ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.02.2013
DIN: Piatra-Neamţ
ÎNSCRIS: 27.02.13
JUL-2012

Un sejur excelent

Anul trecut, la intoarcerea din vacanta petrecuta la Nisipuri am vrut sa scriu un review pentru acest hotel, din pacate timpul este cel mai mare dusman al meu. Zilele acestea in timp ce ma uitam dupa oferte pentru Bulgaria mi-am amintit de hotel Metropol, asa ca o sa scriu acum cateva randuri, sper sa fie de folos.

In ultimii 6 ani ne-am facut concediile in Bulgaria la Nisipurile de Aur. Atat de bine ne-am simtit acolo incat au fost ani in care am mers si de doua ori. In luna iulie 2012 am fost cu familia la Nisipurile de Aur. Cunoscand statiunea am optat pentru un hotel pe faleza si singurul care se incadra in bugetul nostru a fost Metropol. Despre acest hotel nu stiam mare lucru, nu am gasit pe net impresii de vacanta. Trecusem pe langa el in plimarile noastre pe faleza, stiam unde este situat si cum arata la exterior, dar nu stiam ce ofera.

Surpriza am avut-o inca de cand i-am calcat pragul, cand am aflat ca incepand cu sezonul 2013 Metropol urmeaza sa faca parte din lantul GRIFID, care mai detine hotelurile Arabella, Bolero si Vistamar. Din cate am inteles in 2012 au fost monitorizati de cei de la Grifid, de altfel seful de sala si bucatarul aveau ecusoane cu Grifid in piept, la fel si receptionera. Faptul ca urmau sa fie preluati de lantul GRIFID a facut ca acest concediu sa fie pentru noi poate cel mai reusit din ultimii ani. Pe toata sederea noastra la Metropol oficialii de la GRIFID au fost prezenti in hotel si in restaurant, monitorizau atent personalul si faceau tot posibilul sa ne simtim bine.

Cazarea:

S-a facut fara probleme, desi am ajuns la ora 12. Camerele sunt mari si luminoase, balcon mare, cu uscator, masa si 2 scaune. Baia spatioasa.

Hotelul are 2 corpuri, unul cu 3 etaje in care sunt cazate familiile cu copii si unul de 11 etaje. Am primit camera la etajul 3, mare, spatioasa, mobilier nou, aer conditionat, balcon si vedere laterala la mare. Free Wi- Fi in lobby bar, in restaurant si la receptie. Canale romanesti la televizor doar Pro Tv si TVR International. 2 lifturi cam micute, parerea mea.

Mancare si bautura

2012 fost primul an in care Metropol a introdus All Inclusive Light. Pentru cine nu stie, ALL Inclusive Light inseamna mic dejun (7.30-10), pranz (12-14) si cina (18-21) bufet suedez. In timpul meselor de pranz si la cina am avut apa minerala, sucurile si bauturile alcoolice incluse. Spre deosebire de alte hoteluri la care am mai stat in Nisipuri, la Metropol sucurile au fost din gama Pepsi (Mirinda, 7UP …), iar sucurile naturale de portocale sau ananas. Bauturile alcoolice locale (whisky, cognac, gin, rom sau vodka) nu le-am incercat. Am testat vinurile lor, cam slabute pentru gustul meu. Berea la dozator buna, dar pentru cei care prefera gustul puternic si amarui nu o recomand.

Masa de dimineata:

Existau sortimente diverse astfel incat si cei mai pretentiosi isi puteau alcatui un mic dejun indestulator: 3 tipuri de cascaval, 2-3 tipuri de branza, sunca, salam, parizer, crenvusti fierti, cabanos prajit, legume proaspete, salate, omleta, oua fierte, ochiuri, bacon, clatite, lapte cald sau rece, iaurt, cereale de cateva feluri, compoturi, 5-6 feluri de gem si dulceata, unt, margarina, croissante simple sau cu ciocolata, paine de toate felurile (alba, neagra, integrala, cu seminte) … si enumerarea poate continua. Fiecare familie este condusa la masa de catre un angajat care iti ofera si un termos cu cafea.

Masa de pranz:

Aceeasi diversitate de salate, legume proaspete, mancaruri gatite cu carne de pui, vita sau porc, paste, peste prajit, fructe de mare, 2 feluri de supe (de ex. supa crema de legume, supa de pasare, supa de vita), cartofi prajiti, piure, cartofi nature, orez cu legume, frigarui, parjolute cu sos, gratar... In ceea ce priveste desertul, foarte multe feluri de prajituri cu crema, jeleuri, torturi, budinci, compoturi, fructe proaspete (mere, pepene rosu si galben, struguri, portocale, kiwi), inghetata de 5-6 feluri...

Cina:

La masa de seara 7-8 feluri de salate, paste, gratar de pui, frigarui, cartofi prajiti, orez, peste, ceafa si muschiulet la gratar, ... multe prajituri, fructe si inghetata.

Mancare multa, poate prea multa pentru un hotel de 3 stele, bine gatita si diversificata. Puteai sa mananci cat doreai, nu se uita nimeni urat la tine. Personal atent, toata lumea zambea, toti stiau engleza. Exceptional, doar cuvinte de lauda.

Curatenie in camera s-a facut zilnic. Se aspira, se faceau paturile, se lua gunoiul si se completau produsele de igiena de la baie. Asternuturile s-au inlocuit dupa 3 zile, la fel si prosoapele.

Singurul inconvenient, tipic pentru hotelurile din lantul Grifid este parcarea, 20 leva/zi. Noi am parcat masina langa hotel Astoria (la 200 de metri de Metropol) intr-o parcare privata, pazita si monitorizata video. Pret 10 leva/zi. Un alt minus ar putea fi faptul ca hotelul Metropol nu are piscina. In schimb plaja privata Grifid este in fata hotelului Vistamar, unde sezlongurile si umbrelutele sunt gratuite. Consumatia de la barul de pe plaja este free doar pentru cei cu UAI de la Arabella, Bolero si Vistamar.

Pentru noi hotel Metropol a fost o experienta mai mult decat placuta, si cand spun asta ma refer in primul rand la pretul platit, care a fost extrem de mic pentru ce am primit. In vara am vrea sa mergem tot aici, din pacate am aflat „pe surse” ca l-au renovat complet si hotelul nu se vinde pe piata romaneasca.

Pentru cei care vin in Bulgaria pentru prima data:

- Rovigneta costa 5 euro pentru 7 zile, se cumpara din vama si este obligatoriu sa o lipiti pe parbriz. Daca aveti un sejur de 7 nopti (8 zile), asta inseamna ca va trebui sa luati 2 rovignete.

Din vama si pana la Nisipuri sunt 8-10 portiuni cu limitare de viteza (40-50 km/h). Respectati aceste restrictii si nu va opreste nimeni.

- Odata ajunsi in statiune, daca hotelul nu are parcare, este prea scumpa sau nu mai sunt locuri libere, cautati o parcare privata pazita si monitorizata video. Sunt multe astfel de locatii, iar preturile pornesc de la 5 leva/zi.

- Legat de masa, trebuie sa stiti ca bulgarii folosesc un condiment ciudat la tocaturi (mici, parjolute, sarmale), condiment care schimba complet gustul mancarii. Inainte de a va umple farfuria, gustati, e posibil sa nu va placa.

- Cursul oficial la Raiffeisen (langa hotel Admiral) este 1 euro=1,92 leva, dar la majoritatea caselor de schimb din statiune veti gasi 1 euro=1,90 leva. Exista multe case de schimb valutar in statiune care nu afiseaza decat cursul la vanzare, asa ca aveti grija unde schimbati, cascati bine ochii la comisioane.

- Cel mai mare supermarket din statiune este LIDI pe care vi-l recomand datorita varietatii de produse si a preturilor mici pe care le practica. LIDO, ALDO si alte marketuri sunt mai scumpe si mai prost aprovizionate. La LIDI preturile sunt exact ca in Kaufland.

Ar mai fi multe de povestit, asa ca daca aveti intrebari...

Trimis de costy neamt in 28.02.13 09:01:41
Validat / Publicat: 28.02.13 10:00:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Hotel Grifid Arabella, Kristal, Ljuljak, Edelweiss, Sofia, Mimosa, Erma, toate in Nisipurile de aur.

VIZUALIZĂRI: 3911 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (costy neamt); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[28.02.13 09:11:26]

@costy neamt: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Un excelent review de debut, util și foarte bine scris.. Mulţumim pentru impresii, te aşteptăm şi cu alte recomandări din vacanţele ori excursiile tale trecute sau viitoare

[28.02.13 09:52:33]

Multumesc @webmaster10

Cum spuneam si in review sunt multe de povestit, si nu ma refer doar la hotel Metropol ci la intreaga experienta acumulata in 10 vacante petrecute la Nisipurile de aur.

Am un singur regret, acela ca nu le-am scris la timp.

P.S. O precizare: hotelul Metropol avea 3 stele anul trecut, poate nu ar fi rau sa faceti aceasta modificare si in lista cu hoteluri de la Nisipuri (acolo apare ca avand 2 stele).

[28.02.13 10:31:37]

Mulțumim pentru sesizare, într-adevăr, în urma reparațiilor efectuate la începutul anului trecut, hotelul a mai primit o stea, în consecință l-am "avansat" (și noi) la 3 stele binemeritate.

Deborah77
    [28.02.13 11:55:37]

Eu zic sa nu te lasi demotivat de ce spun sursele si sa mergi la agentii care lucreaza cu turoperatori mari din Germania. iti gasesc aia ce vrei tu, de n-a calcat picior de roman acolo. Ca sugestie, vezi ca sunt unii, nume mare, la etajul 1 in Mall Baneasa

[28.02.13 12:40:57]

Multumesc @Deborah77

Astept luna martie sa treaca targul de turism si apoi sa vad daca este vreo agentie care-l are listat. Si la ce pret

[05.03.13 12:02:33]

Se pare ca pentru 2013 hotelul Metropol a fost renovat in totalitate, motiv pentru care a primit cea de-a 4 stea, iar preturile si serviciile s-au aliniat la cele practicate de lantul Grifid.

[05.03.13 14:26:04]

@costy neamt: rog precizeaza sursa informatiei (eventual pe privat, daca contravine regulilor - adica daca info provine de la o agentie)

[05.03.13 15:12:02]

@webmaster: am trimis pe privat, informatie verificata din 3 surse

[05.03.13 22:46:22]

@costy neamt: mulţam fain; am ajustat clasificarea hotelului la 4 stele.

Am inclus deasemenea "particula" GRIFID în denumirea unităţii de cazare, pentru a reflecta apartenenţa la acest apreciat (până în acest moment) grup.

costy neamt, Deborah77
    Alte impresii din această RUBRICĂGrifid Metropol Hotel: