ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.03.2013
DIN: Piatra-Neamţ
ÎNSCRIS: 27.02.13
JUL-2010

Hotel Zdravets - full review

Inca de la inceput vreau sa precizez ca impresiile pe care le voi posta mai jos sunt in urma unei vacante de 6 nopti la hotel Zdravets in anul 2010, deci este foarte posibil sa se fi schimbat multe de atunci.

Am ajuns la Zdravets in jurul pranzului, am fost cazati imediat, doamnele de la receptie numai un zambet, foarte politicoase. Ne-am inteles cu ele in engleza, de altfel tot personalul, de la portar pana la chelner, toti stiu engleza, germana si rusa. Baietii de la barul de la piscina stiu vreo cateva cuvinte si in romana.

Parcarea este in fata hotelului, gratuita in limita locurilor disponibile (10-15). Marea majoritate a celor care vin la Zdravets sunt rusi si nemti, dar acestia vin cu avionul sau cu autocarul, deci in parcare mereu erau locuri libere.

Camera de hotel: Am primit o camera la etajul 4, cu vedere la piscina. Trebuie sa stiti ca la Zdravets camerele au mai multe dimensiuni, asa ca atunci cand faceti rezervarea ar fi bine sa stiti aceste lucruri. Exista camere duble (25 metri patrati) dotate cu pat matrimonial sau 2 paturi single care pot fi unite si camere duble economice (15 metri patrati). Toate au televizot color, AC, frigider, telefon si uscator de par.

Noi am avut o camera mare, pe jos era mocheta. Baia spatioasa, cu cada mare, chiuveta si wc. Pe hol era un dulap dublu. Mobilierul nu era nou, dar bine intretinut. Pe balcon era o masa si 2 scaune din plastic. Cu putin efort, peste coroanele copacilor, in zare se vedea marea.

In camera se facea curat zilnic, lenjeria a fost schimbata o singura data iar prosoapele ori de cate ori a fost nevoie (le lasam pe jos in baie).

Am avut all inclusive, asadar:

Micul dejun (8.00-10.00)

Foarte diversificat, multe sortimente de salam, sunca si parizer, branza de 2-3 feluri, cascaval, oua fierte, prajite sau omleta, carnaciori si crenvusti fierti sau prajiti, bacon, lapte rece sau cald, simplu sau cu cacao, ceai la pliculet (diferite arome), cafea, unt si margarina, dulceturi si gemuri, legume proaspete. Paine de mai multe feluri, apa si sucuri autohtone.

Masa de pranz (12.00-14.00)

Bufet suedez: 2 ciorbe (de legume, vita, miel sau pui) si o supa crema. Multe platouri cu salate, aperitive calde sau reci, in fiecare zi carne de pui, vita, porc si peste. Fructe de sezon, prajituri cu crema, clatite si inghetata. Sucuri, apa minerala, ceai, cafea, bere si bauturi alcoolice locale.

Cina (18.00-20.00)

La masa de seara multe salate, paste cu sos, orez cu legume, peste, cartofi prajiti, frigarui si mult gratar (piept de pui, ceafa de porc, copanele si aripioare de pui). Multe fructe, prajituri si inghetata. Apa, cafea, sucuri, bere, vin si bauturi alcoolice autohtone.

Ca sa sintetizez, mancare suficienta, bine gatita si diversificata. Puteai sa mananci cat doreai, nu se uita nimeni urat la tine. Indiferent de ora la care ajungeam sa luam masa, tavile erau pline. Personalul restaurantului foarte atent, toata lumea zambea.

Intre orele 10.30-22.00 bauturile locale erau gratuite si se puteau consuma la barul de la piscina (bere Kamenitza la draft, gin, ouzo, vin alb si rosu, cognac bulgaresc, raki, sucuri la dozator, apa minerala si cafea). Aveau si bauturi de import dar erau contra cost.

De la 15.00-17.00 se serveau gustari la piscina: cartofi prajiti, sandwich-uri si mini pizza, fursecuri si inghetata.

Piscina din pacate a fost amplasata prost, parerea mea. Umbra hotelului si a copacilor din parc face ca apa sa nu se incalzeasca niciodata. Aveti soare doar de la 12-14.

Internet wi-fi doar in lobby bar si la receptie, nu bate pana in camera si nici pana la piscina.

La plaja se ajunge in 2 moduri:

- pe soseaua pe care merg masinile, coborati spre hotel Malina, ajungeti in zona cu tarabe si suveniruri si o tineti drept catre mare.

- din spatele hotelului o luati prin padure, sunt niste scari care coboara spre un complex de locuinte scoase la vanzare, treceti de el si coborati pana aproape de intersectia de la hotel Admiral. Drumul acesta este mai scurt dar nu-l recomand decat pentru mers la plaja. La intoarcere mergeti pe drumul pe care circula masinile, urcatul scarilor nu este recomandat in concediu.

Hotelul nu are plaja particulara asa ca sunt 2 variante: stati pe cersaf/prosop in free zone sau inchiriati sezlong umbreluta si saltea (15 leva/persoana/zi). Marea este superba, foarte calda. Nu miroase urat, nu sunt alge sau pesti morti la mal.

In concluzie:

puncte cu +: hotel curat, mancare multa si bine gatita, personal amabil, locatie linistita (multi copaci, verdeata in jur), parcare gratuita.

puncte cu -: plaja cam departe (multe trepte de urcat la intoarcere), apa din piscina nu se incalzeste niciodata, motiv pentru care nu recomand acest hotel familiilor cu copii.

Trimis de costy neamt in 01.03.13 14:16:10
Validat / Publicat: 01.03.13 15:23:40

VIZUALIZĂRI: 9700 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (costy neamt); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piscina, vedere de pe balcon. Desi este ora 11, nu este soare din cauza copacilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂZdravets Hotel: