ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.01.2013
ÎNSCRIS: 30.08.10
MAY-2011

Hotel Intercontinental - Athena

Hotel Intercontinental Athena

Pentru ca mi-am dorit foarte mult sa vizitez Athena, sotul meu a dorit sa-mi faca o surpriza de ziua mea de nastere si a platit pentru un sejur de 5 nopti la hotel Intercontinental. A ales acest hotel deoarece stia renumele acestui lant hotelier in ceea ce priveste serviciile oferite si isi dorea foarte mult sa-mi ofere in dar ceva mai special care sa-mi ramana ca amintire in suflet si in minte: o calatorie in tara legendelor si o cazare la cel mai inalt standard.

Am ajuns la hotel seara, in jurul orelor 19 deoarece am preferat transportul cu autoturismul propriu asa fiind posibil sa ne bucuram si sa admiram toate locurile si peisajele care se desfasurau pe parcursul drumului catre destinatia noastra finala, Athena.

Hotelul, cu o arhitectura maiestuoasa, se afla la iesire din oras, situat langa o autostrada destul de aglomerata. M-a impresionat intrarea care iti creeaza senzatia de grandios si interiorul foarte mare si modern in cadrul caruia se afla receptia, loc de asteptare, o cafenea ce oferea si o gama diversificata de produse de patiserie si diverse magazine de bijuterii, tablouri, parfumuri si tot felul de obiecte scumpe.

La check inn nu a durat foarte mult desi hotelul era plin in special cu turisti americani, personalul foarte amabil ne-au oferit toate informatiile necesare despre ce putem face si vizita in Athena ca turisti. Ne-a fost repartizata o camera dubla la etajul al IV lea cu vedere catre autostrada, camera foarte spatioasa cu pat matrimonial, mobila stil vechi dar foarte bine intretinuta.

Camera foarte curata, mochetata, era dotata cu tv LCD, minibar, aer conditionat prin tubulatura, filtru de cafea, paturi si pilote extra, halate de baie si papuci. Baia, mai moderna decat camera, cred ca proaspat renovata, era dotata cu absolut tot ceea ce aveai nevoie pt uzul personal si o gama de cosmetice de foarte buna calitate.

Ne-am odihnit foarte bine toate cele cinci nopti petrecute la Intercontinental deoarece patul era imens si extraordinar de confortabil, pernele foarte moi si a compensat oarecum zgomotul produs de circulatia intensa de pe autostrada care ajungea pana la noi cu toate ca aveau ferestre cu tamplarie termopan care sunt in general izolatoare fonic.

Hotelul isi respecta in general standardele, asigura curatenie zilnica, schimbul asternuturilor si ofera tot felul de facilitati (sala de fitness, sauna, piscina in sezon, wi-fi, 2restaurante, cafe bar, zona spa-wellness, servicii de infrumusetare, room service, etc) multe dintre ele contra cost si trebuie sa va atentionez ca preturile, noua cel putin, ni s-au parut de cele mai multe ori exagerate chiar si pt un hotel de 4 *, fie el Intercontinental, deci nu prea ne-am avantat in a beneficia de serviciile lor.

La ei am servit doar micul dejun despre care am numai cuvinte de lauda deoarece era foarte bun si diversificat, pt toate gusturile si am mai servit o cina la restaurant Premier de la etj. 10, restaurant intim,de fite cu un meniu restrans care cuprindea numai mancaruri cu denumiri simandicoase , foarte scumpe si nu pot spune ca neaparat si gustoase. Noi am servit 2 fripturi din antricot de vita (aproximativ crude, doar cu o crusta deasupra) ornate cu ceva legume si un sos dulce acrisor si am baut 2 pahare de vin rose , recomandat de ospatar, cina pt care am platit aproximativ 130 euro.

Privelistea de pe terasa restaurantului Premier este intradevar fabuloasa, poti vedea Acropole intr-o ferie de lumina albastra, imagine de neuitat care iti incanta privirea ,totul pe un fundal muzical romantic asigurat de pianistul care canta in cadrul restaurantului.

Acum sa va punctez si ceea ce eu consider ca pot fi prezentate ca mici impedimente daca ati alege hotel Intercontinental ca destinatie de cazare pt o vacanta la Athena:

-este departe de centru si de orice punct de interes turistic dar exista in apropiere statie de metro si am inteles ca si hotelul pune la dispozitie un microbuz pt transfer catre oras (noi nu am avut nevoie pt ca am beneficiat de auto propriu)

-parcarea in incinta hotelului este cu plata

-izolatia fonica cam lasa de dorit, intr-o noapte am adormit pe tonalitatile unui cuplu iubaret cazat in camera de deasupra... nu-mi permit sa fiu mai explicita de atat

-produsele din minibar extrem de scumpe si o selectie destul de restransa

-camerele fara balcon/terasa

-nu exista in imprejurimile hotelului posibilitati de a servi masa, de distractie sau cumparaturi, pt absolut tot trebuie sa te deplasezi in oras ceea ce la ore tarzii nu e prea placut si mai ales daca esti obosit dupa o zi de vizitat

-preturile sunt cam mari, cel putin din punctul meu de vedere

-internetul se plateste... destul de mult

-mobilerul din camera ar cam trebui schimbat pt ca iti ofera o senzatie de vechi ceea ce este in contrast cu aspectul luxos si modern pe care il intinlesti in restul hotelului.

Personal, pot spune ca a fost un sejur reusit in urma caruia am ramas cu aminitiri deosebite dar daca as mai vizita Athena cu siguranta as alege alt loc de cazare mult mai aproape de centru.

Daca ar fi sa-l recomand, da... l-as recomanda in special persoanelor pretentioase care doresc un standard foarte ridicat si dispun de buget corespunzator, persoanelor foarte active, oamenilor de afaceri.

Nu –l recomand familiilor insotite de copii.

Trimis de mimisor in 28.01.13 19:05:39
Validat / Publicat: 28.01.13 20:08:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Paralia Katerinis, Salonic

VIZUALIZĂRI: 2156 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mimisor); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 In asteptare in holul hotelului...
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 135.15 EUR pe cameră

[28.01.13 19:50:06]

marocanu21
    [28.01.13 23:09:11]

Avem si ceva poze?

carmen_22_09
    [28.01.13 23:42:38]

Felicitari! Mi-a placut si chiar il consider util.

mimisorAUTOR REVIEW
    [29.01.13 09:47:55]

@marocanu21: Am incercat sa atasez ceva poze, din pacate rezolutia este foarte proasta deoarece au fost facute cu un telefon mobil nu foarte perfomant dar fotografiile Torei sunt foarte clare si concludente si din cate am observat eu cel putin, nu s-a schimbat nimic demn de luat in seama in cadrul hotelului pe parcursul perioadei scurse intre vizita ei in Atena si vizita mea.

mimisorAUTOR REVIEW
    [29.01.13 10:01:35]