ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.08.2009

Foarte nemulțumit
Sub orice critică
Foarte nemulțumit

Hotel de 2*

Camera - jalnic putin spus. 5*? ... poate desenate. Sa zicem 2* cu indulgenta.

Intrarea in apa - cu pietre dar cu nisip fin dupa ce treci de zona unde se sparg valurile.

Plaja - mica si in panta... am preferat sa stau la piscina. In apa am intrat doar de pe ponton.

Piscina - suficient de mare si apa curata. In loc de umbrele au niste tarne din lemn in care nu ai cum sa nu dai cu capul.

Personal - jalnic... necalificat. Tineri fara experienta cu cercei prin nas si tenesi in picioare ceea ce nu se accepta la 5 stele. Am dat niste bani si aveam pretentii. Daca plateam pt 2* ziceam despre ei ca sunt OK... dar am platit pt 5 si cu asta am spus totul.

Animatori - salvarea hotelului. Au animatori f. simpatici. Program special pt copii in fiecare seara (acelasi in fiecare seara) care pe mine ma plictisea pt ca nu am copii. Oricum nu eram obligat sa stau (si nici nu stateam) deci nu m-au deranjat tipetele lor. La urma urmei o sa fiu incantat de astfel de programe cand o sa am copii.

Clima - bate vantul in permanenta. Temperatura resimtita este scazuta. Nu exista nori pe cer. Chiar daca bate vantul valurile sunt mici.

Mancare - proasta... spre foarte proasta. aaaaa... la omleta era un tip simpatic care facea micul dejun sa fie mai bun.

Discoteca - zero. tot tineretul pleca din hotel seara. La (mini) discoteca din subsol nu venea nimeni.

Peisaje - foarte frumoase... croaziera a facut toti banii (apa limpede, plaje cu nisip fin, pesti, sarituri de pe vapor)

Seara miros ingrozitor de la statia lor de epurare. (rahat este si cuvantul care descrie cel mai bine hotelul)

In zona mi-a placut hotelul La Blanche (cel putin ce se vedea din exterior). Au plaja privata amenajata si protejata cu stavilopozi ce formeaza un mic golfulet. Piscina mare, gazon intretinut, pod peste plaja ca trecatorii sa nu deranjeze turistii de acolo, aspect general mai mult decat placut). Tot in zona, seara de seara se auzea muzica si petrecere de la hotelul Yasmin. Nu am ajuns acolo deoarece e zona privata si trecerea este interzisa.

Trimis de Cip in 28.08.09 19:02:56
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3155 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cip); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

Miss Butterfly
    [28.08.09 19:05:51]

amfostacolo scrie impresii pe "AmFostAcolo"...

[28.08.09 19:17:48]

Utilizatorul "amfostacolo" a fost rugat sa-si aleaga un alt nick, acesta NU este acceptat - poate provoca confuzii.

Astept raspunsul lui.

[later edit]: Utilizatorul "amfostacolo" m-a contactat si mi-a comunicat preferinta pentru un alt username.

Schimbat username-ul din "amfostacolo" in "Cip"

niccu
    [28.08.09 20:45:13]

Mai era un meserias care anul trecut ne-a povestit cum s-a simtit el biiiine la Yelken din spaga si fite n-a scos-o

tind mai mult sa cred ce ai scris tu (din pacate pt vacanta ta).

raul
    [28.08.09 21:19:18]

niccule, se intampla ca si eu am fost acolo anul trecut.

Pe ce te bazezi cand pari convins ca e dezastru la Yelken?

Pana una alta, din 3 reviewsuri, doua sunt pozitive.

Poate imi deslusesti si mie logica prin care ai hotarat, cine are dreptate si cine nu.

Daca vrei o parere personala, eu am fost la Yelken si mi se pare ca dimpotriva, ultimul review este exagerat.

Nu cred sa se fi schimbat lucrurile radical de la un an la altul, desi nu exclud aceasta posibilitate.

Am fost in destule locuri ca sa imi dau seama ca hotelul avea conditii mai mult decat decente pentru pretul platit.

In fine, tu crezi pe cine vrei, dar nu vad nici un motiv obiectiv pentru a da credit total unui review negativ in fata a doua reviews-uri pozitive, care sunt si detailiate, mai ales primul.

niccu
    [28.08.09 21:42:49]

(raul) Chiar nu vreau sa intru in polemica cu tine

ai dreptate tu ai fost acolo dar...

daca cel ce a scris review-ul de mai sus nu apus poze din alta parte... scuze e jenant pt 5*

asta in mod sigur

Am patit-o chiar eu, m-am dus dupa un review pozitiv si ce am gasit a fost cu totul altceva (vezi Tuana Fethiye)

raul
    [28.08.09 22:05:04]

Camera in care am stat eu nu semana cu ceea ce vad in poze, dimpotriva, totul era nou, curat, dar na, nu neg ca sunt de acolo.

Hotelul are mai multe corpuri, eu am stat in cel principal cu sea view, nu stiu cum e in rest.

Oricum nici eu nu vreau sa polemizez, doar am vrut sa subliniez ca prin prisma propriei experiente, una placuta, aceste impresii mi s-au parut exagerate.

De asemenea, nu ii inteleg pe cei care isi petrec concediul pozand pereti, tavane, etc in cautarea imperfectiunilor, parca ar fi de la Controlul Tehnic al Calitatii (CTC). Un pic mai multa relaxare n-ar strica, oameni buni! Dar e doar o parere, nu vreau sa jignesc.

Oricum, ce am vrut sa subliniez sper ca s-a inteles si consider subiectul inchis din punctul meu de vedere.

Numai bine!

CipAUTOR REVIEW
    [29.08.09 09:04:55]

Raul, cand dai 1600 euro pe un concediu si platesti pentru 5*, ai pretentia ca hotelul respectiv sa fie impecabil. Nu sunt nici fitos si nici exigent (in taberele de cartografie subterana am dormit si in poduri dar am stiut unde ma duc, care sunt conditiile si cat ma costa). De la agentie nu mi s-a specificat ca exista diferente intre camere (exista in complexul Yelken trei tipuri de camere: cele de lux din cladirea din dreapta care intr-adevar sunt de 5*, camere standard in cladirea principala care sunt de 4* si arata suficient de bine (dar dupa o teapa cum am luat eu si la cat de suparat am fost le-am gasit si lor o serie de mici imperfectiuni) si camerele club care nu am nimic in comun nici cu 5*, nici cu 4. Acum cativa ani am fost la Hotel Delfin 2* in Mamaia care arata mult mai bine ca Yelken (si cand spun Yelken nu fac precizarea Yelken Club pentru ca nici cei de la agentie nu au facut-o).

Iar daca ai indoieli in privinta pozelor si a locatiei iti sugerez sa te uiti la mobilier si sa compari cu mobilierul din camera in care ai stat tu (o sa vezi ca in mare parte seamana).

Nu sunt de la CTC cum spuneai tu mai sus si nici concediul nu mi l-am petrecut pozand pereti. Pozele aste le-am pus pentru voi, cei care urmeaza sa plecati la yelken, sa stiti ca pentru o diferenta de 100 euro puteti sta la standard room. Acolo daca aveti noroc si mai sunt camere libere se plateste o taxa de 140 euro pentru diferenta (prin agentie faci economie 40 euro dar cu conditia sa faci comanda inca din tara). Noi am avut 6 camere si nu toti au vrut sa se mute in camere standard asa ca am ramas uniti in camerele club tocmai pentru a nu ne separa in doua tabere si astfel sa fie separata distractia si voia buna care pana la urma (in ciuda conditiilor de cazare) au fost din belsug. Si iti spun ca su tu daca te duci la un hotel de 2* cu 1600 euro o sa ajungi sa pozezi peretii. Cat despre restul pozelor iti pot spune ca sunt super cu peisaje frumoase si instantanee unde a fost imortalizata si buna dispozitie.

[31.08.09 13:27:11]

Bun, ma bucur pentru o concluzie IMPORTANTA referitoare la acest hotel, ce reiese din schimbul de replici civilizat de mai sus:

ATENTIE cei care optati pentru acest hotel (unul bun, totusi, inopinia mea) : NU luati camere tip CLUB, ci neaparat cele STANDARD sau DeLuxe.

Diferenta pare sa fie mica (100 de euro/pers/sejur), conform celor spuse de Cip - multumim, btw, ptr contributie. Personal nu cunosteam faptul ca sunt doua "clase" de camere (si de preturi!) disponbile.

wio27
    [02.01.10 12:22:15]

Descrierea este intocmai pentru camerele din Zona Club Room. Am stat si eu o noapte la inceputul sejurului dar din fericire a doua zi am fost transferata in cladirea principala a hotelului.

zoloft
    [15.05.10 21:26:08]

Daca pateam ce a patit CHIP cred ca nu ramanea agentia din tara intreaga... si nici agentul: ( (

Macar ii spargeam capul pt 1600 euro si concediul ratat si tot era o compensare...

La asemenea descriere precum si diferentele asa mari in cadrul aceluiasi hotel/resort, cred ca e mai indicat sa EVITAM acest Yelken cu totul!!!

Pozele lui Chip parca sunt facute intr-o garsoniera confort II din Ferentari

myky1821
    [16.05.10 19:20:48]

Multumim mult pentru pozele atasate si pentru sfaturi, si noi eram interesati de aceasta oferta, dar acum nici nu mai vreau sa aud. Vacanta placuta unde o sa mai mergi!

Cip, Miss Butterfly, myky1821, niccu, wio27, zoloft
    Alte impresii din această RUBRICĂGrand Park Bodrum[ex. Yelken Hotel] [Kadikalesi]: