ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2009
    DIN: deva
    ÎNSCRIS: 24.08.09
    AUG-2009

O vacanta placuta

M-am intors de cateva zile dintr-un sejur de 7 zile la hotelul Prelude. Cu privire la hotel, per ansamblu a fost ok, mi-a placut faptul ca are plaja privata, ca are o gradina superba care duce spre plaja, camera a fost foarte curata (la fel si baia), se facea curatenie zilnic. Mi-a placut si zona in care este amplasat hotelul, Long Beach, era o faleza pe care ne plimbam seara, aveam un bazar in apropiere, dolmusul trecea chiar prin fata hotelului.

Despre mancare, pot sa spun ca eu nu m-am prea impacat cu salatele lor, insa mancarea gatita a fost pe gustul meu, chiar mi-a placut foarte mult. La inceput nu mi-a placut faptul ca din felurile de mancare gatitita erai servit de catre bucatarii lor, care iti puneau foarte putin in farfurie, chiar scuturau lingura in cazul in care se lua mai multa mancare. Dupa aceea m-am obisnuit cu acest stil, iar in cazul in care mi-a placut ceva in mod deosebit mai ceream o portie. De asemenea, berea si bauturile de genul apa minerala, cola, fanta, sprite trebuiau luate de la bar, sucurile fiind puse in pahare de plastic destul de mici (pe de o parte nu prea am avut in credere in modul de curatare al acestor pahare, iar pe de alta parte, cred ca bauturile ar fi trebuit sa fie amplasate mai aproape de plaja pt ca iti trecea si setea pana te duceai sa iei un paharel mic de apa minerala). Asta e, pana la urma mi s-a parut ceva cat se poate de normal, pt ca sincera sa fiu (si nu vreau sa fiu rautacioasa, dar asta e realitatea) am vazut foarte multe persoane care isi umpleau la refuz farfuriile, dar lasau mai mult de trei sferturi acolo, eu nu cred ca asta trebuie sa intelegem prin all inclusive. Am vazut foarte multe persoane care in ultima zi, la micul dejun si-au umplut plasele cu mancare, sa aiba pentru drum... Mie una mi-a fost foarte jena de aceasta situatie.

Fructe, am avut in permanenta pepene verde si galben, iar in anumite zile si nectarine si struguri. Suficient, zic eu. Prajiturile insa nu mi-au placut, erau prea artificiale, nu am vazut prajituri cu vreo crema si nici nu erau prea aspectuoase. In schimb, mi-a placut foarte mult cum preparau carnea de pui, vita, cartofii, pastele, dovleceii pane, un fel de rulouri cu branza.

Ca o concluzie cu privire la masa, eu zic ca a fost ok, era imposibil sa nu iti placa ceva, in nici un caz nu pot sa zic ca as fi avut nevoie sa suplimentez in vreun fel masa. Pana la urma, e o chestiune de gusturi.

Animatie, nu am prea avut, am inteles ca a fost in vreo doua seri, dar noi nu am fost.

Am facut si excursii la Efes, Pamukkale, am fost la seara turceasca, Adaland, toate au fost super, costisitoare, dar merita toti banii.

Prelude este un hotel destul de micut, linistit, cochet, mi-a placut si arhitectura, iar dupa vreo 2-3 zile pot sa va spun ca ne cunosteam cu totii: de la turisti pana la personalul hotelului. In nici un caz nu este pentru persoane cu fite, iar raportul calitate/pret este bun, dupa parerea mea.

Mi-as fi dorit poate si ceva mai mult, sunt convinsa ca ar fi fost posibil sa fie si mai rau, sunt la prima vacanta in Turcia, eu zic sa ne dea Dumnezeu tuturor SANATATE, sa vizitam cat mai multe locuri pentru ca sa putem face comparatii dupa aceea!

Trimis de mihaela_r* in 24.08.09 21:05:32
    • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 1876 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihaela_r*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂSentinus Hotel (ex Prelude, 3*):

• pagină generată în 0.048538208007812 sec