ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.01.2013
    DIN: Thessaloniki
    ÎNSCRIS: 07.01.13
    JAN-2013

Anul Nou cu bucurie

Locuiesc in Grecia de mai bine de 9 ani, dar nostalgia sarbatorilor noastre frumoase de acasa inca nu m-a parasit (si sper sa nu ma paraseasca niciodata). Cred ca nu exista popor care sa sarbatoreasca mai frumos Craciunul si Anul Nou si nici petrecareti mai mari decat romanii nostri. Asa ca, dupa atatea revelioane fara prea mult haz petrecute pe alte meleaguri (sa ma scuze grecii, un popor deschis si plin de viata, pe care ii iubesc mult, dar la sarbatorile de iarna nici ei nu ne pot concura…), ne-am decis, impreuna cu sotul, sa venim in tara mea natala pentru Revelionul 2013.

In acest scop, am ales Hotel Mistral Resort din Moeciu de Sus, unde am cumparat un pachet de 5 nopti. Si bine am facut, caci s-a dovedit o alegere de 5 stele (desi hotelul are numai trei, dar noi credem ca a fost nedreptatit cand I s-au acordat). Totul a fost superb.

Am avut o camera calda si placuta, cu vedere spre sat, iar peisajul ni s-a parut idilic. De altfel toata zona este de o frumusete rarissima, un fel de colt de rai in inima Carpatilor nostri.

Am beneficiat de mic dejun, pranz si cina in restaurantul hotelului, iar mancarea a fost atat de buna, incat toata lumea a uitat de cumpatare. Evident, ne-am intors cu cateva kilograme in plus, dar nu regret nici macar o singura lingurita din cele consumate, cred ca as fi regretat daca nu le incercam pe toate. In fiecare seara am avut cine festive pe diferite teme (de ex: cina romaneaca, cina ciobaneasa, cina de revelion si carnaval de Anul Nou), iar antrenul si voia buna le-au transformat in momente de neuitat.

Toata lumea a petrecut excelent, am dansat, am ras, am mancat si am baut, am ascultat colinde si am urmarit programe folclorice. Formatia Acustic a fost la mare inaltime si au dat tonul petrecerii.

Totul a fost atat de bine organizat incat noi, turistii, am fost poate tentati sa credem ca lucrurile se intamplau de la sine. In realitate, in spatele tuturor acestor reusite, sta efortul unei echipe de profesionisti, echipa Mistral, careia ii multumim. Datorita lor am petrecut niste sarbatori atat de frumoase. Doamna directoare Boanta, domnul Dan, doamna Mirela si toti membrii echipei ne-au fost alaturi in fiecare moment al sederii noastre, ne-au indeplinit toate dorintele, ne-au rasfatat pe fiecare in parte si ne-au facut sa ne simtim fericiti pentru alegerea facuta.

Evident, o sa spunem tuturor prietenilor nostri cat de bine a fost la Mistral in Moeciu de Sus, Transilvania, Romania. Si, tot evident, vom reveni in anii urmatori, pentru ca acum am prins din nou gustul frumoaselor noastre revelioane romanesti.

Trimis de overall_gr in 07.01.13 15:58:49
    Validat / Publicat: 07.01.13 16:59:20

VIZUALIZĂRI: 1390 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (overall_gr); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 48.00 EUR pe cameră

[07.01.13 16:58:50]

Un reveiw de debut excelent compus, dătător de speranțe pentru... viitoare impresii Mai ales că, având în vedere domicliul, subiecte pentru alte asemenea descrieri banuiesc că sunt... gârlă

@overall_gr: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

overall_grAUTOR REVIEW
    [08.01.13 00:01:30]

@Admin: Multumesc mult pentru incurajari! E adevarat ca am vizitat multe locuri frumoase (si am norocul sa locuiesc la doi pasi de unele dintre ele. Dar pana la urma, nicaieri nu e ca acasa...

Va doresc un an fericit si imbelsugat, cu sanatate si succese in toate domeniile!

mariana.olaru CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [08.01.13 10:46:28]

Mă alătur și eu urărilor de bun-venit pe site-ul AFA și țin să te felicit pentru că ai ales ca debutul să-l faci cu un review despre... ”acasă”, deși ești stabilită de aproape un deceniu în Grecia și ai fi putut să ne atragi atenția în primul rând cu descrierea meleagurilor unde destinul a ales să trăiești.

Deși știam că... și la noi se poate! , review-ul tău vine nu numai ca o confirmare a acestei realități, dar mai ales ca o promovare a unei locații turistice cu care ne putem lăuda noi, românii și căreia îi putem acorda cu încredere și pe bună dreptate medalia de aur a satisfacției depline. De altfel, urmărind în josul ecranului și alte impresii, se vede clar că e o satisfație unanimă, împărtășită și de alți locatari vremelnici ai Resortului Mistral din Moieciu, gradul de satisfacție general apropiindu-se de nota maximă. În acest context, cred că și echipei administrative de acolo le datorăm respectul nostru și felicitările pe măsură.

Iar ție, îți mulțumim pentru încurajatoarele impresii despre locurile noastre natale și te așteptăm cu... un serial despre Grecia nevăzută de turiști, Grecia așa cum o cunosc doar cei ce-și duc viața de zi cu zi acolo.

Cât a costat sejurul la Mistral?

mariana.olaru, overall_gr
    Alte impresii din această RUBRICĂMistral Resort Hotel [Moieciu de Sus]: