ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.03.2013

Către satisfăcător
    Nici nemulțumit, nici mulțumit
    Foarte nemulțumit

Dezastru!

Daca cineva vrea sa isi aminteasca cum era in Epoca de Aur, respectiv pe vremea lui Ceausesc, trebuie sa mearga cat de repede la acest hotel.

Ademeniti si pozele si descrierile postate anul trecut pe site-ul agentiei [...], am rezervat un sejur la acest hotel, entuziasmati.

Ajungi in parcare, plina de mizerii, si trecand pe langa un Club erotic, chair langa hotel, cu multe, dar multe imagini sugestive.

La receptie, te crezi intr-un hotel de 5*. Nu spun nimic, este foarte aranjat, foarte frumos. Receptionerele iti dau cheia si camera doar daca ai noroc, in caz contrae mai stai vreo 3-4 ore.

Camerele sunt groaznice, mici, unde nu ai loc decat sa stai. Un pat normal, care ocupa intreaga camera, o noptiera mica-mica, un televizor si un dulap desavarsesc camera. Baia este cea mai oribila parte. Cred ca nici macar nu a fost renovata. Gresie ciobita, pusa intr-o parte, un wc ciudat si o oglinda pur si simplu sparta.

Desi se lauda cu All inclusive si nu stiu ce, mancarea este groaznica. Niste paste cu ceva chestie, pe care ei o numesc sos, dar pot jura ca nu era asa ceva. Aceste paste, vedete ale meniului, erau doar niste spaghete fierte si putina smantana cu patrunjel aruncat, sau un sos de rosii, cel mai probabil bulion, desavarsea pastele italienesti carbonara. Ciorbe in bataie de joc, pline de tarhon, a carui gust nu este foarte bun in cantitate uriasa. Singura mancare acceptabila erau cartofii aurii, cu usturoi si friptura de porc. Pe langa aceste aspecte, mancarea era rece cand se servea, si te ingesuiai sa prinzi o friptura buna. Pe terasa nici vorba sa prinzi loc... Daca vroiai sa bei un suc, trebuia sa te gandesti cu jumatate de ora inainte, pentru ca atat stateai la coada ca sa primesti. Desertul era acceptabil, niste prajituri verzi, roz si portocalii cu crema.

La plaja, desi aveai garantate doua sezlonguri si o umbrela, abia primeai un sezlong. Motivul, >Sunt nesimtiti astia! <

Plaja murdara, plina de seminte si resturi de tigari, alge si scoici crapate. O adunatura de oameni, de la copii la pitipoance. Deci, daca vreti sa aveti parte de toate aceste lucruri, este destinatia ideala!

Trimis de maria30* in 10.03.13 16:15:17
    Validat / Publicat: 10.03.13 19:42:04
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 1640 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (maria30*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[10.03.13 16:35:38]

@maria30: Aşa cum scrie în mai multe locuri pe aici, menţionarea agenţiilor este interzisă explicit (şi) pe acest sait (indiferent dacă e referire pozitivă sau negativă). Vezi, de exemplu, textul scris cu roşu mai jos. Aceste informaţii se pot trimite insă fără probleme prin mesaje personale (privat).

În altă ordine de idei, am impresia că în penultimul paragraf lipsește un fragment din text (cel mai probabil ai încercat să folosești semnele "mai mic", "mai mare" în loc de ghilimele, ceea ce a "confuzat" programul)

Rog aruncă o privire peste acel paragraf, eventual completează partea (sau părțile) lipsă. Poți folosi linkul EDIT IMRPESII, afișat cu roșu sub textul trimis, permanent până la publicare. Dacă între timp timpul de editare a expirat, poți scrie completările fie ca SESIZARE, fie prin intermediul rubricii de față ("Ecouri") și-l alipim noi, ulterior, în text

maria55 †
    [10.03.13 19:59:35]

@maria30: poate ai dreptate, poate nu este o locatie perfecta, poate nu-si merita banii... insa crede-ma pitipoance sunt peste tot, chiar si in Cluj, Constanta. Bacau, etc, iar despre seminte si chistoace ce sa mai zic...

Sa analizezi o locatie dupa numarul chistoacelor de pe plaja consider ca este mult prea mult!

Floria CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [10.03.13 22:33:22]

Din anul 2007 n-am mai fost în vacanţă pe litoralul românesc până anul trecut de Rusalii, când am petrecut împreună cu familia mea o scurtă vacanţă la Mamaia-Mercur Minerva Family Club. Am fost mulţumiţi de serviciile oferite, desigur, în plin sezon, când este foarte aglomerat, apar şi nemulţumiri ale turiştilor, unele dintre ele total justificate.

Opinia dv. o respect, însă, pentru corecta informare a familiilor care ar dori câteva zile de vacanţă petrecute în acest complex îmi permit să fac unele precizări.

Comparând fotografiile postate de turiştii care au fost în vacanţă anul trecut la Mercur Minerva Family Club putem constata cu uşurinţă că sunt identice cu cele prezentate pe site-ul hotelului. Nu trebuie însă confundate cele doua corpuri Mercur şi Minerva care au 3 stele cu Villa Maia din acelaşi complex care are 4 stele şi pune la dispoziţia turiştilor doar apartamente. Pe site sunt prezentate si fotografii ale apartamentelor, mult mai elegante şi mai spaţioase dacât camerele din cele doua hoteluri dar se specifică despre ce este vorba, astfel încât nu se poate face nicio confuzie.

Atât cele doua hoteluri cât şi vila au fost renovate la începutul anului trecut, ne referim însă la hoteluri vechi, cu camere şi băi mici. Camerele sunt dotate cu mobilier nou, LCD, aer condiţionat, frigider. Lenjeria şi prosoapele de baie erau noi, cred că am fost primii turişti care le-au folosit. Pentru doi adulţi camera este suficientă ca spaţiu, cu un copil mic te poţi descurca, dacă ai copii mai mari este deja o problemă cu spaţiul. Familiile cu copii mari pot opta pentru apartamentele din vilă sau pentru camerele family de la parter, cu menţiunea că şi la parter există balcoane.

Am atras şi eu atenţia asupra băilor-nu mi se pare un neajuns faptul că sunt mici dar au fost renovate cu materiale de proastă calitate şi, în condiţiile unei utilizări intensive, presupun că vor aparea probleme.

Cu ani în urmă, când băiatul meu era mic, mi-aş fi dorit să găsesc un asemenea loc pe litoralul românesc, cu atâtea facilităţi pentru cei mici-locuri de joacă, animatori, miniclub ,scaune speciale de masă pentru bebeluşi, cărucioare de cea mai bună calitate, pătuţuri.

Un alt avantaj mi se pare spaţiul verde generos, cu balansoare din lemn ca la munte. La începutul lunii iunie înfloriseră trandafirii şi era o frumuseţe... Si pe partea dinspre Lacul Siutghiol sunt copaci care protejează o mare parte din camere de soare.

Dacă adăugăm parcarea gratuită păzită, terenurile de sport, piscina exterioară, plaja privată, cred că sunt destule plusuri ale acestui complex hotelier care, sunt convinsă, în plin sezon poate genera şi destule nemulţumiri.

În ceea ce priveşte mâncarea, gusturile, preferinţele culinare diferă mult de la o persoană la alta. In scurta noastră vacanţă am avut parte la unele mese de bufet suedez, la altele de servire a-la-carte şi nu am avut reproşuri. Poate nu foarte diversificate preparatele dar proaspete şi gustoase!

În consecinţă nu trebuie uitat că este un complex de numai trei stele care se adresează, în principal, familiilor cu copii, nu foarte pretenţioase. Deşi mai este mult până a ajunge la servicii excelente este totuşi o intenţie de remarcat pe litoralul nostru.

Floria, maria55
    Alte impresii din această RUBRICĂComplex Mediteranean (ex Mercur-Minerva) :