret de 4000 ron (International) e aberant!!!

Exista varianta pensiunilor, dar f. greu mai gasesti loc la o baza de tratament care deja e plina de clientii din propriul hotel. Si nici nu poti sa faci naveta intre pensiune si baza de tratament, mai ales daca nu ai toate procedurile una dupa alta si te mai si "tarasti".

lorelei34, Michaell, sunflower
    Alte impresii din această RUBRICĂCrișana Hotel [Băile Felix]: