ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.02.2013
ÎNSCRIS: 31.12.11
FEB-2013

Mai mult decât o cabană

Bine v-am regăsit.

Am fost weekendul trecut împreună cu soția la Rânca, sărbătorind ceva ani împreună, deci fără copii.

Alegerea locației a rezultat în urma timpului avut la dispoziție și a distanței, așadar ne-am oprit la această cabană (acum vreo 3 sau 4 săptămâni) și mă felicit.

Despre drum pot să vă spun ca este foarte bun, mașinile de deszăpezire își fac treaba, pe seară cand am ajuns noi (chiar pe inserat și pe o ceață și un viscol care-ți dau fiori) nu erau probleme decât pe ultima parte a drumului. Vreau să mai spun că pe noi nu ne-a întrebat nimeni de lanțuri dar nu ne-am riscat și le luasem pentru liniștea noastră. Spuneam de ultima parte a drumului, nu este de speriat, cabana se afla chiar la indicatorul care anunță ieșirea din Rânca, și oricum mai departe nu se poate merge. Acolo am întors mașina (pregătind-o de plecare cum ar veni) ne-am asigurat că plugurile au loc de manevră și am plecat spre cabană pe o potecă preț de 1-2 minute, depinde cum stai cu mișcarea.

În timpul petrecut la cabană am facut acest drum de mai multe ori și de fiecare dată a fost altfel (din cauza zăpezii care se depune) dar niciodată nu ne-a părut rău dimpotrivă, a fost interesant să te afunzi în zăpadă până la genunchi, chiar și cu bagaje în mână. Apropo de bagaje, acolo ne-am întâlnit cu gazda noastră, de la care am învățat că primul lucru la munte este să iei căciula și mănușile în mâini. Acum știm că pe viitor avem nevoie de ochelari de protecție si alte cele, din cauza viscolului. Despre drum mai spun doar atât că la plecare (duminică pe la 10, după multă ninsoare) am coborât fără nici o problemă, chiar dacă nu au pornit plugurile și nu am pus lanțuri. Și nu în ultimul rând rețineți că toată această nebunie cu parcarea este doar iarna, cabana are locuri de parcare chiar generoase dar din cauza cantităților de zăpadă căzute (ningea și viscolea de o săptămână) curățarea drumului către cabană respectiv parcare nu-și avea rostul în condițiile în care pentru potecuță, se muncea de 3 ori pe zi și tot degeaba.

Despre cazare spun cu mâna pe inimă că totul corespunde cu informațiile de pe internet. Este o cabană nouă (decembrie 2012), are camere suficient de mari, paturi și saltele foarte confortabile, de calitate. La parter se află sala de mese împreună cu un locde stat la taclale (un colțar și un fotoliu) deservite de un sistem audio video suficient zic eu. Separat de acest loc este bucătăria pusă la dispoziția turiștilor (dotată cu de toate) și o toaletă de serviciu. Cabana mai are 2 etaje și o mansardă. Fiecare cameră are baia ei, la etajul 2 unde am stat noi am observat că urcă mai greu apa caldă. Aici probabil vina o poartă sistemul am înțeles că în Rânca puține cabane au rețea de apă proprie. Tot din această cauză, cel puțin în baia noastră se simțea miros de canalizare. Presiunea apei nu m-a deranjat în mod deosebit, însă pot spune că mirosul din baie a fost singurul lucru care m-a deranjat la Rânca. În exteriorul vilei există o terasă cu o vedere superbă dar din cauza viscolului nu se putea folosi. Vă mai puteți folosi de un grătar intr-o anexă in caz de viscol. În această periodă era multă activitate pe părtii, prețuri ok cred (nu practic), 25-30 lei echipamentul și 5 lei urcarea parcă. La telescaun era 7 lei tura (dus-întors) dar nu a funcționat din cauza vremii. La patinoar era închis.

Așadar dacă vreți o cabană la munte pentru distracție cu prietenii, încercați si această cabană, pentru schiori si nu numai dacă funcționează telescaunul e super, mergi pe schiuri din cabană până la telescaun, altfel, probabil că la celelalte pârtii mergi cu mașina, oricum după o zi pe schiuri sau cu prietenii la plimbări cabana este un repaus foarte bun. Nu au fost probleme cu căldura, am putut folosi toate ustensilele bucătăriei, gazda noastră ne-a servit și un pahar de vin de bun venit. Încercați și ascultați-i sfaturile nu vrea decât binele (al nostru, al lui și al cabanei). Am observat (sâmbătă au sosit 3 familii cu copii fiecare) că nu s-au plâns de locul de dormit, e drept copii mici 6-7 ani, deci cu siguranță vom reveni la primăvară cu copiii (tot de acolo am aflat că primăvara este un peisaj superb).

La plecare aveam impresia că ne știm de o viață cu acel om, ne-a făcut să ne simțim bine, a știut când să apară să întrebe ceva, ce mai ne-am simțit ca și acasă de aceea spun că e mai mult decât o cabană.

P. S. voi reveni cu o recomandare pentru un loc de luat masa în stațiune, după multe căutări pe internet (chiar și aici) nu știam unde și ce vom mânca în cele 2 zile. Ca de obicei ne-a salvat gazda noastră, nouă ne-au prins bine sfaturile, sperăm și la alții să fie la fel.

Până atunci vă doresc o seară bună și concedii plăcute!

Trimis de nickname77 in 25.02.13 17:22:56
Validat / Publicat: 25.02.13 18:36:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RÂNCA.

VIZUALIZĂRI: 2501 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nickname77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 poză facută la întoarcere, spre Novaci, frumoase peisaje

Geo Sarbu*
    [25.02.13 23:34:50]

Intradevar cabana doar cu numele caci observ si din poze conditiile excelente din camere.

Am o intrebare: unde este amplasat acest telescaun; am fost si eu anul trecut la Ranca dar nu am vazut o astfel de facilitate in zona.

nickname77AUTOR REVIEW
    [26.02.13 10:19:29]

@Geo Sarbu: Chiar și cu atât de multă zăpadă, pe drumul principal din stațiune, și tot se văd indicatoare (pe partea dreaptă a drumului la urcare) *spre telescaun *. Dar este de înțeles peisajul din stațiune nu te lasă să vezi și altceva.

Telescaunul se află in partea de nord a stațiunii, chiar spre ieșirea din stațiune; în ultimele curbe se vede un indicator destul de mic. Acesta este folosit mai mult de turiști (pentru poze) are 11 stâlpi și duce pe vârful Păpușa; am văzut niște poze superbe, din păcate noi am avut parte de ceață și vizibilitate foarte redusă. Cel mai bine te lămurești dacă intri pe pagina cabanei.

Succes și sper că am fost de folos.

Geo Sarbu*, nickname77
    Alte impresii din această RUBRICĂCabana Transalpina [Rânca]: