ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.02.2013
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 15.04.10
FEB-2013

2* cu indulgenta

Ne-am hotarat foarte in scurt sa mergem pentru o noapte la Predeal si intr-o perioada de varf. Am mai mers cu o familie de prieteni cu copil de 6ani care au vrut cazare neaparat la baza partiei Clabucet. Zis si facut, cu riscurile de rigoare stiind ca pentru 1 noapte, in Predeal, in perioada de varf si la baza partiei vom fi "taxati" in consecinta.

Exact asta a fost.

In camera era curatel, camera nu era f mica. Am primit o camera cu 4 paturi de o pers cu conditia sa folosim doar doua la 150Ron; daca mai foloseam un pat, mai plateam 30Ron. Pentru ca am spus la telefon cand am facut rezervarea ca vom fi 2 adulti si un copil de 3ani, am gasit in camera perne si pilote doar pentru 2 paturi. Mi s-a parut OK atata timp cat ne-au spus de aceste conditii de la cazare. Camera a fost la etajul 1 pe partea cu patinoarul si vedere partiala la partie (OK din partea mea pentru ca nu vroiam la strada, la zgomotul cel mare). Balconul a fost foarte mare.

Am avut caldura in camera, o opreau si o porneau din cand in cand dar a fost OK chiar prea cald din cand in cand.

Lenjeriile de pat erau albe, nu rupte dar nu genul "apretat".

Prosoapele erau albe si aveau aspect de nou.

Perdelele si draperiile, la propriu, aratau ca pe vremea bunicii.

De altfel nu stiu daca este neaparat un minus pentru ca toata cabana este decorata in stil rustic. Mie imi place stilul rustic si chiar prefer acest stil celui modern dar aici aspectul rustic e usor „prafuit” si neingrijit. Ce mi-a placut au fost aplicele de pe tavan din camera: facute manual din lemn si era o imbinare de soare si luna. De asemenea, „tabloul” din camera era de fapt o panza de sac pe care erau prinse niste flori de munte, desigur, artificiale dar imbinarea dadea bine.

Baia este cu mult sub asteptarile de 3*: Arata ca o baie de dinainte de '89, reamenajata pe ici pe colo.

In camera, pe langa paturi, este un dulap de haine, un cuier, o masuta cu 3 scaunele, 2 noptiere (cred ca vechi dar tapisate cu material ce imita pielea) si un TV. Nu exista frigider sau AC.

Din camerele vecine se aude destul de bine. Cand ne-am trezit dimineata auzeam vecinii de langa si de deasupra foarte bine, din pacate.

Am luat si o masa la restaurantul de la parter, foarte aglomerat de altfel. Mancarea nu pot spune ca a fost rea dar nici grozava: ciorbele OK, cartofii prajiti din cei congelati, papanasii mai mult reci decat calzi.

In concluzie, nu este in niciun caz o cabana de 3*, i-as da 2* cu indulgenta, iar pentru cazare si 100Ron mi s-ar parea mult.

M-am asteptat sa fie asa, adica preturi mari fara sa merite pentru ca o stiu din exterior de cand eram copil si mergeam la Predeal. Aspectul care nici acum nu e grozav (s-a mai imbunatatit pe ici pe colo cu un termopan) nu mi-a suras niciodata. Dar a fost alegerea in scurt a prietenilor si desi am fost circumspecta de la inceput, am zis „OK, n-o sa murim o noapte, important este sa fim impreuna si copiii nostri sa se bucure de zapada”.

Cu parere de rau spun, cu siguranta nu as reveni aici.

Trimis de MadaColt in 18.02.13 20:33:06
Validat / Publicat: 18.02.13 21:34:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PREDEAL. A mai fost în/la: Sinaia, Busteni, Azuga, Predeal, Rucar-Bran, Maramures, Felix, Valea Oltului, Cheile Dambovicioarei, Litoral, etc

VIZUALIZĂRI: 4427 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (MadaColt); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[18.02.13 21:20:23]

• Alte impresii din această RUBRICĂCabana Fulg de Nea: