ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.01.2013
ÎNSCRIS: 01.09.09
JUN-2012
team-building

Afghanistan - povestea continua

Articol "la cerere"...autor sotul meu, militar in Afghanistan in perioada iunie - decembrie 2012

IMAGINEA LASATA MILITARULUI - Primele cuvinte pe care le-am auzit in momentul in care trapa avionului s-a deschis si un val de caldura si un puternic miros de cauciuc incins m-au izbit in fata, au fost: "bine ati venit in iad, aici se moare! " Atunci am realizat ca eram in Afghanistan, o tara musulmana care a uitat ce inseamna pacea, eram in razboi. NO COMMENT... e trecut deja.

AMPRENTA LASATA OMULUI - La inceput e greu sa-i intelegi pe afghani, mai ales in ceea ce priveste obiceiurile lor, dar cu timpul am realizat ca nu sunt atat de diferiti de noi si desi intr-o zona de conflict armat, ei par fericiti traind in saracie, muncind pamantul cu unelte rudimentare/ sapand santuri de irigare kilometrii intregi.

Sunt foarte mandrii si iuti la manie, dar in acelasi timp, sunt prietenosi si primitori, totul tine de respectul pe care trebuie sa il arati/ sa nu-i ofensezi prin gesturi sau cuvinte necugetate.

Traiesc in case de lut, nu cred ca am vazut mai mult de trei case din caramida, copii umbla desculti, murdari si imbracati saracacios (si totusi hainele cu care erau imbracate fetele aveau culori nepamantesti... viu, intens colorate) si sincer, la inceput, ii compatimeam. Mai tarziu am inceput sa vad si alte fete ale Afghanistanului, mult mai placute - intinsele livezi de rodii si culturile de cereale, cele mai frumoase apusuri si rasarituri (cerul aici chiar pare mai aproape), muntii caramizii lipsiti de vegetatie... si cand totul parea cufundat in liniste, isi mai facea aparitia cate o caravana de dromaderi pe coamele unui deal sau auzeai cate un coiot urland.

In fiecare zi la orele 06 - 12 - 18 auzeai in boxele instalate in punctele principale ale satului, rugaciunea imamului (lider spiritual care conduce rugaciunea în timpul adunarilor islamice). Erau foarte stricti cand era vorba de religie: nu mancau porc, nu consumau alcool. Daca intrai in casa cuiva era o cinste pentru tine si erai invitat la ceai sau la masa, fiind nepoliticos sa-i refuzi. Tineau mult la eticheta si cand ne salutau, pastrau mult contactul fizic, dupa care duceau mana dreapta in dreptul inimii. Un lucru care m-a intrigat a fost faptul ca indiferent cati copii aveau, daca erau intrebati de numarul lor, luau in considerare doar baietii. Fiecare afghan isi cumpara sotia... acestea au grija de casa, in societate ies rar, fiind acoperite din cap pana-n picioare (n-am vazut nici un chip de fata mai mare de 10 ani) In casa femeile stau separat de barbati, iar pe strada intotdeauna trebuie sa fie insotite. Diferentele marcante dintre barbati si femei, saracia si costurile mari ale casatoriilor au dus in timp la cultivarea relatiilor de tip homosexual, deseori baietii de la varste fragede fiind incredintati unor barbati mai in varsta pentru a fi initiati in tainele amorului.

Nu poti merge in Afghanistan fara sa tii cont de cateva reguli:

- de Ramadan (a noua luna din calendarul islamic care este destinata pocaintei) se tine post strict (mancare, bautura, fumat, abstinenta sexuala) si este ofensator ca tu sa manaci/ bei/ fumezi in prezenta lor

- nu este permis sa intorci capul dupa femeile lor sau sa le privesti direct mai mult de cateva secunde

- este de neconceput sa le oferi lucruri folosite sau mancare/ bauturi incepute

- sa arati cu degetul este de asemenea jignitor

- se evita pe cat posibil folosirea mainii stangi pentru a manca sau interactiona cu ceilalti

- sa iti arati talpa picioarelor este considerata lipsa de respect

- in discutii nu trec niciodata la subiect, te duc cu vorba si trebuie sa te conformezi

Afganii par fericiti, impliniti sufleteste... sau poate sunt doar resemnati? Nu stiu...

Trimis de alynutza in 14.01.13 00:27:28
Validat / Publicat: 14.01.13 08:29:11
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ASIA - ALTE LOCURI

VIZUALIZĂRI: 3289 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alynutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P27 vedere din elicopter

[14.01.13 08:28:55]

Articolul a fost selectat ca MicGhid AmFostAcolo pentru această destinaţie.

Pentru... când o fi să fie (când se mai liniștesc apele...)

Dragoș_MD
[14.01.13 08:50:17]

@alynutza: recomandările din încheierea scurtei descrieri ar trebui puse pe prima pagină la toate destinaţiile cu religie musulmană. Mulţumiri bravului soldat pentru cele câteva cuvinte bine alese!

[14.01.13 09:42:30]

mariana.olaru
[14.01.13 11:56:31]

@alynutza, îți mulțumesc din suflet! Pe lista celor care au formulat o cerere în ideea de a afla mai multe despre Afganistan, așa cum se trăiește cu adevărat acolo, mă număr și eu. Iar completarea generoasă oferită de soțul tău, m-a satisfăcut și pe mine.

Felicitări atât ție, cât și soțului tău pentru modul cum ați redactat articolul (presupun că e vorba de o colaborare, la fel ca și în cazul review-ului precedent) și mulțumim pentru informațiile de bună seamă utile pentru cei care vor pune piciorul în Afganistan, altfel decât combatanți.

Am admirat și de această dată fotografiile, la fel de frumoase și inedite, dar măcar unele dintre ele meritau câte o mică explicație. ”No comment!” este bun și el, atunci când cuvintele sunt de prisos, dar pe aici încă mai încap comentariile

Aștept și alte impresii de prin locurile pe care tu și soțul tău le-ați cutreierat.

alynutzaAUTOR REVIEW
[14.01.13 12:38:55]

@mariana. olaru: Multumesc pentru aprecieri. As fi vrut sa fie o postare mai ampla, dar inspiratia de moment a sotului meu (noaptea trecuta pe la ora 12.30) s-a rezumat la atat.

In ceea ce priveste comentariile la poze, chiar am vrut sa mai scriu cate ceva, dar mergea greu internetul si am amanat operatiunea, azi realizand ca nu mai pot face asta.

Azi plec la Sinaia-Complexul Militar... revin cu impresii din vacanta...

adri-nico
[14.01.13 21:28:05]

Nu cred ca mi-am trecut aceasta destinatie pe agenda de vacanta, dar am citit cu nesat aceste rinduri.

Felicitari pentru review si pentru poze!

La mai multe! (vacante frumoase si fara miros de cauciuc)...

alynutzaAUTOR REVIEW
[15.01.13 16:49:45]

@adri-nico: Multumesc mult...

sirbuvio
[17.01.13 09:24:14]

Curajosule...

Bine ca te-ai intors cu bine...

Respect!

adri-nico, alynutza, mariana.olaru, sirbuvio