ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.01.2013
JAN-2013

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Incredibil

Auzisem multe despre Venetia, știam ca a fost declarata patrimoniu UNESCO, vasusem multe poze si citisem multe review-uri despre aceasta destinație, dar tot nu știam la ce sa ma astept.

Am ajuns pe la ora 11:00 in Venetia, autocarul a oprit intr-o parcare, ghidul ne-a dat o harta a orasului si am mers sa luam un vaporetto privat.

Călătoria cu vaporetto nu a durat mult, aprox 15 minute. Dupa aceea am avut un timp alocat (cam 2 ore) sa ne plimbam cu ghidul, sa ne explice si sa ne arate împrejurimile, dupa care am avut timp liber la dispoziție pana la 01:00 noaptea.

Prima oara am ajuns in Piata San Marco, unde am intrat sa vizitam Basilica Sf. Marco. Are o arhitectura bizantina, inchinata Sfantului Apostol Marcu. Basilica mai este denumita si "Domnul din Venetia".

Intrarea nu se plateste, dar cei care au genti mari sau rucsac trebuie sa tina cont si sa le lase la garderoba, altfel sunt niste gardieni afara care atrag atentia oamenilor sa nu intre cu rucsac, etc.

Interiorul este foarte spațios, este extrem de frumoasa in interior basilica, peretii fiind acoperiți de mozaicuri (facute din bucatele de aur), iar stilul bizantin cu cel gotic se imbina spectaculos.

Lipit de Basilica Sf Marco se afla Palatul Dogilor.

O cladire impunatoare, stil gotic ce se imbina cu cel renascentist, exteriorul este contruit din marmura alba. Este ceva de vis...

Vis-a-vis de Palatul Dogilor se afla Campanile, este de fapt un turn inalt ce 99 de metri, unde se poate urca, iar de acolo se vede toată Venetia in splendoarea ei.

Imediat la stânga dupa Palatul Dogilor se afla Puntea suspinelor sau Ponte dei Sospiri in limba italiana. Am aflat si de ce se numeste Puntea Suspinelor, asta pentru ca cei care erau condamnati la moarte, mergeau spre Palatul Dodgilor si pe aceasta punte vedeau pentru ultima oara soarele, privelistea lagunei si insula San Giorgio.

Dupa aceea noi ne-am "despărțit de ghid" si am umblat in lung si in lat prin Venetia. De mers cu gondola este foarte scump, cam 80 de euro si nu am considerat necesar. Am facut poze cu gondolele care treceau, i-am ascultat pe gondolieri cum cântau si cam atat.

Intamplator am ajuns si la Podul Rialto (fara sa ne dam seama de fapt ce este, am vazut multa lume mergand in acea directie si am mers si noi).

Este un pod foarte frumos, rafinat,

Dupa aceea pot spune ca am vazut toată Venetia (nici chiar, dar pe aproape).

Nu aveti cum sa va pierdeți in Venetia, nu am folosit harta nici macar o data, străduțele sunt înguste si draguțe, dar daca tineti o directie, nu aveti cum sa va pierdeți.

Singurul inconvenient este cu toaletele publice. Nu se gasesc si daca se gasesc se plateste peste 1 euro. Ca un sfat, puteti incerca la teatru (unde nu trbuie sa platiti) sau daca aveti mai mult curaj, puteti intra in restaurante mai de luxe (gen restaurant cu specific pescaresc, etc) si sa ii rugati sa intrati la toaleta acolo.

In Venetia sau de fapt in Italia exista si acea taxa de stat jos, asa ca pentru a manca (daca nu sunteti pretentiosi) va sugerez pizza sau alte mancaruri reci, altfel este extrem de scump.

Din nou o mica problema este lipsa bancilor, am cautat si am gasit un parc pentru a putea sta jos (dupa atatea ore nu mai puteam, ma dureau rau picioarele).

Seara se vede incredibil Biserica Santa Maria della Salute care se afla pe malul celalalt.

Tinand cont ca am petrecut Revelion in Piata San Marco tin sa mentionez ca au fost 80.000 de oameni. Da, 80 de mii. Dar un gest frumos facut de primarie a fost ca au dat sampanie gratuita, cu pahare de unica folosinta si lumea nu se inghesuia ca la noi.

Dupa anul nou au fost niste artificii superbe, care au durat cam 30 de minute. Nu pot descrie in cuvinte ce frumoase au fost si ce spectacol incredibil.

Din pacate noi trebuia sa prindem vaporetto pentru intoarcere dar nu prea am reusit sa iesim din multime, ne-am blocat pe Puntea Suspinelor, dar pana la urma am ajuns.

Asa ca, va recomand Venetia din inima, un oras superb, ceva deosebit si as reveni oricand in acest loc magic.

Trimis de GabrielaG in 28.01.13 19:16:56
    Validat / Publicat: 28.01.13 21:10:20

VIZUALIZĂRI: 3402 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (GabrielaG); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Pe vaporetto. In poza se pot vedea mijloacele de transport din Venetia

carmen_22_09
    [28.01.13 23:46:25]

Mi-ai confirmat ca Venetia trebuie vazuta live si nu doar in poze! Mi-a placut cum ai scris cu emotia amintirilor recente.

Monnicca
    [29.01.13 11:00:11]

@carmen_22_09: Este un loc superb ce trebuie vazut macar o data in viata

GabrielaGAUTOR REVIEW
    [29.01.13 17:02:52]

@carmen_22_09: Ma bucur mult ca v-a placut ce am scris. Intr-adevar nu se poate descrie in cuvinte si pozele sunt de prisos.

carmen_22_09, GabrielaG, Monnicca
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Veneţia: