SUS

FEB-2013
REGIM MASĂ DP

TIPĂREȘTE [doar articolul] SAU [articol + ecouri]

Ploua cu soare

Ilustrație muzicală - fond sonor/video consultare impresii:
MIRYAM MAKEBA and Harry Belafonte- malayka

Din totdeauna mi-am dorit sa pot vedea ploaia. Sa stau la marginile ei si sa o admir si sa-i simt mirosul umed. Dar de fiecare data ploaia incepea inainte sa o vad cum vine si inceta inainte sa o vad plecand…ok, aceste ganduri nu sint doar ale mele, recunosc! aceste ganduri le-a impartasit inaintea mea si Ana Blandiana. Insa ea nu a fost probabil niciodata in Mauritius. Aici si probabil doar aici pe aceasta insula pierduta in mijlocul oceanului Indian poti admira cu adevarat ploaia. Aici cerul este rar acoperit in intregime. Doar citiva nori albi si pufosi la orizont. Si dintr-o data un nor gri se apropie. Norul nu este mare – daca ridic mainile spre cer il pot cuprinde cu usurinta intre palmele mele. Si din acest nor care se apropie lent, fara graba vad cum ploaia se scurge spre pamant. Nu stiu cum sa va explic senzatia – vad intradevar picaturile de ploaie intre cer si pamant si daca as dorii as putea sa ma duc pina la marginile ei si sa patrund pe teritoriul ploii. Daca as vrea as putea doar sa stau la marginile ei si sa intind mana ca printr-o perdea, aici totul este posibil.

Mauritius este o insula tropicala – verde, verde, verde…doamne cat de mult mi-am dorit sa vad din nou aceasta culoare dupa lunile enorm de lungi de iarna din Germania cind totul in jurul tau este gri si trist. Aici pe Insula Mauritius ne aflam in toiul verii – totul este in floare! Pomi imensi de plumeria (frangipani), iasomie si ylang ylang, boscheti de oleandrii si bouganville in diverse culori. Si zeci pasarele mici colorate canta neintrerupt. Stau pe veranda hotelului Heritage Le Telfair un hotel construit in stil colonial si ma minunez cit de frumoasa poate sa fie viata…chair daca doar cateva saptamani (cat dureaza concediul meu) pe an! Acum circa 500 de ani cand a fost descoperita aceasta insula nu a fost locuita, primi oameni au intalnit aici doar o vegetatie tropicala luxurianta si cateva specii de reptile și păsări - inclusiv legendarul „dodo” si Mark Twain scria: "You gather the idea that Mauritius was made first and then heaven, and that heaven was copied after Mauritius". Dumnezeu a vazut Mauritius si pe urma a creat paradisul inspirinduse de aici!

Francezii si pe urma englezii au colonializat-o transformand pamanturile fertile (insula este de origine vucanica cu un pamant negru foarte roditor) in plantatii de trestie de zahar de ceai si de cafea. Aici au fost adusi sclavi din africa si pe urma din india pentru a lucra pamanturile si populatia zilei de azi este formata din aceasta amestecare a celor doua feluri de oameni: de la africani au mostenit ritmul de muzica in singe si bucuria de a traii si de la asiatici respectul si dorinta de a-ti satisface toate dorintele. O combinatie perfecta daca esti oaspete in aceasta tara.

Camera de hotel este imensa mobilata in stil colonial cu mobila de culoare inchisa cu parchet aproape negru si baia in marmora alba. Exista si acum sus pe deal fosta casa coloniala care se numeste acum Chateau si unde se poate lua masa de cina la luminile palide ale lumanarilor inconjurat de privirile dure si gurile aspre ale fostilor colonialisti. Sotul meu este Patrick Sir, pe mine ma numesc toti doar Maaammm… cu un “a” prelungit facandu-ma sa ma sint pe vremea filmelor gen “ Pe aripile vantului”. In jurul chateau-lui se intinde un areal imens de gradini cu fantani arteziene si intre chateau si mare un teren de golf – cica unul dintre cele mai frumoase din lume! – unde vom incerca si noi sa jucam in aceasta seara.

Strandul [plaja, notă webm] nu este cel mai frumos din Mauritius – vom descoperii doua stranduri [plaje, nota red] in urmatoarele zile in partea de est (Belle Mare) si in vest (Flic en Falc) a insulei care sint fantastice - insa eu ma simt foarte bine si aici. Si cu toate ca hotelul este aproape in intregime ocupat (90%) mai gasesti sezlonguri libere la strand sau langa piscina oricand doresti.

Seara se ia masa in restaurantul principal sau alternativ pe malul marii in lumina lunii – dar nu este bufet cum cunosc din alte hotele ci aici esti servit la masa dupa ce ai ales un meniu din cartea de meniuri ce se schimba in fiecare zi. O placere!

In timp ce scriu aceste randuri a ajuns si ploaia in apropiere de veranda mea – soarele insa inca straluceste si eu ma surprind ca zumzanesc un cantec vechi din copilarie: Ploua cu soare, ploua cu soare cand esti indagostit…

Impresii încărcate de Pami in 10.03.2013 12:15:22

Review-ul a fost validat (publicat pe site) in 10.03.13 / 13:33:34

VIZUALIZARI: 3712

A fost prima sa vizită/vacanţă în MAURITIUS

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Pami); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  26750 PMA (din 31 voturi) nota2

- heruvimi
[10.03.13 15:09:33]

Cat a costat aceasta excursie?

- Jupi
[10.03.13 19:00:26]

Pami, te "urasc"!

- adri-nico
[10.03.13 19:59:40]

te rog, daca n-ai plecat de acolo, sa faci o poza cu florile de bouganville ca nu stiu care sint alea. cele de frangipani miros extraordinar si le recunosc dintr-o mie dar pe acestea despre care te intreb, nu stiu nimic.

....................................................

iată florile respective:

by web13

- iulianic
[10.03.13 21:40:10]

@Pami: Un loc minunat, la care visăm cu toţii din când în când. Dar, oare până când?

Mai povesteşte-ne, atată-ne mai multe poze şi plimbă-ne imaginar prin locurile în care ai fost! Mulţumim!

[10.03.13 22:47:45]

Articolul a "primit" o ilustraţie muzicală sau video-muzicală - vezi mai sus, imediat sub titlu.

Daca autorul preferă o altă melodie sau un alt videoclip, este rugat să ne scrie (aici, ca ecou, ori pe PM)

- Pami
[11.03.13 10:23:47]

@adri-nico: si ceilalti - din pacate ne-am intors de mai mult de o saptamana: - (am stat pe Mauritius 3 saptamani si am schimbat de 4 ori hotelul pentru a vedea toate zonele insulei care sint foarte diferite. Am facut peste 1000 de poze si bineinteles si multe, multe cu pomi infloriti, am sa mai adaug cateva pe parcurs. Urmeaza inca 4 review-uri despre celelalte hotele.

Acest hotel se afla in zona de sud linga oraselul Bel Ombre. Recomand acest hotel pentru persoanele mai in varsta (+40) jucatorilor de golf si iubitorilor de liniste si relaxare (hotelul are o zona de Spa de calitate excelenta). Nu recomand pentru cei care se asteapta la distractie si nici familiilor cu copii.

Direct langa acest hotel se afla hotelul "frate" Heritage Awali care ofera pe baza "all inclusive" acelasi comfort de 5 stele si este locatia perfecta pentru familii si persoane mai tinere (cu animatie peste zi). Aici adresa de web a hotelului Awali heritageresorts.mu/en/awali/welcome.aspx

Atentie! pentru cine merge pentru prima oara pe Mauritius si ramane doar intr-un singur hotel pe toata perioada sejurului sa nu aleaga unul dintre aceste doua hotele - sint mult prea scumpe!

@ heruvimi - de aceea nu am scris pretul sejurului (vezi preturile pe pagina web).

- adri-nico
[11.03.13 13:54:39]

@adri-nico: web, merci de efort. acum le stiu, le-am vazut prin Italia, Cypru, Spania si chiar in Singapore. foarte frumoase si foarte viu colorate.

Vezi fotografiile în versiunea ptr telefon sau tabletă

[13] foto. Click pe poze pentru a le mări

P01 [FEB-2013] piscina principala la lumina lunii

P02 [FEB-2013] camera de hotel
# [50 PMA, fara bonus]

P03 [FEB-2013] baia in alb si verde cu vana si cabina de dus separat

fotografii din vacanta la Heritage Le TelfairFoto VOTATĂ de mine!
P04 [FEB-2013] veranda pe care stau cand scriu aceste randuri. hotelul este construit in stil colonial.

P05 [FEB-2013] standul din fata camerei intr-o dimineata insorita

fotografii din vacanta la Heritage Le TelfairFoto VOTATĂ de mine!
P06 [FEB-2013] strandul ce apartine de resort in sudul insulei Mauritius (Bel Ombre)

P07 [FEB-2013] va invit la cina in lumina lunii si a lumanarilor

fotografii din vacanta la Heritage Le TelfairFoto VOTATĂ de mine!
P08 [FEB-2013] vedere de la etaj peste piscina principala - camera noastra se afla direct dedesupt

P09 [FEB-2013] Mauritius este o insula verde- aici o platatie de ceai

P10 [FEB-2013] Le Telfair - one of the small, luxury hotels of the world

P11 [FEB-2013] dimineata la micul dejun

P12 [FEB-2013] in interiorul Chateau-lui - fosta casa coloniala

fotografii din vacanta la Heritage Le TelfairFoto VOTATĂ de mine!
P13 [FEB-2013] pe insula Mauritius intotdeauna PLOUA CU SOARE!

[13] foto . Click pe oricare pentru a le mări

pagină generată in 0.443620920181 sec