ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.11.2012
DE Nicu
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 29.01.08
OCT-2008

Calatorie Balcani: Turcia - Bulgaria - Serbia - Muntenegru - Albania - Macedonia

Vacanta asta prin Balcani a fost impartita in doua parti.

Prima parte Bulgaria - Turcia

Partea a doua Serbia - Muntenegru - Albania - Macedonia

din nou Serbia si inapoi acasa la Timisoara.

Sunt adeptul vacantelor pe cont propriu si sa fie la capete de sezon, a fost din nou ca si in alti ani in octombrie.

Prima destinatie a fost totus un loc unde mai nou merg destui romani, aici am achizitionat un sejur prin o agentie din afara, e vorba de Nessebar Hotel Nessebar Palace 5* All inclusive.

Tot ce a urmat mai departe a fost pe cont propriu, fara nimic rezervat si mers pe ideea voi vedea la fata locului ce si cum.

A urmat Turcia - Istanbul cu sejur la hotel.

Dupa sejurul aici am revenit acasa la Timisoara.

Partea a doua

Am facut doar o pauza acasa de o noapte si am plecat in cealalta parte tot in Balcani.

Pe vremea aia inca circula trenul Bucuresti - Belgrad, acum nu mai circula (vezi review-ul scris luna trecuta)

Am plecat dimineata din Timisoara spre Belgrad, am ajuns in jur de ora 9 la Belgrad, am vizitat orasul cit a fost posibil ca de obicei vizita in renumitul parc Kalemegdan si la ora 22 tren spre Muntenegru cap de linie Bar unde am ajuns dimineata, am luat din gara un autocar spre Ulcinj statiune la mare in Mne unde m-am cazat.

Find asa de aproape de granita cu Albania am vrut sa ajung si acolo doar pentru o vizita de citeva ore dar pina la urma s-au facut citeva zile de Albania.

Primul oras in care am ajuns in Albania se numeste Shkoder, a urmat drumul in capitala la Tirana si drumul inapoi spre casa.

Aici a aparut o dilema pe unde sa merg spre casa?

Aveam de ales

- merg spre Grecia (Atena)

- merg spre Bulgaria (Sofia)

In aceste doua locuri am fost in anii trecuti

- merg spre Macedonia (Skopje)

- merg spre Kosovo (Pristina)

Spre Kosovo era riscant sa merg in acea perioada cu pasaport romanesc (Anul asta tot in octombrie am ajuns in Kosovo la Pristina).Asa ca am ales drumul spre casa prin Macedonia spre Skopje, motivul acolo nu am mai fost.

Din Skopje am mers mai departe la Belgrad si in final spre casa la Timisoara.

Transportul

Ca de obicei majoritar cu trenul cu bilet Balkan Flexipass bilet valabil in toate tarile din Balcani. Au fost si locuri unde nu am folosit acest bilet de tren fiinca nu exista tren. In Albania este tren doar pe un traseu scurt, acolo am mers cu autocar.

Timisoara - Bucuresti tren

Bucuresti - Burgas tren de noapte la vag de dormit

Burgas - Nessebar autocar

Nessebar - Burgas autocar

Burgas - Stara Zagora tren

Stara Zagora - Istanbul tren de noapte la vagon de dormit

Gara din partea europeana unde ajunge si trenul de la Bucuresti se numeste Istanbul Sirkeci.

Inapoi

Istanbul Sirkeci - Bucuresti tren la cuseta vagon turcesc

Bucuresti - Timisoara tren.

A urmat partea a doua a circuitului.

Timisoara - Belgrad tren

Belgrad - Bar (Muntenegru) tren

Bar - Ulcinj autocar aproximativ 30 km.

Ulcinj - Shkoder taxi 10 euro de persoana, taxiul pleca cind era plin adica 4 + sofer.

Shkoder - Tirana autocar 4 euro de persoana

Tirana (Albania) - Skopje (Macedonia) autocar

Am ajuns in Skopje unde era tren si aveam bilet valabil.

Skopje - Belgrad tren

Belgrad - Timisoara tren

Am avut cazarea prin locurile unde am fost de la 5* la Nessebar Palace (Bulgaria) pina la pensiune la Ulcinj unde am stat la un musulman.

Abea a doua zi am aflat ca e de origine albaneza proprietarul pensiunii din Ulcinj.

La Nessebar Palace 5* a fost all inclusive, genul de sejur cu totul inclus, ff putini romani, majoritar nordici si nemti.

Mai departe a fost altfel de vacanta, dupa totul inclus a urmat altceva, cauta cazare la fata locului, unde ba era inclus micul dejun ba nu era inclus.

Cine prefera vacantele la All inclusive la 5* si a fost multumit stie despre ce e vorba.

Un plus pt vacanta aici as adauga si vizita in vechiul Nessebar.

Istanbul

Am stat in zona Beyoglu chiar linga bulevard, seara am vazut ceva ce nu pot sa uit, era un fel de corso pietonal, seara se umplea de lume, cred ca pe acea strada (bulevard) pietonala era la plimbare in fiecare seara echivalentul populatiei din orasul de unde veneam eu adica Timisoara doar pe o strada.

Pe mijlocul strazii circula un tramvai de epoca si printre lume patrula politia cu mitraliera, era totus o senzatie de siguranta. Greu de uitat zumzetul acelei strazi, pe o parte se auzea muzica house, pe cealalta parte muzica traditionala turceasca si lume lume la plimbare nu se mai termina puhoiu de lume.

Dimineata am iesit sa vad cum arata bulevardul, era mizerie dar erau masini la curatenie si la 9.30 dimineata aparea politia si suna evacuarea urgenta a masinilor de aprovizionare din zona si la 10 fix bulevardul devenea din nou pietanal.

La Istanbul sunt foarte multe locuri de vizitat, asta e numai unul din cele descrise de mine.

Pentru Istanbul nu e destul nici 10 zile, nici 20 de zile, nici 3 luni totdeauna mai e ceva de vazut sau facut.

Serbia - Belgrad

Am vizitat orasul de multe ori si la dus si la intors, cel mai frumos loc din Belgrad e Parcul Kalemegdan

Muntenegru Ulcinj

Zona majoritar musulmana, am avut cazare linga plaja mica din oras, mai este una mare cea mai mare din Muntenegru are cam 10 km plaja cu nisip.

Zona asta e ceva mai ieftina ca si zona Budva dar e alceva aici e plaja mare din afara orasului plaja cu nisip fin. Unii nu prefera aceasta zona din cauza ca aici sunt majoritari cei de religie musulmana. Pe tema asta se poate discuta ff mult.

Albania

Shkoder si Tirana, Aici in Albania am gasit un fel de romania anilor 90 cu tot felul de contraste, multe asemanari cu noi si bune si rele, aici fata de Turcia barbatii stau gramada la bar si beau alcool nu numai ceai, peste 70% sunt musulmani.

Pe strada peste 70% din masini sunt Mercedes aproape toate vechi de peste 25 de ani.

Am ajuns la Tirana, deja m-am acomodat parca eram la noi pe strada,

Am mincat la restaurant piept de pui la gratar *in albaneza se numeste altfel*. Atentie la accent.

La alt restaurant nu am stiut ce sa comand de mincare, am comandat felul 1 ciorba si pe urma felul 2, a fost bun dar a fost invers felul1 era felul 2 si felul doi era felul 1. Pina la urma nu a contat ordinea.

In albaneza la coafor sau la salon de infrumusetare se spune Salon bucurie.

Exista o perceptie gresita a noastra despre aceste locuri (aceasta tara), ea poate fi schimbata doar mergind la fata locului.

Macedonia

Skopje Capitala Macedoniei, orasul a fost distrus in 1963 de un mare cutremur si din cauza asta sunt putine cladiri vechi in oras, totus orasul merita vizitat, ca o curiozitate orasul e plin de autobuze cu etaj ca la Londra.

Si aici e un amestec de religii, culturi, fiecare cu biserica lui.

De aici din Skopje se ajunge cel mai usor la Pristina capitala statului Kosovo, atunci nu am ajuns acolo. Luna trecuta am vizitat si capitala noului stat Kosovo.

Din Skopje am plecat la Belgrad si pe urma acasa la Timisoara.

Traseu

Prima parte

Timisoara - Bucuresti - Burgas - Nessebar - Burgas - Stara Zagora - Istanbul (Sirkeci) - Bucuresti - Timisoara

Pauza o noapte

Partea a doua

Timisoara - Belgrad - Bar - Ulcinj - Shkoder - Tirana - Skopje - Belgrad - Timisoara.

Totul a fost 28 zile.

Anul asta tot in octombrie am facut din nou un fel de circuit prin Balcani un pic mai scurt si ca traseu si ca perioada. De data asta nu a mai fost nimic cu agentie, totul pe cont propriu, totul rezolvat la fata locului pe ideea ne place luam nu mergem mai departe.

Intre circuitul din 2008 si cel de anul asta 2012 tot din octombrie am facut de citeva ori tot un fel de circuit pe cont propriu spre *asa zisa lume civilizata* ex Elvetia de doua ori, Franta, Austria si am ajuns la o *dilema* unde incepe aceasta *asa zisa lume civilizata*

- La granita cu Ungaria?

- La granita cu Austria?

- La granita cu Elvetia ?

Cred ca totus nu exista raspuns.

Lumea vazuta la fata locului arata altfel fata de cum credem noi.

Trimis de Nicu in 22.11.12 21:08:20
Validat / Publicat: 23.11.12 06:40:57

VIZUALIZĂRI: 2908 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Istanbul bulevardul pietonal, seara era plin de lume un spectacol greu de descris in citeva cuvinte.

ak-ar de rumÂn †
[23.11.12 18:28:54]

Deși apreciez abordarea vacanței tale, din rw-ul tău n-am înțeles nimic. Probabil că sunt mai greu de cap.

ak-ar de rumÂn
Alte impresii din această RUBRICĂCircuit în Peninsula Balcanică: