ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.02.2013
    FEB-2013

Nici nemulțumit, nici mulțumit
    Către satisfăcător

Conform asteptarilor

O sa incep din capul locului prin a spune ca ne-am inarmat cu bunavointa, rabdare si atitudine prodistractie pentru trece peste serviciile specifice turismului din Banat. La capitolul asta Banatul nu se prea poate lauda mai ales in zona Carasului.

Dorind sa prindem ultima zapada din acest an am decis ca impreuna cu alte 3 familii toate cu copii sa facem weekendul din 22-25 feb 2013 la Muntele Mic. Ratiunea alegerii a fost: timp scazut pt acces (2 ore de Timisoara) si zapada multa (peste 1m). Initial am dorit sa rezervam la Hotel Muntele Mic insa cum in data de 10 februarie nu am mai gasit locuri am ales Felix. Am inghitit in sec apostrofarile sotiei ca urmare a lecturarii review-urilor legate de Felix si am plecat la drum cu ideea... lasa ca un weekend nu murim.

Drumul Timisoara Telescaun, conform asteptarilor bun, aprox 1:40. De la telescaun, am vorbit cu cei de la [... o firmă locală ...ed. WM] sa ne duca cu senileta, "rama" in termen local. Ploua, era frig si vant asha ca am ales aceasta varianta in detrimentul telescaunului. Timpii de urcare atat cu senileta cat si cu telescaunul sunt comparabili, cam 40 min. Dupa ce am stat cam aproximativ o ora ca sa fie demarat utilajul, care trasese aer in instalatie caci se terminase benzina in unul din rezervoare, iar soferul a uitat sa comute pe celalalt rezervor, am purces la drum. Amuzanta si interesanta calatoria. Clar, pe timp de vreme rea, e mult mai bine decat pe telescaun. Ajunsi sus, am fost basculati in zapezi de peste 1 m dar pe o vreme excelenta, chiar in fata hotelului. Intrati in hotel am constatat ca receptia e prevazuta doar de forma pt ca oricum nu sta nimeni acolo. Am purces in restaurant, am facut cunostinta cu celebra doamna bruneta care face de toate, si e chief on charge. Ne-a inmanat zambitoare cheia de la camera dupa comletarea formularelor de cazare si plata de 320 RON / demipensiune pe 2 nopti de cazare.

Camera mare dotata cu 3 paturi, doua alaturate pe post de "matrimonial" si unul separat. Dulap mare incapator, frigider mic, televzior, baie mare cu cada. Conditii rezonabile si decente. Repet, fac toate evaluarile tinand cont de standardul hoteluilui. Curatenia insa ridica semne de intrebare, lenjeriile special alese de tip "antijeg" insa cum am fost cu cearsaful dupa noi, am trecut peste. In una din noptiere am descoperit o punga cu niste sandvisuri de la ceilalti turisti. Mocheta pe jos. Per ansamblu o curatenie aparenta. Punct in minus. Baia parea ceva mai muncita.

Am trecut si peste faptul ca mi-am scos briceagul din dotare ca sa repar cablul TV si am mers la restaurant sa bem o cafea. Aici, prima impresie a fost de carciumioara. Mobilier modest si aspect de cantina. Mese fara tacamuri pregatite, mobilier modest, insa per ansamblu curat. Am plecat la sanius pentru inceput cu cea mica, desi hotelul rezervase in prealbil pentru noi echipament de schi conform cerintelor la pret redus (25 RON/zi). Aici un punct in plus pt amabilitate si facilitare. Seara la masa a fost de-a dreptul amuzant. Am stat vreo jumatate de ora am, vazut ca nu ne intreaba nimeni de sanatate, dupa care am agatat una din cele doua ospatarite sa ne prezinte meniul. Acesta nu exista si e spus doar pe cale orala. Pt cine are demipensiune inclusa are la alegere un meniu din 4 feluri de manacare, care am constatat ca sunt cam acelmeasi pe parcursul a doua zile (se schimba cam unul din ele). Domnisoara respectiva ne-a spus celebrul si romanescul "vin imediat sa va iau comanda". Dupa o alta jumatate de ora la urletele celor mici ca le e foame, ne-am ridicat si am trecut la actiune. Am mers la domnisoara ospatar si am zis ce vrem. In conditii normale ne-am fi enervat rau pentru acest timp de asteptare insa avand in vedere ca eram calati sa ne distram si in acest timp noi adultii am sporovait pana la claxoanele celor mici, timpul a trecut neobservat. Meniul trebuie sa recunosc, nu e unul sofisticat insa portile sunt mari si bine gatite. Fiecare a luat ce a vrut si a combinat cum a dorit, pulpe de pui la tava, friptura de porc la tava, mamaliguta cu br si smantana, tocanita de carne, sarmale, cartofi piure sau prajiti, pilaf cu ciuperci. Salata de muraturi si paine incluse. Costul la liber al unui meniu de acest tip era 18 RON cu exceptia sarmalelor 12 RON. Pentru copii masa ne-a fost oferita gratuit chiar daca au mancat cot la cot cu adultii. Doamna bruneta a fost foarte amabila si saritoare si avand in vedere ca noi am reusit sa intram in atmosfera si sa ne servim singuri de la bar cu apa, suc, bere, vin... ca sa mearga lucrurile mai repede. Pentru cei mici cand au avut probleme de sanatate chiar s-a gatit la cerere si altceva fara a fi taxati. Punct in plus. In restaurant poti sa joci carti, sau alte jocuri pe care ti le aduci de acasa fara probleme. O data ce intri in atmosfera locului si te faci de al casei constati ca doamna bruneta si ospatariletele sunt foarte amabili si maleabili. Una peste alta consider ca raportul calitate /pret este unul corect exceptand problema lenjeriei care am dubii ca ar fi schimbata dupa fiecare turist.

Inchei aici postarea spunand ca a fost un weekend in care ne-am relaxat si simtit bine si am trecut peste o serie de (neplăceri?) inerente, datorita amabilitatii personalului, peste care in alte conditii nu am fi trecut niciodata.

Trimis de n.muresan* in 28.02.13 17:31:44
    Validat / Publicat: 28.02.13 18:43:07
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MUNTELE MIC. A mai fost în/la: la munte la mare, prea lunga lista :))

VIZUALIZĂRI: 2902 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (n.muresan*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[28.02.13 18:43:31]

@n.muresan: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

• Alte impresii din această RUBRICĂFelix Hotel: