ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.02.2013
DE Lisu
ÎNSCRIS: 10.02.13
JAN-2013

Sibiu - o destinatie de vis in orice anotimp

Indraznesc sa spun ca nu a fost ceva planificat. Mi-am dorit foarte mult sa imi serbez ziua de nastere, nu foarte departe de casa, dar nici in aproape acelasi destinatii din fiecare an. Nu am mai fost in Sibiu de ceva vreme (4-5 ani) si chiar imi era dor de Piata Mare, Podul Minciunilor...

Asa ca am pornit la drum chiar de ziua mea, iar in jurul pranzului eram deja in Sibiu, dupa aproxiamtiv 4 ore (traseu Bucuresti - Calimanesti- Sibiu)

Cazarea

Am avut o cazare foarte buna: o garsoniera in regim hotelier. Pentru noi a fost perfecta, exact ceea ce ne doream: aproape de centru, ieftina. Daca la inceput ne-am facut griji ca nu vom gasi caldura, curatenie, confort, acum chiar ne gandim serios cand... ne vom intoarce... sa petrecem macar un weekend in Sibiu si tot la 'garsoniera noastra"

Ne-a placut in special bucataria, utilata chiar cu tot ce iti trebuie: aragaz, frigider, cratite, tacamuri, zahar, sare, cafea, etc. Foarte practica. La cazare am primit cheia, si harta Sibiului :), bineinteles sfaturi, iar cu jumatate de ora inainte de plecare l-am sunat pe Sergiu si am predat-o.

Pe unde am hoinarit:

Aici am vizitat ca toata lumea Piata Mare, Piata Mica, Piata Huet, Turnul Pielarilor, Turnul Rosu, Turnul Sfatului, Turnul Olarului, Podul Minciunilor, Turnul Scarilor ,,cam toate obiectivele se gasesc relative aproape una de alta, in aceeasi zona. Muzeul Brukenthal si Casa Albastra au fost inchise in aceasta perioada a lunii ianuarie, semn ca va trebui sa reveim, deja am promis acest lucru.

Am mancat foarte bine la Crama Sibiului unde am sarbatorit ziua de nastere impreuna cu sotul meu, am comandat mancare specifica zonei stropita cu un vin rosu bun de casa. Nu am ratat nici desertul casei - papanasi.

Unul din principalele 'obiective " a fost Muzeul Satului, m-am simitit "Lisuca" in Dumbrava Minunata... a Sibiului.

Muzeul Satului e intr-adevar impresionant, are o suprafata de 96 ha, fiind strabatut de 10 km de alei. Cred ca ai nevoie de cel putin 3 ore ca sa il vezi pe indelete si in totalitate, aglomerat nu a fost deloc, chiar daca a fost duminica, poate ca a fost si extrasezon. Parcul in sine e foarte frumos, chiar si pe timpul iernii, mai ales dupa ninsoare. Oricum, foarte frumos si relaxant ca loc de plimbare.

Case cu gardut, mori de vant, prispe, carute, bisericute. Ca si un minus - mai ales ca nu era aproape nimeni, doar 2 masini ratacite ca si noi- plata parcarii 5 ron

Intrarea in parc, sincer, mi s-a parut destul de mult. - cu atat mai mult ca interioarele nu erau deschise: 15 ron/persoana.

Trimis de Lisu in 10.02.13 18:16:07
Validat / Publicat: 10.02.13 19:21:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIBIU.

VIZUALIZĂRI: 2431 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lisu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Crama Sibiului _ Ianuarie 2013 by Lisu

[10.02.13 18:25:05]

@Lisu: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Diaura*
[10.02.13 22:16:10]

@Lisu:

Bun venit si La multi ani!

Pe o parte iti inteleg dezamagirea ca nu ai gasit casutele deschise in Muzeul Satului. Dar pe de alta parte cand ma uit la poze si vad ce zapada era pe acolo... inteleg de ce erau incuiate. Iti dai seama ce se putea intampla daca cumva cineva ar fi uitat o usa sau o ferestra deschisa...

Cu siguranta dace te vei mai duce si la vara, vei gasi deschis si va semana si mai mult cu Dumbrava Minunata.

LisuAUTOR REVIEW
[15.02.13 20:04:03]

@Diaura: In primul rand multumesc de urari! Cu siguranta vom ajunge si in aceasta vara... ne gandim cu mare drag la zilele petrecute, ce am vizitat Sibiu si Marginimea Sibiului - muzeul de icone pe sticla... mancarea specifica zonei si minunatii virsli... o bunaciune

Diaura*, Lisu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sibiul: