ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.01.2013
DIN: constanta
ÎNSCRIS: 02.02.10
JAN-2013

Revelion placut!

Citind ce s/a scris despre revelionul 2013 la Byala (citeşte impresii) cu care ma îmbiau anumite agentii, m-am hotarat sa va recomand cunoscutul complex Grand Varna, la care raportul pret/calitate este chiar corect.

In primul rand locatia este placuta chiar si iarna, peisajul de la et. 11 este superb, panselutele înflorite in toiul iernii alaturi de vâscul din copacii parcului, relaxeaza privirea si poate si sufletul! Sejurul a fost all cu masa de revelion inclusa; deşi nu era inclus in programul iniţial, au oferit ca un cadou din partea gazdelor si prânzul in ziua sosirii- deşi nu l-am luat, am apreciat intenţia.

O sa încerc să sintetizez puţin, şi dat fiind că am mai petrecut revelionul şi Paştele acolo, probabil că o să fac şi mici comparaţii...

Cazarea s-a făcut destul de repede, camerele erau curate şi parcă renovate, doar pe balcon mai au ceva de lucru... Spre deosebire de anii trecuţi consumabilele de la baie au fost... de criza... un săpun şi un şampon, iniţial... după aceea au mai completat cu câte 2 sticluţe de gel de duş... curăţenie zilnică sau la cerere...

Mâncarea: deşi se simţea criza (dar şi preţul mai mic plătit de data asta), a fost mâncare destul de diversă, în aşa fel încât musafirii să poată risipi in voie fel de fel de preparate prin farfuriile pline ochi... Nu au avut grătare, nici măcar cârnăciori, cum aveau altă dată, în schimb preparau un fel de mâncare orientală, paste de orez, spaghete, etc. Fructe din abundenţă, în general tăiate şi la prăjituri au obsevat o mai mare diversitate, faţă de alte ocazii...

La una din cine, de frica aglomeraţiei au pregătit şi alte săli şi redirecţionau oaspeţii acolo...

Între orele 14 şi 18, la unul din baruri serveau sandvişuri şi multe feluri de fursecuri (tip Metro); am apreciat că aduceau aceste preparate pe măsură ce se terminau... şi chiar spre ora 18, puteai găsi ceva acolo...

Băuturile pe care le ştiţi, locale, cafeaua buna...

Masa de revelion a început la ora 20, cu spectacol, terminând spectacolul spre ora 24 cu dansuri bulgăreşti. La trecerea dinspre ani am fost invitaţi afară la focul de artificii, frumos... Unii dintre noi au spart paharele de şampanie chiar la intrarea hotelului... gazdele nu au comentat... doar au strans cioburile!

Masa de revelion a fost tip bufet; iniţial pe masă era în dreptul fiecăruia o farfurie mare cu diverse salate; erau vreo 5 bufete cu mâncare de tot felul, de la fripturi, creveţi, legume, fructe, prăjituri, etc... de apreciat şi calitatea şi diversitatea... Pe masă erau sticle de apă, pepsi sprite, vin roşu şi alb, whisky, rachie... şampania a fost adusă înainte de 12 noaptea... De remarcat că puteai lua şi de la bar cafea, gin, bere, etc

Seară cu spectacol a fost pe 30 dec, doi cântăreţi cunoscuţi de-ai lor si pe 1 ian seară cu dans...

Să nu uit să vă spun că cel mai mult am apreciat că apa din piscina interioară a fost caldăăăăăăăă (30 gr. era afişat la apă şi 26-27 în aer), halate am avut în cameră iar prosoape luam contra tichetului dat de la recepţie...

Scuza-ţi graba cu care am scris dar mi se par mai importante informaţiile pt a putea să-şi facă cei intzeresaţi o părere... Dat fiind că şi timpul a fost superb, toate zilele însorite, în ciuda codului galben de lapoviţă anunţat de diverse posturi Tv Româneşti, a fost o petrecere minunată.

La mulţi ani tuturor!

Trimis de eklor in 06.01.13 09:42:05
Validat / Publicat: 06.01.13 10:47:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 3711 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (eklor); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[25.01.13 19:56:10]

@eklor:

dupa ce am citit impresiile despre acest hotel, am hotarat: GHV. Am totusi unele emotii in legatura cu aerul conditionat din camera. Sunt cam friguroasa si sper sa nu am surprize. Sa-mi fac emotii?!

[25.01.13 20:10:15]

@dps:

În ce perioadă vrei să mergi la acest hotel?

Eu am mers iarna şi primăvara, am stat la ultimul etaj, care se presupune a fi mai friguros, şi nu am avut niciodată probleme cu aerul condiţionat; este adevărat că am impresia că au şi un alt sistem de încălzire pe care îl folosesc în sezonul rece, pentru că era f. cald atât în cameră, cât şi în tot hotelul, cu excepţia holurilor de pe etaj.

[25.01.13 20:13:53]

@eklor: Mergem la inceputul lui mai, vrem sa face Pastele acolo. Este adevarat ca aproape este o biserica?

[25.01.13 20:17:12]

@dps:

si eu am făcut Paştele acolo acum vreo 2 ani cred şi deşi în acel an a fost pe 4 aprilie, deci f. devreme, am putut seta aparatul de aer condiţionat la ce temperatură am vrut

[25.01.13 20:28:33]

@dps:

Da, în apropiere este o bisericuţă renumită, Constantin şi Elena.

Cred că o să fiţi mulţumiţi de parcul în care este poziţionat hotelul, de spaţiile destul de mari din holuri, de barurile care erau deschise la piscină sau în grădină. În ceea ce priveşte mâncarea, deşi mie mi-au plăcut anumite feluri, nu au avut friptură de miel (cel puţin, eu nu am văzut), scuzabil, deoarece era f multă lume, hotelul fiind f. mare, şi nu cred că puteau asigura o porţie pt toţi doritorii... ! În schimb atunci au avut ciorbiţă de miel şi alte feluri gătite cu ceva măruntaie sau carne de miel!

Dacă poate cineva să-mi facă şi mie o recomandare cu un hotel pt Paşte, ceva mai special, pentru că atunci va fi şi ziua mea!

[25.01.13 20:43:18]

@eklor:

Încearcă iniţierea unei solicitări în cadrul rubricii Ce-mi recomandaţi , probabil acolo vei primi mult mai multe recomandări

[25.01.13 20:45:27]

@eklor: Cred ca trebuie sa fie ceva special, tinand cont de eveniment. O tara speciala pt aceasta sarbatoare este Grecia. eu sunt indragostita de acesta tara. Am deja biletele luate pt 26 mai -Zakynthos

fanespoitorul
[25.01.13 20:46:00]