ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.02.2013
2 AD. + 2 COPII -- v: 3&10 ani

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Către satisfăcător

Cam dezamagitor

In primul rand trebuie avut in vedere ca acest hotel de 5 stele nu seamana deloc cu un hotel de 5 stele din Antalya. Ma refer la servicii. La modul general hotelul este ok, iar fotografiile de pe site-ul hotelului corespund cu realitatea.

Plaja este frumoasa cu nisip fin, aquapark-ul superb, inconjurat de multa verdeata, gradinile ingrijite.

Trebuie avut in vedere faptul ca hotelul este amplasat intr-o zona izolata, departe de Kusadasi (care se afla la o distanta de aprox. 40 km).

Noi am fost cazati in bungalow sea view (2 camere, fiecare cu LCD, balcon, o baie, un hol generos). Sea view-ul era de fapt partial, iar marea cam departe. Camere mari cu mobilier relativ nou, dar nici macar aproape de cuvantul luxos. Bungalow-urilor erau amplasate in panta, departe de plaja si restaurante. Frumoase dar nu practice. Imaginati-va cum este sa urci, sub soarele arzator, cu 2 copii, saltele, jucarii, etc. la pranz!!! Sunt masinutze de golf cu care poti merge spre zona bungalow-urilor, dar pentru asta, cand pleci de la plaja, trebuie sa mergi la receptie, adica sa urci o serie de scari, apoi sa iei liftul pana la receptie si de acolo sa iesi in zona din fata a hotelului. Complicat, iar la plecarea din camera, clar o luai pe jos! In aceasta zona nu a functionat internetul decat daca stateam afara, in camera semnalul era slab, mai mult inexistent. Pe plaja si in zona receptiei era ok WI-FI-ul.

Aproape mereu veneau sa faca curat exact dupa pranz cand, in general, mai ales familiile cu copii mici se odihnesc. Gelul de dus nu s-a suplimentat fata de cel intial gasit in camera la cazare. Noroc ca am avut de acasa.

Mini frigiderul nu racea deloc! L-am reclamat si dupa vreo 2 zile l-au schimbat, dar fara vreo imbunatatire semnificativa. Ca urmare, in luna august, in camera cand ti-era sete puteai bea decat apa, suc, bere la aproape aceeasi temperatura ca afara. Ajunsesem sa le racim in chiuveta sub jetul de apa rece!

In ceea ce priveste mancarea: departe de all inclusive din Antalya. Mancarea nu este prea variata, cam aceleasi feluri zilnic. Ca fructe: piersici, mere, pere, struguri, pepene si cam atat. O data am fost cateva smochine care au disparut rapid. La cina erau mai multe specialitati si gaseai si ceva mai multa carne. Peste putin. Seara, la gratarul amplasat pe terasa era intodeauna coada. Daca veneai mai tarziu nu mai gaseai nimic la zona de gratar care era atractia gastronomica. Cred ca la pranz se punea carnea ramasa de la cina anterioara. Desertul, mai ales baclavalele, nu se suplimenta. Daca se goleau tavile expuse sa nu va ganditi ca mai se puneau altele! Am vazut si multe muste...

Cel mai dificil cu bauturile. Ori asteptai muuult dupa ospatar sa ia comanda, ori stateai la coada la bar sa iei singur ce doresti. Aceeasi problema si pe plaja cu bauturile. Toate se serveau doar la pahar. Cafeaua de la automate. Inghetata era decat o singura data pe zi, la un colt al plajei, se statea la coada si primeai 2 cupe!!! Daca mai vroiai, te asezai, din nou, la coada.

Am dat tips-uri atat la fetele de la curatenie cat si la ospatari, dar nu am simtit vreo imbunatatire.

Partea de entertainment a lipsit aproape cu desavarsire (doar seara ceva mai mult). Pe plaja nu exista personal suficient. De cateva ori nu au avut prosoape de plaja pentru toti turistii. De asemenea, s-a intamplat de cateva ori sa nu putem returna prosoapele, dupa utilizare, deoarece nu aveau cartele sa dea la schimb, asa ca le caram si pe acestea la camere. Sezlongurile cam murdare; nu am vazut sa fie curatate macar o data. Erau insuficiente, la fel ca si umbrelele sau masutele de plaja.

Avantajul privind zona pentru cei care vin cu masina: puteti sa plecati sa va plimbati. Aproape de hotel (aprox. 20-25 km) este vechiul oras Efes care este superb si apoi mai este ceva mai departe (aprox. 200 km) Pamukkale (unde este si vechiul oras Hierapolis). Merita clar vazute!!!

Trimis de A&N in 03.02.13 00:04:28
Validat / Publicat: 03.02.13 08:39:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Belek - Maxx Royal, Spice Hotel&Spa; Side - Royal Dragon, Istanbul - Swissotel The Bosphorus

VIZUALIZĂRI: 3675 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (A&N); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 bungalow-uri vazute de la balconul nostru

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[03.02.13 08:45:13]

Kusadasi dupa Antalya, si mai ales dupa Maxx... Rezultatul era, sincer, previzibil. Era previzibil, de fapt, ca nu veti reusi sa va ajustati corect asteptarile...

Cu toate acestea, hotelul e unul totusi bun, ptr zona Kusadasi

A&NAUTOR REVIEW
[03.02.13 13:58:39]

@tm67bru:

Intr-adevar, Maxx nu se poate compara cu alte hoteluri, desi noi ne-am intoarce, oricand cu placere la Royal Dragon din Side unde ne-am simtit cel mai bine.

Asa cum am specificat, hotelul si dotarile acestuia sunt ok, doar serviciile lasa de dorit. Cu un management adecvat ar putea fi la nivelul unui hotel din Antalya.

Este neplacut sa vezi cum bazaie mustele pe mancarea care o dai copiilor. Costurile pt. indepartarea acestui inconvenient nu sunt mari. E pur si simplu vorba de implicare.

Nu ma plang de variatia felurilor de mancare oferite (totusi sunt constienta de pretul platit spre deosebire de Antalya) ci de faptul ca nu era suficient pt. toti turistii. Se putea opta pt. mai putine feluri dar in cantitati astfel incat sa ajunga la toata lumea.

De asemenea, in concediu mergi sa te relaxezi, nu sa iti faci nervi stand la coada pt. bauturile racoritoare. Daca mai plange si copilul ca ii este sete, deja simti cum ajungi la paroxism.

In plus, nu este deloc igienic sa utilizezi niste sezlonguri care nu au fost spalate de mult. Pe intreaga durata a sejurului nostru nu au fost igienizate macar o data. Si totusi esti la un hotel de 5 stele!

Am uitat sa specific faptul ca check in-ul a durat foarte mult. Am completat documentele odata cu prietenii nostri, pe ei i-au cazat, dar noua ne-au ratacit actele. Dupa mai mult de o ora si vreo 2 atentionari din partea noastra, ne-au pus sa completam, din nou, formularele. Apoi le-au gasit pe cele initiale.

Lipsa internetului in camera am resimtit-o acut. Macar daca era contracost ar fi fost ceva.

In concluzie, din punctul meu de vedere, problema principala o prezinta personalul insuficient si un manager care sa vada exact unde sunt problemele si cum se pot rezolva. Nu exista personalul necesar pt. un resort destul de intins si care are multi turisti. De aceea, datorita volumul mare de munca, probabil nici nu sunt prea zambitori. Decat cativa au fost mai amabili. Am vazut in personalul care ajuta la debarasare copii de 14-15 ani care erau istoviti.

Am ales Kusadasi pt. variatie. Am vrut sa incercam si aceasta zona din Turcia. Totusi nu regretam. Per total a fost in regula, avand in vedere ca zona este frumoasa, orase antice, etc.

Probabil, raportul calitate/pret este corect.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[04.02.13 20:22:14]

@A&N:

Curat ghinion să nu bată wireless-ul până acolo. Nu aveau cum să vă ceară bani pentru un serviciu oferit gratuit în tot resortul.

Am fost la acest hotel, am stat tot la bungalow, dar în cameră standard cu vedere la mare. Căsuța noastră era în primul rând deasupra plajei. La mine a funcționat perfect internetul atât în cameră cât și pe terasa vilei, plajă, restaurante și baruri. Sunt convinsă de faptul că acoperirea era una foarte bună deoarece noi ne conectam de pe telefoane și restaurantul asiatic aflat în vârful dealului cu bungalow-uri.

Nu o dată, venind de la plajă, au oprit lângă noi acele mașinuțe de golf invitându-ne să urcăm. Mai grea mi s-a părut prima pantă cum vii de la plajă, care trebuia urcată indiferent că erai cazat în hotel sau în vile.

După Maxx și celelalte două hoteluri din Antalya e greu să-ți mai placă la Kusadasi.

Nici măcar aquapark-ul nu ți-a plăcut? Sau Miniparadise-ul?

A&NAUTOR REVIEW
[04.02.13 21:56:30]

@nicole33:

Revin si subliniez ca internetul nu a functionat aproape deloc in camera, ci doar daca ieseam afara. Nu a functionat nici pe laptop, tableta sau telefon. Este o problema care pe mine personal m-a afectat deoarece in concediu lucrez zilnic un min. de jumatate de ora pe zi. Prefer sa o fac in camera nu pe plaja sau in lobby unde este galagie si unde era ok WI FI-ul asa cum am precizat si in review. Probabil depinde si de distanta la care se afla bungalow-ul; al nostru era pe a doua linie spre capat.

Tot in review am mentionat faptul ca aquapark-ul era superb, deci, da, mi-a placut atat mie cat si copiilor.

In perioada sejurului nostru, o singura data ne-am intalnit, intamplator cu una din masinutele de golf cu care am mers la camera. In ziua check out-ul, cu bagajele afara, am sunat, dupa apelul initial, de inca 2 ori la receptie sa trimita masinuta.

Hotelul are potential, dar managementul este defectuos. Sa inlaturi mustele din sala de mese nu presupune mare lucru. Asta este unul din aspectele care m-a deranjat cel mai mult si nu numai pe mine. Deoarece sunt purtatoare de boli, ele devin un pericol pentru igiena. Aceeasi problema cu igiena am avut-o legata de sezlonguri. Dar poate sunt eu mai exagerata sau unii se complac asa considerand ca daca au data mai putini bani, pot sa accepte mai putina atentie la detalii din partea celor de la hotel.

De asemenea, cu riscul de a ma repeta, daca sunt in concediu nu ma astept intr-un resort de 5 stele sa stau la coada la gratar si bauturi. Sau sa nu se suplimenteze gelul de dus... E o chestie de principiu. Nu ma plang de mancare, varietate, etc. ci de faptul ca nu era suficienta pt. toata lumea. Am fost 2 familii., fiecare cu 2 copii. Nu mi se pare normal sa imparti baclavalele intre copii deoarece nu se mai suplimentau si daca ajungeai mai tarziu gaseai poate doar 2. No comment in acest caz. Nu e corect fata de nimeni sa mergem pe principiul prinde cine poate si cat poate.

Daca nemultumirile de mai sus ar fi rezolvate poate m-as mai intoarce deoarece amplasarea, conceptul in sine sunt ok.

Fata de cele de mai sus scrise de mine, va rog sa aveti in vedere ca este punctul meu de vedere.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[05.02.13 06:54:06]

@A&N:

Așa cum am precizat, noi nu am avut nicio problemă cu internetul. Mergea foarte bine și în cameră. Noi preferam să stăm cu laptopul pe terasa vilei din motive de fumat și era liniște. În rest ne conectam de pe telefoane fără probleme, chiar dacă pe laptop ar fi mers și mai bine.

Perioada sejurului nostru fiind la sfârșit de sezon ne-a scutit de a sta la vreo coadă. Am mâncat și baclavale pe săturate. Și pe mine m-a deranjat faptul că se făcea curățenie după prânz, dar am zis că am nimerit noi o cameristă mai indolentă.

O altă problemă a fost insuficiența locurilor de parcare, noi nemaigăsind loc decât pe terenul de baschet transformat în parcare ad hoc.

A&N, nicole33
Alte impresii din această RUBRICĂAria Claros Beach & Spa Resort (ex Onyria, ex Carpe Diem) :