ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.02.2013
ÎNSCRIS: 30.06.12
AUG-2012

The Bay hotel & suites - hotel situat in zona cea mai draguta a insulei

Vara trecuta ne-am hotarat sa mergem in Grecia, insula Zakynthos mai exact, asa ca am inceput procesul de informare cu mare interes. Ne doream sa fie zona cea mai draguta de pe insula, sa fie verde, linistita, cu plaje frumoase, dar in acelasi timp si cu acces usor catre alte statiuni.

Asa ca am ales zona Vassilikos, zona situata undeva in sud-estul insulei. Si bine am facut! Va spun imediat de ce.

Dupa ce am ales zona, am inceput sa ne uitam dupa hoteluri. Parca nu gaseam nimic care sa ne convina. Pana cand am dat intamplator de acest hotel: The Bay hotel & suites. Vroiam musai hotel pe plaja, camera cu vedere la mare :).

Desi nu gaseam impresii deloc despre el pe forumurile romanesti, am decis sa cerem cotatii la diferite agentii. Ei bine, nu am gasit decat la doua agentii. La una era destul de scump, iar la cealalta ne-a suras pretul asa ca am inaintat formalitatile.

Ma bucur ca am luat aceasta decizie. Este un hotel foarte dragut, format din mai multe vilute (p+1), perfect pentru cei care isi doresc liniste, verdeata, gradina frumos amenajata, plaja proprie cu sezlonguri si umbrelute gratuite. Iar situarea intre doua dintre cele mai bune plaje ale insulei Zakynthos- Banana Beach si St Nikolas, ne-au uns pe suflet.

Voi continua cu cateva puncte slabe si tari ale hotelului, ca sa va faceti o parere de ansamblu:

puncte forte (+):

- situat in zona cea mai draguta a insulei (daca iti doresti verdeata, plaje bune si liniste, bineinteles)

- amenajat cu gradini foarte dragute

- bar, terasa pe plaja

- plaja proprie cu umbrelute si sezlonguri gratuite

- mancarica ok, cu siguranta si daca erai mai pretentios, gaseai ceva de papa

- supermarket cu preturi ok in incinta hotelului, dar si in apropierea lui

puncte slabe (-):

- camerele, nu este ceva grav, insa dupa cum se stie 4* la greci inseamna de fapt 3* si asa a fost

- se putea curatenie si mai bine

- mobilierul din camera: desi mergeau pe ideea de simplu, se vedea ca mobilierul era destul de vechi si cu aspect ieftin (doresc sa mentionez acest aspect, nu pentru ca as avea figuri la stat in puf, insa vreau sa va faceti o imagine clara, ca desi platiti 4*, stati de fapt in 3*; platiti de fapt pentru pozitie, pentru gradinile frumoase, plaja, etc, adica lucrurile care conteaza cu adevarat atunci cand te duci intr-o vacanta la mare; camera oricum nu o foloseam decat seara cand veneam si mai stateam putin pe balcon la un pahar de vin, apoi pentru somn)

Tin sa mentionez ca pe insula nu prea poti sa stai fara masina inchiriata. Clar pentru a te deplasa si pentru a vedea si celelate statiuni si chiar toata insula, este necesar sa inchiriati o masina, daca nu veniti cu una. Noi am facut turul insulei, iar seara faceam des opriri in Zante Town sau in Argassi.

Exista un centru de inchirieri ok, in apropierea hotelului sau va pot aranja si cei de la hotel o intalnire cu reprezentantul firmei de inchirieri.

In concluzie, este un hotel frumos cu o asezare deosebita, in apropierea unei paduri de pini, cu plaja proprie si care iti lasa impresia de spatiu, spre deosebire de alte hoteluri care sunt unul langa celalalt.

Trimis de miha13 in 19.02.13 17:04:06
Validat / Publicat: 19.02.13 18:48:08

VIZUALIZĂRI: 5489 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (miha13); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 navagio
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 14 voturi)

• Alte impresii din această RUBRICĂThe Bay Hotel & Suites: