ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.03.2013
MAR-2013
2 AD. + 2 COPII -- v: 5 si 8 ani

Hotel Sequoia Lodge - Disney si drumul spre taramul copilariei

Bare Necessities - Jungle Book

Vezi mai multe video din animatie

Dupa cum se stie "vai de parintii care nu isi asculta copiii", iar eu ma incadrez in aceasta categorie, asa incat anul trecut cand se facea vorbire si reclama peste tot pentru parcul de distractii mai sus amintit - aniversarea a 20 de ani de la inaugurare, am inceput sa fac demersuri asiduee in cautarea unui sejur cat de cat "convenabil".

Am luat in calcul mai multe aspecte semnalate si de alti useri, asa incat am decis sa caut o perioada in afara vacantelor scolare, in cursul saptamanii si un sejur de 4 nopti, - 5 zile, gandind ca macar daca fac o cheltuiala substantiala sa fie mai mult timp la dispozitie pentru amuzament si tinand cont ca aveam sub aripa ocrotitoare de bunica un baiat de 8 ani si o fetita de 5 ani, doi copii ca varsta si preocupari diferite. Cum sa impac dorinta unui nazdravan pentru aventurile lui Fulger si SF-uri cu iubirile unei fetite visatoare in lumea printeselor, a lui Pluto, Mikey, Mini, Pinochio & co. ???

In noiembrie 2012 am primit o oferta de la o agentie subcontractoare a touroperatorului principal pentru aceasta destinatie, culmea cu 200 de Eur mai mica decat a agentiei mama.

Am platit o parte din suma solicitata pentru cazare, urmand ca restul sumei sa o platesc cu o luna inaintea plecarii, stabilind data conform ofertei, in luna martie 2013.

Luand in calcul transportul low cost si apoi de la Beauvais la hotel cu un orar de zbor mai incomod deoarece plecarea din Disney ar fi fost la o ora matinala, in concluzie, ultima zi de sedere total ratata, am cochetat cu alta varianta.

Tot prin aceeasi agentie am luat in consecinta bilete la compania de linie franceza, cu orar de zbor plecarea dimineata la ora 7, oo de pe Otopeni-destinatia aeroport CDG Rossy si intoarcerea cu imbarcarea din Paris -CDG in ultima zi la ora 15,30. Aveam asa dar la sosire jumatate de zi libera si la plecare asisderea.

De retinut, la intoarcere e bine sa aveti la indemana voucherul hotelului din Disney deoarece pentru copii pretul biletului este mai mic tocmai datorita faptului ca destinatia este pentru parcul de distractie si ni s-a si cerut sa aratam un document de la cazarea hotelului. Probabil daca nu il aveam se gasea o alta modalitate de a afla daca am fost cazati in Disney, dar asa a fost foarte comod.

Birocratia este in floare peste tot. Oricum nu uitati daca copiii nu sunt trecuti pe documentele dvs. si nu sunt insotiti de ambii parinti sa plecati de acasa cu actul notarial necesar la punctul de control al documentelor, bineinteles pasapoartele copiilor si asigurarile medicale.

Cu o saptamana inaintea perioadei sederii la Disney am intrat pe saiturile de transport care efectueaza cursele intre CDG si parcul Disney. Sigur, exista VEA (autocarele specializate care preiau turistii cu destinatia Disney, de culoare rosie, care circula de dimineata de la ora 7,30 pana seara). Costul /adult/segment de drum este de 19 Eur si pentru copil/segment de drum 15 Eur.

La acelasi pret sunt firme particulare (o adevarata industrie) care preiau direct din terminalul aeroportului cu shuttle (SUV Mercedes) -6-8 locuri, turistii care merg la Disney.

Intamplarea face ca am intrat pe saitul Eiffel-Navettes Transport, observand ca sunt ceva diferente de pret in minus fata de alte saituri si am cerut o oferta concreta. Mi s-a raspuns imediat. Pret 120 Eur. Am platit pay pall, am primit imediat confirmarea, am dat detaliile zborului, ora de aterizare si terminalul si mi s-a transmis imediat nr. de telefon si numele soferului.

Bun, cu emotiile de rigoare ale copiilor care si-au facut bagajele cu 3 zile inainte, cu emotiile personale, caci buletinul meteo nu arata prea bine in dimineata respectiva la ora 5 ne-am prezentat pe aeroportul din Otopeni. Am uitat cu o seara inainte sa fac chekin-ul on line asa incat l-am facut pe aeroport, care in treacat fie spus arata foarte bine dupa ultimile imbunatatiri. Este foarte curat, personalul politicos si se lucreaza la foc continuu, fara sincope, magazine deschise si bine aprovizionate chiar si la o ora foarte matinala, preturi pe masura, toalete foarte ingrijite si curate. Urcarea la bord prin burduf, pilotii zambitori ne-au avertizat ca la Paris ninsese toata noaptea si era frig... brrr...

Inceputul excursiei parea promitator, nu-i asa??? Dar aventurile zilei abia incepeau... O ceata deasa... ne-a invaluit avionul si decolarea s-a amanat... timp de 40 de minute. In sfarsit, tot prin ceata ne ridicam de la sol, si la drum... dar ce drum!!! Ni s-a adus micul dejun alcatuit dinr-un croissant si o briosa cu un suc sau o cafea, la alegere, dar nu am apucat sa luam o gura de cafea ca am inceput sa ne leganam cand pe dreapta cand pe stanga, deh... ni s-a spus ca treceam printr-o zona de turbulente, care zona a durat de fapt pana la Paris. Au inceput cautarile dupa pungile magice si pentru a nu face nota discordanta m-am aliniat majoritatii., oricum pentru mine nu era o surpriza. Noroc ca cei mici au adormit dupa atata leganare si emotii matinale. Pilotul ne-a spus ca vom ajunge cu o intarziere de o ora (mi s-a aprins beculetul... atentie pierdem masina inchiriata...) Ne-a mai avertizat ca la Paris ninge, doar suntem in luna martie, floricele pe alte campii... si nu vom putea ateriza la zona de burduf, dar vom fi preluati cu ce altceva credeti, cu autobuzul si dusi la terminalul 2 E, asa cum era specificat pe biletul de zbor.

Dupa o prima incercare de aterizare ratata si folosirea de catre calatori a pungilor aferente cu solicitari dese de improspatare a lotului initial, am aterizat in sfarsit, undeva, pe un lateral, alaturi de avionul unei companii de mesagerie cunoscuta in toata lumea. Sa nu va inchipuiti insa ca ne astepta autobuzul... Nici pe departe, l-am asteptat noi pret de 30 de minute, timp in care au venit 2 masini de transport al bagajelor si cu uimire am privit din avionul uitat parca pe pista cum respectivii "salariati" ai mareului aeroport jucau popice ratate cu valizele noastre. Pana si eu care nu sunt jucatoare de popice cred ca aveam o directie mai buna si mai putine rateuri in aruncarea bagajelor in masina respectiva, drept pentru care la recuperarea acestora a trebuit sa purcedem la o dezapezire substantiala.

In fine, intr-un tarziu a venit un autobuz care mi-a amintit cu prisosinta de autobuzele de pe aeroportul Baneasa folosite acum 10-15 ani, in care bineinteles ca a intrat numai o parte din pasagerii avionulu, restul... in asteptare... Am fost atentionati de cateva ori inainte de coborarea din avion sa fim atenti sa nu alunecam pe scarile avionului, se temeau probabil de ceva reclamatii urmate de despagubiri. Oricum, grijulii nevoie mare, nestiind ei ca au de a face cu un popor calit pentru toate vremurile si timpurile.

Victorie, am ajuns pe aeroport pentru recuperarea bagajelor, dupa o sumara verificare a documentelor. Am avut "onoarea" in debandada din aeroport sa stam cca 30 de minute pentru a intra in posesia bagajelor inzapezite, alaturi de pasagerii cursei de New York si de Louisiana. In fine, ne-am indreptat spre iesire.

Aici cca 20 de soferi cu plancardele pe care erau inscrise numele persoanelor pe care trebuiau sa le preia isi asteptau clientii. Soferul nostru... lipsa la apel.

Am sunat la nr. de telefon si mi s-a spus ca va ajunge... ca e pe drum pentru ca daca nu stim inca la Paris ninge si autostrada e blocata. Acum sa nu credeti ca erau nameti de 2 m., erau cca 2-3 cm de zapada, usor viscolita, parfum de roze... pentru noi, caliti in ierni lungi si incarcate de zapada. Am incercat sa am un dialog civilizat cu soferul, spunandu-i ca trebuia sa fie de 2 ore in aeroport pentru ca oricum si avionul nostru intarziase, ca eram obositi si copiii tracasati. Mi-a spus sa stau calma ca va veni el, m-a intrebat de 3 ori la ce terminal, cu toate ca avea comanda si confirmarea la el. In fine, ne-am mai plimbat in spatiul aferent terminalului, uitandu-ne cu ciuda la ceilalti soferi punctuali. Dupa cca. 15 minute m-a sunat si mi-a spus ca a ajuns la poarta 10 a terminalului, la plecari.

In fine, m-a rugat sa mergem la acea poarta. Am luat liftul si am iesit la masina pe la poarta de plecari. SUV marca Mercedes, curat, civilizat, sofer tanar, blond, ne-a ajutat sa ne urcam. Eu am inceput cu reprosurile, dar din pacate nu am avut teren fertil, caci mi-a taiat-o scurt "eu sunt nou, e primul meu drum, ninge, autostrada e blocata". Raman bouche bee, nu am avut replica, imi fac cruce si am spus Tatal Nostru in gand, Fiica-mea mi-a spus sa stau bland sa vorbesc frumos sa nu il enervez ca nu se stie ce urmeaza... In fine, am trecut peste intamplare, mi-am pus zambetul comercial din dotare pe fata si am inceput sa fac "conversatie intelectuala" cu persoana in cauza, VIP -ul nostru de moment.

M-a intrebat de unde suntem, mi-a spus si el mandru ca are origini poloneze si dintrodata am devenit "des amis". Autostrada spre Marne la Valle pe sensul nostru de drum a fost oarecum libera, era adevarat ca in sens opus, pe unde venise el sa ne preia era blocata si erau si ceva mici accidente. In fine trecem pe langa zona comerciala Torcy cu multe magazine si un mare Carrefour apoi pe langa Auchan - care este la o statie de RER de parcul Disney. I-am reamintit de 2-3 ori ca trebuia sa ne lase la hotel Sequoia. A depasit hotelul si a mai mers cateva sute de metri. Mi-am dat seama ca a ratat intrarea in resort si ca ceva nu era in ordine. I-am spus sa se intoarca caci hotelul era in urma si m-a intrebat cu nonsalanta "ce ati ami fost"??? Eu sunt prima data in Disney, mi-a mai spus.

Deci ne-am intors si in sfarsit am ajuns in fata hotelului

Si ca sa nu va mai plictisesc cu povestea drumului am sa va spun ca pentru intoarcere am sunat cu o seara inainte si am vorbit cu "robotul" firmei, transmitandu-i sa nu uite sa ne ia la ora si ziua fixata. Bineinteles ca in ziua plecarii, dimineata am sunat din noi si de data aceasta am vorbit cu o functionara care dupa ce a verificat din nou graficul mi-a spus sa fiu calma ca soferul va veni la ora fixata. Si a venit, e adevarat, de data aceasta insotit si de o alta persoana, care se pare ca "facea practica" pe traseu. Sincer cred ca a venit insotit de teama sa nu il mai "agresez" din nou cu reprosuri.

Oricum, drumul spre aeroport a fost parcurs in 30 de minute, chiar in fata terminalului cu pricina. Am facut acolo chekin-ul la automat, am predat bagajele si spre poarta 27 din sectorul L al terminalului 2E de unde aveam sa plecam am mers o statie cu un tren al aeroportului. Ni s-a facut control strict, am fost descaltati, tanand cont ca aveam cisme in picioare, inclusiv copiii au trecut prin filtrul destul de dur al securitatii aeroportului. In zona portii de imbarcare erau magazine relay pentru diverse nimicuri, apa, sucuri, dulciuri, dar si magazine de bauturi si parfumuri.

Hotelul Sequoia Lodge are receptia deschisa 24/24 ore.

Am primit Easy Pass -ul care ne-a dat accesul la toate serviciile hotelului, caseta de valori, cardul camerei, piscine, baia turceasca, bar, etc.

Hotelul are shuttle bus care circula din 10-in 10 minute inspre si dinspre Parcul Disney si face oprire si la hotelul New York. Distanta nu este mare pana in parc si autobuzul parcheaza la statie care se afla vis-a-vis de gara Marne la Valle din fata parcului Disney

Daca vrei sa faci o plimbare de 10-15 minute si nu esti prea obosit, se poate ajunge in parc si pe aleea din spatele hotelului, mergand pe malul lacului. Peisajul este de exceptie.

Receptia hotelului este generoasa ca spatiu si cu toate acestea mai tot timpul este aglomerata. Sunt 2 birouri de repartizare a camerelor si documentelor aferente si unul pentru predarea cartelei camerei la plecare

Camera o primesti in cazul in care este pregatita imediat cand ajungi sau dupa ora 15, oo. Noi am primit cartela camerei la ora prinzului, cand am ajuns. Eliberarea camerei se face pana la ora 11, oo in ziua plecarii.

Bagajele se pot lasa in camera special amenajata unde vei primi un tichet pentru ele. Sunt depozitate in cele mai bune conditii, iar personalul este amabil si foarte prietenos.

In momentul sosirii la receptie am primit cardul de acces in camera, easy passul (pentru accesul la toate facilitatile hotelului, restaurant, piscine, sauna, baia turceasca etc.) precum si biletele de intrare in cele 2 parcuri pentru toate cele 5 zile, separat pentru adulti si copii. Fiecare tichet de intrare in parc are mentiunea- adult sau copil.

Tot in zona receptiei se afla concierge desk de unde primesti harti ale parcului, ale Parisului si cu multa amabilitate si rabdare raspuns la orice intrebare pui. Acolo am facut rezervare pentru restaurantele la care am vrut sa luam masa in parc.

Alaturi se afla Redwood bar & lounge (open space) unde se poate bea ceva, manca un sandwich, sta la o tacla in fotolii confortabile si totodata magazinul denumit Shop Northwest Passage, foarte bine aprovizionat si aliniat la preturi cu cele din parcul Disney.

Tot in holul hotelului se afla si un spatiu amenajat special in care in fiecare dimineata intre orele 8,00 si 10,30 cate un personaj din lumea Disney vine pentru a da autografe copiilor, care fiecare sta la rand cu carnetelul de autografe pregatit pentru a primi mult visatele iscalituri de la prietenii lor din lumea desenelor animate.

Hotelul are de asemenea o sala de conferinte.

Din camera se poate suna la receptie, la camera de bagaje, la concierge sau la magazinul hotelului.

Cladirea principala are doua aripi, cea de nord si cea de sud, cu camere.

Piscina si centrul de sanatate se afla in parcul resortului in cladirea imediat alaturata. Aici exista piscina interioara si exterioara, clubul fitness, sauna, hamam. Accesul dupa cum am mai spus cu cardul easy pass primit de la receptie.

Iesind din cladirea principala in partea dreapta se afla inca 5 cladiri ale hotelului, fiecare pe 2-3 nivele si avand urmatoarele denumiri Yellowstone Lodge (camerele 101-184), Yosemite Lodge (camerele 201-284), Sierra Lodge (camerele 301-384) - Monterey Lodge (camerele 401-454) si Big Sur Lodge (camerele 501-554). Toate aceste cladiri sunt inconjurate de o padure de pini, o vegetatie frumoasa si ingrijita.

Exista o parcare mare in fata acestor corpuri de cladiri ale hotelului care chiar si in luna martie era full, masini cu numere de Franta, Belgia, Olanda, GB.

Restaurantul se afla la subsolul cladirii principale si are se el doua aripi si o terasa generoasa.

Aripa din partea de nord se numeste Beaver Creek Tavern si cea de sud se numeste Hunter Grill.

Pentru a intra in restaurant la micul dejun am primit pentru fiecare zi in parte o cartela avand o alta culoare. La intrare esti invitat sa astepti spre a fii condus la o masa pe care se va desena un Mikey pentru a se mentiona ca masa a fost ocupata. Sunt asternute fete de masa colorate, de unica folosinta si inlocuite dupa fiecare oaspete. Orele de masa se stabilesc la receptia hotelului in momentul sosirii, cand primesti cardul camerei, easy passul precum si biletele de intrare in parc. Am optat pentru orele matinale pentru ca dupa ora 9, oo se aglomera foarte mult.

Daca doresti sa iei pranzul sau cina in restaurantul hotelului trebuie sa faci rezervare la consierger desk, pe parcursul diminetii. Biroul de consierge este deschis de la 7,30 dimineata pana seara la orele 22. Un meniu de adult este cca 20 Eur iar pentru copil 17-18 Eur. Oricum preturile la restaurantele chiar si cele din parc sunt aliniate si destul de mari, dar nu prea sunt alte alternative.

Restaurantul ne-a oferit in fiecare dimineata acelasi menu insa de foarte buna calitate, insemnand chifle calde, paine prajita, croissante, ceaiuri, lapte, cafea, sucuri autentice, ciocolata calda, gemuri de mare varietate, nutela, unt, cca 8 feluri de cereale, fructe proaspete feliate si amestecate in boluri. Au mai fost la micul dejun branza topita, cascaval, 2-3 feluri de sunca, 2 -3 feluri de salam, o sumedenie de iaurturi simple sau cu fructe.

Am vazut ca erau turisti care isi faceau sandwiciuri pentru copii sau luau cu ei croissante. Personalul restaurantului deosebit de amabil, zambitor, se misca continuu, aprovizionand tot timpul bufetul si curatand mesele.

Camera care ne-a fost repartizata s-a aflat la etajul 1 al Sierra Lodge, avand vedere spre zona verde si parcare. Nu a avut balcon, Nu exista calorifere in camera ci aparat suflant, care nu facea zgomot si se putea regla temperatura conform dorintei.

Intrand din hol in stanga se afla spatiul pentru cuier, caseta de valori si o ghiuveta cu oglinda, dulapuri de baie. Din acest mic hol se intra in baia cu cada, wc si un loc de sezut pentru copii. Camera era patrata de cca 16 mp. Mocheta relativ curata, 2 paturi generoase, o masa cu 2 scaune, o comoda cu multe sertare, o mica noptiera, telefon. L/C cu multe programe, in special cateva programe Disney in limbile franceza, engleza, spaniola, rusa si cu personalizare pentru oaspetii camerei, in partea stanga sus a ecranului. Nu exista frigider in camera. Cele doua cosuri de gunoi au fost zilnic curatate. Lenjeria si prosoapele impecabile, acestea din urma fiind schimbate zilnic. Cateva tablouri pe peretii ornati si o atmosfera calda, primitoare te imbia la odihna. Consumabile modeste insa de buna calitate.

Personalul de serviciu atat din restaurant cat si din hotel a fost foarte prietenos si amabil.

Despre parcurile Disney am sa incerc sa povestesc in alt rew.

Va doresc tuturor sa va bucurati de atmosfera magica a intregului domeniu Disney.

ps. il rog pe web daca poate sa introduca melodia lui Baloo 'Strictul necesar" din Cartea Junglei. multumesc

Trimis de amero in 18.03.13 17:16:57
Validat / Publicat: 18.03.13 19:06:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA. A mai fost în/la: Paris, Nisa, Lyon

VIZUALIZĂRI: 4621 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 harta hotelului Sequoia Lodge - Disney

[18.03.13 19:01:25]

te-as ruga să ne ajuţi să corectăm saitul de unde aţi luat biletele - în momentul de faţă în review este menţionat "www.Eiffel-Navettes Transport".

Mai ştii cumva care e adresa completă / corectă?

[18.03.13 19:52:19]

@webmaster: saitul este www.paris-transfers-shuttle.com cu adresa de mail contact@paris-transfers-shuttle.com, sau paris.transfers.shuttles@gmail.com

multumesc ptr colaborare

by webmaster: s-a rezolvat, mulțumim și noi.

MCM
[18.03.13 21:50:09]

@amero: faina cazare, dar astept rw despre distractieeee!!! Cu multe poze, binenteles.

Ma bucur ca am simtit la fel in ceea ce priveste melodia de atasat la rw despre hotel

[19.03.13 08:03:56]

@MCM: multumesc, stai sa ma dezmeticesc, am dat de tot in mintea copiilor, iar Cartea Junglei este filmul meu preferat, poze am cam 600 dar sigur voi incerca sa incarc ce este mai reprezentativ

kelyboy
[19.03.13 10:20:27]

Un review folositor celor ce vor avea ca urmatoare destinatie Disney Land! Ma bucur ca am venit eu cu superbonusul!!!

[19.03.13 11:34:49]

@kelyboy: multumesc ptr. rabdarea lecturii

balasa violeta
[22.03.13 12:15:58]

@amero: intamplari... de poveste!

Dan&Ema
[30.11.14 09:42:51]

review foarte util. multumim de informatii

[30.11.14 10:48:31]

[30.11.14 10:55:55]

@Dan&Ema - si eu ptr. vizita, hotelul este intradevar f. bun

[30.11.14 11:00:04]

@webmaster26 - da, acolo este hotelul. multumesc

sebyy
[05.01.15 13:55:23]

Intrebare : Ai idee care e costul parcarii de la hotel? Se poate parca si in alta parte? Intreb pt. ca anul asta am dat in paris 90 de euro doar pt. parcari

[05.01.15 15:25:21]

@sebyy - parcarea nu se platea si erau suficiente locuri de parcare in imediata apropriere a corpurilor hotelului, insa ptr. o informare corecta (poate s-au schimbat lucrurile din 2013) puteti scrie un mail la hotel si sa intrebati. va doresc petrecere frumoasa

sebyy
[06.01.15 09:34:39]

@amero - Multumesc. Inca nu sunt hotarat (astept sa-mi fac toate calculele). Multumesc

amero, balasa violeta, Dan&Ema, kelyboy, MCM, sebyy
Alte impresii din această RUBRICĂDisney's Hotel Sequoia Lodge: