ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.02.2013
    DIN: Oltenita Calarasi
    ÎNSCRIS: 20.02.13
    NOV-2010

Wekend de vis

Cu toate ca a trecut ceva timp de cand am fost la acest hotel, amintirea este foarte vie in mintea mea, de parca ieri am stat aici si pe cat de intamplatoare a fost sederea nostra aici, pe atat de fantastic a fost sejurul. Dar mai intai sunt dator cu o scurta explicatie: am ajuns la acest minunat hotel in urma unui concurs la un post de radio castigat de sotia mea al carui premiu era un wekend pentru 2 persoane [cazare, mic dejun si acces la toate facilitatile hotelului]. Trebuie sa recunosc si faptul ca nu stiu cat de obiectiv sunt avand in vedere ca am beneficiat gratuit de acest minisejur.

Asa ca in primul sfarsit de saptamana din noiembrie am pornit la drum, ajungand mai intai in Bucuresti unde am facut marea greseala sa aleg centura si unde am stat blocat mai bine de 1ora si jumatate, apoi am mai recuperat din timp pe DN1 pana in apropiere de Comarnic unde am pierdut inca 1ora datorita unui accident. In fine aproape de Sinaia am virat stanga spre Moroieni si de aici pe un drum foarte prost la sanatoriu de unde drumul a inceput sa devina din ce in ce mai bun, fiind chiar o portiune foarte buna intre lacul Bolboci si hotel.

Am ajuns in jur de ora 15.00 in fata hotelului ramanand impresionati de arhitectura deosebita si oarecum mirati ca in parcare nu erau decat 2 masini, insa am luat asta ca pe un lucru bun avand sa beneficiem de mai multa intimitate. Am urcat la receptie aceasta fiind situata la etajul 1, unde se gaseste si un superb bar unde am petrecut seara clipe minunate, fiind intampinati cu zambetul pe buze de 2 domnisore extrem de amabile care ne-au oferit posibilitatea sa alegem ce camera dorim totodata prezentandu-ne toate facilitatile hotelului. De fapt tot personalul este extrem de tanar si amabil gata oricand sa-ti stea la dispozitie. Am ramas placut impresionat de acest aspect.

Camera ne-a placut foarte mult fiind foarte curata chiar daca un pic cam micuta, dar pentru 2 persoane spatiul este suficient[am inteles ca pentru familii cu copii exista garsoniere] dotata cu tv cablu, minibar, balcon cu o priveliste ce iti taie respiratia, mocheta pe jos, baia dispunea de cabina de dus, uscator de par si consumabile de buna calitate. Mobilierul parea destul de nou iar saltelele confortabile, ne-am odihnit foarte bine pe ele, in dulap am gasit halate albe impecabile si papuci de unica folosinta deci cam tot de ce ai nevoie intr-o camera de hotel.

Centrul SPA este situat la parterul hotelului si dispune de o sala de fitnes dotata cu biciclete, banda de alergare, stepar si multe altele toate functionale si destul de bine intretinute; o piscina cu sistem de incalzire; sauna dar mai ales preferatul nostru din care nu am mai fi iesit: un minunat jacuzi. In prima seara am beneficiat singuri de toate aceste facilitati si cu toate ca programul era pana la ora 22.00 am primit acceptul sa stam cat dorim noi, astfel incat ne-a prins ora 23.30 fara sa simtim cand a trecut timpul. Situatia avea sa se schimbe a doua zi cand a sosit un grup foarte numeros de turisti si nu am mai reusit sa folosim decat piscina, dar nu ne-a deranjat acest aspect pentru ca recuperasem cu o seara inainte.

La etajul 2 se afla restaurantul care am observat ca este impartit in doua: fumatori si nefumatori micul dejun desfasurandu-se doar intr-o parte a restaurantului. Am fost multumiti atat de cantitatea dar si calitatea produselor: cremvusti, cabanos, salamuri, muschi file, oua atat fierte cat si sub forma de omleta, castraveti, rosii, lapte, 2 feluri de cereale, gem, clatite, ceai si cafea la discretie. Am putut chiar sa ne facem cateva sanchwisuri pe care le-am luat cu noi pentru drumetiile pe care le-am facut in Bucegi.

Din pacate nu ne-am permis decat o singura cina la restaurantul hotelului deoarece preturile erau foarte mari pentru buzunarele noastre. Portiile erau destul de mari si mancarea foarte bine gatita, totul completat de o servire impecabila.

S-a organizat si un superb foc de tabara pentru grupul care sosise la care am participat si noi gasind ceva de rontaiala si licori pentru digestie fara sa achitam nimic.

Dar ce este frumos trece repede asa ca duminica am plecat spre casa cu regretul ca sa terminat. Am primit permisiunea sa mai stam pana la ora17.00, lucru care spune mult despre personalul de aici.

Ne-am simtit minunat aici si am regretul ca nu o sa mai ajung curand la acest hotel pentru ca pretul cazarii depaseste posibilitatile noastre, dar nu se stie niciodata.

Asa ca va recomand cu caldura aceasta locatie la care va veti simti mai mult dacat bine.

Trimis de Geo Sarbu* in 26.02.13 21:52:25
    Validat / Publicat: 26.02.13 22:56:20
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MOROENI.

VIZUALIZĂRI: 1552 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Geo Sarbu*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Lacul Bolboci din Masivul Bucegi
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 44.00 EUR pe cameră

• Alte impresii din această RUBRICĂPeștera Hotel [Padina, Parcul Natural Bucegi]: