ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.02.2013
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 16.06.09
JAN-2013

Lelila Inn - calitate buna, servicii proaste! Dar Restaurantul Ferdinand Absolut demential!!!

Cateva impresii despre cazarea in Sighisoara, pensiunea la care ne-am cazat, cetate si in special despre restaurantul la care am mancat!

Este ideal sa alegeti o pensiune din centru orasului. Chiar daca unii spun ca este galagie, nu gasiti nici urma de om dupa ora 22, mai ales iarna. Turistii petrec in restaurante si alte locatii, nu pe strada!

Pret:

500 Ron - 3 nopti (noi am stat 6) + masa festiva + masa a doua zi. - oferta de Revelion 2013.

Cazare, calitate, conditii:

In afara de faptul ca pensiunea nu pune la dispozitie sala de mese sau orice alta modalitate de a servi masa acolo, poate fi, pt unii dintre noi, un dezavantaj.

Insa pe noi nu ne-a deranjat acest fapt deoarece restaurantul ales de managerul pensiunii pt Revelion a fost mai mult decat spectaculos in ceea ce priveste calitatea mancarurilor! Vom vorbi mai tarziu si despre acest aspect.

Pensiunea este foarte curata, are toate conditiile, camerele mansardate sunt foarte dragute si desi in poze par mici sa stiti ca sunt suficent de incapatoare (in camerele cu paturi separate, paturile se pot uni). Baia este mica. dar cocheta (in camerele cu pat matrimonial, baile sunt mai mari si cabina de dush este prevazuta cu cabina -- in camerele mai mici, dushurile sunt prevazute cu perdea de dush.) - suport pt sampoane si prosoape si un radiator care face o caldura de nedescris iarna.

Ca spatiu de depozitare aveti cate un dulap cu umerase si suport pt haine si pt pantofi si o lada de zestre pt geamantane.

Paturile sunt noi, saltelele in stare foarte buna. Asternuturile vi se schimba la 2-3 zile+prosoape curate, papuci de casa, hartie igienica.

Televizoarele din camere sunt vechi, nu cine stie ce...

Atentie fetelor! Luati-va feonul de acasa deoarece uscatoarele de par oferite acolo sunt groaznice!!! Riscati sa va ardeti parul, nefiind prevazute cu terminatie pt protectie!

Exista acces la internet.

Pensiunea are la parter un salon in care gasiti Remi, carti si acces la internet, TV.

Servicii:

Ne-am cazat la pensiunea Lelila Inn, unde am fost primiti in prealabil de catre o gazda primitoare, un manager care a facut cu adevarat tot posibilul sa ne asigure confortul. Ulterior am facut cunostinta cu gazda... care nu a avut bunul simt sa ne primeasca inca din prima zi. Am cunoscut-o pe proprietareasa in momentul in care am constatat ca imediat dupa plecarea noastra in orash, dansa inchidea caldura, iar la intoarcere camerele erau friguroase si eventual micile piese de vestimentatie lasate pe calorifer erau ude! Evident ca dansa a sustinut mereu ca nu inchide caldura si nu inteleg de ce a fost necesar sa se ajunga la o asemenea situatie...

Gazda este unguroaica, daca sunteti xenofobi evitati-o!!! Riscati sa muriti cu ea de gat! :))) A nu se intelege gresit, nu am nimic cu alte natii insa dansa are in mod vizibil multa energie negativa...

In fine, nu ne-a deranjat exrem de mult, dupa ce am vociferat de mai multe ori a lasat centrala in functiune.

Intr-o seara, in salon, jucand remi, am avut surprinderea sa constatam ca este prezenta in casa si mama gazdei, e femeie trecuta bine de 85 de ani, usor senila, ... care s-a prezentat in salon verificand termostatul centralei si facandu-si griji ca centrala merge non-stop! :)) Daca nu stii cum sa tratezi astefel de lucruri... presupun ca nu vei avea un concediu reusit!

Noi ne-am amuzat, asta este, mancarea de la restaurant ne asigura euforia pt tot restul zilei! :))

Mancare in oras:

Managerul ne-a recomandat un restaurant deschis acum 7-8 luni, Restaurant Casa Ferdinand (la urcarea in Cetatea Sighisoara, dinspre parcarea Mitica pe strada Piata Octavian Goga, nr. 3.) care este ABSOLUT DEMENTIAL!!!

Am sa postez poze cu mancarurile lor, sunt traditionale si facute mai ceva ca la mama acasa. Am mancat acolo de 2-3 ori pe zi si am epuizat meniul. Absolut toate mancarurile ne-au surprins gusturile in mod deosebit de placut!

Va recomand: ciorba de fasole in paine, ciorba de gulas! , ciorba de burta, chiar si ciorba din meniul zilei! Apoi puiul cu gorgonzola cu garnitura de orez cu ciuperci, papanasii (care nu sunt gogosi ci papanasi adevarati facuti cu branza de vaci si fierti in apa, absolut dementiali). Preturile sunt foarte foooarte bune, aproximativ cu cele de la Restaurant "La Thalia" Bucuresti (pt cunoscatori), ceva mai ieftine pt sucuri, bauturi alcoolice si cu aproximativ 2-3 ron mai putin pt mancaruri. Deserturile sunt bune, foarte bune, clatitele au ciocolata nu finetti, strudelul cu mere bun si el. Cicolata calda se serveste intr-un pahar cu picior decorat cu ciocolata si are frisca! Prezentarea este minunata!

Ospatarii sunt foarte draguti si serviabili!!!

Puteti ajunge la restaurant f usor trecand dinspre centru pe sub turnul cu ceas si facand imediat stanga pe langa zidul turnului. Coborati pe scarile usor in spirala, prin gang, mergeti drept inainte (trecand de mica straduta ce va interesecteaza calea) si mergeti in stanga, pe poteca ingusta (pe dreapta veti vedea un magazin mic de suveniruri), treceti pe langa el, coborati treptele si cotiti dreapta (pe sensul de mers). Imediat veti vedea pe partea stanga intrarea in restaurant si statueta bucatarului la intare. Noua ne-a fost mai dificil sa-l gasim.

P. S: evitati Casa Dracula, un restaurant frumos decorat, o servire foarte proasta si mancarea lasa de dorit. Desi tocanita a fost buna, ciorba de burta a fost clar o... scursura, iar preturile mari...

Orasul:

Merita vizitat!!! Urcati pe scara acoperita pana sus la biserica si cimitirul (evreiesc...). Este superb! Toata cetatea este frumoasa, o vizitati in 2 zile maxim, micuta dar foarte frumoase casele, arhitactura, culorile, atmosfera. Intarea in turnul cu ceas se face cu plata (in jur de 20 Ron) si nu se pot face poze din turn decat contra cost.

Dupa ce vizitati orasul, va recomand Domeniul Danes (la 40 min de mers cu masina). este un complez turistic cu restaurante cu specific romanesc si echitatie, parc de distractii, foarte indicat vara!

La cat mai multe concedii reusite!

Trimis de ioana22 in 28.02.13 01:10:02
Validat / Publicat: 28.02.13 08:23:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIGHIȘOARA [MS]. A mai fost în/la: Bistrita, Poienile Izei, Cluj, Borsa, Lunca, Alba Iulia, Brasov, Codlea, Litoral, Sibiu... etc

VIZUALIZĂRI: 2045 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ioana22); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Sighisoara

[28.02.13 01:32:23]

In cazul in care aveti nevoie de un ghid care sa va povesteasca intreaga istorie a orasului, va recomand unul din ghizii oficiali ai Sighisoarei:pentru datele de contact folositi mesajele personale-WM

Toate cele bune!

[28.02.13 08:04:04]

@ioana22, pe viitor n-ar fi rău să desparți recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" și unul de tip "de călătorie".

S-ar obține astfel o structurare mai bună a informației utile - despre cazare, respectiv despre zonă sau împrejurimi (vezi mai jos) și, deloc în ultimul rând, notele acordate ar reflecta mai bine gradul de recomandare al celor două "obiective" distincte (se întâmplă câteodată să stai într-un hotel pe care nu dorești să-l recomanzi, dar zona sau localitatea ar merita cu totul altă medie - sau viceversa).

În plus, cine încearcă să aleagă o cazare în zonă - o găsește mai ușor, parcurgând doar lista rubricilor de cazare (fără a mai fi nevoit să citească - în acel moment - informații despre zonă); cine se documentează despre zonă - va găsi toate informațiile căutate într-o singură rubrică (cea dedicată impresiilor "de călătorie"), fără a mai fi nevoit să "baleieze" toate rubricile de cazare (unele poate nu-l interesează, sau poate nu dorește deloc cazare în zonă).

PS poate ne spui și notele pentru Servicii și Cazare, dacă tot ai pus articolul la o unitate de cazare. Mulțumim,

[28.02.13 15:23:24]

@webmaster:

Multumesc pt specificatii insa eu recomand pensiunea respectiva!

Chiar daca exista cateva obiectii, noi am trecut peste ele deoarece ne interesau conditiile (iar problema caldurii s-a rezolvat - multi poate vor alege sa mearga vara de exemplu).

Conditiile sunt foarte bune, nu pare deloc o pensiune de 2-3 stele...

De altfel am si specificat lucrul acesta, iar punctajul dat este realist in ceea ce ma priveste!

Daca urmariti scopul concediului si anume acela de a va caza in conditii bune, fara masa inclusa, locatia respectiva este ok!

[28.02.13 15:30:22]

@webmaster:

Consider ca un concediu este privit per-ansamblu iar partile sale privind cazarea, mancarea, orasul creaza un echilibru.

Insa pe viitor, am sa respect recomandarile dvs.

[28.02.13 15:32:10]

@ioana22: OK, dar până la urmă, ce note acorzi pentru Servicii și Cazare?!

ioana22

• pagină generată în 1.4019660949707 sec