ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.03.2013
JUN-2012

Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit

Vai de capul nostru!

Nu am inteles care este utilitatea atator domnisoare dichisite dar lipsite de atributii in cadrul acestui resort care se doreste de patru stele, dar a caror servicii sunt probabil de maxim doua (cu foarte mare indulgenta!); pentru a-mi continua ideea de o vreme am inteles insa, cred, care este utilitatea acestora, urmarind frecventa cu care la fiecare review negativ care practic "desfinteaza" acest resort; scuzati-mi franchetea: doi bani, urmeaza unul pozitiv care ridica in slavi si ne spune ce bine si frumos e totul...

Probabil pe principiul: ”Prostii nu dispar niciodata, ei doar se schimba! ”

Asadar:

Am ajuns la ora 9.00, am facut check in (dupa ce ni s-a comunicat ca defapt la ora 16.00 se face check -inul, multumim frumos este din pacate singurul punct pozitiv), ajunsi in camera am fost intampinati de un miros de toaleta si neaerisit "asortat " cu mizeria din camera,

Scame, praf, curatenia in camera fiind una mai mult de "suprafata" si absolut deloc corespunzatoare.

Sapunul si gelul de dus nu exista in baie, stupefianta insa a fost explicatia data pentru lipsa acestora a uneia din domnisoarele din resort: " Stiti au fost facute investitii la locurile de joaca si avem o reducere de buget!

Hellooooo!

Patru stele?! Si nu puneti la dispozitia turistilor sapun si sampon pentru ca s-au facut investitii? Pai noi am platit, nu stiati? (si nu putin!)

Pachetele care se pun la dispozitia turistilor sunt cu un fel de demi-pensiune (spun un fel pentru ca sunt incluse micul dejun si pranzul), dar atentie, daca doriti pranzul in ziua in care va cazati vi se comunica ca se poate doar contra cost! Acesta (pranzul) putand fi servit conform pachetelor doar in ziua check-outului (cand in general lumea care pleaca nu mai poate sta si la pranz!).

Mancarea - un amalgam de uleiuri si prajeli cu iz de cantina comunista dar pretentii occidento-orientale. Pe partea de deserturi stau bine, dar a fost prima data in viata mea cand mi s-a atras atentia ca am farfuria prea plina!

Aici ma simt obligat sa fac o precizare: am fost un grup de 5 familii cu cate doi copii si in general la linia de desert fiind aglomerat mergea un ”reprezentant” de-al nostru, oricum ar fi e scandalos ceea ce se intampla acolo!

Am trait experiente inedite in cadrul complexului dar nu pozitive din pacate!

A fost prima data in viata mea cand pe linia de brutarie (au niste cuptoare la vedere unde se fac niste chifle) am inteles ca brutarul poate face paine cu tigara in gura!

A fost prima data cand copilului meu i s-a pus o intrebare foarte elevata: ” Tu ce vrei Ba! ” - din partea unui ”domn” de la o linie de mancare.

A fost prima data cand am aflat ca sucul neconcentrat se poate indoi cu apa in prezenta clientilor!

A fost prima data cand atragandu-i atentia unui ” domn” ca au o problema la masina de spalat vase si un intreg vraf de farfurii sunt murdare cand am primit ca raspuns: ” Asta e! ”

A fost prima data cand am aflat ca renumita cafea la filtru se poate face si cu clor (asta pentru ca un angajat a uitat sa-l mai clateasca!)

Lista cu a fost prima data este destul de lunga si consider ca-mi irosesc timpul cu descrierea unui "obiectiv turistic" care e strigator la cer ca poate functiona in asemenea conditii!

Pe scurt:

Daca sunteti foarte relaxat si doriti cu tot dinadinsul sa vedeti cat de mult va tin nervii, daca vreti sa vedeti cum sunteti bataia de joc a multora din angajatii acestui "elegant resort" va recomand sa mergeti aici!

Sunt putine sanse ca obiectivul dv. sa nu fie atins!

Trimis de Dan S in 25.03.13 12:21:32
Validat / Publicat: 25.03.13 13:09:58

VIZUALIZĂRI: 1642 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Dan S); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[25.03.13 13:10:21]

@Dan S: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro și în calitate de autor de impresii!

Mulţumim pentru articol, te aşteptăm şi cu alte recomandări din vacanţele ori excursiile tale trecute sau viitoare

Krisko
    [25.03.13 14:10:19]

Inainte de sejur nu ai avut nici un fel de informatii care sa te puna in garda vis-a-vis de situatia reala (suplimentar impresiilor de pe AFA)?

Nu contest deloc afirmatiile tale, te intreb doar pentru ca am vazut mentionat intr-un ecou faptul ca lucrezi in domeniul turistic.

Dan SAUTOR REVIEW
    [25.03.13 15:19:14]

@Krisko: Am ales sa mergem acolo pt. ca una din familiile care ne-au insotit, nu putea merge in Grecia, a fost singura varianta la momentul respectiv de pe litoralul românesc. Nu m-am ocupat personal de rezervare si poate nu o sa va vina sa credeti dar nu sunt absolut deloc pretentios!

Parerea mea PERSONALA insa, este ca aceasta locatie in conditiile date nu ar trebui sa functioneze! Faptul ca lucrez in domeniu ar fi trebuit sa fie un avantaj pentru ei (Phoenicia), nu caut nod in papura si consider ca a gresi este omneste. Una peste alta eu nu am fost "in control" la acel resort, Ceea ce mi-a fost dat sa vad si sa constat acolo nu are nici o legatura cu "greseala". Mi-as fi dorit sa gasesc un loc in care sa revin cu drag pe litoral fara sa mai fie nevoie sa fac sute sau mii de kilometri in plus. Din pacate cea ce am gasit a fost contrar dorintelor mele!

rentea
    [25.03.13 17:43:22]

@Dan S: In contextul in care ati descris acest complex turistic, este clar ca e o mizerie... sa nu ai sapun la toaleta si sa ti se spuna ca ai farfuria prea plina... Frumos de tot!!! La preturile pe care le practica te-ai astepta la cu totul altceva, dar nu sunt ei principalii vinovati, ci oamenii care se duc acolo (sau revin dupa ce au fost umiliti---multi nici nu isi dau seama de asta)...

O sa va povestesc candva intr-un review o experienta similara cu un alt maaaare hotel din mamaia - iaki (o bataie de joc pe bani multi).

traian.leuca †
    [26.03.13 00:05:23]

Amuzantă și totodată tristă explicația fătucii.

Anul trecut mi s-a întâmplat ceva asemănător, la un hotel în Balcic, Bulgaria (Quens House). Eram cu încă o familie, ei aveau la baie săpun, noi aveam șampon.

Am crezut că este o greșeală, însă când prietenul meu (care rupe un pic rusa) a sesizat, i s-a spus că e criză și articolele de toaletă sunt pentru două camere!!???

Stăteam la etaj și nu aveam HiFi (deși la rezervare am fost asigurați că funcționează perfect). Am intrebat patroana hotelului și ne-a rezolvat imediat: ”la mine la parter (recepție) funcționează”.

Așa” înțeleg” unii să satisfacă turiștii.

PhoeniciaHR
    [24.06.14 10:31:02]

Buna ziua!

Va multumim pentru review! Ne pare rau pentru eventualele neplaceri pe care le-ati intampinat. Recenziile dumneavoastra, ale tuturor turistilor care ne-au ales sa le fim gazde sunt foarte importante pentru noi. Cu ajutorul dumneavoastra am crescut, ne-ati ajutat sa imbunatatim serviciile si facilitatile resort-ului si sa ne mentinem standardele ridicate, iar acum putem spune ca alaturi de noi veti avea parte de vacanta la care ati visat mereu. Dorim sa va invitam anul acesta alaturi de noi pentru a va bucura de minunata lume Phoenicia Holiday Resort!

Cu stima,

A. Damian, Referent Marketing Phoenicia Holiday Resort