ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.11.2012
ÎNSCRIS: 29.02.12
AUG-2012
3 (ad) ADULȚI

Vila Alex - o destinatie perfecta pentru relaxare

Am achizitionat printr-o agentie de turism un sejur de 6 nopti la Nei Pori, pe care am dat 54 de euro, la care am mai adaugat 56 euro pt un sistem de demipensiune. Un total deci de 110 euro. Sincera sa fiu, am stat cu inima stransa, gandindu-ma daca e posibil sa-mi fie asigurat confortul minim in cei 54 euro.

Intrarea din Bulgaria in Grecia se vede imediat:

- autostrazi spatioase si impecabile taie muntii si dealurile, desenand peisaje greu de imaginat

- casele, strazile, orasele se remarca prin simplitatea bunului gust, conferind confort si satisfactie estetica

- peste tot intalnesti peluze impecabile si razoare multicolore de flori

- albul caselor impodobite cu ghirlande de flori sunt de o frumusete ireala

- incredibil, dar toate casele au panouri solare, iar campurile sunt irigate

Ajunsa in Nei Pori (vezi impresii), m-am trezit intr-un mic paradis. Daca exista rai, cu siguranta Nei Pori este un copy-paste dupa el.

Fiind o statiune nou construita, spatiile sunt foarte foarte largi. Stradutele adiacente au cel putin 10 m latime, la care se adauga trotuarele pietonale. Tocmai faptul ca au construit statiunea de la “zero”, le-a permis grecilor sa se joace au arhitectura. Strazile sunt drept “taiate" si perfect paralele. Nu ai sa intalnesti aici acele stradute micute pavate cu piatra. La Nei Pori totul este larg, spatios, aerisit.

Vegetatia este pe masura, bogata si exotica. La tot pasul intalnesti pe marginea drumului palmieri uriasi, rodii, lamai sau gutui cu fructe mari si coapte. Pt mine, biet roman de pe plaiurile mioritice, a fost o mare uimire faptul ca nimeni nu culegea fructele de pe marginea drumului!!!

Cladirile sunt cochete si curate, iar albul este culoarea predominanta. Au terase sau balcoane largi, spatioase, prevazute deja cu clasicele jaluzele si inevitabilele flori multicolore care atarna in ghirlande.

Vila Alex – acolo unde am stat si despre care vreau sa vorbesc – nu face nici ea exceptie de la cadrul general. Este o vila cocheta, cu o intrare larga pavata cu gresie si o curte suficient de mare, unde-si gaseste locul un palmier urias si multi alti copacei cu flori rosii si roz.

Holul de la intrare era elegant, spatios si am gasit acolo un avizier, unde partenerul local al firmei romanesti ne informa in limba romana cu privire la programul / orarul excursiilor si orice alte informatii ne-au fost necesare pe parcurs.

Vila are 2 etaje, iar scarile interioare sunt din marmura gri.

Daca in camere s-a mers pe principiul de autogospodarire, pt curte, intrare si holuri venea zilnic cineva si facea curatenie. Camera in care am stat avea aprox. 17 m. p., cu gresie si un mobilier minimal. Mica bucatarie era de asemenea dotata cu tot ce-ti trebuie. Frigiderul era Zanussi, foarte curat. De altfel, am gasit in camera totul foarte curat: asternuturile erau impecabile, baia nu trada ca ar mai fi fost cineva pe acolo inaintea mea, iar pe balconul mare (unde se gasea 1 masa + 3 scaune) gresia era impecabila. Desi era trecut la optionale, camera era dotata cu televizor Samsung de generatie noua (era prevazut cu USB undeva in partea stanga – lateral spate).

Concluzia mea: Nei Pori e fabulos pe bani putini si duceti-va... duceti-va... duceti-va... Insa nu faceti greseala mea sa va luati doar 6 zile, ca e putin, credeti-ma!

Eu cu siguranta o sa mai revin aici pentru un sejur mult mai lung.

Trimis de danapp in 19.11.12 19:17:39
Validat / Publicat: 19.11.12 20:48:49
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 5595 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danapp); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 frigiderul, plita si cele necesare chicinetei

[19.11.12 19:30:54]

Un review de debut remarcabil prin claritatea şi calitatea exprimării.

@danapp: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

mieluta
[08.01.13 19:21:04]

@danapp: Extraordinara prezentare a sejurului. Am fost acolo, in Nei Pori in vara anului 2008 si am ramas profund impresionat. Anul acesta vreau sa merg din nou impreuna cu sotia si tare asi vrea cazare la vila Alex, dar nu am gasit oferta la nici-o Agentie din Bucuresti. Poate vrei sa ma ajuti si sa-mi trimiti prin MP, numele firmei de turism. Multumesc mult.

babalupu
[06.01.19 16:13:26]

@danapp: buna ziua, multumesc pentru impresii.

va rog, imi puteti transmite detalii privind contact/adresa vila alex?

multumesc

danappAUTOR REVIEW
[07.01.19 19:11:25]

@babalupu:

Oooo... Am fost in Nei Pori in august 2012, deci acum aproximativ 6 ani.

Vila Alex a fost o oferta pe care am gasit-o in anul respectiv la o agentie din Bucuresti, iar ulterior am vazut ca a disparut din oferta agentiilor din Romania.

Nu am telefon de contact si nici nu mai stiu pe ce strada era. Imi aduc aminte doar faptul ca era la intersectia strazii Samotraki cu Alexandros Megas.

Daca va duceti individual, ca punct de reper, ca sa stiti in ce parte a statiunii este, pot sa va spun ca o gasiti pe drumul care duce spre Platamonas. Este in randul 4 sau 5 de vile.

E tot ce-mi amintesc. Imi pare rau...

elenaadinaPHONE
[24.01.22 16:41:53]

Am citit cu placere toate articolele pe care le-ai scris! ????

Cum de nu ai mai publicat din 2012?

danappPHONEAUTOR REVIEW
[24.01.22 18:58:11]

@elenaadina:

Mi-e rusine s-o spun, dar cred ca dintr-o usoara lene. Am preferat sa citesc si sa ma documentez de pe AFA, decat sa scriu.

Sunt multi care scriu foarte bine pe-aici si spun lucruri interesante. E mai usor sa citesti decat sa scrii. Poate o sa ma mobilizez si o sa ma apuc din nou de scris. Pt de calatorit, am calatorit mult de atunci.

Multumesc mult de tot pentru apreciere si pt ca m-ati citit.

babalupu, danapp, elenaadina, mieluta
Alte impresii din această RUBRICĂVilla Alex [Nei Pori]: